Skocz do zawartości
qba25

cyjano- od czego w koncu zalezy??

Rekomendowane odpowiedzi

witam, wiem ze ten temat byl juz przewalany na forum kilkadziesiat razy ale moze jednak powiazemy to w jeden temat i napiszemy co tak naprawde powoduje powstawanie cyjano w naszych baniakach??

nigdy nie mialem cyjano az tu nagle bum :( jednak nie wiem dlaczego ??

za duzo rzeczy chyba na raz sie zgralo i ciezko teraz wybadac konkretnie

a wiec : cyjano pojawilo sie kiedy dolozylem ok 10 kg skaly , dolozylem druga lampe czyli teraz mam 8x54w , zaczalem dolewac wieksze dawki wodki aby zbic no3 zaczalem robic podmianki po 10% co tydzien

co waszym zdaniem najbardziej pomoglo cyjano aby sie ujawnic :p

parametry z dzis wieczora ph-8,1 kh-7,5 no2-0 no3-50!!! po4-0.03 mg-1320 ca-440 wklady w ro+di wymienione w zeszlym tygodniu

jesli mozecie to napiszcie cos konkretnego w tym temacie ok

wiem ze prawie kazdy z nas czytajac forum natknal sie na cyjano lub tez je mial w baniaku :( stad moja prosba piszcie co wiecie :):welcome: pozdr

ps na ile skuteczny jest chemiclean i czy nawrot po nim jest nieunikniony czy dziala na dluzszy czas??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku najskuteczniejszym sposobem jest poprawienie cyrkulacji. Dodatkowo najlepiej ograniczyć podmianki i podczas jednej z nich zrobić sobie zapas wody w sumpie (na tyle ile jest to możliwe). Dzięki temu można odsysać cienkim wężykiem (np. takim do napowietrzacza) główne skupiska. Wodę oczywiście do kibelka, bez żadnego filtrowania i dolewania z powrotem do akwa.

Chemiclean to tylko w sytuacjach bardzo kryzysowych, ale to wg mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że cyjano powstają przy szybkiej zmianie parametrów - i to niezależnie czy na gorsze czy na lepsze. Chemiclean jest skuteczny na 100%, a czy będzie po nim nawrót zależy od tego czy uda nam sie utrzymać stabilne warunki w zbiorniku.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że każdy spotkał się a jeśli nie to spotka cyjano w swoim baniaku,wydaje mi się że wszelkie zmiany tak jak napisał tomasz nie ważne czy na lepsze czy na gorsze są najczęstszą przyczyną powstawania tego badziewia,Chemiclean jest bardzo dobrym środkiem,ale jest jedno ale usuwa skutek a nie przyczynę,cyjano powraca,cyrkulacja,oświetlenie i zmiany to chyba główne powody powstawania cyjano pozdrawiam Grzegorz

Edytowane przez nika
ppkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi wywaliło cyjanobakterie przy zmianie lampy z LED na HQI. Chwilę się z nim męczyłem, odsysanie i takie rzeczy ale tak na prawdę zastosowanie chemicleanu załatwiło sprawę. Mimo że jestem przeciwnikiem jakijkolwiek chemii w akwarium zrobiłem to i jak na razie nie żałuję. Oszczędziłem cierpień zwierzakom.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

350 l + sump 140l, LED DIY 240w+ 2x39w actinic T5, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, 2x Tunze 9045, LR 35 kg ,LS 18 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mi cyjano znikło po dołożeniu 20 kg nowej skały (tym razem dobrej jakości) 3 dni i nie miałem śladu po nim :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz Tomasz ma sens i potwierdzenie w moim przypadku. Tylko zastanawia mnie w takim razie czy warto z tą plagą walczyć czy nie skoncentrować się na przyczynach?

Przecież chemiclean to ingerencja w system i walka ze skutkami a nie przyczyną. Czy przypadkiem też węgiel nie maskuje wiele skutków problemów. Wydaje mi się że jak długo nie wymienię to też problem z cyjano się nasila.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe cyjano często pojawia się w "czystych" zbiornikach, u mnie na przykład zauważyłem że jak za dlugo woda było wyżyłowana do zera, to zaczynało wywalać tu i ówdzie, wtedy odpieniacz bardziej na sucho, więcej żarełka i znika.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc właśnie, czy każda podmiana to nie zmiana parametrów? Jeśli dla rozwoju cyjano to bez różnicy czy w jedną czy drugą to może lepiej żadziej robić podmiany, albo często bardzo małe?

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie wszystko co piszecie to prawda i super ze watek sie ciagnie dalej, u mnie mam ten problem ze kilka rzeczy doszlo naraz, i teraz nie wiem do czego dazyc i co zmienic, jesli chodzi o cyrkulacje to mam 2 razy jvp 102 i bede dokladal jeszcze przynajmniej 2 ale nie wiem jakie dokladnie, do tej pory z cyrkulacja mialem spokoj, sprzedalem wszystkie miekkie i zostaly tylko spsy i lpsy, i zoa, do tej pory nidgy nie mialem tego problemu jednak jak doszla skala to fakt ze cyrkulacja mogla si ezmianic na gorsze, choc cyjano jest rowniz tam gdzie cyrkulacja jest spoko bo dmucha na skale , a co dokladnie piszecie majac na mysli ""za czysta woda "" chodzi o parametry czy moze np o bakterie ktore sa w baniaku??czy o czyms jeszcze innym??

to co pisze tomasz milao by sens u mnie bo zbilem dosc szybko no3 ze 100 na 50 i teraz spada prawie na 25 wedlug saliferta i moze w wodce tkwi przyczyna ze za duzo leje ??

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie stara prawda każde akwa jest inne ma tu największy sens!

U mnie wywaliło zielone cyjano, jak byłem na wakacjach... żarcie się strumieniami do akwa lało ;) ale na szczęście jak szybko przyszło tak szybko się skończyło, po tygodniu nie było tematu cyjano... a była to prawdziwa plaga z 40% skały było zajęte.

Chemiclean i kilka podmian co dwa dni załatwiło temat i do tej pory cisza i spokój... i nie widać by chciało powrócić!

To był zapewne skok szczególnie PO4 z zerowych ostro w górę. Teraz parametry wróciły do normy czyli są niewykrywalne i jest ok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba,

jakie sa przyczyny tak wysokiego NO3 ? Jego poziom ma sie nijak do niskiego poziomu PO4 i tu bym pogmeral. Niekoniecznie stosunek NO3 do PO4 musi byc rowno 16, ale w tym przypadku wyglada na to, ze w czasie lania wodki, zupelnie nie zwracales uwagi, w jakim stosunku te dwa parametry spadaja.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie nie wiem dlaczego no3 mam takie wysokie, z ryb mam zoltka, scope, malutkiego hepatusa, parke blaznow aurige i doktorka w 300l, odpieniacz od sebastka ktory smialo moze pienic w 500l i dal by rade , karmie 2 razy dziennie po 2 kostki mrozonkami , w tej chwili nie mam wlozonego nic na po4 bo chcialem je trochu podniesc, zeby no3 latwiej zbic, ew jak teraz podniesc trochu po4 zeby no3 latwiej zeszlo??do niedawna no3 mielm w granicach 5 . pozdr :welcome:

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze test na NO3 jest troche...

Do podwyzszenia PO4 mozesz kupic Na3PO4 (apteka?).

Tester to niedawno ladnie opisal.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostanio robilem test koledze i u niego tez pokazal 100, niedawno odpalilem 2 baniak na swierzej solance wiec sprawdze na drugim baniaku czy jest ok , musze zagladnac do watku testera i poczytac o tym , dzieki stani :):welcome:

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam cyjano od prawie miesiąca i sam już nie wiem jak sobie z tym poradzić. Podmiany robiłem jak zwykle raz w tygodniu 5 procent, żadnej skały nie dodawałem, oświetlenia nie zmieniałem. Po prostu - bum i cyjano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bum, i daj wyniki testow oraz opisz, jak parametry sie od 2 miesiecy zmienialy i co w tym czasie dozowales  :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyjano też można sobie nabyć dokładając coś np.korala,rybę o tym widzę nikt nie wspomina a to chyba częsta przyczyna ,no i skoki parametrów oczywiście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie dozowałem, fito trochę leje ale to już jak cyjano było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Majac tyle postow, sprawiasz wrazenie, ze juz kontrolujesz sytuacje. Zdajesz sobie sprawe, ze bez ostatnich wynikow testow, nie mozna Ci pomoc?

Mozna zgadywac, ale to nie zawsze jest pomoc :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem absolutnie pewien ,że zbyt czysta woda( albo zbyt częsta podmiana) jest problemem i sprzyja rozkwitowi cyjano... Ja np starałem sie jak mogłem je pokonać-podmiana wody co tydzień 10% i coraz gorzej... rozwiazanie było absurdalne ale skuteczne -zaprzestałem podmian wody i to pomogło... od kwietnia nie zmieniam ,a parametry w normie ( no2-0,9 No3 0,0 PO4 -0,08 ) cyjano coraz mniej-niebawem zdam relację to sie zdziwicie...

Edytowane przez Łapa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO2 O,9 ?? to chyba nie w normie. Jak dla mnie norma to przedział 0,00 - 0,05. Albo pomyliłś się w poście albo masz trupiarnię. Pozdro.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.