Skocz do zawartości
Kris_77

Jak się chłopy ledami jak cepami okładały

Rekomendowane odpowiedzi

Markowe i porządne żarniki można kupić za oceanem, oczywiście nie u nas, zamówienie żarników z usa jest o wiele prostsze niż złożenie lampy led :). Hamilton kosztuje w USA 60 dolców...

Odnośnie cen Led`ów - są drogie i tutaj nie ma co do tego wątpliwości. Fakt jeżeli tak jak Ty ktoś potrafi sobie to zrobić sam i zrobić dobrze - podziwiam, ale np ja nie mam ani wiedzy,czasu ani chęci składania tego, nie mówiąc już o tym że jak coś sie zepsuje to znowu muszę komuś np Tobie zawracać głowę jak to wymienić/naprawić.

Porównując ceny fabrycznych lamp HQI/T5 i LED niestety jest spora różnica,a używek bardzo mało lub brak...

Znowu zrobił się wątek od różnicach pomiędzy LED a resztą świata.

Właśnie o żarniki ze Stanów mi chodziło.

@tomasz pokażesz swój zbiornik jako przykład że 0,5W/L jest dobre dla zbiorników SPS ?


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KRIS - w tym konkretnym przypadku po "Twojemu" - czyli żebyś tak samo odbierał jasność światła dałbym ok 250-300W w ledach. Koszt złożenia takiej lampy - max. 3000zł. Czy kolor byłby taki sam? Nie wiem. Może się okazać że oceniłbyś ze jest do d..py, a mogłoby się okazać że jestes mile zaskoczony - tak jak mówiłem wcześniej - rzecz gustu.

A po mojemu? Ja dla sps-owego zbiornika o tej wielkości dałbym 450-500W - bo tak mi się podoba i tak lubię... :welcome:

PS. Guliwer - przypiąłeś się do mnie bo coś Cię boli? A niby skad mam wziąć taki zbiornik skoro mam ponad 1W/l w ledach? Mam specjalnie skręcic lampę o połowę żeby Ci zrobić przyjemność?

Wybacz, lubię Cię, ale nie aż :harhar: tak...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to gdybym miał Twoje zdolności (a nie mam:) to tak pi razy drzwi po doliczeniu świetlówek - po odjęciu kosztów za grzałkę i ponoć większe ilości ballinga cena takiej lampki DIY i T5 byłaby porównywalna - a nie droższa jak zakładałem...

czyli i tak bym nie przeszedł - jeśli koralom jest równie dobrze a mi pod T5 ładniej :)

no ale nie mam tych zdolności i markowa przewyższa te koszty dość sporo...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ha, ale zwiększone zuzycie Ballinga wynika przecież nie z techniki oświetlenia jako takiej, tylko z większych przyrostów... ;)


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ha - jeśli masz mocno porośnięty baniak to wiesz, że zbyt szybkie przyrosty to też kłopot :))) nie ma gdzie się spieszyć... znam takich co zmieniają na bardziej błękitne barwy lub zmniejszają moc żeby ograniczyć przyrosty :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko że ja lubię "angielskie, dzikie ogrody" ... rzecz gustu, pisałem to juz?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomasz

Ja się do Ciebie nie "przypiąłem" i nic mnie nie boli, ja piszę tylko merytorycznie w przeciwieństwie do Ciebie.

Zgodnie z tym co napisałeś w porównaniu kosztów, wg Ciebie 900W konwencjonalnego oświetlenia to to samo co 400W LED a to prawdą nie jest.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki, ale HQI też możesz ściemniać a co za tym idzie oszczędzać energię, wystarczy mieć odpowiedni ballast, który przy okazji również przynosi oszczędności w postaci mniejszego poboru prądu.

Tydzień temu zamówiłem ściemniane Lumateki, zrobię test poboru prądu na aktualnych przetwornicach a potem na Lumatekach. To akurat już było robione i oszczędności są, nie mówiąc o wydłużeniu życia żarnika + mniej problemów z chłodzeniem. Dodam swoje trzy grosze jak tylko je dostanę.

Lumateki mozesz sobie zciemnac, ale recznie - 50, 75, 100 i 110% mocy. Magnetyczny pobieral 460 watt, Lumatec na 100% 410 watt.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Guliwer777 to nie ty napisałeś?

"@tomasz pokażesz swój zbiornik jako przykład że 0,5W/L jest dobre dla zbiorników SPS ?"

Jeśli się mylę to oczywiście przepraszam, jednak wydaje mi się to wypowiedzią zupełnie bez sensu. Dlaczego mam pokazywać czy udowadniać coś czego nigdy nie mówiłem? Wręcz przeciwnie, zawsze twierdziłem że to dużo za mało. Możesz mi wyjaśnić więc o co chodzi czy sam nie wiesz co piszesz?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że się nie dogadamy, ja zadaję proste pytanie odnośnie tego co napisałeś a Ty atakujesz mnie z drugiej strony bez odpowiedzi na pytanie. Ja to napisałem i nie wiem po co te domniemania najpierw czy mnie coś boli teraz czy wiem co piszę ? Pisałeś ,że 0,5 W/L jest OK, to chciałem zobaczyć zbiornik, który długo funkcjonuje przy takim oświetleniu i kolory SPS są dobre. Ja nie mam nic do Ciebie ani do LED'ów od początku chodzi mi o ilość W/L przy oświetleniu konwencjonalnym i LED.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to proste pytanie. Gdzie napisałem że uważam że 0,5l/W jest ok? Wręcz przeciwnie. Zawsze pisałem że to jak dla mnie 1W/l w hqi to także za mało. Chyba naprawdę się nie dogadamy skoro wkładasz mi w usta słowa których nie powiedziałem. Proszę o cytat. To za trudne?

Które to jest to proste pytanie na które mam odpowiedzieć?

Jeśli to:

@tomasz pokażesz swój zbiornik jako przykład że 0,5W/L jest dobre dla zbiorników SPS ?

to ci na nie nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo dla mnie tak mało światła dla sps-ów to pomyłka. Napisałem ci to chyba dobitnie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Co od "mojego" przelicznika. Uważam że można mniej więcej liczyć 0,5W led = 1W HQI."


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę moderatora o wydzielenie tej dyskusji do oddzielnego wątku - bo tu robi się śmietnik.

Niech ten wątek zostanie tylko z wypowiedziami dotyczącymi tego akwarium.

Dyskutantów proszę zaś o zachowanie kultury dysksusji(choć minimum).

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Guliwer i tu nie zrozumiałeś. To że tak uważam wynika z rozmów z mądrzejszymi ode mnie np. tu niespodzianka: Przemek

Cytat z opisu lampy w reefshopie:

"Lampa o mocy 160W zbudowana w oparciu o najnowocześniejsze moduły LED firmy Cree (seria XP-G i XP-E) jest odpowiednikiem oświetlenia HQI o mocy ekwiwalentnej ok. 300-350W HQI - należy pamiętać że powinniśmy zastosować 1 lampę na każde 70-80cm długości akwarium(w zależności od wysokości akwarium)."

Ja takze uważam że ten przelicznik jest w miarę poprawny, jako że stosuję te same diody. Dlatego do akwarium 380l stosuję 400 W w ledach Cree a nie 800 czy 900W w HQI+T5. Radzę czytać ze zrozumieniem.

pozdrawiam


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok a wracając do tego o co pytam od początku skoro jednak nie uważasz, że 0,5W/L jest ok to czemu podajesz taki przykład porównując koszty ? Powszechnie wiadomo że 1W/L HQI czy T5 jest odpowiednie do SPS.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie uważam żeby było coś takiego jak "odpowiednie" Jak Ładnych kilka lat temu zaczynałem zabawę w morszczyzną niedoścignionymi wzorami były akwaria amerykańskie. I tam mówiło się o 1W/l jako o minimum. Jakoś tak u nas to słowo "minimum" z biegiem lat zatarło się i zmieniło na "optimum". Ja natomiast nadal uważam że to minimum. Najbardziej podobają mi się akwaria doświetlane ok 2W/l w hqi/t5 czyli "na szczęście" ok połowa tego licząc w ledach.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla Ciebie może tak ale jakoś najładniejsze zbiorniki SPS na tym forum, które można stawiać za wzór nie wpisują się w tą teorię i mają ok 1W/L.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem. Podoba mi się także kilka zbiorników w których jest jeszcze mniej. Ale mam swoje upodobania i wg. nich "mebluję" mój zbiornik.

PS. Nie dziwisz się już mam nadzieję że nie potrafiłem odpowiedzieć na Twoje pytanie?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zdanie jak Kris i inni.

Poczekam az LED beda w cenie innych lamp. Mysle, ze to moze z 5-10 lat potrwac. Patrzac na zbiorniki pod ty<m oswietleniem nie widze specjalnych plusow w porownaniu do dobrych juz "starych" T5 lub HQI + T5. Teraz przynajmniej grzalka nie wlacza sie zbyt czesto, co przy LED byloby niemozliwe, takze z opowiadana oszczednoscia pradu to roznie bywa... :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko słówko wtrącę, w temacie ściemniania HQI, trzeba pamiętać że wraz ze spadkiem natężenia światła będzie się zmieniała rowniez temperatura barwowa...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A miala byc lampy reklama i sie temat zniknal :D hehehe. No ale coz :) bywa :p

Od siebie dodac musze tylko, ze jestem wielkim fanem ledow i ich mozliwosci, i nie tak samo nie wyobrazam sobie oswietlenia zbiornika bez ledow jak i uzycia ledow jako glownego zrodla swiatla :)

To rewelacyjne swiatlo jako uzupelnienie podstawowego. I wiem ze lampek jest co raz wiecej, i sa co raz bardziej super i wszyscy producenci szalu macicy dostaja w przesciganiu sie w donosach o nowych rewelacjach zapakowanych do lampy... W krotce pewnie przegonia na wykresach slonce :)

W sumie nie ma sie co dziwic, bo cena sprzedazy - koszt produkcji = calkiem nie zly grosik dla producenta. Ale to oczywiscie sprawa obiektywna bo cena zawsze okresla klient glebokoscia portfela i checia siegniecia do niego a nie sprzedajacy.

Zeby nie bylo, ze atakuje PS. Mieszkam w kraju gdzie na rynku szaleje wielu producentow i u wszystkich widac te sama zasade :)

Jedyny wniosek dziwny - do dyskusji mam nadzieje - jaki cisnie sie do glowy po przewertowaniu setek stron forow z calego swiata to tendencja nowicjuszy do ledow. Im bardziej doswiadczony morszczak tym nie chetniej podchodzi do tego oswietlenia a zdecydowana wiekszosc tych NAJ mowi ledom zdecydowane nie...

Pytaniem jest czy chodzi o nieufnosc do nowej technologii podsycana zaufaniem do starych rozwian, ktore daly doskonale rezultaty? Czy proby, ktore zakonczyly sie nie powodzeniem?

Ilu posiadaczy TOTM przesiadlo sie wylacznie na ledy ?

Po prostu mnie tu cos nie gra i tyle. O :)

Pozdrawiam

Lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko słówko wtrącę, w temacie ściemniania HQI, trzeba pamiętać że wraz ze spadkiem natężenia światła będzie się zmieniała rowniez temperatura barwowa...

W sumie podobnie jest w przyrodzie. :) Atmosfera absorbuje więcej światła niebieskiego, więc w południe, gdy Słońce jest najwyżej, niebieskiego jest najwięcej. Wcześniej i później robi się bardziej czerwono, bo światło ma więcej powietrza do pokonania.

Ale to dla tych, co symulują fazy księżyca. ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie uważam żeby było coś takiego jak "odpowiednie" Jak Ładnych kilka lat temu zaczynałem zabawę w morszczyzną niedoścignionymi wzorami były akwaria amerykańskie. I tam mówiło się o 1W/l jako o minimum. Jakoś tak u nas to słowo "minimum" z biegiem lat zatarło się i zmieniło na "optimum". Ja natomiast nadal uważam że to minimum. Najbardziej podobają mi się akwaria doświetlane ok 2W/l w hqi/t5 czyli "na szczęście" ok połowa tego licząc w ledach.

A ja mam ok. 1,5~1,7 w/l i miękkim i lps wcale nie zauważyłem żeby przeszkadzało, co da się wyczytać na forum, więc tak do końca to sam już nie wiem. Niby miało być za dużo a okazuję się że jest ok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko słówko wtrącę, w temacie ściemniania HQI, trzeba pamiętać że wraz ze spadkiem natężenia światła będzie się zmieniała rowniez temperatura barwowa...

Pozdrawiam

seb

Zgadza sie, reeflux 12k 400w na polowie mocy wyglada na 20K.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy wraz ze spadkiem mocy temperatura barwowa nie leci również w dół?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.