Skocz do zawartości
MateuszD

Zuzyte swietlowki

  

12 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co robicie ze zuzytymi swietlowkami?

    • Wyrzucam
      2
    • Utylizuj?
      5
    • Nie zastanawia?em si? wcze?niej - zaczn? utylizowa?
      1
    • Nie mam zdania
      0
    • inne
      4


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie co robicie ze zuzytymi swietlowkami? Oddajecie przy zakupie nowych? WYrzucacie do smieci? Oddajecie do punktu jakiegos specjalnego?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W castoramie mozna oddać bez problemu, nikt nawet nie sprawdza czy się kupiło w zamian nową.


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio dzwoniłem do firmy wywożącej ode mnie śmieci tj. CORIMP w Bydgoszczy i oświadczyli, że wystarczy obok pojemnika wstawić w osobny worek zużyte świetlówki, a oni bez żadnych dodatkowych kosztów je zabiorą. Może więc w ten sposób działają też inne firmy wywożące śmieci?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co dla was oznacza zużyta świetlówka ?Juz calkowicie wypalona czy wymieniona po szesciu miasiacach jak zalecaja? Przecież po sześciu miechach one dalej daja mnostwo swiatla,tyle ze juz nie dla korali.Po co wywalac?Zeby pozniej kupic te sama na ebay.Nie lepiej uzyc gdzies indziej gdzie spektrum juz nie jest tak wazne.Np w jakis pomieszczeniach gospodarczych,piwnicach,aktynika w wymalowanym na bialo pomieszceniu z dobrym odblysnikiem robi fajny efekt.A moze ktos ma jeszcze inne pomysły.To chyba bardziej ekologiczne niz wywalanie w 30% zuzytych swietlowek.No chyba ze mowa o calkowicie wypalonych,jeżeli tak to chylę czoła bo recycling to podstawa.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co mam zrobic jak nie mam tych dodatkowych pomieszczen ktore moglbym oswietlic tymi swietlowkami? :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz widze moj garaz oswietlany aktynikami :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wyrzucam "zuzytych"swietlowek, trzymam "w razie Niemca". Jesli nie mi sie przydadza to moze komus innemu, jak mu na weekend strzeli swietlowka i niebedzie mial jak kupic nową.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W firmie sprzedaję trochę zwykłych świetlówek . Przy kupnie jest pobierana automatycznie usługa utylizacyjna . Wszystkie świetlówki , nawet te morskie im oddaję i mam spokój oraz czyste sumienie .


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej kontynuowac rozmowe w dokladnie takim samym temacie :harhar:

http:// http://nano-reef.pl/topic/15587-zuzyte-swietlowki/

Po kilku latach jest tego troche, ale trzymam bo zawsze znajdzie sie ktos z nowym akwarium co na czas dojrzewania jest jak znalazl. Czasami strzeli jakas w obudowie wiec zanim dojdzie jest jakis ratunek. 6 miesieczne do glonowego sa super


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co robicie ze zuzytymi swietlowkami? Korzystacie z uslug firm ktore zajmuja sie recyklingiem swietlowek?

jasne :w00t:

idą po prostu w kosz i tyle


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasne :w00t:

idą po prostu w kosz i tyle

W Słupsku jest firma Remondis oni się bawią w recykling świetlówek i nie tylko. Każdy sklep handlujący sprzętem oświetleniowym jest zobowiązany do przyjmowania nieodplatnego żuzytych źródeł światła. W na terenie Gdyni można zgłosić się do Castoramy, OBI itp., ewentualnie do mnie - Kuusakoski Sp. z o.o.

Zużyta świetlówka lub żarnik HQI w koszu to rtęć w środowisku naturalnym. Należy zadać sobie pytanie czy warto..


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

we mnie przy kazdym takim temacie budzi sie wewnetrzny leń

- a to tak niewiele kosztuje wysiłku żeby oddać te swietlowki, ogniwa bateryjne czy inny szajs... zwłaszcza dla ludzi mieszkających w miastach.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w koszu przed blokiem jest mała puszka na zużyte świetlówki :) Bliżej się nie da.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

we mnie przy kazdym takim temacie budzi sie wewnetrzny leń

- a to tak niewiele kosztuje wysiłku żeby oddać te swietlowki, ogniwa bateryjne czy inny szajs... zwłaszcza dla ludzi mieszkających w miastach.

W mnie też się budził dopuki nie zmieniłem pracy i na własne oczy nie zobaczyłem ile szajsu z bateri i źródeł światła ląduje w koszu a później na wysypisku. I w jak prosty sposób można to ograniczać a metale ciężkie odzyskiwać a nie pozyskiwać. Teraz z racji zawodu ciut inaczej patrzę na śmieci :coffee:

Same świetlówki to toksyczna rtęć i to w formi oparów. Baterie - kadm i ołów.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymam lub daje kolegom co mają słodkie akwa i chętnie przyjmują a w każdym mieście znajdą się chętni więc jak komuś sie nie chcę zanieść świetlówek do punktu jakiegos specjalnego to na forum słodkowodnym dać ogłoszenie i problem z głowy


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

we mnie przy kazdym takim temacie budzi sie wewnetrzny leń

- a to tak niewiele kosztuje wysiłku żeby oddać te swietlowki, ogniwa bateryjne czy inny szajs... zwłaszcza dla ludzi mieszkających w miastach.

Mysle ze Polska musi do tego dojrzec. Normalnie w innych krajach sa przepisy ktore w budynkach publicznych nakazuja recykling.

Firmy sprzeatajace maja obowiazek postawic pojemniki na zuzyte bateria, tonery od drukarek, papier. Zaczyna sie lapac deszczowke do splukiwania toalet. I wszystko to nie tyle z pobodek ochrony srodowiska co oszczednosci.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymam lub daje kolegom co mają słodkie akwa i chętnie przyjmują a w każdym mieście znajdą się chętni więc jak komuś sie nie chcę zanieść świetlówek do punktu jakiegos specjalnego to na forum słodkowodnym dać ogłoszenie i problem z głowy

Tylko takie podejście dalej nie rozwiązuje problemu, a tylko spycha go dalej od siebie.

Rozumiem podejście reuse, ale co w momencie gdy źródło światła trwale padnie. A o to chyba rozchodzi się w ankiecie.

Mysle ze Polska musi do tego dojrzec. Normalnie w innych krajach sa przepisy ktore w budynkach publicznych nakazuja recykling.

Ależ takie przepisy są i u nas. Lepiej za wyrzucenie na śmieci zużytego źródła światła, baterii czy innej elektroniki można wyłapać grzywne w kwocie do 5tyś PLN. No ale tkie kwiatki śmiecenia trzeba zgłosić.

A jak wiadomo w naszym społeczeństwie taki zgłaszający osobnik z automatu to "kapuś". A w innych krajach to osoba dbająca o swoje najbliższe środowisko. Dopuki nie zmieni się mentalność przeszło połowy społeczeństwa to na lepsze nie ma co liczyć.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem podejście reuse, ale co w momencie gdy źródło światła trwale padnie. A o to chyba rozchodzi się w ankiecie.

Raczej w morskim świetlówki wymienia się po 6 miesiącach a nie czeka aż się wypali-spali no chyba że Ty tak robisz to ok


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymam lub daje kolegom co mają słodkie akwa i chętnie przyjmują a w każdym mieście znajdą się chętni więc jak komuś sie nie chcę zanieść świetlówek do punktu jakiegos specjalnego to na forum słodkowodnym dać ogłoszenie i problem z głowy

Ja odnoszę się do tej wypowiedzi. Po 6 miesiącach świetlówki zmieniamy a zużyte przekazujemy dalej na "dopalenie" innym.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opropo recyklingu w Polsce. Otoz mam na osiedlu zwykle pojemniki na odpady organiczne, pojemnik na szklo biale,pojemnik na szklo kolorowe oraz pojemnik na wszelakie kartony, papiery itd. I wszystko pieknie - mrowki w domach segreguja, wrzucaja w odpowiednie pojemniczki itd a pozniej przyjezdza samochod pakuje to wszystko do jednego wora i jazda na wysypisko ;) ;) ;) Ale osiedle nowoczesne bo ma pojemniki... ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odnoszę się do tej wypowiedzi. Po 6 miesiącach świetlówki zmieniamy a zużyte przekazujemy dalej na "dopalenie" innym.

No i to jest problem że ktoś jeszcze skorzysta na takich świetlówkach? Skoro leniwy morszczak i tak wywali do kosza

Będe miał chwilkę to poszukam w necie która świetlówka jest bardziej szkodliwa dla środowiska ta po 6 miesiącach czy ta wypalona na max w przypadku jak kolega od słodkiego też będzie miał lenia i wywali do kosza


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jak wnioskuję z wypowiedzi te świetlówki można używać dalej na przykład do oświetlania słodkiego lub akwarium na przykład typu glonowego tak??


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jak wnioskuję z wypowiedzi te świetlówki można używać dalej na przykład do oświetlania słodkiego lub akwarium na przykład typu glonowego tak??

Tak


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.