Skocz do zawartości
hubertk

.... i mnie dopada bielenie :(

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze i mnie dopada bielenie chyba. Mam też czerwoną montiporę i była czerwona jak krew a dziś patrzę, że jakaś jasna chyba jest. Karmię swoje 2 błazny 2 kostki (wrotka czerwona i solowiec) do tego daje reef perlsa no i mam phosguarda od tygodnia montiporę zresztą też. Proszę poradźcie jakie preparaty powinienem mieć do karmienia spsów, oprócz reef perlsa, tego boostera? to ABC? Mam jeszcze jedną montiporę też od tygodnia taką stalową i ona też chyba jakby jaśnieje, ale trudno to zauważyć bo sama w sobie jest jasna. Postawione są wysoko....

hubert


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz czytać forum tak długo aż przestaną bieleć.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, nie napiszę nic odkrywczego ale może przekarmiasz obsadę? Może podbite masz NO3 i PO4 i dlatego korale tracą tkankę? Jak na mnie kostka wrotki i solowca dziennie + reef pearls (nie wiem w sumie ile) to za wiele jak na taki baniaczek... Testujesz coś wodę? A może korale się zwyczajnie nie zaaklimatyzowały w Twoim akwarium ? Tydzień to niewiele w baniaku, mogą nie wytrzymywać parametrów/oświetlenia/cyrkulacji etc...

Pozdro

Gott


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hubert, po pierwsze przenieś korale troszkę niżej, może mają za dużo światła. Kolejna sprawa to karmienie. Aby jak najbardziej ograniczyć fosforany podawaj zwierzakom tylko mrożonki płukane wcześniej w RO i odcedzone na sitku. Nie dawaj też żadnych "polepszaczy", najważniejsza jest regularna, cotygodniowa podmiana wody - w soli masz wszystkie niezbędne składniki.

Ania


Reaktywacja 08.2010 - A&N Reeftank

sygnat1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki za pomoc

moje parametry z przed chwilki to:

NO3 - 3

Mg - 1350

Ca - 400

Kh - 6.1

sól - 1023

PO4 - phosguard :)było 0,3, (ale tydzień temu przed phosguardem)

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca rozumiem że 400 a nie 40, a PO4 jaki ma parametr, bo Phosguard to absorber a nie wartość :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często robisz podmiany wody? jak często mierzysz parametry? Nie było skoków jakiegoś parametru? malowałeś coś w mieszkaniu? ile masz piasku? Jakie masz oświetlenie? 2 kostki dla 2 ryb to stanowczo zbyt wiele... ojjjj dużo może być przyczyn


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hubertk

Przede wszystkim weź na wstrzymanie, bo w tym hobby mniej znaczy lepiej, a nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.

Przede wszystkim przesadzasz z karmieniem. Pół kostki dziennie dla błaznów i kostka wrotki 2 razy w tygodniu dla korali całkowicie wystarczy.

Co do oświetlenia - nie ma szans by standardowym oświetleniem ReefMaxa cokolwiek prześwietlić!!!

Głównym problemem jest moim zdaniem niestabilność parametrów, które w tak małym akwarium bardzo łatwo rozhuśtać.

Ogranicz karmienie, podmieniaj regularnie wodę i spróbuj utrzymać stabilne Kh, i Ca przez parę tygodni, a zobaczysz, że wszystko będzie hulać.

Teraz się wymądrzam, ale na początku miałem tak samo. Dopiero jak po powrocie z wakacji, po dwóch tygodniach, gdy akwarium działało bez mojej "opieki", karmione sporadycznie raz na dwa, trzy dni, zobaczyłem w jakim świetnym stanie są korale - dotarło do mnie co robię nie tak.


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję za pomoc i rady.

Szymon, a jakie masz lampy konkretnie?

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon ma racje mniej znaczy lepiej.

Rok temu w czasie dwutygodniowych wakacji baniakiem zajmował się teść i karmił mniej i nie dawał przez ten okres nic dla korali.Poza trochę zaniedbanymi szybami w środku bajka.Dało mi to do myślenia i do dnia dzisiejszego trzymam się tej zasady.

Pozdro.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czegos nie rozumiem, chodzi o utrate tkanki czy bielenie? W takich sytuacjach jedno zdjecie jest warte tysiaca slow...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... ok czekam cierpliwie, zrobiłem w sobotę 10% podmianki, mam sól Instant Ocean, koral wygląda tak:

koralbialy.jpg

Pytanie jest takie: moim zdaniem ten koral jest coraz bielszy każdego dnia, czy tak ma być?

Parametry po podmianie w sobotę:

NO3 - 3

Mg - 1340

Ca - 445

Kh - 6.5

sól - 1023

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podnieś kh , trochę zielska ze skały zniknie.

I zmień sól bo ona jest dobra do zalewania akwarium lub miękkich ,miałem problemy z mg,ca

Daj spokój z phosguard na razie skoro od tygodnia to robisz,wydaje mi się że różni ludzie mieli z tym różne problemy.

Jak dozujesz ABC?

2 kostki codziennie?2 nemo wystarczy 1/4 kostki a montipory same się wyżywią.

Kiedy wymieniałeś t5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź, ale na jaką sól mam zmienić? T5 zmieniałem pół roku temu na aquamedica - dwie niebieskie jedną białą mam.

ABC nie dozuję wcale, a od ponad tygodnia karmie 1/2 kostki dziennie, no i czasem reef pearlsa.

... zaraz zobaczę jak to Kh się podnosi :)

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dużo świecisz to t5 czas zmienić.

Jeśli to twoje oczko w głowie to polecam preisa lub TM.

Generalnie z tego co kolega patrzył luxometrem to mówil ze 24w szybciej się wypala niż 54w najbardziej optymalnie wymieniać co 4miesiące - jeśli walisz koło 12H lub co 5 jak koło 10h.

Możesz raz na tydzien dać 1-2ml Witamino M - aminokwasy grotecha.

Dużo nie kosztuje i na długo starcza a moje montipory zrobiły się ciemniejsze ale nie napalać się jak ściemnieją bo wtedy nadmiar spowoduje zieleń na szybach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

soli którą stosujesz nie zmieniaj,nie ma takiej potrzeby,tylko pamiętaj że jest to sól bardzo uboga,wg mnie powinieneś zacząć dodawać jakieś mikroelementy,tak jak ci podpowiadają np ABC ale jest wiele innych,pytałeś również o reef boster podając go co jakiś czas również pomożesz koralom pozdrawiam Grzegorz


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy małym akwarium wydaje mi się że łatwiej wyrównywać parametry podmiankami.Gdy będzie nawet mniej mg czy ca to raczej w rozrost niż kolor z obserwacji u siebie.

W końcu to mniej niż 100l razem ze skała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to chyba wie każdy morszczak że systematyczne podmiany to podstawa


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dziś jeszcze gorzej. Montipora, która byłą czerwona jest już ledwo czerwonawa, polipów prawie już nie ma, a druga stalowa na końcach zaczęła być brązowa i polipy też ma mniejsze niż na początku o około 50%. Kupiłem dziś ABC z M, zrobiłem podmianę i dolałem po 10 ml każdego z czterech preparatów.

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o kurcze, niesamowite, dziś czyli 24h po dolaniu ABC+M moja czerwona montipora znowu jest czerwona, a stalowa stalowa, jedyne co mnie martwi to brązowe końcówki stalowej montipory, co to może być?

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż zdjęcie. Nie lej tyle ABCM, teraz uzupełniłeś niedobory, tak normalnie na ten zbiornik gdyby był zapchany koralami to 0,2 - 0,3 ml dziennie powinno być ok, inaczej nie wyjdziesz z glonów.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Ale ja nalałem po te 10 ml tak jak jest napisane i teraz mam zamiar za tydzień kolejne po 10 ml, nalać (tak jak jest napisane na opakowaniu). A może jest inny sposób. Naprawdę korale twarde powróciły do życia :) .... tylko ta rdza na końcach stalowej montipory :(.

pozdr

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest inny sposób. Stosować dobrą bogatą sól i nie dopuszczać do wyjałowienia zbiornika. W Reef Maxie nie zmieści się tyle zwierząt żeby uzupełnienie mikroelementów z dobrej soli nie wystarczyło.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.