Skocz do zawartości
rekin

Przeróbka akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Czy wart przerabiać 200l akwarium na morskie???

i drugie pytanie jako, że szafka na której stoi akwarium ma ograniczoną gabarytami szafkę czy do 200l akwarium wystarczy sump o podstawie 45cm x 40 cm ???

Zastanawiam się nad likwidacją akwarium słodkiego i przełożenia się tam z morszczyzna :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto..... :thumbdown:

Stawiaj od razu większe :thumbsup:


ponad 300 litrów solanki ........

100*50*55h + 60*40*40 sump

Skimz Oval SV203DC

Kessil AP700 + T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co definiuje czy akwarium jest "morskie" cZy "tropikalne"? Komin? ja mam od poczatku 200L bez komina i korzystam z przelewu. Prawda jest jednak taka ze komin wyglada schludniej jednak wiele wspanialych zbiornikow z NR jest prowadzonych na przelewie.

Co do sumpa to pewnie wiekszy bylby lepszy ale jesli odpieniacz i inne graty sie zmieszcza to czemu nie. Od biedy mozesz nie miec syumpa w ogole i korzystac z odpieniacza wiszacego np MCE600


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiszący odpieniacz burzy ładny wygląd akwarium więc raczej nie wchodzi ta opcja, co do szafki to wysokość gdzie maiłby być sump to jest 60 cm wiem, że nie jest to rewelacyjny wymiar ale musze się dostosować do tych wymiarów.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie wystarczy to co masz. Popatrz na mój wątek. Ja mam podstawę sumpa 58x28, a to jeszcze mniej niż u Ciebie. Wysokość szafki od podłogi do dna akwa to 60 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Jasne ze opłaca sie przerobić 200 na morszczaka, niektórzy zaczynają od 60, ty od razu będziesz miał 200:D Sump spokojnie wystarczy, tylko jak nie masz komina to musisz kupić pudełko przelewowe i po problemie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić/zrobić pudełko przelewowe, albo wyciąć na tylnej ściance prostokąt na przelew i z tyłu dokleić komin zewnętrzny ( ja własnie tak mam ). Niestety nie każdy szklarz chce wycinać w szkle Klienta, albo bierze za to dużo kasy ( nieopłacalne ), albo robi to na ryzyko Klienta.

A jak chcesz komin wew.to wyciąć dziury w dni to też nie problem, Potem tylko dokupujesz 2 szybki i wklejasz na silikonie.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Jasne ze opłaca sie przerobić 200 na morszczaka, niektórzy zaczynają od 60, ty od razu będziesz miał 200:D Sump spokojnie wystarczy, tylko jak nie masz komina to musisz kupić pudełko przelewowe i po problemie:)

ja obecnie mam 80l więc nie zaczynam od przysłowiowego zera :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo przelew typu overflow Pipe i już:)

pomysł nie głupi tylko jak to jest w praktyce??? czy nie będzie się zapychał??


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najprościej, najszybciej i ładnie to moim zdaniem wlasnie pudelko przelewowe.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam przelew z pcv 3/4 i jest dobrze raczej wątpliwa sprawa żeby się zapchało z resztą po pytaj kolegów którzy używają :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

200L to moim skromnym zdaniem pojemniczek, który jeszcze nie rujnuje zbytnio kieszeni. Jestem zwolennikiem zasady, że jak się wie czego chce to od razu robi się jak trzeba a nie prowizorki. Jak stawiasz na pudełko przelewowe, to w porządku ale potem nie bij się z myślami w bezsenne noce, że lepiej było wiercić dziury w dnie. Ot postanowiłeś i tak właśnie ma być. 200L to dla pudełka przelewowego jeszcze nie koniec możliwości i na pewno sobie poradzi w tej aplikacji. Sump jak najbardziej i mozliwie największy. W takim zawsze znajdzie się miejsce choćby na filtr glonowy, który wiele spraw ułatwia ze świeceniem w odwrotnym cyklu dobowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pudełko przelewowe to nie jakis efekt biedy czy kompromisow. Wielu kolegów zmieniajac baniak na kolejny wybrało właśnie pudełko przelewowe (ładniejszy wygląd, wiecej miejsca w baniaku). Profesjonalne pudełka przelewowe nie spędzą bardziej snu z powiek od tego cokolwiek innego moze w baniaku moze zawieść.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego co napisał luft można dodać , a najtaniej przelew z rur kanalizacyjnych fi 40. Ja taki mam i nigdy z nim problemów nie było.


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma 100% skuteczności przy wierceniu sklejonego akwarium. A jak pęknie to jest kłopot i to spory. Dlatego starałem się utwierdzić Kolegę, że pudełko da radę i by później nie zastanawiał się nad dziurami w dnie. Wszak jak coś zacząć robić to na 100% a nie "komisja zadumy i refleksji" :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

mimo ze sam nie mam jeszce zbiornika ale jest on w planach powiem tyle.

nawet małe słone da wiecej frajdy niuż najwieksze slodkowodne

mnogość życia , kolory, zwierzeta - ale to wszyscy z tego forum wiedzą.

Każde akwarium moze być słone,

- tylko w zaleznosci od jego wielkosci upakujesz tam wiecej lub mniej zycia

tak aby zwierzeta czuły sie komfortowo

- przy mniejszych zbiornikach utrzymanie jest tansze -

ale moze byc kłopot ze stabilnoscia parametrów odbije sie to na twoich podopiecznych a w przypadku ich RIP na twoim samopocziciu i portfelu.

Zbiornik gotowca jaki masz mozna przerobic na słonowodne i masz kilka opcji

- robisz typowy low tech i masz łatwe formy życia - poszukaj info o akwarium KIVI

- stosujesz odpieniek zewnetrzny typu MCE600

- stosujesz pudeko przelewowe i robisz sump

- robisz normalny komin [ spływ rewizja powrót ] i robisz sump

- robisz panel [ zmniejszasz gabaryt zbiornika ]

sump kazdy powie ze ma wiele zalet:

- zwiekszasz obieg wody - latwiej utrzymac parametry

- wszelkie wilogabarytowe graty masz w szafce nic na widoku

- łatwiej tam dodac np dolewke

wybór jest twój : ale póki jescze nie zaczołes popytaj lub idz podpatrz u kogos nie w sklepie tylko

w domu przy pifku:) u innego akwarysty

pozdrawiam

Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.