Skocz do zawartości
to1mas

Poziom zasolenia

Jaki utrzymujecie poziom zasolenia  

353 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki utrzymujecie poziom zasolenia



Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jaki utrzymujecie poziom zasolenia wody w waszych baniakach ?

Sa różne opinie na temat poziomu zasolenia wody w akwarium, jedni twierdzą że 1,025-1,026 to optymalny poziom inni mają u siebie 1,023 i też wszystko jest w porządku.

Gdzieś natrafiłem na testy poziomu zasolenia na rafach koralowych i tam poziom utrzymywał sie na 1,023, ostatnio Przemek też robił testy na swojej wyprawie i poziom wynosił 1,023-1,024. Jak to jest że standardem w naszych baniakach jest wysokie zasolenie.

Czy zasolenie ma też wpływ na redukcje fosforanów i azotanów ? Czy przy stosowaniu różnych metod typu ZEOVIT, votdka metod, vsv, rowa itp na pozbycie sie PO4 i NO3 wysokosć zasolenia ma jakiś wpływ. Czy jest też jakaś zależność zasolenia na rozwój bakteri nitrifikacyjnych, lub na wzrost glonów wyższych.

Stosuje metodę Zeovit i jak wiadomo zalecane jest w tej metodzie zasolenie na poziomie 1,026.

Zadaje to pytanie ponieważ jakiś miesiąc temu zacząłem obniżać zasolenie i jestem teraz na poziomie 1,024 no i zauważyłem w refugium wzrost glonów wyższych, odpieniacz zaczął wiecej wyżucać no i moje DSB po czterech miesiącach zaczęło puszczać bąbelki. Teraz nie wiem czy poziom zasolenia miał na to wpływ.

Prosze o wypełnienie ankiety


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istotne jest, żeby określić w jakich jednostkach podajemy zasolenie (gęstość, czy ciężar właściwy). U mnie jest 1.024 g/cm3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oraz tak dla informacji :wraz z roznica temperatury zmienia sie gestosc wody


500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istotne jest, żeby określić w jakich jednostkach podajemy zasolenie (gęstość, czy ciężar właściwy). U mnie jest 1.024 g/cm3.

i wszystko na ten temat:)


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie moze glupie :baby: . Czy "ciezar wlascwiwy" moge sobie zmierzyc zwazyc na wadze?

TZN. Wlewam dokladnie litr wody i patrze na wage po czym dziele przez 1000 :book:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie moze glupie :baby: . Czy "ciezar wlascwiwy" moge sobie zmierzyc zwazyc na wadze?

TZN. Wlewam dokladnie litr wody i patrze na wage po czym dziele przez 1000 :book:

Wcale nie głupie, ale podobne do "co mierzy mój salimetr?". Wszystko zależy od tego, co podaje Twoja waga. Większość wag podaje masę mierząc ciężar. Tzn. nie mogą zmierzyć masy bezpośrednio, więc mieżą ciężar i uwzględniając siłę grawitacji, czyli tzw. "przyspieszenie ziemskie" (nie lubię tej nazwy) przeliczają to na masę. Oczywiście zależność ciężar i masa to proporcjonalność prosta, więc wystarczy tylko odpowiednio wyskalować wagę i będzie mierzyła masę w jednostkach np. kg. Czasem widuje się też wagi podające właśnie ciężar, ale wynik podany jest wtedy w kG (wielkie G). Reasumując, odpowiedź na Twoje pytanie brzmi: Nie, otrzymasz zasolenie w jednostkach density. Będziesz wiedział jaką masę ma litr słonej wody, czyli jak to podzielisz i pozmieniasz jednostki wyjdzie g/cm3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale przecież zasolenie za pomocą areometru podaje g/cm3 więc jeśli zważymy 1000 cm3 wody na wadze i wyjdzie nam na przykład 1023 g wtedy przeliczamy dzieląc wtedy mamy w odniesieniu do grama 1,023 g/cm3

chyba że salimetry mierzą zupełnie co innego ale myślę że nie i raczej podają wynik w g/cm3

właśnie sprawdziłem i mirzą w g/ml czyli g/cm3 :) więc jak najbardziej można ważyć na wadze pod warunkiem że jest ona w miarę dokładna :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Wzór na gęstość:

The density can be expressed as

ρ = m / V = 1 / vg (1)

where

ρ = density (kg/m3)

m = mass (kg)

V = volume (m3)

vg = specific volume (m3/kg)

A tu specific gravity:

Specific Gravity (Relative Density)

The Specific Gravity - SG - is a dimensionless unit defined as the ratio of density of the material to the density of water at a specified temperature. Specific Gravity can be expressed as

SG = ρ / ρH2O (3)

where

SG = specific gravity

ρ = density of fluid or substance (kg/m3)

ρH2O = density of water (kg/m3)

It is common to use the density of water at 4 oC (39oF) as reference - at this point the density of water is at the highest - 1000 kg/m3 or 62.4 lb/ft3.

Jak widać trzeba policzyć jedno by wyliczyć drugie. Proste wzory bez zbytniego gmatwania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo prościej ważymy litr wody dzielimy przez 1000 i wyjdzie nam to samo co na pławiku :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Jak w pierwszym wzorze - masa dzielona przez objętość daje gęstość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może któryś z kolegów wypowie sie na temat z pierwszego postu. Czy jest jednak jakaś zależność miedzy metodami stosowanymi w naszych baniakach a poziomem zasolenia.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak sie ma zasolenie akurat do metody na zeo, ale ja dlugi czas mialem zasolenie 1.018-1.019 , na miekkiej obsadzie , teraz podnioslem powoli i utrzymuje 1.024-1.025 mierzone refraktometrem, i przy jednym i drugim zasoleniu oczywiscie leje ta sama dawke wodki, bakterii itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.022 to na 99% bo zawsze jakoś miałem problem z utrzymaniem zasolenia a nowa solanka zawsze mieszana na oko a na drugi dzień przy podmianie i tak zawsze zapomnę sprawdzić.

Wszystko jednak rośnie i zwierzaki nie narzekają więc poziom jest OK :welcome:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może Ci co mają takie oryginalne, napisaliby co ich do tego skłoniło?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda morska ma ok. 35 g/litr soli, to daje 1,0233 w temperaturze 25°C i 1,026 w temp. 15°. Prowadze akwarium przy 35.

Wystepuja tez pewne zaleznosci w stosunku do uzywanych testow i zasolenia. Jesli woda nie ma 35 tylko 32 g soli to zawiera ona 384 g Ca a nie 420. Podobnie Mg, ktorego "normalny" poziom w wodzie "32" wynosi 1200 a nie jak przy "35": 1310.

Zaleca sie nie przekraczac poziomow miedzy 32 a 37.

Mysle, ze obserwacje to1mas-a na temat odpieniacza nie byly spowodowane zasoleniem. Odpieniacz w bardziej slonej wodzie wyprodukuje mniejsze babelki powietrza, a wiec wieksza powierzchnie do przyczepienia sie "brudu", czyli odpieni wiecej. Jesli nie bedzie innych czynnikow powodujacych wzrost NO3 lub PO4 to logicznie myslac, wieksze zasolenie sprawi, ze ilosc tych zwiazkow powinna malec, choc moze w tempie ktory jest nam trudno zauwazyc.

Nie chce mi sie rozwijac tematu prowadzenia zbiornika z rybami i koralami bez podmian wody lub przy zasoleniu 1,019. Jesli to nie sa jakies specyficzne zbiorniki, to napewno zwierzeta nie czuja sie w nich lepiej niz w wodzie morkiej.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasoloenie nie ma rowniez wplywu na bobaleki w DSB. Jest to nic innego jak nitrogen ktory powstaje w strefach beztlenowych. DSB zaskoczylo, ale przydaloby sie jak najszybciej nadrobic wiedze o tej metodzie.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani też to zauważyłem że poziom zasolenia ma wpływ na wynik testów. Patrząc wstecz na swój dziennik jeszcze przed obniżaniem poziomu zasolenia z 1026, było Ca 460, Mg 1470 a w chwili obecnej przy zasoleniu 1023 Ca420, Mg 1320. I tu znowu narzuca sie pytanie co do wykonywania testów i puźniejszych wyników, ale to nie w tym temacie

A co do wiekszego odpieniania przez mój odpieniacz to poprostu pomyliłem wężyki zasilajace i zwiekszyłem dawkę ZS3 z 0,8ml na dzień do 4ml na dzień i o dziwo taka dawka powinna być przedawkowaniem ZS3 a u mnie są efekty w postaci lepszego wyrzucania syfu przez odpieniacz. I nie widzę objawów przedawkowania ZS3

Grzesiu robie postępy w doszlifowaniu tej metody i mam kilka swoich spostrzeżeń co do uruchomienia, działania i prowadzenia DSB.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35ppt co daje 1,0264 a tej opcji nie ma w ankiecie :harhar:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez jasnego określenia w ankiecie co mierzymy wyniki są niemiarodajne. Swoją drogą też mam 35ppm czyli powinienem zaznaczyć 10264 SG czy 10233 Density?


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka , chciałbym się spytać jak jest z tym zasoleniem ponieważ podniosłem sobie zasolenie do 1,025 oraz tem 25 i przez tydzień wszystko pięknie , zrobiłem podmiankę i miałem zasolenie 1,025 ale termometr pokazywał mi we wiadrze 26 st . Na drugi dzień patrzę ze zasoleni jest 1,027 i teraz i wiem co ja takiego zrobiłem ze zasolenie poszło do góry bo nie wierze ze temperatura wody we wiadrze tak podniosło zasolenie ponieważ a tym czas jak wlałem wodę to temperatura spadła. Walczę z parametrami ale jak zasolenie skacze to ja nigdy nie ustawie parametrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odparowujaca woda podnosi zasolenie. Dlatego dolewka RO w automacie i zasolenie będzie Oki.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok tak robię , może nie mam automatycznej dolewki ale pilnuje dolewanie wody mam wszystko pod kontrola i w jak mogło podnieś zasolenie , jak mam 200l akwarium i niech wyparuje 3 l wody to nie ma prawa mi zasolenie pójść górę aż tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.