Skocz do zawartości
roofii1

Uziemienie wody

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli mówisz o pompach pracujących w akwariach to jeszcze się nie spotkałem aby miały Klasę 1 ,zawsze są to urządzenia Klasy 2 które nie posiadają zacisków do uziemienia .A 20 V prawdopodobnie masz nie w akwarium a na N roboczym dlatego że instalacja elektryczna jest w fatalnym stanie.Widzę w stopce że posiadasz pompę AM OR 2500 to obudowa tej pompy twierdzisz że jest uziemiona to znaczy że jest wykonana z materiału przewodzącego i jest Klasy 1?

We wtyczce z pomp mam"wejścia na bolec".W takim razie po co by montowali taka wtyczkę?Koralia ma"bez bolca"?


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We wtyczce z pomp mam"wejścia na bolec".W takim razie po co by montowali taka wtyczkę?Koralia ma"bez bolca"?

Gdyby mial napiecie tylko na zerze to skad by sie pojawialo miedzy akwarium a zerem?

musialby miec dobrze uziemione akwarium a tego niema przeciez pisal ze dotykal miernikiem jezyka stojac na plytkach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We wtyczce z pomp mam"wejścia na bolec".W takim razie po co by montowali taka wtyczkę?Koralia ma"bez bolca"?

Nie wiem po co , może po to abyś mógł ją podłączyć do listwy z bolcem , mówisz że sprawdziłeś uziemienie pomp czyli mierzyłeś przejście wejścia na bolec z obudową pompy i pokazało ci przejście ? Nie chce mi się w to wierzyć ,jeśli na tabliczce znamionowej tej pompy masz masz znak Klasy 2 czyli podwójny kwadrat to urządzenie to nie jest uziemione.


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co , może po to abyś mógł ją podłączyć do listwy z bolcem , mówisz że sprawdziłeś uziemienie pomp czyli mierzyłeś przejście wejścia na bolec z obudową pompy i pokazało ci przejście ? Nie chce mi się w to wierzyć ,jeśli na tabliczce znamionowej tej pompy masz masz znak Klasy 2 czyli podwójny kwadrat to urządzenie to nie jest uziemione.

Bo niczego takiego nie mierzyłem <_< .Mierzyłem"wodę do ziemi"(ziemia instalacja CO) i wskazalo 20V.Od poczatku to mówię :whistle: .Póżniej któryś z kolegów zasugerował,abym mierzył"do ziemi'trzymając drugi przewód miernika zwilzonymi palcami(uzyłem języka) i wot tyle :smoke: .O wtyczce napiasałem,że jest wtyk na bolec PE.

Byłem teraz u kumpla i mierząc"wodę do uziomu(bolec)"wskazało 7V


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej klasy ochronności jest pompa? lub jaki ma znaczek http://pl.wikipedia.org/wiki/Klasa_ochronności Występuje jeszcze coś takiego jak prąd upływu, który powoduje "wywalanie" róznicówki z niewiadomych przyczyn.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Krewety są na takim potencjale, że nie korodują w wodzie morskiej. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zmierz sobie napięcie swetra... albo balona który potarłeś o włosy. Gwarantuję, że balon nie zabije. Nawet napięcie 2000 V nie zabije. Samo napięcie nie zabija "musi być" jeszcze odpowiedni prąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz pH-metr w głównym obiegu to jak wyglądają jego wskazania? Elektroda pH to w sumie bardzo czułe ogniwo na wszelkie upływności od pomp, grzałek, etc.

Pompy są wykonane zgodnie z wymogami IEC 60417-2, "podwójny kwadrat" - oznaczenie na obudowie, w tym izolacja elektryczna. W cywilizowanym świecie jak ktoś nanosi jakieś cywilizacyjne oznaczenie to znaczy, że urządzenie zostało poddane stosownym pomiarom a nie "Pan Józek" wlał "na oko/wyczucie" żywicy izolacyjnej i według niego "powinno być dobrze"... . Dlatego właśnie cała moja instalacja jest 2. przewodowa "bezbolcowa". W przypadku lampy HQI czy oświetlenia T5 a czasami także LED zasilanie powinno być 3.przewodowe. Zgodnie z oznaczeniem na statecznikach. Ale to chyba nie podpada pod to co w wodzie :nuke: ...

Miałem przypadek uszkodzenia pompy, co "wykryła" właśnie sonda pH wskazując dosyć przypadkowe wartości. Pompa poszła oczywiście precz. Nie spowodowało to zmiany mojego podejścia na "trójbolcowe".

"Uziemianie" wody w akwarium, po za oczywistymi trudnościami natury wykonawczej, może przynieść więcej szkody jak pożytku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze temat troszke zboczyl na boczny tor. kolega pyta o wyrownanie potencjałów a inni dochodza jaki stopien ochronnosci maja urzadzenia w akwa... :no

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja sobie bezczelnie odkopię skamielinę i zapytam sympatycznego autora wątku który posiada ponoć jakieś uprawnienia elektryczne jakiego typu instalacje wykorzystuje się np w szpitalach i dlaczego i jak się to ma do kwestii akwarium? Bo to zasadniczo tłumaczy w wystarczający sposób czemu nie powinien jednak wtykać kabli ze zbiornika do gniazdka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak, że jak dotkne wody a druga ręką gdzieś poza akwarium, to trochę kopie. Domyślam sie że to niedobrze?


65L Tank + Deltec MCE600 + Eheim Pro 3e 2078 Canister (only live rock) + custom made Bio-Pellets reactor. 2xVortech MP10W. Pacific Sun "Black Python" 160W Cree LED. No socks. No sump. No water changes.

Feeding daily: Live Reef Flourish, Oyster Relish, Rotivits - enriched rotifers

Galeria

2207_2219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

burza mózgów na temat prądu była w tym temacie

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie kumam o co tu chodzi. Po co uziemiać akwarium? Chyba ze ktoś chce produkować wodór. Proste doświadczenie: włóż kabel fazowy do solanki... nic się nie dzieje. Włóż kabel zerowy do solanki... nic się nie dzieje. Włóz oba kable do solanki... :icon_lampka::nuke:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.