Skocz do zawartości
teklak

jak podnieść kH??

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z twardością węglanową w moim zbiorniku, mianowicie po porannych testach wynosi ona 6st.

Stąd moje pytanie, jakie środki zastosować żeby kH wzrosło??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej sodką oczyszczoną z marketu.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pilnuj KH bo to chyba najważniejszy parametr!


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Włodzimierzem, soda będzie najtańsza, a jednocześnie skuteczna.

Sam ją stosuje, miałem Kh na poziomoe 6, a sodą podniosłem do 9,5. Oczywiście należy pamiętać, że wszelki zmiany, nawet na lepsze, wprowadzamy powoli.

Pozdrawiam Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedni mówią że kh 6 jest ok inni twierdzą że 10 a nawet wyżej. Jak to w końcu jest?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwazniejsze to stabilne kH -- niskie kH jest slabym buforem dla pH - dlatego warto miec wyzsze aby nie bylo gwaltownych spadkow pH. Niskie kH to tez latwosc rozmazania sie dla glonow,sinic,cyjano i innego badziewia, przy wyzszym ich wzrost jest zatrzymany albo spowolniony. Ja staram sie trzymac w okolic 6.5-7 z tendencja w kierunku 7 -- ale przy 6 korale tez mi rosly.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sodą oczyszczoną z marketu jak najbardziej ale tylko na krótką metę – chodzi oto że nie jest ona o odpowiedniej czystości, powinna być najlepiej cz.d.o.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sodą oczyszczoną z marketu jak najbardziej ale tylko na krótką metę – chodzi oto że nie jest ona o odpowiedniej czystości, powinna być najlepiej cz.d.o.

chciałbym poczynić jakieś kroki ,które na stałe i bez dużych wahań rozwiążą ten problem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy pisali sodą oczyszczona z Super Marketu doprowadzić do normy (powinno pomóc kilka dawek) a potem niestety, ale najlepsza jest metoda Ballinga.

Stosowanie co jakiś czas tylko wodorowęglanu sodowego przesunie równowagę jonową w niewłaściwym kierunku ( patrz posty o równowadze jonowej).

Jedynie stosowanie metody Ballinga pozwala bezpiecznie ingerować w wysokość podstawowych parametrów jak Ca, Mg i KH.

Warto zapoznać się z tą metodą.

Proponuję poczytać posty Testera.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@godeusz, a dlaczego soda oczyszczona z marketu się nie nadaje? Przecież ma atest spożywczy. Do poprzedniego baniaka tego 400 l. 25 kg. w sumie jej wsypałem przez 2 lata i nic złego się nie stało. Nawet mam gdzieś jeszcze atest na nią.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedziałem że się nie nadaje. Na krótką metę tak. Do akwarium powinno się stosować chemikalia o czystości cz. d. a. ( czysty do analiz). Tylko wtedy mamy pewność że nie wprowadzamy do zbiornika nic dodatkowego.

Atest spożywczy dopuszcza śladowe ilości różnych substancji, a w takiej soli mogą być wtedy dziesiątki jak nie setki różnych składników w mikro ilościach.

Nie muszą one ale mogą wywierać pewien wpływ na wodę.

Potem szukamy przyczyn pogorszenia stanu akwarium i nie bardzo wiemy co się stało.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godeusz chyba przeceniasz rzetelność firm akwarystycznych. Jak używają czyste to już rozrzutność z ich strony. Z tym że czystrze nam i tak nie są potrzebne.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety zostaję przy swoim. Preparatów do Ballinga nie kupuję w sklepach akwarystycznych lecz w POCH i tylko o czystości (cz.d.a.) a dlaczego- napisałem poprzednio.

Wyobraźcie sobie że wszystkie preparaty do zbiornika dozujemy o niższej niż zalecana czystości . Zaczyna się to kumulować w zbiorniku i po kilku latach mamy tam szambo.

Trzeba dbać o swoich podopiecznych.

Ciekawy jestem co myślą na ten temat inni użytkownicy forum.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodku to wychodzi jakieś ponad kilo na miesiąc?

Pod koniec lałem już po 600 ml. Ballinga. lol.gif


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godeusz czytaj ze zrozumieniem. Ja także kupuje w pochu bo bliżej i taniej. Ale gro ludzi kupuje firmowe dalekie od cz.d.a i jakoś ròżnicy w zbiorniku nie widać.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz ja staram się czytać ze zrozumieniem .

Zauważ jednak ile mamy wpisów że coś się dzieje w zbiorniku i naprawdę trudno się połapać co?

Jak wszystkie sposoby zawodzą to ostatecznie robimy większą podmiankę i .....udało się!

Okazuje się że po prostu rozcieńczyliśmy skumulowany syf ale resztę i tak w zwierzątkach siedzi.

Różnice w zbiornikach jednak są widoczne bo każdy zbiornik jest inny. Trudno powiedzieć czy z tego powodu ale jednak są.

Co do czystości chemikalii firmowych to myślę że jednak są one odpowiednie.

Komuś trzeba ufać.

Stopnie czystości odczynników to: techniczne, czyste i czyste do analiz.

Jeśli ktoś używa czystych to jego sprawa ale musi mieć tą świadomość że takich używa.

Najlepsze są jednak cz,d.a.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam na kh Kent Pro Buffer z pobudzaczem dla glonow wapiennych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godeusz moze zleć analizę, a nie gdybaj. Ok?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godeusz, jeśli myślisz że "firmowe" proszki to CZDA to po prostu policz ile kosztuje kilogram CZDA, ile kosztuje proch na półce i policz że na tym na półce musi zarobić producent, hurtownia i sklep, więc musisz mieć świadomość że nikto do tego dopłacał nie bedzie...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podam coś na przykładzie Mg techniczny min 97% ,cz min 98% ,czda min 99%, czysty podaje substancje nie rozpuszczalne 0,01%,SO4 0,005% ,HCL 0,0045%, N 0,005%, PO4 0,002%,metale ciężkie 0,001%,Fe 0,001%, Zn 0,005%,Ba 0,005%,Ca 0,02%,Na 0,01%, As 0,0001%

chyba kolega godeusz nie rozumie sam czemu leje czda oszczędza 1 % czystości a potem i tak mikro dodaje więc jeżeli jest choć jeden powód żeby lać czda to ja chciałbym go poznać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze jest klasa czystości spożywcza która jest pomiędzy techniczną a czystą i to jest dopuszczone do dodatków spożywczych i lekarstw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze jest klasa czystości spożywcza która jest pomiędzy techniczną a czystą i to jest dopuszczone do dodatków spożywczych i lekarstw

koledzy zmierzę dzisiaj jeszcze ca i mg bo do tej pory tego nie robiłem. z chemii jestem kompletnie zielony a chyba te związki są ze sobą powiązane tzn ich stężenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nikt nie wspomina o pH przy podnoszeniu kH. A przecież Tu dla pH 8,2 lub większym stosuje się wodorowęglan sodu, a dla pH mniejszym niż 8,2 węglan sodu.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.