Skocz do zawartości
teklak

jak podnieść kH??

Rekomendowane odpowiedzi


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50g NaHCO3 rozpuścić w wodzie RO- 600cm3 roztworu.


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50g NaHCO3 rozpuścić w wodzie RO- 600cm3 roztworu.

przecież pytał o 1 litr a nie o 0,6 l :p


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sody oczyszczonej spożywczej jak widzę koledzy używają, ona ma ponad 90% czystości. A co z chlorkiem wapnia spożywczym ? z tego co widzę na allegro to ma tylko 77 %.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie wiem co widzisz na allegro. Podaj link...

Sole są często zanieczyszczone wodą a dotyczy to w szczególności soli które są silnie higroskopijne czyli naprzyklad chlorku wapnia, chlorku magnezu, siarczanu magnezu.

Warto też wiedzieć o tym że 7 wodnym chlorku magnezu w tym także w 7 wodnym chlorku magnezu cz.d.a. jest więcej wody niż chlorku magnezu. W 221 gramach 7 wodnego chlorku magnezu jest 126 gramów wody i tylko 24 gramy magnezu.

Chlorek wapnia "potrafi" zaabsorbować tyle wody z powierza że może przejść z ciała stałego do roztworu.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tanio, ale z wysyłką już nie będzie tanio :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam chciałbym się dołączyć do tematu podnoszenia KH , a mianowicie moje KH wynosi 6 i chciałem je podnieś do 8 kh. kupiłem

http://erybka.pl/product-pol-5095-Kent-Pro-Buffer-dKH-473-ml.html i wlewał jak na instrukcji pisze . i moje pytanie mierze popołudniu jest 9 kh mierze wieczorem jest 6 KH JAK podawać preparat zęby ustabilizować KH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam z test z JBL na kh , a pomiar robię jak zawsze wlewam 5ml wody z akwarium dodaje krople i za każdym razem potrząsam buteleczka i zawsze wychodziło mi 6 kh a chce podnieś do 8 kh

Edytowane przez mars79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*mars79 - jaki masz poziom Ca i Mg ? często przy podnoszeniu KH przy użyciu NaHCO3 jest tak że w pierwszej kolejności wiązane są jony wapnia ( Ca- ) i początkowo spada Ph ( nawet o 0,5* ) . Twarodść węglanowa KH i tym samym stabilne Ph uzyska właściwy oczekiwany poziom przy prawidłowych wszystkich parametrach składowych dopiero po pewnym czasie. Nie sugeruj się "cudowną wiedzą" kilku ledwo doświadcznych kolegów. Odsyłam raczej do lektury profesjonalnej i sugerują wiele cierpliwości !

pozdrawiam.

Edytowane przez Brunon (wyświetl historię edycji)

" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mi spadło Kh do 5 to oznaczało że należy rozpocząć Ballinga /Ca i Mg napewno też spadło/. Pamiętajcie że tego co korale nie lubią najbardziej to same wahania kH. Jak będziecie wahać z 6 do 8 czy 9 co dzień lub kilka to sami prosicie się o kłopoty. Miękkie korale wytrzymają, ale te twarde to nie. Proponuję zmierzyć Ca , Mg , kH - kupić pompę i lać Ballinga . Bardzo łatwo złapać , czy nawet regulować ilość / wielkość kh . Tak było u mnie kH samo się złapało. Był jeszcze moment że zmieniłem sól na bogatą i też musiałem ilość płynów podregulować. Diabeł nie jest taki straszny - na forum jest piękny op[is Ballinga , krok po kroku. Tak było u mnie - nie twierdzę że u wszystkich tak jest, ale z waszych doświadczeń korzystam już ponad 2 lata .... I dziękuję za to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozrobiłem 42 g sody na 500 ml RO, na 230 L leję 5ml rano i 5 ml jak wrócę z pracy. Niestety kh nie drgnęło wciąż jest 5.5 ph 7.7. Może te 10 ml dziennie to za mała dawka ?


2d27f70120370386da2450fcccd34cf0u508a467.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozrobiłem 42 g sody na 500 ml RO, na 230 L leję 5ml rano i 5 ml jak wrócę z pracy. Niestety kh nie drgnęło wciąż jest 5.5 ph 7.7. Może te 10 ml dziennie to za mała dawka ?

czy dozujesz samo NaHCO3 ( soda ) czy Balling ( komplet ) ??

podawanie samej sody nie przyniesie oczekiwanego efektu - wytrącasz wapń i pozostaje reaktywny sód.

Przeczytaj proszę 2 powyższe wpisy. Mój i Aamsam'a

Edytowane przez Brunon (wyświetl historię edycji)

" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie możesz zwiększyć dawkę dwukrotnie jak przez 2 dni nie zacznie wzrastać to znowu zwiększ. Ja lałem 2x25ml na 300l z niewielką ilością twardzieli żeby utrzymać kH. Algi wapienne, ślimaki, LPS też konsumują ;)


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koniecznie mierz Ca i Mg - to idzie w parze . kH to takie pojęcie ogólne - to nie to samo co jakiś jon. KH wynika z paru innych rzeczy. W morszczyźnie spadek kH zazwyczaj oznacza że coś konsumuje Ca i Mg - czyli życie załapało. Lanie samej sody na dłuższą metę nic nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amsam zrobiłem znów wszystkie testy jakie mam, wynik w stopce. Nic nie drgneło :/


2d27f70120370386da2450fcccd34cf0u508a467.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długo MASZ akwarium? Ostatnia czwórka poraża mnie szczerze mówiąc. Masz inny ważny problem. kH rzeczywiście możesz podnosić wodoroweglanem - zwiększaj stopniowo 2 x dz ml - kh podzie do góry i takie utrzymaj. Ale widzę że ten baniak jest niestabilny. Albo młody.Musisz zbić wszystkie 4 parametry ostatnie . Coś się rozkłada ?? Częstsze podmiany - co tydzień. Na początek . Wyczyść sumpa. Później może absorber fosforanów. Ale coś dało ten azot. Może później wódka buddzie potrzebna. Czyść je intensywnie, bo wszystko ci padnie. Myślę że Kh jest tego wynikiem. Główny problem to koniec twojej stopki. NH4, NO2, NO3, PO4

Ogranicz karmienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duża podmiana 20-40% powinna pomóc jeśli możesz tak poziom wody obniżyć.

Wtedy najlepiej świeżej dodawać powoli przez kilka godzin wtedy powinieneś poprawić dwie rzeczy za jednym zamachem nutrienty rozcieńczyć i kH podwyższyć.

Znajdź przyczynę tak wysokich nutrientów.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma rok, NO3 mierzone w korale.pl miało wartość około 5-6, na salifercie w domu 50, PO4 pokazuje tak samo na elektronice i na salifercie więc wierzę w ten wynik (mam wsadzoną ROWE i powolutku idzie w dół). NH4 jest ciężki do oceny, jak widać na poniższym zdjęciu.

nh4.jpg

NO2 to było niewykrywalne ale ostatnio karmiłem więcej, więc pewnie to jest przyczyna.

Akwarium ma się dobrze w mojej subiektywnej ocenie :) Korale rosną, glony wapienne też, ryby składają ikrę, glonów praktycznie brak.

Nie jest to najbardziej aktualne zdjęcie bo z 23 września,

akwa.jpg


2d27f70120370386da2450fcccd34cf0u508a467.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godeusz NaHCO3 wink.gif

Dwa daj namiary na ten sklep - ostatnio jak zadzwonilem do POCH i pańcia podała mi ceny to mnie z butów wyrwało :/ Ja za 1kg na pewno płaciłem srednio za kazdy z odczynnikow czda w okolicy 35zl brutto.

I ja poprosze o namiaty n asklep :)

ok panowie to powiedzcie jak i ile roztworu rozrobić / dolewać np . na 100L to każdy sobie przeliczy tej sody ???

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma rok, NO3 mierzone w korale.pl miało wartość około 5-6, na salifercie w domu 50...

50 patrząc od boku? Dzielisz wynik przez 10?


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.