Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dla przykładu mamy martwą skałę , wkładamy do zbiornika i po jakimś czasie staje się jak lr . Można zrobić coś takiego z piachem aby otrzymać ls ? Niby kupujemy żywy piach workowany w sklepach ale czy na pewno jest tam życie ? Co może przetrwać tyle czasu zapakowane próżniowo , bez dostępu powietrza , wody ? Próbował ktoś zrobić ls DIY ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie testowałem ale ciekawi mnie to samo. Niby piach szczelnie zamknięty..ok..ale transport, panujące warunki atmosferyczne? Sam już nie wiem i kupuje ten "żywy" jednak jak sobie pomyśle,że to płynęło np.statkiem, później leżało na jakiś paletach u polskiego dystrybutora a jescze póżniej trafia do naszych sklepów..to mam mieszane uczucia :wacko:


Cytuj

 

100x50x50 bez sumpa,

oświetlenie 2x60W led DIY,

odpieniacz Deltec MCE 600,

cyrkulacja Jebao RW8 + Tunze 6025,

20kg real reef rock + 5kg live rock.

Sól i ewentualne dodatki do wody - Colombo :)

Link do bańki;

http://nano-reef.pl/topic/77781-banka-huberta-250-low-tech/page__st__20#entry791962

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywy piach to głównie piasek aragonitowy (z dodatkiem muszelek i innych takich) + bakterie. Nie ma tam bardziej złożonych zwierzątek. Jest on pakowany hermetycznie i przez to transportowany w odpowiednio wilgotnych warunkach, tak aby bakterie przeżyły. Poza tym ma też inną dużą zaletę: nie oddaje niechcianych świństw do wody. Jeżeli znajdziesz odpowiedni piasek i ożywisz go bakteriami będziesz miał to samo, ale jest spory problem ze "znajdziesz odpowiedni piasek".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jest spory problem ze "znajdziesz odpowiedni piasek"

Można kupic ten sam piasek tylko suchy no i rzecz jasna tańszy.


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie dużo, ale o 1/4 owszem :) , tzn. np. Nature's Ocean Aragonite 9,07kg suchy za ~90 zł zamiast 122 zł żywy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat co jakiś czas powraca. mozna i żywy i suchy, ważne żeby ten drugi jeśli nie paczkowany kupilismy został wypłukany w osmozie, by sprawdzić czystość tego piachu.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piach jak piach co ma oddawać ? Piach nic nie pochłania jak ma to miejsce w przypadku mediów filtracyjnych , Tam zachodzi reakcja i łączy związki .

W każdym akwa są bakterie , wystarczy chwila i już są w piachu.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wlasnie zamowilem zwykly aragonitowy z KZ , moim zdaniem nie ma sensu brac zywego piachu , ale to moje zdanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat rzeka, nic się tu nie da udowodnić ani w jedną ani w drugą stronę, trzeba by mieć dostęp do laboratorium które po otwarciu paczki zaczęło by poszukiwania bakterii. nikt z nas takich możliwości nie ma.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozliwosci sa tylko trzeba zaplacic :vava:

Moje oczekiwania od zywego piasku sa mniejsze niz skutecznosc preparatow bakteryjnych choc te przynajmniej sa sprzedawane w pojemnikach nie przepuszcajacych swiatla.

Na chlopski rozum bakterie nitryfikacyjne maja ogromne zapotrzebowanie na tlen. Jezeli takowy sie dostal przy pakowaniu po kilku dniach czy godzinach juz go nie ma. Jezeli wytworzyly sie bakterie beztlenowe po otwarciu worka w kontakcie z tlenem gina. Zastanawia mnie jeszcze brak filmu, glonow czegokolwiek powstalych na wskutek przenikania przez folie swiatla. I chyba najmocniejszy argument. Obecnosc bakteri zawsze zwiazana jest z organika (pozywka) W przypadku braku tlenu dobrodziejtwem jest NO3. Ale w przypadku braku obu, rozklad organiki bez atomu tlenu zawswsze wyprodukuje siarkowodor. Dlatego w worku nie moze byc zadncyh zyjatek bo po otwarciu wywalilo by nas z domu.

Nie doszukuje sie spisku, ale nie zdziwilbym sie gdyby firmy wrecz plukaly ten piach, sterylizowaly przed wspypaniem do opakowania z dumnie brzmiacym Live Sand


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak jeden z kolegów zauważył, bez potwierdzonych badań można tylko gdybać. Być może coś jest w żywym piachu a być może nie różni się niczym od tego "nie żywego". Jedni stwierdzą, że u nich piach pomógł w dojrzewaniu a u innych, że nie. Nikt nikogo tutaj raczej nie przekona do swojej tezy, bo każdy będzie i tach chciał usłyszeć to w co wierzy. Mi udało się kupić żywy piasek w promocyjnej cenie tak więc u siebie użyję właśnie takiego :)

ps. ciekawy choć krótki artykulik znalazłem tutaj: http://www.reefmania.pl/zywy-piasek-byc-albo-nie-byc-dla-bakterii-547

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa jest reefmania, ale nie artykul.

Szkoda ze producent pokwapil sie zeby policzyc bakterie a nie podal szczepow. Zidentyfikowanie szczepow jest znacznie latwiejsze niz licznie ktorego dokonaly uniwerystety zajmujece sie badaniem oceanow. Publikacji w goglach masa.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może i jest nawet gotowany przez dwa dni ale na pewno nie zawiera niczego co by zaszkodziło akwarium morskiemu więc doszukiwanie się czy jest żywy czy martwy nic nie zmieni dla zwykłego kowalskiego skoro piszą że zawiera bakterię to zawiera i tyle jak ktoś chce to go kupi jak nie to kupi żwirek i tyle ceny nie są aż tak różne wiec nie doszukiwałbym się spisku producentów :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje dlatego sie nie doszukuje. Skoro kupilem zywa skale po co placic za zywy piach kiedy zazwyczaj oprocz wody z podmianek lejemy bakterie.

Moje watpliwosci rodza po ostatnim roku gromadzenia wiadomsoci o DSB. Przewalilem tyle o bakteriach ze ciezko mi wyobrazic sobie caly proces technologiczny. Poczawszy od wydobycia, oddzielania organizmow zywych od piasku, eliminowanie organiki, i zakonserwowoania by nie smierdzial, a dzialal po wsypaniu.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedyś robiliśmy próbę tz zasypaliśmy świeży baniak częśc żywy piasek część suchy i część z funkcjonującego zbiornika i tak za żywym pojawił się brązowy glon na suchym to samo a stary ze zbiornika bielutki więc na którym były bakterie to nie wiem ale wydaje mi się że ten ,,używany" wypadł najlepiej przy starcie baniaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupując akwarium dostałam piasek w woreczku (nie żywego). Obecnie mam ok 3cm warstwę. Na ebayu mozna kupić żywy piasek z dojrzałych zbiorników. Zastanawiam czy, że mogę wymieszać oba piasaki czy lepiej ułożyć je warstwowo. I czy wogóle mogę mieć 2 rodzaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może w piasku są przetrwaliniki badź bakterie hibernują się na jakiś czas jak jaja tasiemca :D

Co by nie było, LSa nie zastąpi zwykły piasek. Nawet jeśli jest on martwy to jego poławianie i transport swoje kosztuje.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem wpisy o kupowaniu piasku z działającego akwa i pytanie :

czy piasek - identyczny jak żywy - wygląd, rozmiar - ale ze słodkowodnego - będzie się nadawał

- czy może w sól zabije jego właściwości ?

Pytam z ciekawości, ponieważ kiedyś do swojego malawi kupowałem specjalny piasek za kupę szmalu, potem poczytałem i

od tej pory mam inny , a jak jakiś znajomy `laik` widzi ten baniak pierwszy raz pyta czy to morskie hyhy.


Pandora 224 - -zlikwidowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy piasek słodkowodny? ja myślałem że jest kwarcowy aragonitowy wapienny...


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie słodkowodny - ale zwykły piasek z działającego akwarium słodkowodnego.

a ja ci odpowiadam ZALEŻY JAKI PIASEK, z jakiego surowca jest ten piasek, bo kwarcowy np. jest wykluczony


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak doladujesz krzemianow do akwa takim piachem, to zbombardujesz forum skad ci sie wzielo cyjano albo dino, ktorego nie mozesz zwalczyc pol roku. :wallbash:


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

evetn napisał:

"może i jest nawet gotowany przez dwa dni ale na pewno nie zawiera niczego co by zaszkodziło akwarium morskiemu więc doszukiwanie się czy jest żywy czy martwy nic nie zmieni dla zwykłego kowalskiego"

Owszem zmieni choć by to, że ten zwykły kowalski nie wyda dwa razy więcej kasy na coś co byłoby w takim przypadku tylko i wyłącznie chwytem marketingowym tym samym nabijaniem ludzi w przysłowiową butelkę!

"skoro piszą że zawiera bakterię to zawiera i tyle"

Jakby wierzyć we wszystkie zapewnienia producentów, to chodzilibyśmy "goli i weseli", równie dobrze można wierzyć w reklamy telewizyjne :rofl: ale wolnoć Tomku w swoim dmku :unworthy:

"jak ktoś chce to go kupi jak nie to kupi żwirek i tyle ceny nie są aż tak różne wiec nie doszukiwałbym się spisku producentów"

Tu się po części zgadzam, że każdy i tak zrobi co zechce i tyle ze zgodności :).

Ale co do różnic cenowych to jednak są znaczące i podchodząc w taki sposób do rzeczy można by przepłacać za każdy jeden sprzęt niezgodny z tym za co płacimy, co suma sumaru dałoby znaczącą różnicę cenową na niekorzyść tego "zwykłego kowalskiego" z której z kolei producenci byliby raczej przeszczęśliwi, śmiejąc się za plecami z biednego "kowalskiego" i jego naiwności opartej na tym co przeczyta na kolorowym opakowaniu :unworthy:

Pozdrawiam

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.