Skocz do zawartości
Bartboss

Nowy Baniak 240l problemy z rybami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów ponownie.

Mineły jakieś 5 tygodni od zalania baniaka.Akwa 240l +sump,woda z istniejącego baniaka ok 120l skała 28kg.W baniaku było trochę brązowo póżniej zielono teraz zielone zanika i pojawia się fioletowe.Od jakiś dwóch tygodni mam dwa błazenki jeden od kolegi drugi przyjechał z Reef shopu z Gdyni wraz z ekipą czyszczącą(dwie krwewtki,3xturbo,krab niebieski,czerwononogi) .Wszystkie zwierzaki mają się dobrze do dzisiaj natomiast zakupiłem także jakiś 10 dni temu w e-rybce zebrasome oraz mandaryna wspaniałego i niestety po czterech dniach obie rybki padły.W ubiegły piątek zakupiłem mandaryna w Aquamediku w Poznaniu i po dwóch dniach zgon.

Co to może być??????????????

Nadmienie że parametry wody ok.

NO3-0

NO2-0

Ph-8,4

Ca-430

Mg-1500

sól 1,23

Kh-11 stabilne

PO4 w normie

Pomóżcie co robić.!!!!


160x55x50 600l sump 160l tunze6055 tunze 6025 2xaquel obieg eheim profilux 4x80wt5 2x120w led aquatrend dooser reaktor wapna i cala reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mandaryn to sie wcale nie dziwie ze padl w tak mlodym baniaczku, zbyt malo zywego pokarmu zeby sie utrzymal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sól 1,23

To mam nadzieję pomyłka

Nie wiem czy nie za szybko wpuściłeś rybki skoro po 3 tygodniach mimo tych 50% "dojrzałej" wody ... aż się nie chce wierzyć, że wszystkie kolory glonów przeszły w tak krótkim czasie.

Te nowo zakupione jadły coś ? ... zwłaszcza mandaryn, jak nie ma robaczków to nie da rady ... a u Ciebie na 99% nie było co ze skały wygrzebać.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na ryby prosto po transporcie. I tak miałeś szczęście że z zebrą nie przywlokłeś ospy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Nadmienie że parametry wody ok.

NO3-0

NO2-0

Ph-8,4

Ca-430

Mg-1500

sól 1,23

Kh-11 stabilne

PO4 w normie

Pomóżcie co robić.!!!!

myślę, że powinieneś wykonać te testy jeszcze raz,

ze szczególną dokładnością testy NO3-0 i NO2-0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od miesiąca mam w jednym obiegu 500l + sump ... i teraz dodatkowe 100l.

W dużym czyściutko ani kłaczka i wszystko zdrowe ... a w małym tym 100l, praktycznie kataklizm. Woda ta sama skała ta sama a glony różnej maści na 5 cm i do tego ciano .... czasami woda z innego baniaka nie wystarczy, śmiał bym powiedzieć, że samo szkło też dojrzeć musi :whistle:


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i mierz NH4 !!! bo baniak mlodziutki.

i jak je aklimatyzowales bo sklepowa woda nie ma tak bogatego mg ani ca oraz takiego kh i ph. mogly zalapac szoki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i mierz NH4 !!! bo baniak mlodziutki.

i jak je aklimatyzowales bo sklepowa woda nie ma tak bogatego mg ani ca oraz takiego kh i ph. mogly zalapac szoki...

Aklimatyzacja myślę że pomyślnie worki z rybami były włozone do akwa po pewnym czasie podlewałem wode z baniaka i potem po mału do akwa.


160x55x50 600l sump 160l tunze6055 tunze 6025 2xaquel obieg eheim profilux 4x80wt5 2x120w led aquatrend dooser reaktor wapna i cala reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja polecam aklimatyzowanie kropelkowe, i raczej radze sie nie spiesyc, czym dluzej tym lepiej dla zwierzaczkow. po kroplowce do akwa na zrownanie temperaturki i gotowe. rybki siateczka do akwa, a wode z worka do zlewu.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak uzyskać takie kropelkowanie bez dodatkowych urządzeń?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wezyk i zaworek powietrza.Mozesz nawet samym wezykiem. Spinacz do prania zaciskasz na koncowce. Troche kombinacji zeby ustawic kapanie ale dziala. Zasysasz jakbys spuszczal wode i zaworkiem lub spinaczem ustawiasz zeby kapala woda, powiedzmy kropelka na sekunde. Jak woreczek maly to moze wolniej. Najlepiej do dwoch godzin ale nie krocej jak jedna. Slimaki i krewetki najlepiej do 3 a czasem 4 godzin. Ja zanim kropelkuje sprawdzam zasolenie wody z jaka przyjechaly. Ostatnio mialem rybke w wodzie 1.31!!! Kapalo wolniutko 5 godzin i mialem stracha czy da rade. Na szczescie dala.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisał @boogiee apteka i kroplówka, tanio łatwo i przyjemnie :thumbup:

Ostatnio tak aklimatyzowałem krewetki (miałem łatwiej bo Tomko :unworthy: dorobił zbiorniczek do tego, więc i nie było obawy przelania ) 4 godzinki bez stresu i siup do zbiorniczka. Polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie takie siup. Latwo nie ma.

Przy aklimatyzaji kropelkowej woda bradzo szybko traci temperature. Kapiaca woda nie nadarza jej wyrownywac. W pokoju raczej ciezko miec tyle co w baniaku zeby aklimatyzacja przebiegala prawidlowo. Zaraz napiszecie ze wkladacie grzalke. Ta z koleii litr wody w ktorym przyjechal zwierz do tych 25'C zagrzeje blyskawicznie wiec jakos trzeba zapobiec. Dolac by jakos wyrownac, czy nawet zatopic grzalke. Pytanie skad wziac wode? nie no z baniaka nie. Bledne kolo sie zamyka.

4-5 godzin na aklimatyzacje kropelkowa to przeginka. Takie dlugotrwale zabiegi bardziej stresuja i szkodza niz pomagaja. Jaki sens jest zlewac z systemu 10-15 litrow wody jak po godzinie kapania (3-4 litry wody) zasolenie i ph sie wyrownuja a temp dalej 20 stopni.

Wole zgasic swiatlo, wsadzic worek do baniaka i po wyrownaniu temperatury co chwile w malych ilosciach wylewac i dolewac wode. Po godzinie zwierz w baniaku


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Grześ pisze, na ryby wystarczy pół godziny, krewetki godzina, dłużej to przyducha, spadek ph i stres, żeby zapobiec spadkowi temperatury można pojemnik ze zwierzakiem włożyć do sumpa.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji tematu aklimatyzacji... Czy ktos wie jakie parametry absolutnie musza sie wyrownac a jakie mozna ewentualnie zignorowac i przy jakiej roznicy? I czy tak samo jest dla ryb i bezkregowcow. Wiem ze temperatura i zasolenie powinny byc maksymalnie zblizone. A ph, NO3, kH i inne mikroelementy?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester,

moim zdaniem duzo zalezy od czasu, w jakim ryba byla transportowana. Jesli dlugo, to w worku z tlenem, do ktorego napewno sie "zalatwiala". Po otwarciu takiego worka, dodajac kropelkowo, moze nastapic gwaltowny spadek pH, wzrost amoniaku i nitritu. Przy tym NO3 lub kH to kosmetyczne sprawy. Po dlugim transporcie lepiej jest tak przyzwyczajac ryby, jak to robi Grzesiu - najpierw odlac z worka duzo wody, polozyc go na powierzchni wody w akwarium i zmieniac wiekszymi porcjami.

Jak Seb napisal, po 30 min i paru takich podmianach mozna rybe wpuszczac. To bedzie dla niej mniej stresujace niz godziny w wiadrze z zimna woda, do ktorego kapie woda z akwarium.

Jesli rybka miala krotki transport, to mozna worek polozyc w sumpie i tam kapac z godzine.

Bartboss;

ryby po 5-ciu tygodniach (trzech ?) wpuszczales na wlasna odpowiedzialnosc. Szkoda ich.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mandaryn to sie wcale nie dziwie ze padl w tak mlodym baniaczku, zbyt malo zywego pokarmu zeby sie utrzymal

Mandaryn nie padnie po 4 dniach ze zbyt małej ilości pokarmu.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester

Jak aklimatyzuję jakieś bardziej wrażliwe ryby to najbardziej zwracam uwagę na zasolenie i pH. Sklepy i hurtownie często trzymają ryby w obniżonym zasoleniu 1.020 i niżej. Jeśli bierzemy rybę z takiego miejsca to te 30min może okazać się za krótko. Warto przed aklimatyzacją sprawdzić refraktometrem wodę w workach. pH jest bardzo ważne, bo nawet wydawałoby się niewielka różnica 0,2 jest w rzeczywistości bardzo duża. Trzeba pamiętać, że skala pH postępuje logarytmicznie (woda o pH 9 jest 10 razy bardziej "zasadowa" niż ta o pH 8, tak w uproszczeniu).

Jeśli akwarium jest świeże i wpuszczane ryby są pierwsze lub jedne z pierwszych warto trzymać obniżone zasolenie. U siebie trzymałem 1.021 przez ponad pół roku aż do wpuszczenia Achillesa. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, w których bierzemy ryby od kogoś z akwarium, tylko ryb "sklepowych", które z reguły są albo świeżo po transporcie albo tydzień po transporcie.

Aklimatyzacja kubkiem jest zwyczajnie słaba. Jeśli jest pewne, że ryby są zdrowe i silne, a mamy ich do wpuszczenia 50 to pewnie, że bieganie z wężykami jest tylko stratą czasu. Jeśli jednak kupujemy dla siebie 3 rybki, to warto poświęcić im trochę więcej czasu i aklimatyzować kropelkowo. Wystarczy zwykły wężyk, jak do napowietrzacza i zrobić na nim węzeł lub kupić garść zaworków Gardeny w każdej Castoramie.

Ja wiem, że wszystko kwestia priorytetów, ale da się zauważyć, że dla korali sprawdzamy w wodzie zawartość połowy tablicy Mendelejewa, lejemy hektolitry Ballinga, mikroelementy, aminokwasy itp., itd. A ryby? Jebut prosto ze sklepu (do którego przyjechały przedwczoraj), dwa machnięcia kubkiem i w akwarium.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi bardziej chodzi o aklimatyzowanie korali. ryby u mnie sa te same od poczatku i nie zwiekszam obsady, ale korali dokladam.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że to temat o rybach...

Jeśli zasolenie jest zbliżone to ja dla odmiany koralowców w ogóle nie aklimatyzuję, wyrównuję tylko temperaturę.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.