Skocz do zawartości
madchicken

Węgiel aktywny jak przygotować?

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie mam pytanie jak przygotowujecie węgiel aktywny do użycia, dzisiaj zakupiłem takowy i co dalej? Zalać wrzątkiem? Ale jak długo moczyć, pomóżcie proszę. Acha zapominałem dodać, że węgiel ma być docelowo w skarpecie i w sumpie mam nadzieję, że tak może być?


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalać wrzącą osmozą i zostawić na 24 h. Potem jeszcze raz przepłukać z pyłu i do skarpety.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sledzik

zalac goraca woda i plukac az przestanie brudzic. potem w skarpete i heja do sumpa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gotujesz RODi. Zalewasz i czekasz az ostygnie. Mozna proces powtorzyc. Takie przystosowanie ma na celu, po pierwsze wyplukanie ewentualnego PO4 a po drugie powoduje ze z wegla ucieka cale powietrze przez co jest bardziej wydajny.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj przepłucz go kilka razy gorącą RO tak z 3 lub 4 razy do momentu aż przestanie zabarwiać wode i bedzie oki. Ja tak robie i jak na razie wszystko jest ok. Umieść go w sumpie w skarpecie lecz nie trzymaj zbyt długo czyli ok tygodnia bo jest to absorbent a jak to każdy absorbent po pewnym czasie potrfai oddać to co pobrał.

Pozdrawiam

Maro76


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dziękuje wszystkim za rady, jestem na etapie walki z dino więc może pomysł kolegi co do wymiany złoża po tygodniu jest niezły, co prawda producent zaleca wymianę co miesiąc(moja żona także bo nie może doczyścić garnków po płukaniu węgla ;-) ). Co o tym sadzicie?


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe, wg mnie to wszystko co powyzej nic nie daje, jak wkladanie dzieci do pieca na 10 zdrowasiek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hehe, wg mnie to wszystko co powyzej nic nie daje, jak wkladanie dzieci do pieca na 10 zdrowasiek.

Masz na myśli częstą wymianę złoża czy parzenie?


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja osobiście bym wymieniał częściej tak jak pisałem, nie lubie ryzykować, to zbyt kosztowne hobby,a wegiel nie jest tak drogi. Poza tym bym to odsysał z akwa . Na walke z tym dziedostwem są jeszcze jakieś chemiczne wynalazki ale to bym traktował jako ostateczność. Jest wiele na ten temat na forum musisz troche pogrzebać.


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT - zrobilem kiedys testy wody w ktorej moczyl sie wegiel. A w zasadzie tylko jeden - na PO4. Fiolka zrobila sie ciemnogranatowa. To byl wystarczajacy powod zeby plukc swiezy wegiel. I byc moze wegiel aktywny innych producentow jest pozbawiony fosforanow, ale ja mam jeszcze z dwa kilogramy wiec niejako wyjscia nie mam.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja robiłem test na krzemiany wody po moczeniu węgla filtusa i powiem że masakra zabarwiło się porządnie nie pamietam juz ile było. Po parzeniu wrzątkiem dwa-trzy razy i moczeniu kilka dni test wykazywał zero więc coś to moczenie i parzenie daje. Jeżeli chodzi o PO4 to od początkui nic mi nie wykazywało (akurat przy tym weglu być może tak jest albo coś z testem nie tak). Zapewne co węgiel to inna jakość.

Pzdr.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze czasem luknąć na pozornie oczywisty post do dziś płukałem węgiel w skarpecie i fiu do skarpety i w panel od dziś wymoczę gorącym ro.

Tester a co za węgiel masz?

Tak na marginesie to PO4 jest chyba wszędzie w soli w węglu niedługo wymyśla absorbery do wyłapywania tego z powietrza :rofl:


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki to wegiel. Jak go kupilem to byl w foliowym worku. Worek sie rozerwal to przerzucilem do 5L wiaderka

Kiedys czytalem o procesie aktywacji wegla i z tego co pamietam, jest w nim stosowane wiele substancji ktorych nie chcemy w akwarium.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez robilem testy na PO4 wody ktora zalewam wegiel. Wynik grubo poza skala. Warto "przegryzac" go wrzatkiem :coffee:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co zmienia wrzatek? to moze pojdzcie o okrok dalej i pogotujcie troche wegiel w garnku z woda. Ciekawe co na to by powiedzial BLUEWAVE...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT - rozpuszczalnosc wielu zwiazkow rosnie wraz z temperatura rozpuszczalnika. Zalanie wegla wrzatkiem ulatwia wyplukanie ewentualnych zwiazkow chemicznych


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co zmienia wrzatek? to moze pojdzcie o okrok dalej i pogotujcie troche wegiel w garnku z woda. Ciekawe co na to by powiedzial BLUEWAVE...

A dlaczego akurat o nim myślisz ??? czyżby on miał jakiś przepis na przygotowanie węgla ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

KIDULT - rozpuszczalnosc wielu zwiazkow rosnie wraz z temperatura rozpuszczalnika. Zalanie wegla wrzatkiem ulatwia wyplukanie ewentualnych zwiazkow chemicznych

Czytałem na angielskim lub amerykańskim forum na ten temat. Ziomale twierdzili że fiolkę z wodą do testu na PO4 należy zagotować i dopiero potem badać PO4 i uzyskujemy wtedy faktyczny wynik. Chodziło tam o to, że PO4 może być tymczasowo w czymś uwięzione w normalnej wodzie i wynik jest zaniżony.

Niestety nie pamiętam dokładnie o co chodziło z tym związanym PO4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ku przestrodze test węgla JBL..

Mój odnośnik

Czasem nic nie daje nawet płukanie..


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

A mierzył ktoś przy Rowa albo KZ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mierzył ktoś przy Rowa albo KZ?

Widocznie nikomu poza mną się nie chciało. Zmierzyłem Ultra Carb z Fauna Marin. Wynik krzemianów (czy czegoś innego co test krzemianów wychwyci)- Czysty.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ten temat rozwinął się szybciej, to i jak zbadał bym swój węgiel, używam Koralienzuchta. No cóż zrobię to za miesiąc.


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ktoś używa węgiel AM?


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.