Skocz do zawartości
lukiblack

kolejne bielenie spsów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Miałem nadzieję że uniknę zakładania kolejnego tematu o bieleniu ale... brakło mi pomysłów.

Od września zbiornik prowadzony na regularnych podmianach oraz dozowaniu. Do stycznia wszystko było idealnie, parametry, wybarwienie, przyrosty. Od połowy stycznia niestety kilka spsów zaczęło obumierać. Pierwszą rundę przegrały szczepki acropor - valida oraz 2szt. głębinówek. Tłumaczyłem to faktem iż - czasem tak bywa, to szczepki a nie duże koralowce.

Niestety ostatnio 3szt. dużych acropor zaczęły bieleć lub tracić w dziwny sposób kolory. Przy tym inne acropory mają zadowalające kolory oraz przyrosty, do tego parametry również są w normie.

Podmiana co tydzień 25l na soli Preis. Świetlówki wymieniane regularnie. Od prawie roku mam kulki BioPellets podpięte w obieg. Jakiś miesiąc temu dosypałem troszkę kulek nowej formuły. Zawsze były tylko oryginalne Reef Interests N/P Reducing BioPellets. Kulek w obiegu mało lub bardzo mało, zawsze wystarczało więc się kręcą około 100-150ml.

Dozowanie balling : kh oraz Ca + Mg - 100ml/dobę, ABC - 0,3ml/dobę

Parametry:

kH - 8,8 (Hanna)

PO4 - 0,0 (Hanna)

NO3 - <2 (TropicMarin)

Ca - 450 (Hanna)

Mg - 1350 (TropicMarin)

Po zgaszeniu światła daję na przemian : KZ AminoAcid, Reef Pearls, Reef Booster, Zielony plankton.

Nie mam za bardzo pomysłów gdyż od dość dawna wszystko robię regularnie i sumiennie, co więcej większość koralowców ma się dobrze. Mniej więcej w podobnym czasie co problemy z Acrami pojawił się w zbiorniku nowy mieszkaniec, krab mitrax (czerwony). Od kilku dni widzę że zaczął chodzi po Acrach zamiast w poszukiwaniu glonów - może kupiłem sobie jakiegoś potworka zamiast Mitraxa ?? Acry nie bieleją tak jak to zwykle bywało tj. równo od spodu tylko tak jakby coś je podgryzało lub drażniło. Dwie acry są blade u podstawy a końcówki tipów mają pięknie wybarwione. Jak wam się wydaje co może być przyczyną ??

Zdjęcia koralowów z problemami :

gallery_9586_1730_17809.jpg

gallery_9586_1730_59583.jpg

gallery_9586_1730_74585.jpg

gallery_9586_1730_130827.jpg

gallery_9586_1730_19597.jpg

reszta koralowców bez problemów :

gallery_9586_1730_36839.jpg

gallery_9586_1730_58491.jpg

gallery_9586_1730_103767.jpg

gallery_9586_1730_132728.jpg

co o tym myślicie ??

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze sprawdź zasolenie innym przyrządem niż Twoim. Jeśli po wrzuceniu pelletów zauważyłeś bielenie, wyłącz je i zobacz co będzie. A co to za kulki nowej formuły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to te ubytki na koralach wygladaja jakby były wygryzione, korale które leca z powodu złych parametrów traca tkanke równo od dołu lub pali tipy.

Może w nocy wypatrzysz jakiegoś szkodnika, kraba,krewetke lub inne paskudztwo.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Możesz napisać ile dokładnie karmisz ? rozumiem codziennie tylko na przemian ? ale ile.

- Faktycznie sprawdź to zasolenie i koniecznie napisz w jakiej skali!

- Kiedy ostatnio czyściłeś pompy cyrkulacyjne?

Bardzo fajne fotki, po których oceniam iż korale słabo polipują, wyglądają na zasuszone!

Jeżeli bielenie przebiega w takiej kolejności:

1. Słabe polipowanie

2. Miejscowa utrata koloru

3. Bielenie w miejscu utraty koloru

To na 100% nie pasożyty tylko słabe karmienie.

Natomiast dziwi mnie iż widzę tam bielejącego hystrix`a, który jest bardzo zestresowany,

co jak co ale ta bestia jest dosyć wytrzymała na zasuszenie, a z mojego doświadczenia

widać to po nim na końcu (gdy ja byłem na granicy to hystrix był najwytrzymalszy).

PS. To na pewno nie wina kraba ale i tak bym go wywalił...jak będziesz miał okazje to go złap i wylot...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsza rzecz, dać sobie spokój z różnego rodzaju wynalazkami typu kulki,wyrzucić!


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsza rzecz, dać sobie spokój z różnego rodzaju wynalazkami typu kulki,wyrzucić!

Waldi , ale kolega napisał wyraźnie , że na kulkach jedzie rok , więc to nie jest ich wina.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

event - kulki nowej formuły - na początku były płaskie tabletki, później makaron połamany, teraz znowu są to bardziej tabletki niż makaron ale takie spłaszczone obustronnie. Cały czas mówię o oryginalnym produkcie BioPellets.

Robercie, wytypowałem winnego - pseudomitraxa, przed zgaszeniem światła siedział na S. Caliendrum, przed chwilą tuż po zapaleniu siedział na niej caly czas - koral ma wygryziony kawałek tkanki. Mitrax wylądował w szczepkarium na razie.

MarcosB, tak karmię na przemian mniej więcej godzinę po zgaszeniu światła, 2 krople KZ AminoAcid, szczyptę Reef Pearls'a, pół ampułki ReefBoostera lub dwie kostki zielonego planktonu. Tutaj nie mogę się szczycić sumiennością jak w wypadku dozowania ABC lub ballinga, zdarzało się zapomnieć.

zasolenie - mam dwa salimetry AquaMedica - oba pokazują zgodnie 1,024. Co do całej sprawy mają pompy cyrkulacyjne ?? Rozumiem że chodzi o zbyt słaby ruch wody ?? Pompy czyszczę przy każdej podmianie i to raczej zły trop. Natomiast co do bielejącego hystrixa - to o mojego możesz się nie martwić

gallery_9586_1730_23322.jpg

To co widzisz bielejące na 4 fotce to nie hystrix tylko Stylophora pistillata albo Pocillopora elegans.

Waldi, to właśnie kulki jakiś czas temu postawiły mój zbiornik na nogi, mam ich na tyle mało że raczej z ich strony nie mogę się spodziewać nic poza eliminacją azotanów i fosforanów.

Moim zdaniem problemy są 2. Bielenie A. Validy raczej jest odrębnym niż utrata kolorów przez pozostałe dwa koralowce. Za to winię bezpośrednio mitraxa lub jakiegoś innego przybłędę którego muszę dopaść, obecnie rozsiadły się w tej acroporce wężowidła.

Drugim problemem jest zbyt ubogie karmienie SPSów w stosunku do wyjałowienia zbiornika przez dobry odpieniacz i pellety.

Pytanie teraz do doświadczonych - jak karmić ?? Mam 200l, 90% SPSów.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten oryginalny produkt BioPellets czyli kulki o których mowa to wyłącz je albo wrzuć te które miałeś wcześniej :) spokojnie, obserwuj korale, tkanka się odbuduje, nie z takich opałów się wychodziło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miałbym to liczyć na "szczypty" to daj cztery szczypty. Ja daje ćwiartkę do pół miarki z Preis V-Power codziennie, gdy przerywam na 10 dni to sprawne oko wypatrzy już objawy na Acroporach.

Więc zacznij karmić, dokładnie przyjrzyj się wszystkim koralom i daj znać za dwa tygodnie , po tym czasie powinieneś już widzieć efekty jeżeli dobrze wróżymy :)

Odnośnie kulek - warto poczytać artykuł w najnowszym magazynie CORAL.

Życzyłbym użytkownikom kulek takiego wsparcia i opisu metody jakie maja użytkownicy ZEOvit. Niestety narazie mogą sobie pomarzyć!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Ja daje ćwiartkę do pół miarki z Preis V-Power codziennie....

a jak ta miarka wielkościowo się ma do płaskiej łyżeczki z testów saliferta (tej niebieskiej)??


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobną sytuację gdy stosowałem kulki.

Odrazu napiszę,że nie neguję tej metody bo przy dobrych parametrach dobrze mi je utrzymywała.

Problem był następujący niedopilnowałem ilości,kulki zaczęły się intensywniej kręcić i szybciej ścierać,woda lekko zmętniała,i bum.Korale zaczęły bieleć od dołu i zrezygnowałem z tej metody.Wszystko wróciło do normy ale: acry nie mają

problemu z oblaniem tkanką miejsc zbielałych seriatopory i pocilopory tak. Lps-om nic nie było.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Coś mnie tknęło i w chorobie wyciągnąłem bielejącą acrę z wody by ją obejrzeć dokładniej, to co zobaczyłem

gallery_9586_1730_115930.jpg

gallery_9586_1730_135957.jpg

gallery_9586_1730_90303.jpg

gallery_9586_1730_17571.jpg

Nie powiem by mnie to nie przestraszyło - pytanie do bardziej doświadczonych - co teraz ??

Koral na razie wyciągnięty stoi w kubku, myślę o kuracji ReefDip'em.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myśl tylko rób co należy.

Kuracje powtórz za 2 tygodnie.

Dobrze by bylo tez silnie zarazone miejsce odciąć,a zreszty porobic szczepki.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biedne kulki. Znów im się oberwało. Skąd bierzesz korale ze sklepów czy z prywatnych zbiorników?


500l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo kulki są winne ZAWSZE. Najbardziej u tych co ich nawet w rękach nie mieli. :thumbdown:

Łukasz ciekawe jaka menda Ci te jaja złożyła. Wyjmuj sps-y w nocy i oglądaj, może winowajce zauważysz. Poza tym sprawdź dokładnie czu gdzieś na skałach też ich nie ma. Jeśli nie tomiejmy nadzieje że kąpiele wybiją populacje- przynajmniej tą nie wyklutą. Powodzenia.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tam, na ostatniej fotce widac wirka?

nie do konca jestem pewien czy akropora stracila tkanke do jaj.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jestem ślepy bo dalej nie widzę. Ale ikrę to i owszem...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To widzę, ale tak jakoś mnie nie przekonuje. A na pierwszej nic nie widzę. Czy to wirek najlepiej powie nam Łukasz, widział przecież najlepiej.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.