Skocz do zawartości
Sting

Jaką sól na dzień dobry polecanie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Jaką proponujecie sól na początek do nowego baniaczka?

Dotąd myślałem o kupnie "Tropic Marin - Bio-Actif Sea Salt" ale dzisiaj wyczytałem, że podobno przez to, że sól jest bardzo bogata w mikro i makroelementy to są problemy u niektórych z glonami przy małej obsadzie ?!

Oczywiście wiadomo, że przy dojrzewaniu i tak glony będą ale po co im dostarczać jeszcze więcej pożywki ?

Co proponujecie ?

Instant Ocean może ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IO się nada.


130x80x60, Phobos 400 W, "Franek", 2x 6105, Zeovit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byleby nie ta nowa :sleeping:

IO jest ok, ale IMO Tropic Marin Pro Reef nada się najbardziej, dlaczego? 3 baniaki na niej rozkręcałem i było bezproblemowo :welcome: Zrobiła na mnie b.dobre wrażenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam stawiam na IO, skoro jest sprawdzona i dobrze się na niej startuje to po co zmieniać.

Ja wystartowałem na IO i wodą z dojrzałych baniaków i miałem zaledwie kilka kłaczków glonów.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byleby nie ta nowa :sleeping:

IO jest ok, ale IMO Tropic Marin Pro Reef nada się najbardziej, dlaczego? 3 baniaki na niej rozkręcałem i było bezproblemowo :welcome: Zrobiła na mnie b.dobre wrażenie.

Lizard a dleczego nie "ta nowa"

mam na niej postawiony baniak i w srodku ponad 50 spsow :whistle: :whistle:

w moim watku masz parametry po miesiacu od zalania baniaka to sobie zobacz :)

pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz więcej morszczaków i sklepów morskich wokół Was - czemu wodą z podmian nie zalewacie?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie wiedzieć, zawsze to jakaś oszczędność :)

a ja mam przy okazji jeszcze inne pytanie, czy na soli IO tylko startujecie i po jakimś czasie przesiadka na inną czy może jest to sól "uniwersalna" i dobra nie tylko na początek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lizard a dleczego nie "ta nowa"

mam na niej postawiony baniak i w srodku ponad 50 spsow :whistle: :whistle:

w moim watku masz parametry po miesiacu od zalania baniaka to sobie zobacz :)

pozdrawiam :)

Wystarczył mi jeden test na czystym RO i wynik PO4=0,61 przy świadkach :thumbup:

Koniec OFFTOPuuu

Luft dobrze prawi, często można nabyć od kogoś wodę z podmiany, albo od sklepu, to najlepsze rozwiązanie i najtańsze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wynik PO4=0,61

Lizard czym mierzone i jaka poprawka na błąd pomiaru ?

Start na wodzie od kolegi naprawdę ułatwia sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lizart a czy mogę zapytać gdzie przeprowadziłeś ten tes i przy jakich świadkach?jak powiedziałeś a to powiedz B

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po4=0.61 z jednej strony jeżeli to prawda to lepiej żeby wszyscy woedzieli. Z drugiej nie wierze w prawidłowość rzetelność wykonanej próby. Biorąc pod uwage niedoskonałość filtrów rodi, błąd pomiaru urządzeń, czynnik ludzki i błąd składu samej soli myśle że wynik jest podważalny. Może nie mieć znaczenia praktycznego.

Testy należy robić i konsultować z dystrybutorem, producentem soli. Bo przecież nie wolnoślepo wierzyć w składy na opakowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lizard, czy mierzyliście RODI przed pomiarem, jakie zasolenie miała solanka, ile się mieszała, jaką miała temperaturę i czy sól była wzięta z nowego, fabrycznie zamkniętego opakowania? Inaczej, plotki srotki jak dla mnie, szczekanie na prawo i lewo na zasadzie "wiem ale nie powiem", a jak nie powiesz i ktoś sie wpierdzieli i wysadzi baniak to co? Nie bedzie Ci żal że nie powiedziałeś???

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku jechałem na Tropic Marin Bio-Actif i mimo bogatej soli miałem łagodne dojrzewanie akwarium z niewielką ilością glonów i bez plag, dziś wiem że lepiej wystartować na najtańszej sprawdzonej soli bo po co przepłacać. Stawiam na Instant Ocean.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na start IO styka.

Ja potem mieszałem IO z TM, a teraz na razie sol mi nie potrzebna :whistle:


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tą sola to trzeba dzisiaj uważać :w00t:

wiadomosci oglądacie??


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reef Crystals też będzie ok.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reef Crystals też będzie ok.

na dzień dobry to średnio do odpalania baniaka.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo IO zalecana jest do zbiorników z obsadą rybną nie koralową, niemniej dobre efekty daje również jako sól do zbiorników rafowych przy odpowiedniej suplementacji.

Ja zaczynałem na soli Kent i wszystko było OK.

Obecnie stosuję Reef-Cristals i na niej też nie obawiał bym się startować.

Myślę że odpowiedni start z dużym % wody z podmian + żywy piasek + bakterie startowe to i na średniej soli można startować. Nie potrzeba wtedy po pewnym czasie soli zmieniać.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IO,IO,ijo :horse:.Jak dla mnie najlepsza na start.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie stosuję Reef-Cristals i na niej też nie obawiał bym się startować.

Myślę że odpowiedni start z dużym % wody z podmian + żywy piasek + bakterie startowe to i na średniej soli można startować. Nie potrzeba wtedy po pewnym czasie soli zmieniać.

żeby nie było tak różowo to dla nowicjuszy tylko skomentuję. Nie obawiałbyś sie na RC startować bo nie wystartowałeś na niej i nie masz niemiłych doświadczeń, które jak nic innego kreują poglądy :) Także młodzi adepci - czytajcie i sami wyciągajcie wnioski. Pozdrawiam posolonych. Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IO + BioDigest? chyba wystarczy?


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IO + BioDigest? chyba wystarczy?

pozwole sobie na żarcik

IO + BioDigest + H2O (RO+DI) :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby nie było tak różowo to dla nowicjuszy tylko skomentuję. Nie obawiałbyś sie na RC startować bo nie wystartowałeś na niej i nie masz niemiłych doświadczeń, które jak nic innego kreują poglądy :) Także młodzi adepci - czytajcie i sami wyciągajcie wnioski. Pozdrawiam posolonych. Mariusz

Ja wystartowałem na RC (w zasadzie nawet 2 razy, bo 50 i 200 litrów) i bez najmniejszych problemów. A Ty, luft? Zraziłeś się do RC?

Mnie w RC przeszkadza tylko niskie KH, ale i tak na razie z niej korzystam i nadal zamierzam. Ostatnio kupiłem 25 kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Wystarczył mi jeden test na czystym RO i wynik PO4=0,61 przy świadkach :thumbup:

Koniec OFFTOPuuu

pytanie ?

dlaczego na startowej wychodzi np.te twoje 0.61 - po4

dalej sie uczysz tego nie zagłębiałeś tematu - wiec i ja sie nie rozpisze - dla mnie powoli dno zaczynacie prezentować - bez obrazy

jadę na tej soli - no3 -0 po4 - 0.02 w baniaku w/g salifier i tropic marine

kolega był robił tropic marine też był zdziwiony - jakim cudem takie parametry

wiec wiesz ze jak masz większa ilość bakterii w soli to po4 wyjdzie większe - co ? -dziwne ?

poza tym IO reef crystal i itp. nie mają śladowych niektórych pierwiastków wiec

sam się ostatnio pytałeś o monti bo ci w różowy przechodzi - kolego dostałeś od razu odpowiedz - masz i teraz - trochę szacunku ok

nie wiem nie wypowiadam się -proste :)

AnT :welcome:

koniec off topu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.