Skocz do zawartości
Mistral

Pierwszy zbiornik 60x60x50 - sugestie i porady milewidziane.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Po wielu latach fascynacji akwarystyką morską i lektury na tenże temat, postanowiłem wreszcie założyć swój pierwszy zbiornik. Ma to być kostka o wymiarach 60x60x50 + sump 50x30x30. Zanim zacznę jednak kompletować sprzęt i ogólnie mówiąc „działać”, chciałbym żebyście rzucili okiem na wstępne plany, ewentualnie doradzili, zaproponowali albo nakrzyczeli 

Zbiornik ma być kostką o wyżej wymienionych wymiarach, przód+2 boki optiwhite, reszta float (grubość 8mm). Rozwiązaniem w relacji akwarium<->sump ma być komin o wymiarach 20x11,5x44cm (link do projektu komina: http://imageshack.us/f/850/kominb.jpg/)

Jeżeli chodzi o szafkę myślałem o czymś w następujących wymiarach : 70x64x80cm.

Teraz czas na sprzęt. Propozycja jest następująca:

- Hydraulika:

-Śrubunek VDL 20mm

-Śrubunek VDL 25mm x2

-Grzebień AM

-LOC-LINE - Zestaw 1/2'

-pozostałe rurki, kolanka itd.

- Aquafilter RO 75gpd / 100gpd

- Aquafilter DI + żywica MB-20

- Odpieniacz Grotech PS-150 / DIY

- Pompka cyrkulacyjna JVP-101 x2

- Pompa obiegowa NewJet2300 AquaWitt

- Lampa AM Ocean Ligot Plus HQI 150W + T5 2x24W

- Żarnik BLV 150W 14K

- Świetlówka T5 ATI - Actinic Blue 24W x2

Do tego reszta rzeczy takich jak :

- Termometr

- Hydrometr

- Grzałka Jagger 150W

- Testy NO2, NO3, PH, KH

No i asortyment niezbędny to samego odpalenia zbiornika:

- Żywa skała (na początek 10kg, potem dołożone zostanie drugie tyle)

- Piach Nature’s Ocean 18kg

- Sól Aquarius Systems Instant Ocean 25kg

Teraz pierwsze pytania i prośby:

Byłbym bardzo wdzięczny gdybyście mogli polecić kogoś, kto w dobrej cenie i porządnie wykona zbiorniki. To samo tyczy się szafki.

Ponieważ na odpieniacz nie chciałbym wydawać dużych pieniędzy, być może znacie kogoś kto oferuje odpieniacze własnej roboty, dobre i w dobrej cenie.

Tyle na początek.

Czekam na wszelkie sugestie.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z sumpem nic Ci nie doradzę bo się na tym jeszcze nie znam, ale zdecydowanie zastanowiłbym się nad tymi cyrkulacjami JVP. Sam rozważałem ich zakup, ale jak zobaczyłem ich wymiary to nie miałem już wątpliwości, że zdecyduje się na Hydor/Tunze - mimo, że sporo droższe. Przeboleć je można jeszcze w panoramicznych szkłach gdzie bardziej giną na długości, ale w kostce to będzie się zbyt rzucała w oczy.

Pamiętaj też, że dokładając taką ilość skały w drugiej turze narażasz się na ponowne dojrzewanie - warto poszukać kogoś na targowisku - cena będzie niższa, a może i płatność rozłoży na dwa miesiące :)

A wymiary szkła super, powodzenia! :welcome:


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe mój rozmiar :unworthy: czekam i obserwuje


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już chcesz inwestować w cyrkulację JVP to lepszy jest model 200, są małe, ciche i oszczędne.

Posiadam taką i jedyny mankament to potrafi po załączeniu złapać lewe obroty.

Dodam jeszcze że posiadam też koralię, która również potrafi odwrotnie zaskoczyć, więc jeśli szukasz oszczędności to z czystym sumieniem polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sump radziłbym wyższy tak ok 40-45 cm , będzie większe bezpieczeństwo przed zalaniem pokoju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o pompy - przemyślę sprawę. Jeżeli chodzi o sumpa, faktycznie będzie to jednak wymiar 50x35x45cm. A propos samego sumpa mam również pytania. Niestety pod szafką bardzo ograniczona ilość miejsca i nic większego nie wejdzie. Planuję zrobić zbiornik 3-komorowy. 1 komora 30cm na odpieniacz, 2 komora z żywą skałą, 3 komora na powrót (obydwie po 10 cm). Czy uważacie, że taki prosty projekt się sprawdzi ? Oto przykładowy zamysł wykonany w paincie: Sump

Chcę od razu zapytać o wysokość ścianki czerwonej i niebieskiej. Nie za bardzo wiem ile zrobić cm różnicy, proszę o wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sledzik

Troche zle myslisz o ty sumpie. Zrob sump dwukomorowy. 1 komora na splyw, odpieniacz , 2 na pompe. bo w twoim projekcie przegroda 10 cm na pompe jes za mala i zadna obiegowka ci tam nie wejdzie. Wysokosc pierwszej komory dopasuj do odpieniacza, druga przegroda powinna byc podniesiona aby woda przeplywala pod spodem, ta przegroda moze byc prawie do samej gory.

Co do opieniacz to zagadaj z kolegami z forum np sebastek ,darek lub erni zrobia ci cudenka za polowe ceny co bys wydal na sklepowy. Jestem w trakcie zakladanie podobnej kostki wiec w razie pytan sluze pomoca

pozdrawiam sledzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin ? w tak małym akwa ? toż on Ci zajmie "pół" akwarium ! :thumbdown:

http://www.tunze.com/149.html?&L=1&C=FI&user_tunzeprod_pi1%5Bpredid%5D=-infoxunter005


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Hej...tez bym nie robil komina w srodku,zepsujesz caly efekt pieknych wymiarow...jezeli juz to komin zewnetrzny,jak masz taka mozliwosc...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi i Iceberg bardzo dobrze piszą. Od dwóch tygodni jestem właścicielem nowego akwa 60x60x50h (jeszcze nie zalane, bo czeka na nowe miejsce) i zrobiłem w nim komin zewnętrzny o wymiarach 30x10x30h na bocznej ścianie z tyłu. Rozwiązanie moim zdaniem super, bo nie zabiera miejsca w akwa, a równie dobrze spełnia swoją rolę. Poza tym daje też bardzo łatwy dostęp do hydrauliki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin ? w tak małym akwa ? toż on Ci zajmie "pół" akwarium ! :thumbdown:

Panowie nie wylewajmy dziecka z kapielą . Mam taka kostke z kominem i uwazam ze jest ok .

Lampa AM Ocean Ligot Plus HQI 150W + T5 2x24W - tez swiece taką lampa jednak latem mze wystapic problem z utrzymaniem wlasciwej temperaturu


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin ? w tak małym akwa ? toż on Ci zajmie "pół" akwarium ! :thumbdown:

Panowie nie wylewajmy dziecka z kapielą . Mam taka kostke z kominem i uwazam ze jest ok .

Lampa AM Ocean Ligot Plus HQI 150W + T5 2x24W - tez swiece taką lampa jednak latem mze wystapic problem z utrzymaniem wlasciwej temperaturu

Wiedziałem, że to napiszesz. :) Ale Ty masz komin trójkątny i rzeczywiście nieźle się komponuję, w sumie prawie jest niewidoczny, ale moim zdaniem jak jest miejsce na zew., to jednak lepiej zew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin ? w tak małym akwa ? toż on Ci zajmie "pół" akwarium ! :thumbdown:

Panowie nie wylewajmy dziecka z kapielą . Mam taka kostke z kominem i uwazam ze jest ok .

Lampa AM Ocean Ligot Plus HQI 150W + T5 2x24W - tez swiece taką lampa jednak latem mze wystapic problem z utrzymaniem wlasciwej temperaturu

Piszesz "Panowie nie wylewajmy dziecka z kapielą . Mam taka kostke z kominem i uwazam ze jest ok " hmm , a ja mam telefon komórkowy z lat 90- tych i też uważam że jest ok. "ok" to pojęcie względne,a może jesteś mało wymwgający ??? :welcome:


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"a ja mam telefon komórkowy z lat 90- tych i też uważam że jest ok.... "- idac Twowim schematem powinienem napisac ze telefony z lat 90 sa beeeee poniewaz zajmuja pól pokoju i ważą pól tony .Odnioslem się do Twojej uwagi ze komin zajmie pól akwarium

a może jesteś mało wymwgający ??? :welcome:

gdybym taki był zapewne skorzystałbym z takigo rozwiazania jakie Ty zaproponowałes -Overflow Box :thumbdown:


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy. Ostatecznie postanowiłem, że komin będzie zewnętrzny, umieszczony za tylną ścianą (patrząc od frontu szafki). Zamieszczam zdjęcia projektów wykonanych w paincie, proszę o komentarz.

Cały czas proszę również o namiary na dobrego szklarza i stolarza.

Projekty:

profilenz.jpg

akwasump.jpg

komingrzebie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy nie lepiej pompę obiegową umieścić pod kominem, tak aby nie tłumić powrotu kolankami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy nie lepiej pompę obiegową umieścić pod kominem, tak aby nie tłumić powrotu kolankami?

Też tak uważam, obróć sump, powrót pod kominem a spływ poprowadź tak jak masz teraz powrót.


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej by było, gdyby woda przelewała się przez grzebień, bo po to on jest. Więc: wysokość komina 45 cm, a grzebień przyklej tak, żeby nad nim było około 1,5-2 cm rezerwy, żeby woda mogła spłynąć do komina, gdyby grzebień się przytkał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o komin, początkowo myślałem o tym, żeby otwory były odpowiednio 25mm (spływ, rezerwa), 20mm (powrót). Plany ulegną prawdopodobnie zmianie i będzie to 32mm i 25mm. Kolejna zmiana - położenie komina. Będzie on z tyłu prawej ścianki, zdecydowanie tak będzie lepiej i wygodniej, biorąc pod uwagę miejsce, w którym ma stać zbiornik. Kolejna sprawa to spływ - pomysł jest taki, aby rurka odpowiadająca za spływ była poza kominem, będzie szła obok zbiornika (mniejszy bałagan, większa wygoda).

Ponawiam prośbę o namiary na szklarza i stolarza.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa to spływ - pomysł jest taki, aby rurka odpowiadająca za spływ była poza kominem, będzie szła obok zbiornika (mniejszy bałagan, większa wygoda).

Raczej powrót - czyli od pompy z powrotem do akwa. ;) Spływ musi być w kominie, żeby wszystko działało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej powrót - czyli od pompy z powrotem do akwa. ;) Spływ musi być w kominie, żeby wszystko działało.

Oczywiście chodziło mi o powrót. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem wizualne projekty w programie Google SketchUp.

Bardzo proszę (widząc jak całość ma wyglądać) o doradzenie mi konkretnych wymiarów, a mianowicie : średnice śrubunków (25mm cz 32mm), wymiary szyby oddzielajacej komory sumpa (ile cm od dna, ile cm od krawędzi szkła na górze). Jak rozwiązalibyście powrót ? Chcę żeby był on poza kominem, ale jak proponujecie poprowadzić rurki ? Zastanawiam się też na jakiej wysokości powinien się kończyć grzebień przelewowy, żeby było bezpiecznie.. 47cm ?

Wizualizacje:

projekt1zj.jpg

projekt2mw.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.