Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć jestem tu nowy zaczynam z akwarystyką morską zabawę i bym liczył na kilka porad od was.

Od początku, zacząłem go projektować to akwarium około 1,5 roku temu dzisiaj już jest blisko końca a tu macie małą relacje foto.

doprowadziłem wodę, kanalizację i prąd pod akwarium. akwarium z kominem w środku z zasileniem rewizją i wylewką, zrobiłem szafkę, kupiłem 8x54W lampy, kupiłem sól Instant Ocean, mam dolewkę, osmozę z DI, testy ca mg i kh, grzałka 300W i pompe cyrk koralie 5200l/h.

tu mała fotorelacja i nawet wizualizacja komputerowa jak to by miało mniej więcej wyglądać:

akwamorskie201110.jpg

(prace ponad rok temu woda kanalizacja prąd)

g02tl.jpg

(wizualizacja komputerowa)

dsc03748mi.jpg

a to stan na dzisiaj

Pytania:

1.Jaka pompa obiegowa? czy dać dużą około 6500l/h aby była jednocześnie większa cyrkulacja czy mniejszą około 2500l/h

2.Jaki odpieniacz?

3.Jaka skała?

4.Jaki piasek? czy trzeba żywy?

5.Chcę stosować produkty KENTA ale jakie mam kupić i od jakich zacząć stosować na początku jakie później itd. tu prosił bym jak dla głąba wytłumaczyć bo za bardzo nie wiem co z czym się je to jeszcze.

Ogólnie jestem naprawdę w tym nowy i proszę być wyrozumiałym, jak ktoś ma jakieś uwagi to proszę pisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad. 1 Pompa większa będzie lepsza, daj 6500L/h

ad2. odpieniacz kup Aqua Special red skimm prestiż 200 bedzie idealny, ewentualnie coś z royal exclusive np buble king lub dubble cone 200 - przy tych odpieniaczach będziesz mógł spać spokojnie, po za opróznianiem kubka będziesz mógł zapomniec o istnieniu odpieniacza :)

ad3. skała tylko żywa, świeża ze sklepu wstępnie odgazowana, jak najbardziej porowata

ad4. piasek żywy, cienka warstwa 2-3cm do tego zwierzaki kopiące np z 2 rozgweiazdy piaskowe + 2x jeżowiec piaskowy "dollar sand"

ad5. polecam zastosować NP reducing Bio Pellets - przy nich będziesz mógł dużo karmić zwierzaki co niewątpliwie pozytywnie wpłynie na ich kondycję... jedyny minus jaki zauwazyłem jest taki, że bio-pellets za szybko usuwają no3 z wody... no ale wtedy więcej karmimy "system" i lejemy aminokwasy. Peletki najlepioej umiścic w filtrze fluidyzacyjnym (przepływowym). Nie zapomij tez o węglu aktywowanym, mozesz go umiescic w siatce, polecam węgiel z firm: KZ lub eheim ehfi aktiv

Jak zastosujesz sie do powyzszych wskazówek - jak system się rozkręci - bedziesz mógł spokojnie karmic korale nawet 2x w tygodniu :)

Pozdrawiam

Rafał

PS nie żałuj kasy na dobry odpieniacz! odrazu kup lepszy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje, ładny projekt ale jak się na to patrzy to od razu nasuwa się tylko jedno pytanie.

Nie boisz się prawie tony postawić w tym miejscu?

Jakie tam dałeś wzmocnienia? Wiesz ludzie stropy wzmacniają etc a tutaj, słabo to wygląda..


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Silent Jet 6000 lub mini Red Dragon 5000

2. "Franek" lub RedSkim 250 lub BK 250

3. Skały z 70 kg takiej abyś mógł coś fajnego zbudować.

4. Nie trzeba. Większość zbiorników piach posiada. Kolor taki jak chcesz.

5. A dlaczego akurat KENT? Skoro sam piszesz, że to pierwsze Twoje dni.

Dział dla nowych przeczytany 3 razy?

Pozdrawiam

Max


130x80x60, Phobos 400 W, "Franek", 2x 6105, Zeovit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

łuuu, ja bym się bał tam postawić baniak.

Jak gruchnie to tylko raz.

Koledzy już wyżej odpowiedzieli na twoje pytania i się z nimi zgadzam.

Ja bym zasolił na soli IO - będzie łatwiejszy start.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznę tak od środka. grzegorz.k tak dałem wzmocnienie belka 100x100 słup 100x500, z moim inżynierem rozmawiałem on uważa że wytrzyma no i sam też tak uważam bo nawet zwiększyłem wymiary jakie polecił mi on sam, w budownictwie jestem nie od dzisiaj uważam że wytrzyma.

1. co sądzicie o pompach aqua medica?

2. tu zaraz będę jeszcze szukał

3. znalazłem na allegro około 35zł ładnie wyglądającą różową skałe na allegro (700zł 20kg) takie coś się będzie nadawało? http://allegro.pl/skala-odgazowana-20-kg-i2217716824.html

4. tu myślę o piachu z koralowca coś takiego http://allegro.pl/zwir-piasek-koralowy-do-akwarium-naturalny-2kg-i2211778046.html bo jakoś ciągle nie wiem czy jest sens żywy piach słysze różne opinie i nie wiem do końca jak zrobić

5. maxch chcę kenta bo widzę że się opłaca cena/ilość i dla tego. Ja wiem że na początku to nic nie dodaję, tylko później dla rozwoju glonów preparaty, później kolejne dochodzą dla korali itd. Tylko mnie interesuje co musze mieć niezbędnego bo się na tym jeszcze nie znam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Preparaty dla rozwoju glonów? nie rozumiem

Odnośnie pomp to są lepsze niż aquamedicowe.

Ma start tak jak Yarcio napisał sól IO. Bakterie Microlift Special Blend lub BioDigest.

Ew węgiel w jakimś filtrze. I tyle. Nie kupuj chemii, skoro nie masz nawet zalanego zbiornika. Ile masz tej cyrkulacji? Odnośnie skały to ja wolę sam każdy kawałek wybrać zgodnie z wizją budowy w baniaku.


130x80x60, Phobos 400 W, "Franek", 2x 6105, Zeovit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałe i piach kupiłbym na pewno w sprawdzonym sklepie akwarystycznym lub od kogoś zaufanego z forum.

Dużo pytaj i czytaj forum bo jak raz zrobisz na początku gafę to później będzie bolało.

Wystarczy że kupisz zasyfioną skałę albo nie sprwdzony piach, wywali ci cyjano, dino, ze skały wylezie apitasia i później udręka.. a jak zalejesz i ustawisz korale to nie tak łatwo później z tym walczyć.

W akwarystyce morskiej nie oszczędzaj bo wyrzucisz kasę w błoto a w sumie prędzej czy później i tak będziesz musiał kupić to co koledzy doradzają.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

się zastanawiam skoro akwarium bedzie widoczne także od strony schodów, jak będziesz czysciłtam szybę czyścikiem? rozkładał drabinkę na schodach za każdym raszem ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko tej cyrkulacji coś mało :question:


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałbym tutaj poruszyć jedną kwestię. Bardzo często jak ktoś pyta o skałę to wszyscy radośnie podpowiadają, że skała to tylko z frachtu, ze sklepu i nie daj boże od "rozbiórki" akwarium... że syf, mogiła i takie tam.

Ale tak naprawdę to każda jedna osoba jako argument przeciw skale z "rozbiórki" pisze non stop to samo:

"skała kupiona od kogoś to nie wiadomo co w środku za syf ma".

No z jednej strony racja, jeżeli nie zna się drugiego człowieka to nie wiadomo jak utrzymywał swoje akwarium.

Nie do końca mnie ten argument jednak przekonuje no bo niby jaką pewność mamy co za "syf" może przynieść skała z frachtu ? Moim zdaniem to tak naprawdę ryzyko jest jeszcze większe ponieważ jeżeli w akwarium ktoś przed nami miał jakieś plagi to w jakiś sposób na pewno próbował z nimi walczyć a skała z frachtu jest "świeżuteńka".

Nie chodzi mi tutaj o to, która skała jest lepsza. Za miesiąc sam stanę przed wyborem skały, czy świeża czy od kogoś i dlatego właśnie chciałbym poznać trochę bardziej racjonalne podpowiedzi dlaczego ta a nie inna niż tylko to jedno na okrągło przytaczane zdanie. Moim zdaniem kupując skałę z frachtu tak samo nic o niej nie wiemy jak od kogoś obcego.

Tak więc chętnie usłyszę wasze opinie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi o fosforany uwolnione przez skałę która była długo w starym zbiorniku, tymbardziej jezeli nie wiemy nic o zbiorniku z którego skała pochodzi - moze to byc akwarium z mocną filtracją, absorberami po4 no3 itp - wtedy taką skałę praktycznie bez obaw mozemy użyć w kolejnym akwarium. Co innego jeżeli natomiast akwarium było przerybione, ze slabym dopieniaczem bez absorberów - takiej skały bym nie włozył do świeżo zakładanego akwarium... bomba biologiczna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i to już jest odpowiedź bardzo konkretna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznę tak od środka. grzegorz.k tak dałem wzmocnienie belka 100x100 słup 100x500, z moim inżynierem rozmawiałem on uważa że wytrzyma no i sam też tak uważam bo nawet zwiększyłem wymiary jakie polecił mi on sam, w budownictwie jestem nie od dzisiaj uważam że wytrzyma.

1. co sądzicie o pompach aqua medica?

2. tu zaraz będę jeszcze szukał

3. znalazłem na allegro około 35zł ładnie wyglądającą różową skałe na allegro (700zł 20kg) takie coś się będzie nadawało? http://allegro.pl/skala-odgazowana-20-kg-i2217716824.html

4. tu myślę o piachu z koralowca coś takiego http://allegro.pl/zwir-piasek-koralowy-do-akwarium-naturalny-2kg-i2211778046.html bo jakoś ciągle nie wiem czy jest sens żywy piach słysze różne opinie i nie wiem do końca jak zrobić

5. maxch chcę kenta bo widzę że się opłaca cena/ilość i dla tego. Ja wiem że na początku to nic nie dodaję, tylko później dla rozwoju glonów preparaty, później kolejne dochodzą dla korali itd. Tylko mnie interesuje co musze mieć niezbędnego bo się na tym jeszcze nie znam

Ja u siebie mam właśnie skałę od tego Pana

tylko, że byłem osobiście i sam wybierałem kawałki

a naprawdę jest z czego wybierać

no ale decyzja do kolegi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupujac skale niewiadomego pochodzenia mozna sobie nagrabic. Moze wygladac najpkieniej, ale pochodzic z rozbiorki zbiornika po kataklzmie. Wysyp plag i potem dluga proba dojscia co w "trawie "piszczy. Jezeli w zbiorniku byly stosowane priobiotyki odcicie sie od dozowania alkoholu moze byc trudne, lub przejscie na wspomniane wyzej pelety.

3-4 lata temu zakladano akwarium na zywej skale i zywym piasku. Nie bylo popularne lanie bakterii czy mieszanie wody ze zbiornikow.

Owszem czekalo sie, ale nie bylo tylu watkow o dino czy cyjano. To byly "mocne zbiorniki"

po laniu tych wszystkich specyfikow dochodze do wnisku ze naturalne szczepy bakterii sa najmocniejsze dopoki nie wlejemy czegos z buteki. Jak juz wlejemy te z butelki akwarium sie od nich uzaleznia


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do używanej skały to napiszę tylko tyle, że ostatnio poszło na rynek wtórny sporo skały z potężną ilością Aiptasii. Była też skała z Majano w dużej ilości. Ale co kto woliharhar.gif


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ntheou.jpg

uruchomiłem swoje akwarium, w sumie taki efekt jak teraz utrzymuje się od niecałych 3 tygodni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na żywo mi się podoba wysokość, na zdjęciach brakuje mi również tej wysokości. Zależało mi szczególnie aby było dużo przestrzeni dookoła tej skałki szczególnie dla tego że aby czyścić szybę z tyłu mam duże niedogodności i przepaść prawie 4 metrową nad schodami. Może z czasem coś się pozmienia na razie chce aby to żyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładnie całość wygląda, ale czy cyrkulacji nie masz tam za mało?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładnie całość wygląda, ale czy cyrkulacji nie masz tam za mało?

5200 l/h + 6500l/h z obiegowej to mało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kolego duzo za mało.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w 260L mam 11000l/h plus cos tam z obiegu.

Jak na twoje szklo jak dasz 20000 to powinno starczyc


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.