Skocz do zawartości
cromags

Odczyt na refraktometrze

Rekomendowane odpowiedzi

ok dzieki, tylko jeszcze kwestia samego odczytu, jesli mamy dwie skale to co nam daje roznica w patrzeniu prawa/lewa strona? i ktora jest ta prawidlowa dla nas? :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by jednak bylo jakos to na forum ujednolicic

jestem jak najbardziej za!!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamietajcie o kalibracji refraktrometru w odpowiedniej temperaturze otoczenia. Bo niektorzy zapominaja o tym.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem jak najbardziej za!!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Czesc forumowiczow uzywa w stopce wersji amerykanskiej "density" (nie wiem czy jest mozliwosc zminay jednostek. Stani postuluje salnity i to rozumiem po "35" jest znacznie bardziej intuicyjne niz "1,025". Poza tym w Polsce wszyscy latwiej kumaja "promile" :harhar::lol:


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzymy na prawa skale, na ktorej 34-35 jest ok. Lewa skala jest uzalezniona od temperatury. I tu nie chodzi o temperature wody w zbiorniku, tylko temperature wody badanej, a ta, gdy sie ja pokropi na plytke refraktometru, zmienia sie b. szybko. Odczyt 35 z prawej strony jest juz z kompensacja i nie trzeba go porownywac ze skala z lewej. Mozna przyjac, ze ta lewa jest bez znaczenia ;)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwazniejsze zeby trzymac sie caly czas tego samego poziomu na swoim urzadzeniu i dokonywac pomiaru w "takich samych warunkach". I jak napisal VDR, kalibrowac .

Cena 400 zl nie gwarantuje prawdyharhar.gif a na rafie przez kilka dni ulewnych deszczy zasolennie spada i w porze sluchej idzie w gore, korale i ryby "sraczki" nie maja

Skale mam taka i trzymam sie prawej i lewej strony bo zostal do tego przstosowany

Scale2.jpg

Dla zainteresowanych co z czego

http://www.theaquariumsolution.com/measuring-salinity-and-specific-gravity-your-aquarium


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zasolenie mierzone refraktometrem Milwaukee z automatyczną kompensacją temperatury przedstawia się następująco:

PSU 35

ppt 36

S.G. (20/20) 1.027

Może być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taka sama skale jak Grzegorz. Nie rozumiem jednego o czym piszecie a mianowicie dlaczego prawa strona ma kompensacje a lewa niby nie? Przecież skala jest naniesiona na jedna szybke czy cos tam i skale nie przesuwaja się względem siebie, co za tym idzie poziom odczytu na każdej z nich ustawia się tak samo. Więc gdzie tu różnica? Czy ja czegoś nie zauważam? Używam w pracy jeszcze innych refraktometrow więc wydawało mi się, ze znam te urządzenia od lat a tu dowiaduje się, ze jednak nie.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo refraktrometr nie zostal stworzony do celow akwarystycznych, a do badania roznych cieczy. Firmy biora rozne od roznych producentow, pisza ze do morszczyzny, stad mamy kazdy inny. Z kompensacja temperatury, bez, w roznej skali i inaczej kalibrowane. Podzialki w zakresach ktorych nie uzywamy.

Robert lepiej kupic nie mogles wiec nie zachodz w glowe.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzuciłem szybko okiem na dwie instrukcje refraktometrów, choćby tutaj.

W refraktometrze z kompensacją temperatury zamontowany jest pasek z bimetalu, który przesuwa skale odczytu. Nie ma znaczenia, z której skali odczytujemy wynik, ani też to, że parametr SALNITY (czyli zasolenie w ppt) nie zależy od temperatury, a SPECIFIC GRAVITY od niej zależy - bo i tak refraktometr nie mierzy ich bezpośrednio, a bada "refractive index" - który od temperatury jest zależny. Nieistotna jest też temperatura badanej próbki, bo i tak zostaje zrównana z temp. refraktometru.

Ważne jest tylko to, żeby prawidłowo dokonać kalibracji urządzenia, zwracając uwagę na jego temperaturę podczas kalibrowania. A to, z której skali korzystamy, to już tylko nasz wybór i osobiste preferencje czy przyzwyczajenia :welcome:

Edit:

Mała uwaga - jedyna rzecz, jaką trzeba sobie przeliczyć przy pomiarze S.G. refraktometrem, to dostosowanie wyniku, wskazanego dla temperatury kalibracji przyrządu (w większości przypadków 20oC) do temperatury 25oC - tak jak w tabeli w instrukcji z linku. To główna niedogodność pomiaru w S.G.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak nachylenie krzywych dla density i salnity moze byc inne

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanko o kalibrację, jak kalibrujecie jeżeli wymagana jest temperatura 20stopni ? ja do tej pory kalibrowałem w normalnej temperaturze pokojowej ale widzę że może to mieć znaczenie :)


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 20 to temp pokojowa więc z tym nie mam problemu :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temp. pokojowa 20 reflektrometr am pokazuje 1024//////31 a spławik 1020 i w co tu wierzyć chyba do wróżki zadzwonię :)


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

splawik nie ma kompensacji temperatury. Jacek - refraktrometr kalibrujesz w temp pokojowej 20stopni. Wtedy woda RO ma wskazywac zero na skali refraktrometru. Pozniej lejesz kilka kropel wody z baniaka ktora ma temperature dajmy na to 27 stopni. W otoczeniu masz 23. Refraktrometr ma 23 stopnie - woda z baniaka chlodzi sie w ciagu kilkunastu stopni do temp otoczenia czyli 23. Skala jest skompensowana do tych 23 (kalibracja w 20 byla, mamy w otoczeniu 23 - bimetal przesunal skale) - odczytujesz z refraktrometru prawidlowy wynik.

Teraz splawik - splawik jest skalibrowany dla temperatury np. 24 stopnie (chyba to najbardziej popularna wartosc). Mierzysz zasolenie na splawiku. No ale woda w baniaku ma 27 stopni -- wiec albo tabelka z przelicznikami aby skalibrowac recznie - albo schlodzic wode do 24 stopni i dopiero mierzyc splawikiem. Podkreslam temperatura wody nie temperratura otoczenia. Otoczenie nie ma wplywu.

Stad moga sie brac przeklamania miedzy refraktrometrem a splawikiem. Refraktrometr z kompensacja temperatury po prostu sam przesuwa skale tak abys nie musial za kazdym razem przeliczac. Splawik tego nie potrafi - skale ma na sztywno.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z refraktrometru... ? Nie napisales jaka masz temperature wody w baniaku ;] Wiec ciezko powiedziec czy splawik nie pokazuje tego samego :p I jeszcze w jakich jednostkach masz splawik ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek, moim zdaniem oba przyrządy do sprawdzenia, ew. refraktometr do ponownej kalibracji.

Tutaj jest fany artykuł o zasoleniu, tabela konwersji, różnice między ustrojstwem pomiarowym itp. (niestety w ingliszu).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj z Jackiem sprawdziliśmy kalibrację naszych refraktometrów na wodzie RO=DI o temperaturze 20 C

Sprawdziliśmy na świeżej solance i wodzie w akwarium.

Obydwa pokazywały to samo. :wallbash:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

refraktometr kalibrowany nie jeden a dwa i spławiki też dwa i to samo więc o co tu chodzi na co patrzeć


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek - a moim zdaniem oba przyrządy pokazują prawidłowo - spławik "density" a refraktometr na skali dodatkowej - "specific gravity". Popatrz na tabelkę z ostatniej strony odnośnika wrzuconego przez kapuhy'ego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież to jest jakieś chore skoro są przyrządy do mierzenia zasolenia to powinny pokazywać prawie to samo a nie patrzeć w jakieś tabelki i cholera wie w co jeszcze :wallbash:


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tu chodzi o jednostki miary ?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.