Skocz do zawartości
Kubaaas

Plukanie mrozonek

Rekomendowane odpowiedzi

Ponizej link do artykulu z AdvancedAquarist (03/12) autorstwa Randy Holmsa w ktorym przedstawia argumenty podwazajace sens plukania mrozonek. Co wy na to?

http://www.advancedaquarist.com/2012/3/chemistry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pan Randy chyba nie zna firmy Katrinex.

Płucze, płucze, płucze.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyjezdzalem na urlop to zeby oszczedzic sasiadowi roboty ni kazalem mu plukac mrozonek. Po trzech tygodniach jak zobaczylem poziom PO4 az sie za glowe zlapalem :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Kuba, no to dałeś mi do myślenia :wallbash:

widziałeś moje akwarium, codziennie 20 kostek i nigdy nie miałem problemów z PO4

nigdy też nie płuczę mrożonek, muszę chyba zacząć płukać :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym płukaniem to tak sprawa nie jest do końca pewna bo jak rozmrozimy kostkę w szklance to fosforany są na poziomie kosmosu,ale jak w dwóch szklankach to ten kosmos dzielimy przez pół a jeśli wlejemy to do 1000L to już baniak tego nie odczuje wcale.Wiadomo jest,że jednak jak takie wcale będziemy wlewać dwa razy dziennie to coś się uzbiera i jednak jakiś wkład na fosforany trzeba zapodać.Jeśli jednak system umie sobie z tym poradzić to niema sensu płukać.Czasem taki syfek jest wskazany i tu trafiamy do sedna czy zbiornik potrzebuje tego czy czy nie i wtedy płuczemy lub nie.(to było wyznanie filozofa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Od jakiegoś czasu nie płukam, rozpuszczam w szklance z wodą z akwarium i wlewam.

Phosphaty mam 0,04 bez żadnych adsorbentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar- nie wszyscy mają 1000 litrów :D

U mnie nikt nie wyje tych drobinek, polowanie na grube kąski :)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo ciekawy artykul ale mimo to ja bede plukal tak jak zawsze


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nikt nie wyje tych drobinek, polowanie na grube kąski :)

nie boj zaby :) nawet nie masz pojecia ile chetnych jest na te drobinki.

Ja plucze mrozonki w duzej strzykawce. Po zalaniu kostek woda, czekam az sie roztopi lod, mieszam a nastepnie czekam as wszystko osiadzie na tloczku. Nastenpie "wystrzykuje" plyn z nad osadu i zaciagam ponownie wode z akwarium. Za trzecim razem podaje rybom


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar- nie wszyscy mają 1000 litrów :D

U mnie nikt nie wyje tych drobinek, polowanie na grube kąski :)

To był przykład,każdy karmi według swojego baniaka i życia.Te drobinki to też pokarm dla korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja wrzucam kostki do dużej szklanki, mieszam i czekam aż wszystko opadnie. Zlewam 2/3 wody z góry szklanki do zlewu i reszta do baniaka.

ja identycznie tylko mam mniejszą szklanke, choć to tylko przypuszczenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dluuugi czas nieplukalem i parametry byly po4-0, no3-0 - a dawalem 2kostki rano i 2kostki wieczorem.

Teraz plucze bo PO4 mi skacze od 0.02 do 0.08 (po karmieniu reefboosterem, microplanem czy reef pearls).

A NO3=10. Tak swoja droga zaczalem wodeczke ;) A wracajac do plukania - sitko, kubek + maly pojemniczek na mocz ;) Kostki do pojemniczka, troche wody z akwa - pozniej na sitko - jeszcze raz, dwa razy woda z akwa i do baniaka ;) Ale artikl przeczytam - bo nie wydaje mi sie ze u mnie zrodlem PO4 sa mrozonki ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plukam, bo wszech obecnosc fosforu w akwarium pod roznymi postaciami ogromna, a metod z obnizaniem niewiele . W moim przypadku akurat plukanie pomaga, lecz po przeczytaniu pewnego materialu o metabolizmie orgnizmow morskich stwierdzilem ze latwiej wykorzystac kupe ktora zawiera 90% wartosci energrtycznej pierwotnego pokarmu niz walczyc z wynikami testow. A to jak wieczna walka z wiatrakami. Chyba nie na tym powinna polegac akwarytsyka.

ps. chyba tylko ja plukam w RO :geek:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie kupiłem takie jakby połączone 2 sitka z nierdzewki (do pażenia herbaty to się używa) daję pod kran z letnią wodą i po chwili mam przepłukane i rozmrożone ! Polecam koszt 10 zł a nie czekam i nie zapominam wlać jak to się zdarzało, szklanek nie brudze nic nie przecedzam no tylko troche wody idzie z kranu !

Ps czy warto rozmrażać ? Pewnie że tak! Ja tam od chwili kiedy dowiedziałem się że sól po reakcjach chemicznych do prawie wiekszości jedzenia trafia nie wierze żadnemu producentowi! A pomyśleć że kiedyś mojemu dalszemu znajomemu nie werzyłem jak opowiadał że w przetwórni/masarni w poniedziałek zawsze po uruchomieniu maszyn pisk mielonych szczurów słychać (wolą jeść świerze mięso niż jakąś trutke).


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie kupiłem takie jakby połączone 2 sitka z nierdzewki (do pażenia herbaty to się używa) daję pod kran z letnią wodą i po chwili mam przepłukane i rozmrożone ! Polecam koszt 10 zł a nie czekam i nie zapominam wlać jak to się zdarzało, szklanek nie brudze nic nie przecedzam no tylko troche wody idzie z kranu !

No identycznie od kilku lat :thumbsup:


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.