Skocz do zawartości
luft

Aklimatyzacja życia - ankieta

Aklimatyzacja  

170 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jak d?ugo aklimatyzujesz korale? (wielokrotny wybór)

    • Miekkie od razu fru do wody
      56
    • Miekkie aklimatyzuj? max godzink?
      67
    • Miekkie d?u?ej ni? godzin?
      9
    • Twarde od razu fru do wody
      26
    • Twarde aklimatyzuj? max godzink?
      57
    • Twarde d?u?ej ni? godzin?
      22
    • Dany gatunek delikatny ksi??kowo d?ugo, a reszte wg uznania
      16
    • Wszystkie korale d?ugo aklimatyzuj?
      17
    • Przeprowadzam kwarantann? ka?dego korala przed wpuszczeniem do g?ównego
      10
    • Jak mi si? chce... jak wyjdzie tak jest...
      19
    • Lubie aklimatyzowa?
      13
    • Nie lubie
      21
    • inne
      5
  2. 2. Jak d?ugo aklimatyzujesz ryby? (wielokrotna)

    • "jak mam czas i nastrój"
      13
    • Staram si? dobrze aklimatyzowa?, ale przyznaj? si? te? do krótkich aklimatyzacji
      57
    • Ka?d? ryb? minimum godzin?
      73
    • Ka?d? ryb? kilka godzin
      13
    • Po zgaszeniu ?wiat?a tylko wpuszczam
      19
    • Wpuszczam do baniaka niezale?nie od ?wiat?a
      51
    • Aklimatyzuj? w sumpie, wpuszczam do g?ównego "w nocy"
      8
    • Mam sump, ale aklimatyzuj? w g?ównym baniaku
      25
    • Nie mam sumpa, aklimatyzuj? w g?ównym
      24
    • Czasami przy ?wietle, czasmi "noca"
      12
    • Aklimatyzuj? w baniaku do kwarantanny
      5
    • inne
      8
  3. 3. Jak d?ugo aklimatyzujesz pozosta?e...?(wielokrotna)

    • ?limaki - fru do wody
      56
    • ?limaki - do godzinki
      76
    • ?limaki - powy?ej godziny
      25
    • ?limaki - wiele godzin
      6
    • bezkr?gowce - fru do wody
      21
    • bezkr?gowce - do godzinki
      89
    • bezkr?gowce - powy?ej godziny
      33
    • bezkr?gowce - wiele godzin
      5
    • makroglony - fru do wody
      69
    • makroglony - do godzinki
      19
    • makroglony - wiele godzin
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy, nie od dziś wiadomo, że morszczak w Polsce wie bo czyta, ale z roznych powodów słusznych lub nie robi zupełnie inaczej :) Powyzej ankieta anonimowa, w ktorej z reka na sercu bedziecie mogli "powiedzieć prawdę" ile czasu tak na serio aklimatyzujecie wpuszczane do swoich baniaków zwierzaki. Pozdrawiam. Mariusz

P.s.

Dodatkowo jest opcja "Przeprowadzam kwarantannę każdego korala/ryby... przed wpuszczeniem do głównego" - zwróćcie na to uwagę. Kliknięcie tej opcji pokaże ile osób ma na serio baniak do kwarantanny na swoim zapleczu.

Jeśli jakiejś opcji w ankiecie Wam brakuje - rzućcie propozycje, jeśli będzie ciekawa to poszerzę o nie ankiete

Co do ryb... ważne byście zaznaczyli rolę światła oraz to czy macie sump czy nie i czy w nim aklimatyzujecie zwierzaki

Ankieta nie zawiera jakiś niszowych pytań/opcji dot. np korali niefoto... żeby nie zaśmiecać złożonością podgrup


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się przyznam: wszystko fru do wody z wyjątkiem ryb. Te aklimatyzuję od godziny, dolewając wodę z akwa do worka (garbik, błazenek) do tygodnia w osobnym zbiorniku (wrażliwe pokolce).

Jak nie znamy ryby dobrze też sprawdzić w kwarantannowym z kilkoma szczepkami czy nie będzie obgryzać korali, bo jak ją wrzucimy do dużego zbiornika to Amen.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Aklimatyzuję długo LPS i SPS, a reszta fru do wody po 20 minutach na wyrównanie temperatury :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślimaki to bezkręgowce :harhar: Miękkie korale "fru", twarde "fru", ryby i ślimaki 15 minut max. Wszystko żyje i ma się dobrze, pewnie po prostu mam szczęście :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staram się długo wszystko aklimatyzować :yes


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślimaki to bezkręgowce :harhar: Miękkie korale "fru", twarde "fru", ryby i ślimaki 15 minut max. Wszystko żyje i ma się dobrze, pewnie po prostu mam szczęście :)

Postawienie "na nogi" takiej zlozonej ankiety nie jest proste... wychodza niescislosci... zawsze pytam o te slimaki bo kiedys kiedys tam wyczytalem, że slimaki sa bardzo wrazliwe na zmiany... dlatego je staram sie dluzej aklimatyzowac


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aklimatyzacja korali czasami przynosi więcej szkody niż pożytku, ważne tylko aby wyrównać temperature i nic więcej.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi, możesz rozwinąć swoją wypowiedź ? :question:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi, co masz na myśli pisząc, że aklimatyzacja korali czasami przynosi więcej szkody niż pożytku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wiadro,do niego wlewam zakupione życie z wodą w której przyniosłem,następnie odlewam część na tyle by zwierzaki były całe w wodzie i potem co jakiś czas odlewam kubek i wlewam tyle samo z mojego zbiornika.Całość trwa około 40 minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar a woda Ci nie stygnie?

Ja wszystko aklimatyzuje tak samo. Gasze swiatlo worek do akwarium. Co kilka minut dolewam wody i wylewam poza obieg.

Zazwyczaj 30 minut wystarcza na lagodne zrownanie Ph i temperatury. Natomiast przystosowanie ryb czy korala do swiatla i mojego karmienia to zupelnie inna bajka.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie tylko metoda kropelkowa, duzy worek do sumpa dla stalej temperatury, swiatla i tak tam nie ma. Jak do tej pory:

1. Slimaki 3 godziny, (wpuszczonych 10, pierwsze dwa tygodnie przezyly tylko 4)

2. Ryby, krewetka i krabiszony 2 godziny (wszystkie zyja)

Kwarantanny "nowicjusza" nie przeprowadzilem do tej pory. Kiedy nabylem maly kwarantalnik a doszla nowa rybcia byl juz w uzyciu wiec rybcia tez poszla od razu do glownego. Teraz jest wolny ale miejsca na ryby juz w glownym nie ma wiec stoi pusty...jeszcze sie przyda pewnie :wallbash:


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz,co 5 minut wylewam kubek i wlewam z akwarium,temperatury nigdy nie sprawdzałem,ale też nigdy nie miałem problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi, co masz na myśli pisząc, że aklimatyzacja korali czasami przynosi więcej szkody niż pożytku?

A to temu że przy kupnie koral wchodzi w stres i jakby "zamyka" się a po natychmiastowym włożeniu do akwarium sam decyduje z szybkością asymilacji do nowych warunków.Wkładając bez aklimatyzacji skracamy czas stresu.Ważna tylko jednakowa temperatura wody.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze aklimatyzuję wszystkie zwierzęta, i zawsze robię to jednakowo.

Zakupione zwierzę wraz z woreczkiem zanurzam (przywiązując worek na sznurku), w wodzie akwarium, uprzednio robiąc kilka dziurek w folii woreczka

Dolewam co chwilę po kilkadzieścia ml. wody z akwarium.

Nie odlewam –nadmiar wypływa zrobionymi w folii dziurkami.

Czas klimatyzacji –korale ok.20-30 min, ryby i krewetki 1-2 godzin.

Wszystko tylko przy aktynice.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wyglada u was przystosowanie korala do zmiany swiatla? Czekam na korale ktore byly pod ledami a ja mam t5. Czy musze je jakos specjalnie przystosowywac do nowego swiatla czy przy t5 nie ma takiej potrzeby?

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No łopata miesiąca :)

Wracając do tematu , myślę , że jak wrzucisz przy zgaszonych lampach i rano wystartują normalnie to biedy nie będzie i żaden koral się nie obrazi

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez szwagieros (wyświetl historię edycji)

150x50x60h; sump 87x40x45h; PS BP 2x160W; Jecod 6000; Hydor performer Duo 1000 na jednej pompie Aquabee 2000; Tunze 6015,6065;dolewka ebtech; kilka glonów w sumpie:) Teco TC 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, że wszystkie korale i tak zaczyna się aklimatyzować na piasku a potem stopniowo w miejsca o odpowiednim dla nich oświetleniu. I tego się trzymam.

Edytowane przez inn0vat1on (wyświetl historię edycji)

The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam inaczej czy ma ktoś korala który ucierpiał przez złą klimatyzację w akwarium z dobrymi warunkami?

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia jakie światło t 5 czy led to raczej drugorzędna sprawa. Ważniejsze jest w jakiej odległości były od źródła światła.

Więc aklimatyzacja świetlna. :baby:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zakupach w jednym ze sklepów wysyłkowych dostałem instrukcję postępowania.

W skrócie pisało że ryby trzeba aklimatyzować, natomiast korale fru do wody. Tak też zrobiłem.

Edytowane przez tomo88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja aklimatyzuje w duzym naczyniu stopniowo dolewając wody po trochu i co jakiś czas odlewam nadmiar, najlepiej jeszcze cos z ciemnymi ściankami jakieś wiaderko użyć, mniejszy stres dla ryb mi sie wydaje.

Edytowane przez azgar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem opcję "nie aklimatyzuję", ponieważ nie było opcji "podmieniam wodę przez 5 minut". Ale czasem się zdarzy że ryba w transporcie mocno oberwie, wtedy nie czekam - od razu do baniaka. Jak na razie działa stuprocentowo.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodzilo mi o przydtosowanie korali do nowego swiatla... a dokladniej z led do t5. Zastanawiam sie czy np skrocenie czasu swiecenia wystarczy albo np lekkie podniesienie lampy na jakis czas. Nie chce mi sie bawic w ukladanie korali na piachu tylko najchetniej przykleilbym je na docelowe miejsce.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miło, że odgrzebano tak wiekowy wątek :) pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.