Skocz do zawartości
fal

Czy odpieniacz usuwa potas ?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy Waszym zdaniem odpieniacz usuwa potas ze zbiornika na tyle , ze musimy go uzupełniać ?

Strasznie mnie to interesuje , a niestety przy testach które posiadam FM i KZ jest to w zasadzie nie do ustalenia. Więc jesli macie wiedzę na ten temat to się nia podzielcie :)

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem to co w soli wystarczy (oczywiście jak robimy regularne podmianki), większym problemme wydaje sięnadmiar potasu niz jego niedobór.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie a jeśli tak to w minimalistycznym stopniu nie mającym wpływu na akwa jeśli robimy podmiany.Potas usuwa ZEOLIT, metody zeovit i inne metody oparte na zeolicie. Daj se spokój z potasem,temat tylko dla "naiwnych".


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie a jeśli tak to w minimalistycznym stopniu nie mającym wpływu na akwa jeśli robimy podmiany.Potas usuwa ZEOLIT, metody zeovit i inne metody oparte na zeolicie. Daj se spokój z potasem,temat tylko dla "naiwnych".

Robi tu nie chodzi o to czy jestem naiwny czy też nie , potas z tego co wyczytałem ma wpływ na barwę montipor i jeszcze paru innych korali , u mnie korale nie mają takiej barwy jaką bym chciał mimo całkiem przyzwoitych parametrów. Od jakiegoś czasu mam mega przewymiarowany odpieniacz i zastanawiam się czy czasami on tego nieszczęsnego potasu nie wybija.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz nie ,ale koralowce zwłaszcza sps tak ,wszyscy którzy stosują metodę ballinga go dozują jest to jeden z glównych składników soli bez soli .Jest tak samo potrzebny jak wapń więc to że jest dla naiwnych to trochę nie na miejscu.Kolejna sprawa to to że wystarcza tylko podmiany zgadza się tylko na soli która go posiada :thumbup: w takiej ilości jaka jest potrzebna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Według nauki Zeovitu potas ma kluczowe znaczenie dla koloru i zdrowia koralowców w środowiskach ULNS. Im mniej tych nutrientów w wodzie tym większe znaczenie zyskuje poziom potasu.

Chyba że te tysiące zeovitowców to naiwniacy, a metoda to ściema :)

Wypasione odpieniacze 'igiełkowe' (jak BK) wytrzepują potas z wody. Na zeovicie gośc napisał że miał tak gdy używał tytanowego wirnika, a problem zniknął gdy wymienił na plastikowy.

Dlatego w zeovicie polecane są venturi/becketty bo z nimi nie ma tego problemu że pakują pierwiastki do worków i ustawiają obok zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sód i potas są podstawowymi jonami biorącymi udział w transferze w błonach komórkowych. Są to pierwiastki bardzo aktywne, co potwierdza ich ustawienie w 1-szej grupie układu okresowego. Optymalny poziom zależny jest od wielu czynników. W organizmach morskich jest on niezbędny co napisano w postach powyżej. Mało jest dostępnych publikacji w tej tematyce bo jakby nie było schodzimy do poziomu biologii molekularnej. Przyjdzie taki czas, że zostanie to u morszczaków dokładniej zbadane, chyba że ktoś ma bardziej aktualne informacje, bo ja jeszcze bazuje na wiadomościach ze studiów.

A odpieniacz ze względu na pełnioną funkcję napewno zabiera nam cenne jony z naszego baniaka. Jak ktoś by miał możliwość przebadania szlamu z odpieńka, to zdziwiłby się ile tam tych pierwiastków metalicznych się znajduje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Sód i potas są podstawowymi jonami biorącymi udział w transferze w błonach komórkowych. Są to pierwiastki bardzo aktywne, co potwierdza ich ustawienie w 1-szej grupie układu okresowego. Optymalny poziom zależny jest od wielu czynników. W organizmach morskich jest on niezbędny co napisano w postach powyżej. Mało jest dostępnych publikacji w tej tematyce bo jakby nie było schodzimy do poziomu biologii molekularnej. Przyjdzie taki czas, że zostanie to u morszczaków dokładniej zbadane, chyba że ktoś ma bardziej aktualne informacje, bo ja jeszcze bazuje na wiadomościach ze studiów.

A odpieniacz ze względu na pełnioną funkcję napewno zabiera nam cenne jony z naszego baniaka. Jak ktoś by miał możliwość przebadania szlamu z odpieńka, to zdziwiłby się ile tam tych pierwiastków metalicznych się znajduje.

http://nano-reef.pl/topic/23248-przewymiarowany-odpieniacz-pytanie/page__view__findpost__p__372764

Akurat po imieniu potasu nikt tutaj nie nazwał, ale badania były.

http://www.advancedaquarist.com/2010/2/aafeature

test na H&S 200-1260

nie wiem czy to igła, czy venturi, nie widziałem go.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/...post__p__372764

Akurat po imieniu potasu nikt tutaj nie nazwał, ale badania były.

http://www.advanceda...010/2/aafeature

Wszystko się zgadza potas też ucieka z odpieńkiem, a ponieważ generalnie jest go mało w układzie, więc każdy ubytek jest tym bardziej odczuwalny przez system. Dzięki @kapitanie za support thumbup.gif.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podchodząc w ten sposób jak większość tu piszących to trzeba by mieżyć jeszcze zawartość ze dwudziestu albo i więcej pierwiastków bo jest wiele bardzo istotnych,moim zdaniem wszystko "uzupełniamy" podmianami,no chyba że robimy je bardzo,bardzo żadko np. co 3 - 4 miesięcy tak jak ja.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wiele za molo potasu nie jest problemem, odrobina za duzo jest szkodliwa, takze ostroznie z dozowaniem :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u innych,ale ja sporo leję potasu i tak czytając podobne posty zastanawiam się co jest u mnie nie tak.Robię od dłuższego czasu podmiany co tydzień,ale lejąc rano i wieczorem potasu z KZ po 10-15 kropli nie uzyskuję poziomu więcej niż 380.Sprawdzone dwoma testami Salifiert i RS,pokazują identyczne wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak nie lejesz potasu to jaki masz poziom ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też walczyłem z potasem. Miałem wkład Matrix bardzo podobny chyba do tych w zeovicie i mocno z nim przedobrzyłem 1,5 litra. Brakowało mi koloru niebieskiego w akroporach bardzo były jasne. Badałem dwoma testami wode i w 3 akwariach i świeżą wodę do podmian. Ciągle mi wychodziło miedzy 280-340 dlatego zdecydowałem sie podawac ten potas z KZ i ciagle nic. Zmieniłem nowy na nowy test i ten również pokazywał to samo. Wkońcu pojechałem do znajomego u którego wyszło 400. Więc zwiekszyłem dawki. Wkońcu przedobrzyłem też u siebie , wyszły mi glony nitkowe podobne do derbersii. Przestałem lać i kilka kilkanascie dni później miałem dodatkowa apokalipse w zbiorniku. Borykam się ze skutkami do tej pory. Wyjąłem ten wkład i choć zbijał NO3 skutecznie wydaje mi sie że równie dobrze zbijał też potas.

Acha wydaje mi się że istotne też jest ile mamy organicznego a ile nieorganicznego potasu. I chyba coś z tymi testami przynajmniej saliferta ma to wspólnego. Przynajmniej tak mi sie zdaje bo ile bym nie wlał tego potasu to poziom miałem stały.

Edytowane przez grzeniu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, aż sprawdzę u siebie jakoś na dniach. Nigdy nie dodawałem jakoś specjalnie a jak raz w czas sprawdzam to zawsze około 380 miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja leję potas od bardzo dawna,pewnie z rok lub więcej,podaję także jod,flor i żelazo i widać to po koralach co odwiedzający potwierdzają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długo się zastanawiałem zanim podałem pierwsze krople potasu , dzisiaj wiem że krok był absolutnie właściwy. Żeby jednak być pewnym , że brakuje potasu ( oprócz testów ) potrzebny jest niebieski koral , tak naprawdę to on dopiero mi pokazał co to znaczy brak potasu. Leję do systemu około 10 ml na dzień i to tylko żeby utrzymać poziom 380 , wszystko trzeba robić z głową i cały czas obserwować.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż z ciekawości sprawdziłem u siebie.. nadal 380.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1/ Jaki (firma) potas lejecie u siebie i w jakich ilościach VS pojemność systemu.

2/ Czy ktoś z Was bawił się w "Ballinga" potasowego - ja bodajże na RC znalazłem coś takiego:

250g KCl + 30g K2SO4 w 1L RO - 1ml takiego roztworu miał by mieć 144mg K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fall a co ci pokazal ten niebieski koral? Wszedzie dzwonia ze to wlasnie czerwone korale pokazuja potas a najlepiej montipora lecz u mnie brak potasu pokazuje rozowa millepora bo jak jest za malo to jest prawie biala ale to mialem przy potasie 240 dzwignalem go wlewajac dziennie po 20ml k balance a wlalem go cale 500ml!


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jodkiem potasu :)

Czy wedlug Waszego doswiadczenia test Saliferta na potas jest wiarygodny czy taka sama sciema jak na fosforany?

Fal, odpowiadajac na Twoje pytanie tytulowe, wydaje mi sie ze odpieniacz nie wywala znaczacej ilosci jonow K+. Potas, poza zwiazkami kompleksowymi jest doskonale rozposzczalny w wodzie jak zreszta wszystkie kationy pierwiastkow z gornego prawego rogu UOP - im bardziej na prawo w gore tym latwiej rozpuszczalne sole metali. Filtracja mechaniczna dotyczy glownie zawiesiny

To jest odpowiedz wzieta na logike, ale nie dostales zadnej innej :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisałem to w moim temacie,ale jeszcze tu dopiszę,że jak podbiłem potas proszkami do 420 to bez uzupełniania 12 stycznia to do dziś stoi w tym samym miejscu,nie dolewam nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.