Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zastanawiałem się nad zmianą oświetlenia z T5 na LED. Znalazłem na forum wątek o budowie lampy ale... Po przeliczeniu kosztów zacząłem się poważnie nad sensem DIY. Wyszło mi, że na lampę o mocy ok 120W będę musiał wydać ok 2000zł.

Główny dylemat to czy wydać 2k na coś co "chyba" podziała "jakiś czas", czy może lepiej zainwestować więcej pieniędzy w coś TAKIEGO lub TAKIEGO i mieć lampkę droższą ale ze sterowaniem i na gwarancji?

Pytanie brzmi - Czy DIY na tą chwilę w ogóle się opłaca? Może coś źle policzyłem (2000 za 120W)? Może ktoś się spotkał z dobrymi lampami LED i mógłby coś polecić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grubo przestrzeliłeś się z tą ceną myślę że za 1200zł zrobisz sam lampę 120W ze sterowaniem.

A jeśli chodzi o gwarancję to przecież też masz tyle że na poszczególne produkty oddzielnie.

Wątek tomka który pokazałeś wyjaśnia wszystkie wątpliwości a efekt końcowy jest naprawdę więcej niż dobry więc po co przepłacać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zastanawiałem się nad zmianą oświetlenia z T5 na LED. Znalazłem na forum wątek o budowie lampy ale... Po przeliczeniu kosztów zacząłem się poważnie nad sensem DIY. Wyszło mi, że na lampę o mocy ok 120W będę musiał wydać ok 2000zł.

Główny dylemat to czy wydać 2k na coś co "chyba" podziała "jakiś czas", czy może lepiej zainwestować więcej pieniędzy w coś TAKIEGO lub TAKIEGO i mieć lampkę droższą ale ze sterowaniem i na gwarancji?

Pytanie brzmi - Czy DIY na tą chwilę w ogóle się opłaca? Może coś źle policzyłem (2000 za 120W)? Może ktoś się spotkał z dobrymi lampami LED i mógłby coś polecić?

Jeśli masz coś do świecenia zaczekaj aż spadną ceny.

Led jest nowym wynalazkiem w porównaniu do T5 lub HQI które na począdku

też były drogie.Biorąc jednak zużycie prądu i to że ledów nie wymieniasz bo

teoretycznie 8 lat powinno działać natomiast T5- co pół roku HQI co rok wymieniasz.

To nawet przy tej cenie wymiana się opłaca.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli ma czekać to ceny te same albo nawet droższe wiec trochę lat przed nim


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopak liczył 120w cree, to mu zaproponujcie 220-230 w ebajowym szajsie, bo to mniej więcej tyle samo wtedy wyjdzie. A to już nie tak fajnie cenowo a i prądu żre 2 razy więcej.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wedle życzenia kolegi Tomasza:

2x http://allegro.pl/sciemnialna-lampa-led-120w-led-grow-nowy-model-i2308649997.html = 240W ;-) nie mówię oczywiście o ilości światła, a o W!

sztuka za 700 zł ;) nówka nie bita ;)

Tomasz zapewne chciał coś napisać o ilości światła wydzielanego przez dany "element" i zapewne Cree to klasa nie do pobicia dla takich chińczyków ;) ale jak napisał tak mu odpisałem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i teraz mniej więcej się zgadza. Tylko jeszcze po co płacić za dwukrotnie większe zużycie prądu i rezygnować ze sterownika?

Poza tym lampa daje 3600lm czyli tyle ile 7 diód xpg cree. A te kosztują 100 zl. Do tego driver, zasilacz, radiator i mamy 300zł.

PS. Kubek, Twoja złośliwość dorównuje Twojej ignorancji. Przecież w tabelce z danymi technicznymi lampy którą znalazłeś producent podał liczbę lm z lampy. A teraz porównać lumeny umie nawet analfabeta, więc daruj sobie złośliwości.

PS 2. I akurat brideluxy są dobrymi diodami. raczej niezawodnymi chocoaż mało wydajnymi. W morszcxyźnie jednak liczy się wydajność.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

jeśli ma czekać to ceny te same albo nawet droższe wiec trochę lat przed nim

Lepiej brać teraz, bo jutro ryży klepnie VAT 50% i trzeba będzie sprowadzać z Niemiec.

Jak Ci odpowiada Radek którego dałeś w linku to bierz Radka, pałera starczy (u mnie śmiga na 60%), cena niższa niż markowej lampy T5 o podobnej mocy.

DIY Ci nawali i twórca powie - a co mnie to obchodzi.

Mieszkając w Polsce chyba najlepiej brać lampy od Pacific Sun bo nawet po upływie gwarancji masz serwis blisko, a korale nie mogą czekać ;)

Przedstawiciel Ecotech w Irlandii daje taką gwarancję, że nawet gdy walnie Ci sam zasilacz to dostajesz cały nowy komplet Radka w pudełku, na miejscu w sklepie gdzie go kupiłeś.

Warto się zorientować jak to wygląda w PL zanim coś kupisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja użytkuję lampy LED juz od przeszło 2 lat i całkowicie się zgadzam z kolegą "kapitan". Lampa led to przede wszystkim elektronika, a z tą różnie bywa i dostępność serwisu takiego urządzenia to podstawa. Wydaje mi się, że na chwilę obecną na rynku polskim tylko Pacific Sun zapewnia serwis. Z moimi 6 lampami różnie bywało (choroby wieku dziecięcego) ale szybki serwis zawsze był i lampy działają :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: Pozdrowienia dla Łukasza z serwisu.

Pozdrawiam

Jacek


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz dwie lewe ręce to kupuj gotowca jak masz smykałkę do majsterkowania to rób sam nawet jak wyjdzie tyle samo co gotowiec ,nawet jak coś ci poleci w lampie to każdy elektronik to naprawi ci na miejscu i nie trzeba wysyłać do serwisu i czekać takie jest moje zdanie :)


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i teraz mniej więcej się zgadza. Tylko jeszcze po co płacić za dwukrotnie większe zużycie prądu i rezygnować ze sterownika?

Poza tym lampa daje 3600lm czyli tyle ile 7 diód xpg cree. A te kosztują 100 zl. Do tego driver, zasilacz, radiator i mamy 300zł.

PS. Kubek, Twoja złośliwość dorównuje Twojej ignorancji. Przecież w tabelce z danymi technicznymi lampy którą znalazłeś producent podał liczbę lm z lampy. A teraz porównać lumeny umie nawet analfabeta, więc daruj sobie złośliwości.

PS 2. I akurat brideluxy są dobrymi diodami. raczej niezawodnymi chocoaż mało wydajnymi. W morszcxyźnie jednak liczy się wydajność.

sorry napisałem jak chciałeś... to Ty wykazałeś się ignorancją podająć W, a nie... inne parametry!

co do złośliwości to nie przesadzaj, próbuję dorównać do poziomu forum...

co do Twojej obecnej wypowiedzi też ma słaby punkt... 7 diod będzie raczej dawać efekt spotów i oświetli nam wybrane miejsca niczym sceniczne reflektory (jeżeli będziemy je próbowali rozmieścić na całej powierzchni dna kwa równomiernie). Jeżeli ułożymy je blisko siebie uzyskamy co prawda silny snop światła ale nie oświetlimy nim całego akwa o tej wielkości, będą zacienione boki np... więc i tak musimy wziąść więcej diod i ustawić im niższą wartość prądu - koszty rosną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Poczekać zawsze można ale pytanie czy warto... Czekając pół roku wydam na wymianę T5 jakieś 300-400zł. Wątpię, żeby cena lamp czy samych LEDów poszła w dół aż o tyle.

Nie biorę nawet pod uwagę podzespołów marki SuperHiperNoName bo zbyt wiele razy osobiście odczułem konsekwencje takich "oszczędności".

W moim pytaniu chodziło głównie o to czy zgadza się suma kosztów wykonania własnoręcznie takiej lampy. Po średnio szczegółowych wyliczeniach wyszło mi, że LEDy będą kosztować ok 490zł (20 diod od CREE), drivery - ok 300zł (12 szt), płytki drukowane - 100zł, radiator będący jednocześnie obudową - 100-150zł, zasilacz - ok 250zł, linki, śrubki, pasta i inne drobiazgi - ok 100zł, kontroler (gotowy) 250-300zł.

Może ktoś, kto zrobił/robi takie lampy podzieliłby się doświadczeniami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przesadziłeś z kosztami ktoś wyżej to napisał. Na 20 diod 12 driverów co ty chcesz tam "driverować"? wystarczy 4 drivery!

po 5 diod na jeden driver i 20V, max 24V ale to i tak w ciepło pójdzie. Drivery dostępne na allegro (polecane i zachwalane) są robione na takim samym układzie co chińskie drivery dostępne w chociażby maritexie (koszt 14 zł kiedyś, obecnie- nie wiem)

co do zasilacza ostatnio kupiłem śliczny nie śmigany na alledrogo z regulacją 16-24V kosztował bagatela 30 kilka zł + przesyłka a daje 6A ;) nawet ma wewnątrz wbudowany wentylatorek ;)

radiatory to też nie pieniądze tylko trzeba poszukać... znów swój przykład 25 zł za dwa kwadraciaki 25cm na 25 cm ;-)

coś słabo policzyłeś...

a sterownik ostatnio kolega na forum sprzedawał w niższej niż wskazałeś cenie! być może nawet jest to aktualne przeszukaj targowisko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem będzie jak poszukasz u siebie w okolicy osoby która ma lampę led diy i na podstawie tego będziesz wiedział ile potrzebujesz diód i jak je wysterować (A) bo każdy ci będzie pisał co innego i w końcu zgłupniesz


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 to trochę za mało i nieekonomicznie. Daj 24 lub 30. Ja dałbym 30 czyli 5 modułów po 6 diód. 3 RB i 2 Cool white. Koszt ok 450 zł. 5 driverów po 25 zł czyli 125. Radiator 19 cm za 40zł. Zasilacz min 8A za 100 zł. Wentylator za 15 zł. Kawałek bezbarwnej plexi jako szybę za15 zł. Kable i wtyczka. Razem ok 750 zł i masz diy że mucha nie siada.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To taką lampę można mieć za naprawdę nie duże sianko...

Oj Panie Tomku to widzę ,że musimy się jeszcze potargować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To taką lampę można mieć za naprawdę nie duże sianko...

Oj Panie Tomku to widzę ,że musimy się jeszcze potargować...

To poproszę o Twoją wycenę takiej lampy


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał tomaszek 30 cree to akurat radiator 40zł to chyba jakieś 50cm według mnie mało,

drivery na cree białe dał bym z możliwością ściemniania będziesz miał możliwość ustawienia tak jak ci się będzie podobało zasilacz tak dobierz żebyś miał zapas a ze 40% bo zawsze można coś dołożyć no według mnie to jak pokupujesz jeszcze parę dupereli to 1000zł pęknie


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, to jest kalkulacja "głodowa" jak ktoś już bardzo oszczędza. Poza tym problem może się okazać samo precyzyjne wywiercenie otworów.

Ja osobiście stosuje znacznie droższe drivery z zabezpieczeniem temperaturowym, zasilacz z dużym zapasem mocy itd.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przesadziłeś z kosztami ktoś wyżej to napisał. Na 20 diod 12 driverów co ty chcesz tam "driverować"? wystarczy 4 drivery!

po 5 diod na jeden driver i 20V, max 24V ale to i tak w ciepło pójdzie. Drivery dostępne na allegro (polecane i zachwalane) są robione na takim samym układzie co chińskie drivery dostępne w chociażby maritexie (koszt 14 zł kiedyś, obecnie- nie wiem)

co do zasilacza ostatnio kupiłem śliczny nie śmigany na alledrogo z regulacją 16-24V kosztował bagatela 30 kilka zł + przesyłka a daje 6A ;) nawet ma wewnątrz wbudowany wentylatorek ;)

radiatory to też nie pieniądze tylko trzeba poszukać... znów swój przykład 25 zł za dwa kwadraciaki 25cm na 25 cm ;-)

coś słabo policzyłeś...

a sterownik ostatnio kolega na forum sprzedawał w niższej niż wskazałeś cenie! być może nawet jest to aktualne przeszukaj targowisko

Chcę driverować 5 kolorów (wypełniam spektrum światła) i chcę żeby wszystkie były ściemniane (dlatego sterownik będzie droższy - ma sterować oddzielnie 5 kanałów).

Na zasilacz policzyłem 120 bo chcę, żeby to był jakiś przyzwoity sprzęt z odpowiednią rezerwą.

Radiatorów szukałem u piekarza. Wiem, że można znaleźć tańsze ale to niewielkie wahania.

20 to trochę za mało i nieekonomicznie. Daj 24 lub 30. Ja dałbym 30 czyli 5 modułów po 6 diód. 3 RB i 2 Cool white. Koszt ok 450 zł. 5 driverów po 25 zł czyli 125. Radiator 19 cm za 40zł. Zasilacz min 8A za 100 zł. Wentylator za 15 zł. Kawałek bezbarwnej plexi jako szybę za15 zł. Kable i wtyczka. Razem ok 750 zł i masz diy że mucha nie siada.

LEDy i drivery mam taniej niż piszesz ale do tego dochodzą jeszcze dodatkowe drivery na inne kolory (jak pisałem wyżej) i doliczyłem jeszcze parę groszy na śrubki, linki, pastę i inne głupoty, które też trzeba kupić.

Tak jak napisał tomaszek 30 cree to akurat radiator 40zł to chyba jakieś 50cm według mnie mało,

drivery na cree białe dał bym z możliwością ściemniania będziesz miał możliwość ustawienia tak jak ci się będzie podobało zasilacz tak dobierz żebyś miał zapas a ze 40% bo zawsze można coś dołożyć no według mnie to jak pokupujesz jeszcze parę dupereli to 1000zł pęknie

Myślę, że masz rację... Chcę dać tyle aluminium, żeby dało się dotknąć pracującej lampy.

Z tego co widzę, muszę się jeszcze zastanowić czy to na dłuższą metę się opłaca (w razie błędów czy awarii sam sobie będę musiał z tym poradzić).

Dziękuję wszystkim za dyskusję. Gdyby znalazł się ktoś, kto byłby w stanie zaoferować jakiś rabacik na elementy to chętnie się o taki rabacik uśmiechnę. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypełniasz spektrum światła.... tak, a świstak siedzi i zawija.

Dotknąć pracującej lampy.... i tu znowu świstak się kłania. 150w na pełnym prądzie, radiator 35 cm i w najcieplejszym miejscu w upał rzadko 42 stopnie przekracza, a to już oparzenia trzeciego stopnia wywołuje.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś zrobił pomiary spektrum led tak jak kiedyś Przemek podał dla różnych producentów T5?

Jak wyglądają ich wykresy?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypełniasz spektrum światła.... tak, a świstak siedzi i zawija.

Widać kolega trochę za dużo z tym świstakiem gada.

Jeśli Tobie nie zależy na kompletnej fali światła to Twoja sprawa. Jak torpedujesz jakiś pomysł to przynajmniej uargumentuj (nie mieszając w to świstaka) dlaczego.

Dotknąć pracującej lampy.... i tu znowu świstak się kłania. 150w na pełnym prądzie, radiator 35 cm i w najcieplejszym miejscu w upał rzadko 42 stopnie przekracza, a to już oparzenia trzeciego stopnia wywołuje.

Proponuję też popracować nad sarkazmem...

42 stopnie w upale? Rozumiem, że przy 35 cm grubości radiatora?

Czy ktoś zrobił pomiary spektrum led tak jak kiedyś Przemek podał dla różnych producentów T5?

Jak wyglądają ich wykresy?

http://www.cree.com/~/media/Files/Cree/LED%20Components%20and%20Modules/XLamp/Data%20and%20Binning/XLampXPE.pdf (strona 6)

To datasheet CREE. Na stronie 6 masz wykres dla każdego z kolorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.