Skocz do zawartości
acezary

Wizja droższych rachunków za prąd

Rekomendowane odpowiedzi

Stani. Tu sprawa wygląda troszkę inaczej. Wszystko zgodnie z dokumentacja techniczną :).

Na odległości 0.9m od soczewki (czyli przy dnie akwarium w moim przypadku) następuje zwiększenie ilości padającego światła 1.5 raza, przy soczewce 60st. Promień padającego światła (trójkąt równoboczny) z tego źródła to 52cm :)...

Pozdr.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4. pomp jest wiele i zupelnie nie zgadzam sie z Godeuszem ze mozna grawitacyjne zasilac filtry np z pelletkami badz drobnym wkladem na po4 i inne - nie uzyskamy odpowiedniego przeplywu (zloza sie zatkaja w kilka dni - woda leniwie bedzie je omywac a nie "plukac" o ile w ogole da rade - tu nie widze w duzej bance przy duzych filtrach mozliwosci oszczednosci;

Napisałem wyraźnie, cytuję” Wszędzie gdzie się da, należy wykorzystać swobodny spływ grawitacyjny”

Woda z komina wiadomo spływa grawitacyjnie i osobiście zasilam w ten sposób po kolei:

1- filtr mechaniczny z wkładem z włókniny.

2- chemiczny z absorberem fosforanów i węglem.

3- poziomy filtr glonowy.

4- przepływowy filtr bakteryjny.

To wszystko na pełnym przepływie bez boczników i bajpasów.

Dopiero potem woda skierowana jest do sumpa i nic się nie zatyka.

Wszystkie wymienione urządzenia spełniają swoją funkcję.

Koledzy którzy mnie odwiedzali (nie tylko z Tarnowa) widzieli te rozwiązania, wiec się da.

Prawie w każdym zbiorniku, można taki lub podobny system w lepszy czy gorszy sposób zastosować.

Najlepiej jednak na poziomie projektowania.

Pozdrawiam.

:welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godeusz to mozliwe co piszesz jak masz malutkie te filtry (wlokniana jak najbardziej) a sprobuj tak polaczyc 2 l pelletek i 2 l wegla ... mowie o "oporze" wkladow bo glonowy i bakteryjny podobnie jak odpowiednio czesto czyszczona wloknina to zaden opor ... pisalem o duzych akwariach .... ps na splywie zasilam reaktor

Edytowane przez matejoz (wyświetl historię edycji)

ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godeusz to mozliwe co piszesz jak masz malutkie te filtry (wlokniana jak najbardziej) a sprobuj tak polaczyc 2 l pelletek i 2 l wegla ... mowie o "oporze" wkladow bo glonowy i bakteryjny podobnie jak odpowiednio czesto czyszczona wloknina to zaden opor ... pisalem o duzych akwariach .... ps na splywie zasilam reaktor

OK. przecież ja z Tobą nie polemizuję.

Napisałem przecież i w dalszym ciągu cytuję ” Wszędzie gdzie się da, należy wykorzystać swobodny spływ grawitacyjny”

Czytasz -Wszędzie gdzie się da- a jak się nie da, to się nie da !

Pozdrawiam.

:welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry za offtop ale nie moglem sie powstrzymać:

tekst sprzed 2 lat ale dalej aktualny :http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/446590,hodujesz_rybki_a_podatek_zaplaciles.html/?force=1

Prowadzenie 170l holendra i 30 litrowej solniczki kosztuje mnie prądowo około 30 zł miesięcznie - mniej niż 3 paczki malboro :) palacze mają dopiero drogie hobby :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj liczyłem zużycie prądu dla akwa 270l wychodzi około 31 zł. miesięcznie tak wiec bez przesady, to raptem trzy paczki fajek lub 10 piwek.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja dla wszystkich zgnuśniałych politycznie zmęczonych mam fajny pomysł- kupcie chomika, wstawcie mu "kręcioła" i dopnijcie do tego dynamo będziecie mieli własną elektrownię no i hobby do tego ;) jak chomik się rozpędnie to poza zarobieniem na własne nasionka do chomikowania dorobi wam kilka zł bo przecież staniecie się dzięki niemu wytwórcami energii elekt. i to na dodatek proekologicznej energii żadna unia wam nie zamacha kwitami na CO2... bo ile taki chomik może "napierdzieć"? no i z dumą hobbysty będziecie mieli polski monopol energetyczny i unię na socjalistycznych nogach w garści ;-)

Jeżeli mówimy już o małych przydomowych elektrowniach ;)

Ja kiedyś rozważałem temat małej przydomowej elektrowni wiatrowej. Niestety - mieszkam w lesie przez co inwestycja staje się małoopłacalna - za mało wieje.

Ale dla kogoś kto ma domek na nowo podzielonych polach, może być fajne rozwiązanie. Cena w zależności od mocy porównywalna z firmowa lampą LED. Nie potrzebujemy umowy z Urzędem Energetyki, tylko pozwolenie na budowe. Ale taki wiatraczek utrzymuje nasze hobby i możemy z uśmiechem czytać rozporządzenia MF.

Dla przykładu można zobaczyć jakie są orientacyjne secyfikacje takich wiatraczków:

http://www.electricwind.eu/pl/elektrownia-wiatrowa.php

Oczywiście co producent to inne ceny i wielkości.


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze problem z ptakami, a właściwie ich ochroniarzami, bo się buntują, że śmigła zabijają sporą ich część. Czy ktoś się orientuje, czy są jakieś ograniczenia prawne na budowę takiego wiatraka w otulinie lasu np.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acezary, dyskusję m.in. o przydomowych elektrowniach wiatrowych znajdziesz tutaj. Generalnie nie jest tak różowo jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Do sprawy trzeba podejść z głową, sprawdzić możliwą do uzyskania wydajność (kluczowa prędkość wiatru) i policzyć wszystko na spokojnie, bo inaczej mamy :vava: a nie oszczędności.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acezary, dyskusję m.in. o przydomowych elektrowniach wiatrowych znajdziesz tutaj. Generalnie nie jest tak różowo jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Do sprawy trzeba podejść z głową, sprawdzić możliwą do uzyskania wydajność (kluczowa prędkość wiatru) i policzyć wszystko na spokojnie, bo inaczej mamy :vava: a nie oszczędności.

Zgadzam się w 100%.

Ja nie mówiłem ze dla każdego poza lasem jest to super rozwiazanie.

Niektórzy z nas mieszkają w strefach dużych przewietrzeń i tam można rozważać takie rozwiazanie pod warunkiem dogłegbenj analizy, testów i oceny zwrotu inwestycji.

Dla niektórych może się to opłacić, dla innych nie.


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze problem z ptakami, a właściwie ich ochroniarzami, bo się buntują, że śmigła zabijają sporą ich część. Czy ktoś się orientuje, czy są jakieś ograniczenia prawne na budowę takiego wiatraka w otulinie lasu np.?

Takie pierdoły opowiadają "ekolodzy" zza biurka, którzy nie spędzili w lesie samotnie jednej nocy. Za to nawykli do wyciągania pieniędzy od wszystkich, którzy chcą mieć spokój niewielkim kosztem. Jeśli byłoby tak jak napisałeś to nie byłoby np. kotów we wsiach, przez które przebiega droga gdyż zginęłyby wszystkie pod kołami samochodów. A jak wszyscy wiedzą są! Ptaki nie latają nocą! Bardzo dobrze widzą i słyszą obracające się wirniki. Przypadki śmierci ptactwa w kolizji ze śmigłami są raczej przypadkowymi. Inaczej pod wirnikami leżałyby sterty ptasich szczątków a nie leżą! No chyba, że uprzątnęły je stamtąd, koty przeszkolone w celu przekraczania pasa ruchu, za pieniądze z UE przez wyżej rzeczonych "ekologów".

Mała turbina wiatrowa 2...4kW postawiona pod lasem jest niestety mało efektywna. No chyba, że maszt ma min. 30m czyli wirnik całkowicie będzie nad koronami drzew. Las w naturalny sposób tłumi zarówno hałas jak i witr. Postawienie masztu 30m to są koszty! Na tyle duże, że szkoda bawić się w "eko" i zainstalować generator spalinowy np. stary diesel zasilany ekoolejem. Co ciekawe stosowanie rzepaku jako surowca jest mocno nieefektywne. Koszty obsługi i paliwa praktycznie nie zrównają się nigdy z ciągłą inwestycją w wysoki maszt. Jak kilku "ekologom" wydaje się, że stawia się elektrownie wiatrową a ona będzie produkowała energię z wiatru w nieskończoność to źle im się wydaje! Takie ustrojstwo wymaga co roku przeglądu i konserwacji. Najlepiej jak maszt nie jest za wysoki a dzięki temu nie trzeba uciekać się do wynajmowania dźwigu by go położyć a później postawić.

Zanim więc zaczniesz się martwić głupim prawem przemyśl inwestycje od tej strony.

Edytowane przez Ritter (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poraził mnie prąd w zeszłym tygodniu. Ciekawe ile ta przyjemność kosztowała w kosztach prądu :p


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawy zaszly za daleko. Czyszcze temat. Sprawy prywatne proszę na PW sobie załatwić. Szkoda psuć klimat forum. Do tej pory dawałem wiecej swobody, ale odstepstwa od tematu zmuszają by w przyszłości od razu ucinać w zarodku offtopy, skoro za każdym razem dochodzi o wyzwisk. Skandal!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.