Skocz do zawartości
Gibo

Nowicjusz-porady

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Już niebawem planuję założyć swoją pierwszą soliniczkę o wymiarach 60x30x40 dł szer wys.

Nie wiem tylko jaki filtr mechaniczny zastosować-przelewowy,sump-(jak je wykonać) czy tylko w postaci żywej skały?

Chciałbym kupić jakiś filtr RO, więc poszukałem i znalazłem w bardzo przystępnej cenie- http://www.morskie.com/aquafilter-fp3-p-466.html lub http://allegro.pl/filtr-osmoza-osmonics-akwarystyczna-75-ro-3-usa-i2341303200.html który lepszy?

Pozdrawiam...


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr z Allegro jest filtrem osmotycznym „RO’ i takiego typu filtr potrzebujesz.

Ten drugi to nie ta bajka.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do filtra RO, potrzebujesz jeszcze 1 "puszke" z żywicą jonowymienną tzw. DI czyli całość to filtr RO/DI i wtedy już możesz robić wodę do baniaka.

Ale poczytaj jeszcze tematy w dziale dla nowicjuszy :)


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do drugiego pytania to jaki filtr mechaniczny?

Edytowane przez Gibo (wyświetl historię edycji)

obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie nie potrzebujesz filtra mechanicznego. Głównym medium filtracyjnym w baniaku jest LR (żywa skała), która jest bardzo porowata, a w tych wolnych przestrzeniach żyją mikroorganizmy zwane bakteriami nitryfikacyjnymi ;). W zew. filtrze (w kubełkach) w akwa słodkowodnych właśnie one zajmują się rozkładaniem tyego co filtr zbierze z akwarium. W morskim będziesz potrzebował dodatkowo odpieniacza białek, który usuwa z wody szkodliwe związki powstałe podczas metabolizmu żywych zwierząt jak i tych rozkładających się. To co zostaje na dnie - tym zajmie się ekipa czyszcząca :].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko bakteria żyją w skale :) Co do filtracji mechanicznej to w morskim raczej sie jej nie stosuje, co nie znaczy że nie można, póki co, niech Ci to snu z powiek nie spędza, skup się na czytaniu działu dla nowicjuszy, tam wszystko znajdziesz, a jeśli czegoś nie znajdziesz to pytaj :welcome:


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem już wiele postów obejżałem wiele filmów o akwarystyce morskiej w tym 1 1godz. więc teraz pokażę co mam zamiar kupić :) :

-Akwarium 60x30x40 w którym planuję zrobić sumpa 20x30x40 (z odpieniaczem, grzałką, wkładami biologicznym i węglem aktywowanym) więc pozostaje mi prawie kostka 40x30x40

-(pokrywę wykonam sam ze spienionego pcv)

-świetlówki 1xaktyniczna 20000K 24W i 1x15000K 24W więc będzie 1W/l lub 2x20000K

-filtry RO i DI

-pompa cyrkulacyjna (do sumpa)600l/h i 2500l/h falownik-->czy będzie dobra cyrkulacja wody?

-żywa skała (ile kg-ja w słodkowodnym 60x30x36cm użyłem 9kg)

-sól chyba wybiorę Kenta

-kalwasser co myślicie o zakupie?

-piasek wapienny czy żywy?

-hydrometr

-(temometr mam elektroniczny)

Czy o czymś zapomniałem lub jest niepotrzebne?-odpiszcie :thumbsup:


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chcesz sumpa czy panel?.

Kalkwasser raczej przestarzałe rozwiązanie - w tym akwa wystarczą Ci podmiany.

Oświetlenie zależy od gustu ja bym zrobił to na ledach cree(ostatnio skręciłem taką lampkę i jestem mega zadowolony, jest sporo postów jak samemu zrobić takie oświetlenie)ewentualnie plus jedna 24W dla lepszej barwy.

Pomyśl o jakimś małym odpieniaczu, też znajdziesz DIY do tego np w filtrze kaskadowym.

Powodzonka.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem już wiele postów obejżałem wiele filmów o akwarystyce morskiej w tym 1 1godz. więc teraz pokażę co mam zamiar kupić :) :

-Akwarium 60x30x40 w którym planuję zrobić sumpa 20x30x40 (z odpieniaczem, grzałką, wkładami biologicznym i węglem aktywowanym) więc pozostaje mi prawie kostka 40x30x40

-(pokrywę wykonam sam ze spienionego pcv)

-świetlówki 1xaktyniczna 20000K 24W i 1x15000K 24W więc będzie 1W/l lub 2x20000K

-filtry RO i DI

-pompa cyrkulacyjna (do sumpa)600l/h i 2500l/h falownik-->czy będzie dobra cyrkulacja wody?

-żywa skała (ile kg-ja w słodkowodnym 60x30x36cm użyłem 9kg)

-sól chyba wybiorę Kenta

-kalwasser co myślicie o zakupie?

-piasek wapienny czy żywy?

-hydrometr

-(temometr mam elektroniczny)

Czy o czymś zapomniałem lub jest niepotrzebne?-odpiszcie :thumbsup:

CHYBA NIE CZYTAŁEŚ DOKŁADNIE :realmad:

- oczywiście chodzi Ci o panel (co do przydatności to zależy co komu leży)

- oświetlenie kwestia doboru barwy, przelicznik 1W na L podobno jak najbardziej (skłaniałbym się ku LED)

- filtr rodi podstawa (aczkolwiek próbowali i na Kranovicie)

- żywa skała myślę że 9 kg wystarczy,

- kalkwasser....na początku zbędne później bedziesz miał okazje poznać jeszcze inne metody

- piasek żywy

- hydrometr ok

- termometr ok

Przydałoby się jeszcze

- dolewka (parowanie w solniczce dość spore a utrzymywanie zasolenia jest ważne)

- jakaś grzałka

- jakieś testy na początek

- wiara w powodzenie

- DUŻO CIERPLIWOŚCI

- JESZCZE WIĘCEJ WIEDZY TEORETYCZNEJ

zanim zaczeniesz przeczytaj dla nowicjuszy 2 razy

pozdrawiam


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem już wiele postów obejżałem wiele filmów o akwarystyce morskiej w tym 1 1godz. więc teraz pokażę co mam zamiar kupić :) :

-Akwarium 60x30x40 w którym planuję zrobić sumpa 20x30x40 (z odpieniaczem, grzałką, wkładami biologicznym i węglem aktywowanym) więc pozostaje mi prawie kostka 40x30x40

-(pokrywę wykonam sam ze spienionego pcv)

-świetlówki 1xaktyniczna 20000K 24W i 1x15000K 24W więc będzie 1W/l lub 2x20000K

-filtry RO i DI

-pompa cyrkulacyjna (do sumpa)600l/h i 2500l/h falownik-->czy będzie dobra cyrkulacja wody?

-żywa skała (ile kg-ja w słodkowodnym 60x30x36cm użyłem 9kg)

-sól chyba wybiorę Kenta

-kalwasser co myślicie o zakupie?

-piasek wapienny czy żywy?

-hydrometr

-(temometr mam elektroniczny)

Czy o czymś zapomniałem lub jest niepotrzebne?-odpiszcie :thumbsup:

72litry. Przy odpowiedniej wiedzy możesz pominąć robienie sumpa czy też panelu.

Możesz wsadzić dwie kaskady z małymi odpieniaczami DIY albo gotowy zestaw takowy.

Pierwsze zestawienie świetlówek dobre. 2xaktynika- same niebieskie ?

Może idź na całośc, 3x24W:

http://aquario.pl/oprawy-oswietleniowe-lampy-t5-t8/778-aluminiowa-belka-oswietleniowa-3x24w-.html

Kalkwasser ? Zapomnij. Dolewka też nie potrzebna szczególnie, że mówisz tu o pokrywie. Co za problem dolać szklanke wody dziennie w razie potrzeby.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[szczerze powiedziawszy ja wolę sumpa wbudowanego w akwarium 60x30x40 w wymiarach 20x30x40...]

Więc jak napisałem w poprzednim poście, sama rafka będzie miała wymiary 40x30x40 z pokrywą wykonaną ze spienionego pcv. Pokrywą-nie po to, że nie chce mi się dolewać wody co tydzień, (bo robię to w swoim akwarium słodkowodnym 60x30x36 więc i w morskim nie było by problemu)jednak chodzi tu o "zapachy" wydostające się ze zbiornika i hałasy. A wszystko po to, ponieważ będzie akwarium stało w mojej sypialni. Poszkuję więc jak najlepszych rozwiązań aby nie było: zbytnio głośno, nie było czuć w miarę zapachów etc..

A więc jeszcze mam dużo artykułów do przeczytania, aby wszystko było "dopięte na ostatni guzik"

Edytowane przez Gibo (wyświetl historię edycji)

obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :welcome:

Zamówiłem już akwarium 50x30x40 bez sumpa <_< ze szkła guardian-wychodzi taniej-->trzeba oszczędzać ;), oklejone po bokach i z tyłu czarną folią, klejone przeźroczystym sylikonem. Za filtr ma mi posłużyć taka o to kaskada http://allegro.pl/a-c-solidny-filtr-kaskadowy-500l-h-120l-gratis-i2335250525.html z odpieniaczem DIY pomysłu kolegi z forum: http://nano-reef.pl/topic/22262-nano-odpieniacz-ze-strzykawek-by-tomko/ :D, cyrkulacja falownik 3000l/h. Światło -świetlówki t5 2x24W 15000K i 20000K(-dokupić ledy :question: ?) zamontowane w pokrywie, którą sam zrobie, jescze nie wiem jak bo z pcv za dużo roboty-jestem leniwy :sleeping:

Co do filtra ro to jescze się zastanawiam bo kielecka kranówka nie ma chemii-jest prosto ze studni, jednak posiada wysokie kh bo AŻ 18 stopni niemieckich :crybaby: ...więc chyba będę musiał kupić filtr odwróconej osmozy...-czyli mniej kasy <_< . W poniedziałek odwiedzę sklep z morszyzną w Kielcach na ul.Zagórskiej 57 i zapoznam się z cenami żywych skał, koralowców, może ukwiałów :D -jescze nigdy tam nie byłem...

Edytowane przez Gibo (wyświetl historię edycji)

obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.