Skocz do zawartości
Jerzy

Kłopot z odpieniaczem po Chemicleanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów

Zastosowałem chemiclean według instrukcji i rzeczywiście po 48 h po sinicach ślad zaginął ( mam nadzieje,że na zawsze :)).

Jak w instrukcji zrobiłem podmianę 20 % wody, ale mój odpieniacz nadal szaleje.

Poziom wody na min. a kubka nie mogę założyć szczelnie , bo momentalnie przeleje, a mały nie jest .

Jakieś sugestie? Poczekać w spokoju, czy może jeszcze więcej wody podmienić?

Pozdrawiam

Jerzy


Akwa 140x70x60 OW, SUMP 100x50x40 LR 60kg, obieg NewJet 4500, 2xTunze 6105+2x6095,odpieniacz DIY alaBK200 z Tunze 9420.040, 10x54W w T5, Profilux II, pompy dozujące GHL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jurek ja zawsze ograniczam dopływ powietrza. Na minimalnym po paru godzinach się uspokaja i potem jest normalnie.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz musi to przemielić niestety.Przygotuj sobie solankę i uzupełniaj to co odpieniacz wywali.Ja miałem łatwo bo miałem odciek z kubka,którym stale woda ściekała.W sumie u różnych kolegów bywało różnie,niektórym przelewał dzień innym trzy dni.

Właśnie,zapomniałem o powietrzu.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki . Będę testował i zdam relację :)

Też mam odciek z kubka, ale wydawało mi się,że to zamknięte koło, skoro ta sama woda wypływa z kubka do sumpa.

Wniosek jeden, powietrze na min, poziom wody na min. węgiel doustnie i cieszyć się czystym piachem :)

Edytowane przez Jerzy (wyświetl historię edycji)

Akwa 140x70x60 OW, SUMP 100x50x40 LR 60kg, obieg NewJet 4500, 2xTunze 6105+2x6095,odpieniacz DIY alaBK200 z Tunze 9420.040, 10x54W w T5, Profilux II, pompy dozujące GHL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz odpieniacz w sumpie to ściągnij kubek i zostaw na jakiś czas, samo sie uspokoi.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz bedzie szalal poki w wodzie pozostaja reszti po Chemiclean. U siebie dalem wezyk z odpieniacza do wiadra i zamiast RO do dolewki dalem nowa solanke. Przez kilka godzin wylal ok 100 litrow i wszystko wrocilo do normy.

Przy stosowaniu Chemiclean trzeba po prostu przyotowac duzy zapas solanki i pozwolic odpieniaczowi wywalic ten syf poza baniak. Inaczej dlugo bedzie swirowal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raz na 2 miechy robie kuracje chemicleanem w malutkim stezeniu i tez odpieniek szaleje , ja na pierwsze 24h wylaczam odpieniacz, na kolejne 48h odpalam odpieniek z dolozonym kolnierzem (w moim jest taka opcja) a kolejne dni juz jest ok - a woda slicznie krystaliczna :)


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie pomocnicze:

w instrukcji jest napisane ze podmieniamy sporą ilość wody

rozumiem ze gdy po jej podmianie jeszcze dopakuje świerzą solanke - zamiast tego co wywali odpieniacz

to bedzie ok ??

Adrian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz odpieniacz w sumpie to ściągnij kubek i zostaw na jakiś czas, samo sie uspokoi.

A po tygodniu to samo w akwarium i znowu kolejny zakup chemicleana :D Takie perpetum-mobile zaproponowałeś.

O ile się nie myle napisane jest w instrukcji użycia, żeby wyłączyć odpieniacz. Słuchaj pawcio1980.

Kubaaas dobre rozwiązanie :D

Edytowane przez event (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adrian, ja uzupleniam tylko to co wywali odpieniek - na moje 200l jest tego kilka litrow syfu (na twoje bedzie wiecej), w instrukcji pisze zeby zrobic podmiane 20% bodajrze ale jak kiedys tak zrobilem to po 2-3 dniach mialem plage dino (nie wiem moze zbyt duza dawka nowych elementow i pozywki dla zdezynfekowanego systemu) i od tego czasu juz tak nie robie a wszystko jest ok. Odpieniek i tak bedzie wywalal pelny kubek co 24h do czasu az wywali cala chemie (u mnie trwa to z tydzien).


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Event, to co piszesz jest prostą drogą do katastrofy. Nie chodzi o wyłączenie odpieniacza tylko odpieniania. Jeśli wyłączysz odpieniacz musisz wodę natleniacz bo przyducha załatwi Ci system. Któryś z forumowiczówmiał niedawno taki przypadek.

Należy więc zostawić włączony odpirniacz ale bez kubka - wtedy pełni rolę tylko napowietrzającą lub wyłączyć ale mocno napowietrzać, moim zdaniem niepotrzebna robota i syf w szafce wo woda pryska na wszydtkie strony.

Jeśli nie podmienimy po chemicleanie też nic się nie stanie. Odpieniacz po ograniczeniu powietrza sam wróci po kilku godzinach do normy.

Kubass może sobie pozwolić na wylanie 100l bo to i tak 6-7% jego systemu czyli pryszcz. W mniejszych taka podmiana to masakra.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Event, to co piszesz jest prostą drogą do katastrofy. Nie chodzi o wyłączenie odpieniacza tylko odpieniania. Jeśli wyłączysz odpieniacz musisz wodę natleniacz bo przyducha załatwi Ci system. Któryś z forumowiczówmiał niedawno taki przypadek.

Należy więc zostawić włączony odpirniacz ale bez kubka - wtedy pełni rolę tylko napowietrzającą lub wyłączyć ale mocno napowietrzać, moim zdaniem niepotrzebna robota i syf w szafce wo woda pryska na wszydtkie strony.

Jeśli nie podmienimy po chemicleanie też nic się nie stanie. Odpieniacz po ograniczeniu powietrza sam wróci po kilku godzinach do normy.

Kubass może sobie pozwolić na wylanie 100l bo to i tak 6-7% jego systemu czyli pryszcz. W mniejszych taka podmiana to masakra.

Również w instrukcji jest podane w pierwszym punkcie aby napowietrzać wodę, o tym jednak nie wspomniałem bo temat nie dotyczy stosowania chemi-clean'u ale zachowania odpieniacza :w00t:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toteż instrukcja jest napisana pod amerykañskich miśków, bo jakby napisali żeby nie wyłączać odpieniacza tylko odpienianie to co drugi by zostawiał kubek a potem krzyczał że chemiclean nie działa. Nic nie natleni wody tak jakodpieniacz.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cytat: Ok, dzięki . Będę testował i zdam relację :)

Też mam odciek z kubka, ale wydawało mi się,że to zamknięte koło, skoro ta sama woda wypływa z kubka do sumpa.

Wniosek jeden, powietrze na min, poziom wody na min. węgiel doustnie i cieszyć się czystym piachem :)

czy ja dobrze rozumiem? odciek z odpieniacza trafia do sumpa? :thumbdown:

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. To po prostu dobrze napowietrzona woda.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba ze tak, do czasu uspokojenia sie odpieniacza.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie.. czytajcie ze zrozumieniem, w instrukcji jest napisane że by silnie natleniać wodę ale że by tez odpieniacz nie pracował -czytaj: nie wywalał syfu w kubek tylko z powrotem do wody dzięki czemu z odpieniacza robi się potężny natleniacz.

To co trzeba później wywalić usuwamy w 20% podmianie wody którą zaleca producent preparatu.... I po tej podmianie zakładamy odpieniaczowi kubek i ustawiamy go tak by pienił sobie czy na mokro czy na sucho to już wybór własny.

Jeśli pozwalamy odpiniaczowi wywalać po za system wodę zaraz po podaniu tego preparatu to robimy nic innego jak usuwamy ten preparat z wody, summarum po co go wlewać jak zaraz i tak pozwolimy odpieniaczowi na jego wydalenie z systemu i zastępujemy go nową solanką.

Podczas kuracji chemiclenu zdejmujemy kubek tak aby odipeniacz przelewał przez kubek wodę, zostawiamy taki stan rzeczy na 48h po czym robimy 20% podmiany i wsadzamy kubek na miejsce oraz ustawiamy odpieniacz na nowo.

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, to podmiana 205 wody, w celu usunięcia "syfu po kuracji" jest pozbawiona sensu - bo usuwasz tylko 20% tego syfu - proporcjonalnie do ilości podmienionej wody.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, to podmiana 205 wody, w celu usunięcia "syfu po kuracji" jest pozbawiona sensu - bo usuwasz tylko 20% tego syfu - proporcjonalnie do ilości podmienionej wody.

Tak, ale resztę preparatu wywali Ci odpieniacz do kubka.

Ja po chemicleanie założyłem kubeczek, skręciłem mu ilość powietrza tuż ponad 0, żeby nie wylał mi połowy zbiornika.

Dodatkowo wsadziłem jeszcze dodatkowo rurkę którą połączyłem z butelką do której też podpiąłem wężyk którym pienidło pobiera powietrze, żebym nie musiał biegać co chwila z kubkiem do kibelka.

W ten sposób odpieniacz sam wywalał do butelki to co wybił z wody- po kilku godzinach przeszło mu szaleństwo a ja spokojnie wylałem syfek i ustawiłem go "po swojemu" w pozycji "codzienna praca".

Dodam że w ten sposób odpieniacz ze 120 litrowego baniaka po podmiance ~30% wywalił mi około 1l syfu

Edytowane przez Piostu (wyświetl historię edycji)

Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię tak że po podnianie ok 20% podłączam wężyk do kubka i zazwyczaj tak jeszcze z 5l z 500l baniaka wywali a potem uzupełniam solanką i praca normalna.


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, ale zauważ że z tego co Ci pozostało po przejściu przez odpieniacz, Ty zabierasz tylko 1/5 - więc o tyle zmniejszasz stężenie. Wydaje mi się, że tu raczej może chodzić o uzupełnienie minerałów/soli.

Co do pracy odpieniacza bez kubka - jako napowietrzacz... tak trochę filozofując.....

Przecież jego funkcja polega na zbieraniu zanieczyszczeń na powierzchni faz powietrze-woda (czyli na pęcherzykach powietrza), kondensowania tego roztworu (zanieczyszczeń w wodzie) i wywaleniu do kubka. Jeśli zdejmiemy kubek, ta kondensacja, czy też wytrącanie z roztworu dalej będzie się odbywała na pęcherzykach powietrza.

Więc ilość środka czynnego może spadać w wodzie...

To tylko teza, proszę o wyrozumiałość i sprostowanie, jeśli wyciągam błędne wnioski :).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kubkiem czy bez on i tak będzie wirował i zbierał i otrzymał na szczycie wira. A jak go potem wylaczysz to te brudy sie rozejdą po akwarium.


65L Tank + Deltec MCE600 + Eheim Pro 3e 2078 Canister (only live rock) + custom made Bio-Pellets reactor. 2xVortech MP10W. Pacific Sun "Black Python" 160W Cree LED. No socks. No sump. No water changes.

Feeding daily: Live Reef Flourish, Oyster Relish, Rotivits - enriched rotifers

Galeria

2207_2219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o tym pisałem, że moim zdaniem, nie ma sensu takie pozostawienie włączonego odpieniacza...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącznego bez kubka to można zostawić żeby napowietrzał, ale potem koniecznie kubek włożyć i niech do niego przeleje.

O ile pamiętam, ChemiClean użyłem raz i nie robiłem podmian wody tylko pozwoliłem odpieniaczowi wylewac, w sumie na jedno wyszło..


65L Tank + Deltec MCE600 + Eheim Pro 3e 2078 Canister (only live rock) + custom made Bio-Pellets reactor. 2xVortech MP10W. Pacific Sun "Black Python" 160W Cree LED. No socks. No sump. No water changes.

Feeding daily: Live Reef Flourish, Oyster Relish, Rotivits - enriched rotifers

Galeria

2207_2219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale. Moim zdaniem jest. Nie wiem czy widziałeś co się dzieje po zdjęciu kubka odpieniacza na włączonym przy zapodanym chemiclean? BURZA... wszystko ale to wszystko wywala górą, nic nie ma prawa się zbierać, a woda jest idealnie natleniana.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.