Skocz do zawartości
michalzgierz1989

Podłoże co ile czyścicie

Podłożę jak często odmulamy   

136 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Pod?o?? jak cz?sto odmulamy



Rekomendowane odpowiedzi

A nie boisz sie ze on tyka?

Mam na mysli kumulacje PO4, ale i tu pewnie beda zdania podzieone


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja gwiazda piaskowa śmiga w dnie więc po co czyścić.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie boisz sie ze on tyka?

Mam na mysli kumulacje PO4, ale i tu pewnie beda zdania podzieone

Spokojnie testy wykazuja gole0,00

A to ze ja nie tykam nie oznacza ze nie robia tego rozgwiazdy, slimaki i inne stworki przekopujace podloze

Na dnie nie mam zadnej kratki plastikowej wiec mysle ze do dna jest ruszane-a piasek czysciutki


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie pomyslalem, zebym to ja mial czyscic czy wogole ruszac. Po staremu, rece trzymam za plecami, gdy podchodze do akwa :welcome:

Jak bardzo chciałbym być tak opanowany :D masz plusa !! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierze co Wy robicie w tych zbiornikach,w obecnym dnie mam różne warstwy piachu ,od 1 - 7 cm i nawet na samym dole w najgrubszej warstwie jest biały,faktem jest że dno sie ciągle zmienia ale jest to zasługa wyłącznie zwierząt ,kraby ryby ,ślimaki ale twierdze że sekretem czystości jest zyjący w nim zooplankton,u mnie w akwariach zdrowe dno jest zawsze podstawą ale żeby tak było nigdy go nie ruszam,jest to "świątynia" zbiornika,mogę przestawić skałe,koralowca bo urósł i sie parzą ale nigdy nie dno,i po mimo słabej cyrkulacji nigdzie nie zbiera mi sie syf,wiele,wiele ogniw łańcucha pokarmowego nie pozwala na to,dlatego każdy dziwny robak jest radością,każdy ma swoje metody :)


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz,ja tak słyszałem i dla mnie jest sens w tym.Odsysasz część i zastępujesz nowym.

Marku, wydaje sie, ze masz juz to "docelowe" szkło, wielkie rozmiarowo wiec i trudne manualnie do grzebania. Ma cieszyć, a nie przysparzać zmartwień. Dałbym cienka warstwe piachu tak zeby przykryc tylko dno. Wilk syty i owca cała. Z każda rzeczą moze być tak ze ktos robi wg siebie, a drugi wg innej koncepcji. Wazne zebys sobie nie fundowal klopotu z duza warstwa piasku. Lepiej mysleć jak zaś jechac do Egiptu dac nura niż świrować z piaskiem :) No nie? A co do tego tez co ludzie mowia to tez czasami trzeba z przymrożeniem oka patrzeć, czyli z rezerwa, na wypadek, że we wlasnym baniaku moze tak bajkowo nie być z ta podmianka piasku. A po co Ci jaka plaga po wsypaniu nowego piasku, jakiś zgon i zmartwienie. Nie potrzeba


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał ja ani razu, tu w moim 12 litrowym szkiełku, nie ruszałem piasku, nigdy tego nie robiłem w słodkim i tu tez nic nie będę tykać. W piasku i po nim łażą różniaste stworki ok 1-2mm zasami zawędrują na szybe :p


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja podłoża nie dotykam - detrytus, bagienko, to miejsce życia bakterii, nicieni, glonów, wieloszczetów, ślimaków i innych organizmów i podstawa stabilnego ekosystemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja mam pytanie w kwestii technicznej, przepraszam, ze naiwne, ale poczatkujacy jestem i ciagle sie ucze.

Slimak Strombus stawia calkiem pokazne klocki i w duzych ilosciach. Mam malutka kostke i troche mnie to razi. filtr mi tego nie zbiera. Odsysac czy zostawiac? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Możesz odsysać, tylko uważaj na komety :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też miałem kiedyś przeżycia z piaskiem na początku miałem jakieś 5,6cm piasku ale nie miałem żadnej babki kopiącej i wszystko było pięknie nie ruszałem dna

pewnego razu wpuściłem babkę (Valenciennea puellaris) ,jak popłyneła pod skały to tylko się dymiło ze szczelin między skałami,efekt był taki ze po chyba 3 dniach zaczeły lecieć akropory

stwierdziłem że musiała babka cos naruszyć jakaś warstwę pod skałami i poszło

no ale babka jest ze mna do dzisiaj,niech kopie na bieżąco

potem była akcja dużo ślimaków dolarów rozgwiazd,i tak jak niektórzy pisali im więcej życia,tzn slimaków w podłożu tym bardziej dno odmulone,wydaje mi sie że właśnie nie

przecież to nie babki że nabieraja w pysk i przekopują aż kurz leci hehehe

miałem dużo ślimaków i więcej bagna bo one też przecież kasztanią w ten piach,i tylko chodzą pod tym piachem a powierzchnia i tak nie naruszona!

tak na dzisiaj dla mnie najkorzystniej wychodzi cienka warstwa piasku ,niewiele kasztaniących zwierząt w piach i pożądna babka czyli(Valenciennea puellaris) po prostu kopareczka ;)


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja refleksaja z obserwacji na temat biologiczych sposobow jest taka ze bardziej dbaja o niego najmniejsi, slabo widoczni lub niewidzialni golym okiem organizmy niz brygada "koparek". Owszem moze koparki sprawiaja ze piach jest wizualnie czysty ale to tylko pozory. Babki o tyle o ile kopiac, robiac zadyme sprawiaja ze czesc detrytusu idzie w kubek odpieniacza i cos ku uciesze korali. Ale nie jedza one detrutusu i resztek tak samo jak rozgwiazdy, sand dolary czy nasariusy. To typowi miesozercy a ja okresle ich larwo zercy. I w tym przypadku nicienie, wiciowce, ostracody, widlonogi i wiele innych z infauny nie maja szans. Sa one zjadane tak samo jak jaja calej grupy wieloszczetow czy kielzy.

Ich populacja nigdy nie wzbije sie na wyzyne bo nad glowa maja jeszcze ryby, brygade wscibskich krewetek i krabow.

Na co jeszcze warto zwrocic uwage to pewien cykl jaki mozemy osiagnc nie konicznie tak skutecznie jak przy typowym DSB. Ale jest szansa na utylizowanie gromadzonego sie NO3 I PO4. To ze na pozomie piasku tuz przy szybach rosna glony nie oznacza ze nie rosna w glebi podloza. Owszem moze nie na tak duzym pozomie, ale juz minimalna ilosc swiatla, promieniowania sprawai ze ziarna piasku porastaja jedno komorkowymi algami. No na czysm te algii rosna i redukuja, gorzej jak nie ma amatorow i cykl obiegu materii w piasku zostaje zatrzymany.

Podumowywyjac bardziej kladbym nanisk na populacje detrytosozercow i padlino zercow niz mechanicznych wzruszaczy piasku. Jezeli juz to moze od samego poczatku takco by nie bylo sytuacji jak u Waldiego

http://www.google.co.uk/search?q=copepods&hl=en&rlz=1C1DSGP_enGB456GB456&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=-V7cT5yTIcHf8AO00dmnCw&ved=0CHIQsAQ&biw=1600&bih=799

http://www.google.co.uk/search?q=copepods&hl=en&rlz=1C1DSGP_enGB456GB456&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=-V7cT5yTIcHf8AO00dmnCw&ved=0CHIQsAQ&biw=1600&bih=799#hl=en&rlz=1C1DSGP_enGB456GB456&tbm=isch&sa=1&q=ostracod&oq=ostraco&aq=0&aqi=g10&aql=&gs_l=img.1.0.0l10.33399.39091.0.42628.18.15.3.0.0.0.85.881.15.15.0...0.0.lpmkh7TulC8&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=8ea66b76c408ad08&biw=1600&bih=799

http://www.google.co.uk/search?q=flagellates&hl=en&rlz=1C1DSGP_enGB456GB456&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=e17cT_WEEM3f8QPt1OSQCw&ved=0CGQQsAQ&biw=1600&bih=799

http://www.google.co.uk/search?q=flagellates&hl=en&rlz=1C1DSGP_enGB456GB456&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=e17cT_WEEM3f8QPt1OSQCw&ved=0CGQQsAQ&biw=1600&bih=799#hl=en&rlz=1C1DSGP_enGB456GB456&tbm=isch&sa=1&q=nemetodes&oq=nemetodes&aq=f&aqi=g-s10&aql=&gs_l=img.3..0i10l10.60031.64071.0.64271.19.14.0.0.0.3.86.772.13.14.0...0.0.txsAM7mijCU&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=8ea66b76c408ad08&biw=1600&bih=799

http://www.google.co.uk/search?q=whole+mounts&hl=en&rlz=1C1DSGP_enGB456GB456&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=vmfcT9qTIJSC8gOs9JS-Cw&ved=0CFEQ_AUoAQ&biw=1600&bih=799#hl=en&rlz=1C1DSGP_enGB456GB456&tbm=isch&sa=X&ei=zGfcT6yQI9TU8QO9x9W9Cw&ved=0CAYQvwUoAQ&q=terebellidae&spell=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=8ea66b76c408ad08&biw=1600&bih=799


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

w moim akwa rozgwiazdy , baka, jakieś żyjątka co Grzegorz wymienił

i trochę cyrkulacja piachem dmuchnie

ja się dna nie tykam :D

AnT

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poki co tylko przy podmiankach, ale ostatnio zastanawia mnie calkowicie zatapialny eheim

Jestem ciekaw czy choc troche zdawalby egzamin

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/odmulacz-baterie-eheim-p-9242.html?osCsid=63cb406486b6123b5de477ba922b6f2a


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami takim odmulaczem spuszczam wode ktora podmieniam. Jest b. brudna.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmieniając wodę zasysam trochę piasku płuczę pod kranem i wrzucam do akwa jest to ok 1 litr na tydzień dwa.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podmieniając wodę zasysam trochę piasku płuczę pod kranem i wrzucam do akwa jest to ok 1 litr na tydzień dwa.

Pluczesz pod kranem i wrzucasz do akwarium łącznie z krzemianami i innym badziewiem którego pozbywasz sie filtrem RO. Bardzo rozsądne zachowanie.

Tapatalk

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to dałem żywy piasek, żeby żył i żyje. Jest w nim tyle "robactwa" , że aż głowa boli. Parametry wody są o/k, więc po co ruszać? Odpowiednia cyrkulacja podnosi wszelkie "syfki" i zabiera do do watki w obiegu. Watkę wymieniam codziennie (no czasami co dwa. i to wszystko. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja babka V. strigata wiecznie czyści. Kilka tygodni skarpeta na spływ i piasek czysty jak z opakowania :)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby je czyścić to trzeba je mieć.Nie czyszcze bo nie mam.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewalam cały (no, pod skałami nie) piasek ręcznie co trzy-cztery dni przy okazji czyszczenia szyb z glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie miej was w opiece ...... co wy wyprawiacie .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.