Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku lat prowadzę zb. podobnej wielkości.Z początku walczyłem z azotanami bo naiwnie uwierzyłem że to jest największy problem większych zb.morskich.Po kilku latach okazało się ,że duże systemy (mam 300 lub 400 kg LR , nie mniej jak 200 kg LS).Okazało się że nie ma problemu NO3.bo proces nitryfikacji jest tak skuteczny (przypuszczam że jest to annamox) powoduje że nie mam praktycznie wykrywalnych ilości NO3.Natomiast od dawna walczę z PO4.Stosowałem wszystkie znane absorbery PO4,wydałem na to wiele tys.zeta i uważam że jest to totalne oszustwo.;Miałem filtry fluidyzacyjne,biologiczne,bio-pellets,vsv vodka metchod i wszystko co na tej planecie wymyślono.Każde ,nawet największe akwarium padnie przez PO4.W tej chwili dorywczo zbijam PO4 atramentem i bardzo skutecznie mikserem wapnia.Ale to nie jest żadnym rozwiązaniem bo te metody nie likwidują problemu ,tylko powodują akumulację PO4 w skale i w całym systemie.Za kilka lat akumulacja fosforu w moim systemie osiągnie stan nasycenia i każdy spadek pH spowoduje uwolnienie tego g... do systemu.Na szczęście jestem tak stary że tego nie dożyję.Powodzenia.


Akwarium 1200 litrów, sump 200 litrów,refugium 200litrów, oświetlenie 1000W LED akwa.Refugium 110W kompakty 6500 K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku lat prowadzę zb. podobnej wielkości.Z początku walczyłem z azotanami bo naiwnie uwierzyłem że to jest największy problem większych zb.morskich.Po kilku latach okazało się ,że duże systemy (mam 300 lub 400 kg LR , nie mniej jak 200 kg LS).Okazało się że nie ma problemu NO3.bo proces nitryfikacji jest tak skuteczny (przypuszczam że jest to annamox) powoduje że nie mam praktycznie wykrywalnych ilości NO3.Natomiast od dawna walczę z PO4.Stosowałem wszystkie znane absorbery PO4,wydałem na to wiele tys.zeta i uważam że jest to totalne oszustwo.;Miałem filtry fluidyzacyjne,biologiczne,bio-pellets,vsv vodka metchod i wszystko co na tej planecie wymyślono.Każde ,nawet największe akwarium padnie przez PO4.W tej chwili dorywczo zbijam PO4 atramentem i bardzo skutecznie mikserem wapnia.Ale to nie jest żadnym rozwiązaniem bo te metody nie likwidują problemu ,tylko powodują akumulację PO4 w skale i w całym systemie.Za kilka lat akumulacja fosforu w moim systemie osiągnie stan nasycenia i każdy spadek pH spowoduje uwolnienie tego g... do systemu.Na szczęście jestem tak stary że tego nie dożyję.Powodzenia.

A może jeszcze refugium wyciągnie PO4. Azotany i azotyny mam na poziomie nieoznaczalnym. Odpieniek wywala masę brązu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam refugium i mam DSB.Odpieniacz gigant z pompą 6500l/h.Nie masz szans.Ostatnio włączyłem do odpieniacza generator O3 bo liczyłem na to że wytrąci mnie związki organiczne przed rozkładem.Mrożonki zawsze płuczę,korale karmię najlepszymi ,najdroższymi pokarmami z zakupu.Efekt jest taki że ozon przyśpieszył redukcję NO2 do NO3 i w tej chwili żaden test nie wykrywa u mnie NO3.Ponieważ kiedys miałem akwaria holenderskie (słodkie) zastanawiam się nad sztucznym podbiciem NO3.Wszystkie pomiary robię fotometrami i nie ma opcji błędów pomiaru.Ostatnią szansę widzę w złym stosunku NO3 do PO4.ale podbijanie NO3 żeby zbić PO4 to będzie jazda na krawędzi.Mam zbyt wiele do stracenia!!! Pozdrawiam


Akwarium 1200 litrów, sump 200 litrów,refugium 200litrów, oświetlenie 1000W LED akwa.Refugium 110W kompakty 6500 K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne foto mojego baniaka ma chyba Paweł z Reef-shopu.Mam profesjonalny sprzęt Canona ale konfigurowany na teren,czyli teleobiektywy ,statywy ,lampy.Akwarium ma 250 cm plus szafa na odpieniacz w sumie jest dłuższe jak szerokość pomieszczenia.Próbowałem robic kilka foto ze statywu i je kleić w PS.Zawsze wyszło mnie duże g....Wielu kolegów którzy u mnie bywali prosiło mnie o foty na forum.Niestety nie stac mnie na kupno specjalnego ,krótkiego szkła żeby panom dogodzic.Baniaczek 1200l. zwala z nóg,żyją tam sobie setki korali i dziesiątki rybek.Ostatnio zmieniam profil na LPS i SPS.Ponieważ jestem emerytem mam czas zeby dbac o nie.Mam takie same problemy jak wszyscy (im dalej w las tym więcej drzew) Im dłużej się w to bawię,tym bardziej pokornieję.A mądrości kolegów którzy zjedli wszystkie rozumy po prostu nie czytam.Mam jako takie znajomosci wśród naukowców (oceanologia,oceanografia) i wolę ich opinie jak domorosłych amatorów.Przepraszam jak kogoś uraziłem,ale z braku czasu wolę czytać posty fachowców jak dywagacje dyletantów.


Akwarium 1200 litrów, sump 200 litrów,refugium 200litrów, oświetlenie 1000W LED akwa.Refugium 110W kompakty 6500 K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o mosz!!!

Cyknę Ci zdjęcie compaktem i przy tak pięknym zbiorniku to nie będzie widać różnicy czym było robione.

Adam mam pytanie czy masz jakieś małże w zbiorniku i czy kometka ich nie podgryza?

pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez grzeniu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego AndrzejG, że tak pozwolę sobie na poufałość, Kolego, ja mam przy odpieniaczu pompkę 6000 (NJ 6000, pobór powietrza na poziomie 2500 litrów na godzinę) w akwarium 500 litrów + sump jakies 150 - 200 litrów wody. Więc radzę Ci, i bynajmniej wszystkich rozumów nie zjadłem, zmień odpieniacz a przynajmniej pompę do niego, sprawdź jakie będą efekty i dopiero wtedy doradzaj tym co się nie znają.... :smoke:

Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w Nowym Roku życzę.

T

PS

Sorry za offtop ale krew nie zalewa jak takie głupoty czytam


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem dla Kolegi.Czy Kolega ma w zbiorniku kilka skrzydlic po 35 cm szt. naso lituratus 40 cm zebrasoma xanturum i kilkadziesiąt sztuk drobiazgu.Do tego parę setek korali w tym miękkasy grubosci kilkunastu cm. u podstawy,korony ponad 0,5m.Mój amplexidiscus ostatnio zmarniał i ma tylko 0,4m srednicy (napompowany) dawniej bywało więcej.W zbiorniku h=70 cm niektóre miękkie posadzone na dnie wychodzą z wody.Skarmiam na dobę 100g różnych pokarmów i mimo tego mam bardzo przyzwoite parametry wody.Catalaphylia która dorasta wg.reeflex do 0.5 m u mnie się podzieliła i mam w tej chwili dwie o dł 0,6m lub więcej.(w większości akwariów ten LPS jest dość trudny w utrzymaniu)U mnie również, ale dlatego że rośnie jak głupi i zabija wszystko co jest w stanie dopaść.W ostatniej chwili uratowałem euphylię (która jest podobno potworem wśród LPS),ocalała 1/3.Porównajmy osiągnięcia ,a potem pogadamy o metodach.Wg moich danych jeszcze nikt ,oprócz mnie w sposób naturalny nie rozmnożył tego korala w warunkach akwariowych ( w Polsce).Jak Kolega ma lepsze wyniki z całym szacunkiem przyznam rację i na pewno posłucham mądrych porad.Jestem otwarty na wszelkie pomysły,lepsze od moich.Serdecznie pozdrawiam i przepraszam w wypadku braku odpowiedzi bo na aktywność na forum mam tylko kilka godzin w miesiącu


Akwarium 1200 litrów, sump 200 litrów,refugium 200litrów, oświetlenie 1000W LED akwa.Refugium 110W kompakty 6500 K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wieki temu, niejaki Nick Daikin, określił ile centymetrów ryby na litr można trzymać w akwarium....naprawdę polecam tę lekturę, i nawet zakładając, że technika poszła bardzo do przodu, to z czym Kolega che dyskutować ??? Ma Pan Kolega za***iście przerybione (nie pytałem, ale Kolega sam się "pochwalił") akwarium. A do tego jeszcze pewnie "milion" korali jeden na drugim.... I jak PO4 ma nie być problemem ??? Właśnie tylko na to chciałem zwrócić uwagę.... jeśli obraziłem/wzburzyłem/itp/itd to bardzo przepraszam.... ale raz jeszcze powtórzę.... głupoty, które czasem czytam doprowadzają mnie do szewskiej pasji.... :smoke:

Pozdrawiam i dalszego dobrego samopoczucia życzę,

T

EDIT:

I pewnie jeszcze milion korali Kolega tam zmieści.......

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej powiem szczerze, że też bym zobaczył Twój baniak. Duże baniaki rządzą się swoimi prawami i zupełnie inaczej je się prowadzi w porównaniu do mniejszych. Ciekawość mnie zżera. Może jakieś ciekawe rozwiązanie podpatrzę u bardziej doświadczonego kolegi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej.

To że duży baniak nie mieści się w kadrze to normalka.

Możesz zrobić w kawałkach, będziemy wiedzieli o co chodzi, albo filmik


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, ale chałupę to masz pewnie z 1000 m2, bo w mniejszej takie ego by się pewnie nie zmieściło?

Napisałeś 40 postów, z czego połowa jest o tym jak wspaniałe masz akwarium, jakim to nie jesteś morskim dinozaurem, jak zbiornik powala na kolana, ile to dziesiątek ryb się przez niego nie przewinęło, jak ogromne korale w nim nie rosną, jak unikalne auto Ci ukradli itp. Masz profesjonalny sprzęt foto i obiektyw tele, który jest tak długi, że nie można nim cyknąć nawet kawałka baniaka, ale wystarczająco krótki, żeby robić zdjęcia w terenie z lampami? I niczym innym baniaka się nie da sfotografować? Koledzy odwiedzający też podli, bo nie chcą szkła pożyczyć albo swoim sprzętem cyknąć?

Chłopie, ogarnij się i skończ te przedszkolne przechwałki, bo to nie jest fejsbuczek, tylko forum o akwarystyce morskiej. Daj ludziom wyrobić sobie zdanie o Tobie na podstawie porad, doświadczenia i wiedzy, bo jak na razie tymi przechwałkami tylko się ośmieszasz. A z tym już będzie na pewno trudniej, bo mimo 40 postów zdążyłeś już popisać banialuki o krewetkach boksujących pożerających ukwiały, czy brednie nt. gnijących zbiorników. Jak będziesz mądrze pisał, to ludzie będą Cię szanować, a jak będziesz pisał peany na swoją cześć w co drugim poście, to wszyscy będą się z Ciebie nabijać. Twój wybór.

Adam, przepraszam za ten przydługi offtop w Twoim wątku, ale naprawdę niedobrze się robi od takiego samouwielbienia.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamil nie ma sprawy z off topem. Andrzej mógłby pokazać ten baniak. Czekamy, a ja idę baniak sprzątać przed podmianką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:clap: teraz witamy wśród posolonych smile.gif

niesamowite jaka może być długa historia kawałka skały :coffee:

Zacytowałem post z 17.06.2012 roku, czli dzień po zalaniu mojego akwarium. Prawdopodobnie zawartość tego posta ma pośredni wpływ na to co się dzieje od wakacji w moim baniaku. Problem w tym, że historia mojej skały może być bardzo długa. Wysoki poziom fosforanów, może być skutkiem oddawania fosforanów do baniaka ze skały. Leję Balinga, obsady w baniaku nie mam "na bogato", a glony można kosić kosiarką Gardeny. Teraz po zapodaniu PO4X4 sytuacja ulega unormowaniu. Wcześniej stosowałem Serę na fosforany, która pozostała po słodkim, ale to nie dawało rezultatów. Na dzień dzisiejszy zszedłem do poziomu 0,16-0,32 mg/L z poziomu świątecznego powyżej 3,0 mg/L, a tak na prawdę patrząc na skalę barwną testu RedSea to pewnie około 5,0 mg/L.

Jeśli skała miała wielu właścicieli i nie wiadomo ile już odwiedziła baniaków, to ma prawo oddawać to co zgromadziła w sobie wcześniej. Ponieważ jej historia nie jest do odtworzenia, to mam pytanie: jak długo takie fosforany są oddawane do baniaka?

Wymiana skały w baniaku nie wchodzi w rachubę. Bo od jakiegoś tygodnia widać, że akwarium odżywa, a glony zamierają bardzo powoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli skała miała wielu właścicieli i nie wiadomo ile już odwiedziła baniaków, to ma prawo oddawać to co zgromadziła w sobie wcześniej. Ponieważ jej historia nie jest do odtworzenia,

Czyżby ?

Wystarczy odrobina dobrych chęci tych co na ten temat coś wiedzą. :ninja:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyżby ?

Wystarczy odrobina dobrych chęci tych co na ten temat coś wiedzą. :ninja:

Zobaczymy czy starczy im odwagi, by wypowiedzieć się na forum lub na PW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że historia mojej skały może być bardzo długa. Wysoki poziom fosforanów, może być skutkiem oddawania fosforanów do baniaka ze skały.

Skała będzie oddawała fosforany(jeśli pewny jesteś że to ona jest właśnie źródłem PO4) najczęściej w dwóch sytuacjach.

1) przebywała w akwarium gdzie do suplementacji wapnia używano limewater(gdyż w wyniku dodawania wody wapiennej z miksera powstaje Ca3(PO4)2 (z tego co pamiętam) i będzie on kumulowany w skałach, piasku itd. Dopóki pH w zbiorniku będzie wyższe - dopóty obecny w tej formie nie będzie wykrywalny testami. Jednak jeśli taka skała trafi do akwarium, w którym szczególnie z różnych powodów dochodzi do dużych wachań pH - to właśnie PO4 z powrotem "trafi" do wody - i będzie zmierzalny, powodując ból głowy u akwarysty...(gdyż czas jego uwalniania oraz "wchłonięte" ilości są trudne do określenia)

2) transport skały trwał zbyt długo(np. z Indonezji do Polski) w wyniku opóźnień samolotów, śnieżyc itd - i wszystko co "żyło" zgniło wewnątrz skały i będzie to powoli oddawało fosfaty do wody w akwarium.

Jednak proces ten łatwo zauważyć już po zakupie skały, przy zakładaniu akwarium. Skała nie będzie "pachniała morzem", będzie słodkawo-mdły zapach oraz intensywne przebarwienia - np. glonów wapiennych i samego wapienia skały(ciemniejsze, "zgniłe" plamy)

Leję Balinga, obsady w baniaku nie mam "na bogato", a glony można kosić kosiarką Gardeny. Teraz po zapodaniu PO4X4 sytuacja ulega unormowaniu. Wcześniej stosowałem Serę na fosforany, która pozostała po słodkim, ale to nie dawało rezultatów. Na dzień dzisiejszy zszedłem do poziomu 0,16-0,32 mg/L z poziomu świątecznego powyżej 3,0 mg/L, a tak na prawdę patrząc na skalę barwną testu RedSea to pewnie około 5,0 mg/L.

Jeśli skała miała wielu właścicieli i nie wiadomo ile już odwiedziła baniaków, to ma prawo oddawać to co zgromadziła w sobie wcześniej. Ponieważ jej historia nie jest do odtworzenia, to mam pytanie: jak długo takie fosforany są oddawane do baniaka?

Kiedy skała trafiła do Twojego akwarium? Nie czytałem całego Twojego wątku od początku.

Jeśli chodzi o czas uwalniania - jak napisałem wyżej, tego nie wiesz ani Ty, ani ja a także nie bedzie wiedział poprzedni właściciel. Dobrze jest jedynie (w przypadku zakupu skały z działającego akwarium) zobaczyć jak rozwiązany był system suplementacji wapnia - i czy w akwarium jest/był choćby reaktor(jeśli jest - to w wielu wypadkach wcześniej mógł być także kalkmixer do stabilizacji pH nocą)..Piszę "choćby" gdyż może to być cenna wskazówka - ale nie reguła.

Wymiana skały w baniaku nie wchodzi w rachubę. Bo od jakiegoś tygodnia widać, że akwarium odżywa, a glony zamierają bardzo powoli.

To może być efekt zbicia PO4 przez absorbery... Najprostszym sposobem jest włożenie skałki do małego akwarium(z rozrobioną i "przetrawioną" solanką, uruchomienie grzałki, cyrkulacji(bez światła - aby nie podności pH w procesie fotosyntezy) i pomiar PO4 dzień po dniu przez okres tygodnia, dwóch.

Będziesz miał 100% pewność że skała jest źródłem PO4 i że nie musisz szukać gdzie indziej.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem tak w pierwszej solniczce, regularne cotygodniowe podmiany po 10-15%, wódka method i po dobrym pół roku zjechałem z 0,28 do 0,07 (mała Hanka), prawie rok zajęło zbicie fosforanów do zera ale stosunkowo dokładałem ryb . Mam tą samą skale nadal, ma prawie 2 lata i aktualnie PO4 niewykrywalne.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku, dzięki za ropisanie się, wyjaśniam:

Mój baniak jest prawdopodobnie czwartym lub piątym zbiornikiem gdzie ona przebywa. Jedno wcześniejsze miejsce miało w systemie reaktor wapnia (informacja od osoby z naszego środowiska morskiego, a nie bytującego na forach). Skała około minimum 2 lata tułala się po zbiornikach.

Co do Balinga to schodzi mi 6 dawek po 15 ml Ca i tyle samo Mg, równoważnie węglan dla stabilizacji KH które utrzymuje się na poziomie 8,3

Zrobię eksperyment z solanką i akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli skała była w akwarium z reaktorem to być może był tam również używany mikser lub limewater była lana z "butelki" metodą kropelkową... Kiedyś (dawno, dawno temu) można było spotkać się z informacjami, że ta metoda umożliwia utrzymanie fosforanów w ryzach, jednak nikt nie pisał o długofalowych konsekwencjach takich działań....

W Twoim wypadku możesz się domyślać(lub nie) czy skała była w zbiorniku z mikserem .. Dopóki nie zrobisz tego prostego testu z żywą skałą w oddzielnym obiegu bez światła - nie będziesz miał 99% pewności..

A może przyczyną jest coś innego? Nie pozdychały Ci ostatnio ślimaki - lub może miałeś w akwarium kilka rozgwiazd piaskowych których od dawna nie widziałeś?(jest bakteria atakująca Archaster typicus - które po prostu zdychają i gniją pod powierzchnią piasku..)

Jak grubą warstę piachu masz?

Możesz zrobić jeszcze jeden test - weź grubą strzykawkę, włóż głęboko w piasek(centymetr - może dwa od dna) - i postaraj się zaciągnąć trochę wody. Jeśli masz niezbyt drobny piasek, to z oporami - ale powinno Ci się udać.

Musisz zebrać około 10-20ml wody - odczekać aż się ustoi i sklaruje - a następnie wykonać testy na obecność po4).

To bym również na Twoim miejscu zrobił i sprawdził - eliminując po kolei inne, potencjalne źródła po4..

Powodzenia.

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsada w komplecie, W piasku buszuje 5 rozgwiazd piaskowych już od września (wcześniej były tylko 2 sztuki).

Idę zassać wodę z piasku mam taką 100ml strzykawkę (popularna "zaneta") Piasek mam od 3 cm do 10 cm tam gdzie babki kopce robią. Zdam relację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znać, sam jestem ciekaw. Ostatnio gdy miałem podobną sytuację(emisja PO4 z piasku) fragmenty skał wyciągnięte z piasku(znajdujące się częściowo w nim) były kompletnie czarne i poprostu @#$%^ brzydko pachniały...


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znać, sam jestem ciekaw. Ostatnio gdy miałem podobną sytuację(emisja PO4 z piasku) fragmenty skał wyciągnięte z piasku(znajdujące się częściowo w nim) były kompletnie czarne i poprostu @#$%^ brzydko pachniały...

Skały jeszcze nie włożyłem do osobnego baniaka, ale kręcę solankę i dzisiaj to powinienem zrobić. Wodę z piasku badałem mnie wyszło 0,36 mg/L. Skała wg dmie nie gnije od spodu. Zresztą jak chcesz to zobacz, bo wczoraj to skręciłem. Może gdzieś się walnąłem w sposobie wykonania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.