Skocz do zawartości
Sting

Świecenie - fakty czy może tylko mity ?!

Rekomendowane odpowiedzi

Od rana świeci ładne słonko więc naszły mnie dwa pytania dotyczące świecenia a na które odpowiedzi jednoznacznej nigdzie wcześniej nie znalazłem. Być może tutaj uda się rozwiązać tą kwestię.

--------------------

1. świecenie przez 8-10h dziennie - bardzo często czytając forum kiedy ktoś pyta lub radzi jak świecić, pisze, że najlepiej właśnie ok 8-10 godzin dziennie. I tak oto za każdym razem powtarzane jak mantra, że jeśli dłużej - to za długo...

Pytanie więc dlaczego tak się dzieje i co jest przyczyną, że akurat tyle czasu a nie np. 12-14h na dobę ?

Ekosystem, który tworzymy jest ekosystemem tropikalnym czyli leżącym w okolicach równika. Tak się składa, że słońce pełną parą zaczyna świecić tam już od około 6-7 rano a zachodzić zaczyna ok 20-21. Mamy więc co najmniej 12h pełnego nasłonecznienia. Skąd się więc wzięły owe 8-10h ? Wydaje mi się, że tylko i wyłącznie z dwóch rzeczy:

- nie znajomość klimatu równikowego co przekłada się na dostosowywania klimatu do naszego, gdzie dni słoneczne są krótsze niż w okolicach równika.

- zmniejszenie rachunków za prąd. Kilka godzin mniej dziennego świecenia to już jakaś oszczędność

---------------------

2. drugie stwierdzenie, które mnie interesuje to włączanie lamp i powtarzana zasada:

najpierw aktynika a później reszta, przy wyłączaniu na odwrót.

Jakie uzasadnienie ma akurat takie włączanie lamp ? Bo nigdzie tego nie znalazłem.

Jak sądzę, chodzi tutaj o to, że gdy słońce już zajdzie ale nie jest jeszcze całkiem ciemno to pod wodę nie dochodzi tyle światła co wczesniej. Czy dobrze to rozumiem?

No dobra ale pozostają jeszcze dwie kwestie:

1. aby taki sam mechanizm działał w akwarium musiał by być zamontowany ściemniacz światła bo takie nagłe włączanie czy wyłączanie danego światła i to na 15minut to i tak właściwie chyba różnicy zwierzakom nie robi a może przysporzyć dodatkowy stres ?!

Znalazłem kiedyś nawet test, gdzie koleś przez kilka miesięcy włączał światło wg. utartego schematu a później przez kolejne kilka miesięcy włączał i wyłączał wszystkie światła na raz i nie zauważył absolutnie żadnej różnicy w zachowaniu ekosystemu w akwarium. Sugerowałoby to, że może to być tylko utarty mit z tym włączaniem najpierw aktyniki.

2. druga kwestia to taka, że jeżeli w akwarium zamontujemy oświetlenie nocne (ledowe) to i tak w sumie wywołujemy ten sam efekt, tzn. w nocy minimalna ilość światła dochodzi pod powierzchnię wody więc z dzień można od razu włączyć wszystkie swiatła nie bawiąc się w aktynikę na start.

---------------------

Podsumowanie: być może zwierzakom w akwarium wielkiej różnicy te 2-4 godziny nie zrobią jednak wydaje mi się, że ciągle powtarzanie, że 8-10h i nie więcej jest błędem. A co wy o tym myślicie ?

Podsumowanie tematu: są to tylko moje teorie, być może zgodzicie się z nimi a być może nie. Sam jeszcze nie mam akwarium odpalonego ale myślę, że temat ciekawy do przedyskutowania ponieważ w fachowej literaturze nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na powyższe kwestie a i na forum do tej pory nie znalazłem logicznego wytłumaczenia rzeczy.

Jedyne dotychczasowe odpowiedzi to coś w stylu "tak należy robić bo każdy tak robi" albo "bo jak tak robię, kolega tak robi więc jest dobrze".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie bylo poczytac Twoją kompilację w sensie trendow

sam nigdy nie zastanawialem sie tak "poważnie" nad tym zagadnieniem

u mnie pali sie 12 h (10h full)

calkowicie zrezygnowalem z aktyniki

bede sledzic wątek

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej !

Ja akurat mam Ledy. Na akwarium 200l w ledach mam około 200w. Akwarium jest dość młode ale doszedłem do świecenia przez 12h 70% mocą. Niestety dopadło mnie cyjano i postanowiłem zmodyfikować swój cykl świetlny. Aktualnie świecę tylko po 6h. Mój cykl świetlny wygląda następująco:

1. godzina 12:00 -14:00- wschód ( białe i niebieskie ledy do 90% mocy)

2. godzina 14:30- 15:00 - białe schodzą na 40% a niebieskie do 80%

3. godzina 15:00- 16:00 - białe świecą na 40% a niebieskie na 80%

4. godzina 16:00- 18:00 - zachód

Wnioski:

1. cyjano nie jest tak ekspansywne, powoli stopuje.

2. wcześniej ani SPS ani LPS nie wykazywały żadnego wzrostu, aktualnie widać przyrosty.

Jak uporam się z cyjano to zwiększę oczywiści długość świecenia. Jednak wydaje mi się że, taki krótki okres bardzo mocnego świecenia ( godzina, dwie) bardzo pozytywnie wpływa na korale.

pozdrawiam

marcin


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę, żeby świecić 8-10h. Zawsze myślałem, że popularny trend to świecić 12h, z czego 8-10 na max. Logicznie wychodzi, że na początku włączamy aktynikę a potem hqi (można by odwrotnie, ale efekt wizualny pewnie nie ten sam). Ładnie to wtedy symuluje ten cykl Tropikalny, o którym piszesz i fakt, że na początku i końcu dnia słońce pada pod mniejszym kontem. Pewnie można ten efekt osiągnąć w bardziej wyrafinowany sposób, ale dysponując HQI+aktynika, to jest po prostu najprościej i najbardziej logicznie.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Pewnie u kazdego z nas cykl swiecenia wyglada inaczej

Ja swiece 15 godzin z czego na max 8 godzin

Pozostaly czas to wschody/zachody zachmurzenia i burze ;)

(lampa 3x150W ledy i 4 swietlowki 54W)

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczyiscie, na rowniku slonce swieci przez 12 h jednak maximum osiaga powiedzmy przez 5-6 h w ciagu doby. Bardzo podobnie jest w strefie zwrotnikowej (M. Czerwone) max swiatla jest przez 5 h. Co wiecej, podczas mojego ostatniego pobytu w Egipcie zwrocilem uwage ze dosc wczesnie po poludniu (powiedzmy od 14) barwa swiatla szybko zmieniala sie na zolta zeby okolo 17-18 dojsc do mocno pomaranczowej) dopiero zaraz po zachodzie slonca kiedy nie bylo bezposredniego swiatla rafa nabierala szaroniebieskiego koloru.

Dla mnie, zeby dosc dobrze odwzorowac barwy rafy, w godzinach 7-11 i 15-19 swiatlo nad akwarium powinno miec barwe rzedu 6k-8k. W praktyce jednak liczymy na to ze korale przyzwyczaja sie do tego czym swiecimy i jak swiecimy poniewaz w calym tym hobby najwazniejsze jest zeby zadowolic nasze fanaberie ;) . Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze rytm dobowy ktory, o ile bysmy go przestrzegali, powodowalby ze nasze akwarium mozemy podziwiac tylko w weekendy i dni wolne od pracy.

U mnie dzien zaczyna sie o 12 kiedy zapalaja sie t5ki. O15 zapalaja sie zarniki hqi i zaraz gasna t5ki. O 17 zapalaja sie z powrotem i calosc swieci do 21 kiedy gasna zarniki. Potem jeszcze przez godzine swieca same tTki.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja świecę od 13 do 22 z czego pierwsza i ostatnia godzina to wschody i zachody wiec wychodzi ok 6h pełna parą

Dodatkowo od 22 do 3 jeszcze świece 2% niebieskim (że niby taki księżyc ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja zaczynam chwile po 8 rano a kończę chwile po 22 :) ale chyba skrócę ten czas, zobaczymy co będzie a i rachunki za prą może będą mniejsze..


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podzielcie się swoimi sposobami świecenia :D

Edytowane przez MR_CUBE (wyświetl historię edycji)

pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powieliles troche temat z podobnym sprzed 2 dni

trzeba je teraz połączyc :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

A dla mnie jest to wszystko oczywiste i zrozumiałe.

Część świeci po 8h bo to 'bezpieczna' liczba godzin, po zwiększeniu mogą pojawiać się jakieś niepożądane glony/plagi.

Z tego co wiem wiele osób świecących 12h, które miały problem z Dino, po skróceniu czasu oświetlania do 8h znacznie ten problem zredukowała, lub prawie wyeliminowała.

Czemu aktynika pierwsza? Z tego samego powodu z którego nie zapala się od razu światła na 100% w akwarium słodkowodnym.

Żeby wszystko się powoli wybudziło i spłoszone ryby nie wyskoczyły z wody albo porozbijały się o szyby po włączeniu wszystkich świetlówek naraz.

No i mamy taką od biedy symulację wchodów i zachodów, co świetnie działa na życie w akwarium IMO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak napisał Kapitan. Jak dla mnie temat z rękawa. Tytuł sugerowałby jakieś poważne rozważania, tylko o czym?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ta aktynika to nie do konca jest tak jak napisal kapitan. Otoz swiatlo aktyniczne niesie bardzo duzo energii w porownaniu do jasnosci. Z tego tez powodu swiatlo niebieskie dociera glebiej w wodzie niz swiatlo zolte czy czerwone. To ze aktynika swieci ciemniej dla nas nie oznacza ze zooxantelle dostaja mniej energii. Poza tym znaczna czesc barwnikow fotoaktywnych w zooxantellach wlasnie reaguje na dlugosci fal lezacych po "niebieskiej" stronie widma.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje ledy wschodzą o 8 a kończą o 23 z zachodem od 22.T5 świecą od 12 do 21,czyli 9 godzin maksymalnego świecenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej !

Ja akurat mam Ledy. Na akwarium 200l w ledach mam około 200w. Akwarium jest dość młode ale doszedłem do świecenia przez 12h 70% mocą. Niestety dopadło mnie cyjano i postanowiłem zmodyfikować swój cykl świetlny. Aktualnie świecę tylko po 6h. Mój cykl świetlny wygląda następująco:

1. godzina 12:00 -14:00- wschód ( białe i niebieskie ledy do 90% mocy)

2. godzina 14:30- 15:00 - białe schodzą na 40% a niebieskie do 80%

3. godzina 15:00- 16:00 - białe świecą na 40% a niebieskie na 80%

4. godzina 16:00- 18:00 - zachód

Wnioski:

1. cyjano nie jest tak ekspansywne, powoli stopuje.

2. wcześniej ani SPS ani LPS nie wykazywały żadnego wzrostu, aktualnie widać przyrosty.

Jak uporam się z cyjano to zwiększę oczywiści długość świecenia. Jednak wydaje mi się że, taki krótki okres bardzo mocnego świecenia ( godzina, dwie) bardzo pozytywnie wpływa na korale.

pozdrawiam

marcin

Witaj Marcinie.

Jakie masz ledy i gdzie kupiłeś. Ja właśnie jestem w realizacji nowego akwarium 275 litr i też myślę o ledach, ale nie wiem jak je dobrać do mojego akwarium, Myślałem o dwóch opcjach świateł:

http://star-fish.com.pl/sklep/sunpower-sciemnialny-6x39w-p-565.html?cPath=26_27_28_159

http://v.youku.com/v_show/id_XMzM0ODQzNjE2.html

Firma Dmax oferuję takie ceny za zestawy:

Właśnie dzisiaj odebrałem LED światła z opcją sunrise,sunset and moonlight dla mojego małego akwarium. Pierwsze wrażenie.... ???? Takie sobie, ale opcja ściemniania bomba. Fajnie symuluję wschody i zachody słońca. Wrzucam właśnie filmik ny YouTube. Podrzucę link dla zainteresowanych.

Myślę że ten unit ma za mało Wattów, bo są tylko 8 cree 3 watt i moonlight dwie sekcje.

post-9965-0-63497900-1344544032_thumb.jpg

post-9965-0-75727000-1344544041_thumb.jpg

post-9965-0-55186700-1344544340_thumb.jpg


Nano Reef Boyu Zumbo 58Ltr - wystartował 20.01.2011 , sprzedane 15.09.2012

Zbiornik 275 Litr + sump 112 Litr - wystartował 10.09.2012 , sprzedane 22.09.2013

Ale jest już nowe akwarium 522 Litr + sump 166 Litr - wystartował 04.12.2014 (restart Kwiecień 2017)

Akwarium 145x60x60cm, 30kg.Dry Real Reef Rock,20kg.LS, odpieniacz BK 200 Double Cone, Lampa PS Althea 8x54wat T5, reaktor wapnia Dastaco, dozownik i dolewka PS Kore 5th

6122ebd46497c2d2cfa46a0b2ced1875u600a543.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wziąłeś tego DMAX-a?

Jeżeli tak, to którą wersję (Cree czy Bridg...) i ile dałeś? No i dlaczego jesteś średnio zadowolony? Kolor nie ten? Czy co?

No i czy możesz sterować oddzielnie dwoma kanałami czy tylko ogólnie?


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ta aktynika to nie do konca jest tak jak napisal kapitan. Otoz swiatlo aktyniczne niesie bardzo duzo energii w porownaniu do jasnosci. Z tego tez powodu swiatlo niebieskie dociera glebiej w wodzie niz swiatlo zolte czy czerwone. To ze aktynika swieci ciemniej dla nas nie oznacza ze zooxantelle dostaja mniej energii. Poza tym znaczna czesc barwnikow fotoaktywnych w zooxantellach wlasnie reaguje na dlugosci fal lezacych po "niebieskiej" stronie widma.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Tak też czytałem i chcąc wydłużyć czas świecenia w akwarium wydłużyłem je o 4 godziny na samym niebieskim, ale mam problemy z glonami. Świecę od 10 do 12 samymi niebieskimi, od 12 do 20 niebieskie plus białe i 20-22 znowu niebieskie. Lampka DIY Led na Cree.

Czy glony (kudłate, włochate) mogą też się rozwijać dzięki niebieskiemu światłu czy problemem jest raczej 8 godzin z białym? (załóżmy, że innych przyczyn zaglonienia nie ma)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odkopać temat, bo naszło mnie na rozmyślania na temat światła w naszych baniakach, i może swoimi przemyśleniami sprowokuję rzeczową dyskusję na temat, a może nawet małą rewolucję ?? :). Ok to teraz czas na "luźne rozmyślania Piostu" :

99% z nas zaczyna dzień w akwarium od odpalenia aktyniki ( właściciele LEDów "wchodzą" tym światełkiem ), a po jakimś czasie dopalamy białe.

Z tym że nie znam miejsca na Ziemi w którym wschód i/lub zachód Słońca byłby niebieski, więc od strony wizualnej nie jest to żadne odwzorowanie tych zjawisk dla akwarysty.

Z drugiej strony światło niebieskie niesie ze sobą więcej energii ( w stosunku do jasności ) niż światło białe, które, w czasie naszych symulacji dochodzi później.

Wschód i zachód Słońca to okres kiedy zwierzaki w naturze budzą się i zasypiają, więc bardziej naturalne z ich punktu widzenia byłoby dostarczanie im w tej naszej symulacji mniejszej ilości energii.

I tutaj docieramy do rewolucyjnej teorii: "Czy uwzględniając naturalne potrzeby naszych podopiecznych, przy naszych ograniczonych możliwościach, nie byłoby sensowniej Najpierw odpalać/wschodzić światło białe, a później dopalać niebieskim" ?

Pozdrawiam i liczę na konstruktywną dyskusję.


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze tak zwyczajnie odpalac biale i niebieskie razem ale delikatnie.

Jesli chodzi czemu najpierw niebieskie to prawdopodobnie dlatego ze niebieskie zawsze dociera na pare metrow a biale tylko wtedy gdy intensywnosc tego swiatla nad woda jest najwieksza.

W pomaranczowym kolorze podczas wschdu i zachodu tez jest strumien niebieski a jako ze tylko on ma taka moc to tylko on jest pod woda widoczny a czerwony jest odfiltrowany

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy glony (kudłate, włochate) mogą też się rozwijać dzięki niebieskiemu światłu czy problemem jest raczej 8 godzin z białym? (załóżmy, że innych przyczyn zaglonienia nie ma)

Zobacz pierwsza i druga tabele w >>>TYM WATKU<<<

Okazuje sie ze wiekszosc chlorofili, zielonych barwnikow w glonach ma najwieksza wydajnosc wlasnie w barwach niebieskich.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze tak zwyczajnie odpalac biale i niebieskie razem ale delikatnie.

Jesli chodzi czemu najpierw niebieskie to prawdopodobnie dlatego ze niebieskie zawsze dociera na pare metrow a biale tylko wtedy gdy intensywnosc tego swiatla nad woda jest najwieksza.

W pomaranczowym kolorze podczas wschdu i zachodu tez jest strumien niebieski a jako ze tylko on ma taka moc to tylko on jest pod woda widoczny a czerwony jest odfiltrowany

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Jednak nie zawsze da się odpalać oba na raz i stopniowo podnosić natężenie - np. przy świetlówkach, lub LEDach bez sterowania.

Wydaje mi się że pomarańczowa barwa przy wschodach i zachodach zawiera tyle samo barwy niebieskiej co białe światło o tym samym natężeniu , ponieważ składowymi kolorami barwy pomarańczowej są żółć i czerwień. Natomiast światło białe składa się ze wszystkich kolorów tęczy, czyli niebieskiego również.

I zgodzisz się na pewno ze mną że na parę metrów pod wodę zdecydowanie mniej barwy niebieskiej dotrze ze światła białego niż niebieskiego ....

Pozdrawiam


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.