Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Po rozkminkach za i przeciw, po długich nieprzespanych nocach, po przeczytaniu niezliczonych wiadomości o morszczyźnie, po mękach przy likwidacji słodkiego... powstała solniczka 200l :) Będę się starał na bieżąco aktualizować wieści ze świeżo założonego akwarium. Oczywiście, bardzo proszę radzić, sugerować, krzyczeć i chwalić ;) moje postępy solniczkowe.

start akwa 07.07.2012

W skład mojego mini oceanu wchodzą:

akwarium full opti white 100/40/50 10mm

szafka ze sklejki 100/80/40

lampa Blau Lumina 639 6/39W

sump 60l

skała z frachtu 18kg

żywy piasek 18kg

sól Aquarium Systems Instant Ocean (później zmienię na lepszą)

pompa obiegowa New-Jet NJ1700

RO+DI

odpieniacz Skimz SM 121

pompy cyrkulacyjne Tunze 6025 2szt.

wiatraczek nad kominem do chłodzenia

media do sumpa:

węgiel aktywowany

Ecosystem Phos AL

Seachem Purigen

bakterie Prodibio Biodigest 2 ampułki

Już niedługo zamierzam dołożyć automatyczną dolewkę z elektrozaworem Tunze oraz termoregulator RT-2CO wyłączający wiatraczek przy osiągnięciu zamierzonej temperatury w akwarium...

akwa1t.jpg

skaa.jpg

sumpy.jpg

akwa3.jpg

14.07.2012

Z nowości technologicznych... dołożyłem RO+DI do szafki - wcześniej było w kuchni

Po tygodniu zauważyłem mały wysyp glonów :/

Parametry wody: PO4 0, ale NO3 30 i NO2 5...

Dolałem jeszcze 2 ampułki bakterii.

akwa1.jpg

kulki1.jpg

glony1.jpg

skala1.jpg

sump1.jpg

zoantus1.jpg

Edytowane przez ikris (wyświetl historię edycji)

opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wszystko ladnie. Powodzenia. :thumbsup:

Bede obserwowal, bo litraz prawie ten sam i skala chyba tez z tego samego sklepu.

Ja wystartowalem tydzien pozniej.

ps

Na moje oko, odposciles troche ulozenie skaly :harhar:

Raża mnie 3 wystajace 'patyki' - korale powinny tak rosnac, zrob dla nich miejsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ta pompa 1700 nie jest Ci za mala? troche musi dzwigac i jeszcze tyle tych kolanek. moc Ci z pewnoscia ucieka. bede sledzil temat pozdrawiam.


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka masz odleglosc od tafli do krawedzi akwarium bo widze ze malo a tez tak planuje zrobic. moglbys wstawic foto z daleka tak zeby pokazac jak jest powieszona lampa i jak to wyglada bo tez mam lampe blau ale narazie na nozkach i sie zastanawiam czy nie powiesic.


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ta pompa 1700 nie jest Ci za mala? troche musi dzwigac i jeszcze tyle tych kolanek. moc Ci z pewnoscia ucieka. bede sledzil temat pozdrawiam.

Taką dobrali w sklepie, gdzie robili sump, ale śmiga bardzo ładnie. Włączam i od razu pompuje.

opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka masz odleglosc od tafli do krawedzi akwarium bo widze ze malo a tez tak planuje zrobic. moglbys wstawic foto z daleka tak zeby pokazac jak jest powieszona lampa i jak to wyglada bo tez mam lampe blau ale narazie na nozkach i sie zastanawiam czy nie powiesic.

Nie ma problemu, wieczorkiem wstawię fotkę.

Polecam na linkach. Zastosowałem kołki 10, więc na pewno nie spadnie :) a efekt jest rewelacyjny. Oryginalne linki od Blau mają ciekawy patent... tam gdzie linka rozchodzi się na dwie linki do obudowy, jest taki mały metalowy łącznik służący do opuszczania i podnoszenia całej lampy... wystaczy lampę podnieść, a metalowy łącznik sam stopuje na odpowiedniej wysokości. W celu opuszczenia naciska się na wierzch łącznika i lampa się elegancko opuszcza i sama stopuje :) super patent :)


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej zasadzie działa ten przedzielony sump? jest tam jakiś łącznik w środku?

z racji ścianki w szafce sump został podzielony i połączony podwójnymi łacznikami 32mm... było trochę zabawy przy klejeniu łączników, ale się udało, a woda elegancko przelatuje :)


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

martwią mnie tylko pojawiające się glony i wysokie parametry NO2 i NO3 :/ czekać spokojnie czy zastosować dodatkową chemię?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Nie ma problemu, wieczorkiem wstawię fotkę.

Polecam na linkach. Zastosowałem kołki 10, więc na pewno nie spadnie :) a efekt jest rewelacyjny. Oryginalne linki od Blau mają ciekawy patent... tam gdzie linka rozchodzi się na dwie linki do obudowy, jest taki mały metalowy łącznik służący do opuszczania i podnoszenia całej lampy... wystaczy lampę podnieść, a metalowy łącznik sam stopuje na odpowiedniej wysokości. W celu opuszczenia naciska się na wierzch łącznika i lampa się elegancko opuszcza i sama stopuje :) super patent :)

Możesz wrzucić fotki tego patentu :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ikris, nie zapomnij od czasu do czasu przeczyścić tego połączenia sumpów :)

Pomyśl nad zastosowaniem zaworu, wiesz, niekiedy trzeba coś porobić w sumpie i przyda się wtedy zamknąć obieg.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny start, tylko świetlówki chyba nie docelowe, najładniej wygląda 4blueplus i 2białe :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj adsorber silkatow I oprocz malej ilosci wegla nic. Bakterii moim zdaniem nie ma sensu lac bo nie wygraja z tymi ktore przyjechaly ze skala i tymi co sa w piachu. Nic wiecej nie dolewaj, nie staraj sie przyspieszac, polepszac.

Parametry to normalna sprawa, kazdy z nas mial dojrzewanie.

Samo akwarium super, czysto , schuldnie, bez zbednych wodotryskow. Ale jam wczesniej wspomniano pompa obiegowa I odpieniacz powinny zamienic sie miejscami.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj adsorber silkatow I oprocz malej ilosci wegla nic. Bakterii moim zdaniem nie ma sensu lac bo nie wygraja z tymi ktore przyjechaly ze skala i tymi co sa w piachu. Nic wiecej nie dolewaj, nie staraj sie przyspieszac, polepszac.

Parametry to normalna sprawa, kazdy z nas mial dojrzewanie.

Samo akwarium super, czysto , schuldnie, bez zbednych wodotryskow. Ale jam wczesniej wspomniano pompa obiegowa I odpieniacz powinny zamienic sie miejscami.

czemu zamienić? pompa nie powinna byc ostatnia, a odpieniacz w pierwszej czy drugiej komorze zaraz po zrzucie wody z akwarium?

odpieniacz w miare upływu czasu powinien wyrzucać coraz czarniejszą wodę? pytam się, bo u mnie wyrzuca, ale taka słomkową...


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ikris, nie zapomnij od czasu do czasu przeczyścić tego połączenia sumpów :)

Pomyśl nad zastosowaniem zaworu, wiesz, niekiedy trzeba coś porobić w sumpie i przyda się wtedy zamknąć obieg.

dzięki, będę pamiętał :)

a zawór mam, ale na zdjęciu go nie widać :)


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz wrzucić fotki tego patentu :welcome:

Powymądrzam się trochę, bo znam to akwarium ;)Patent wygląda tak (widzę, że AquaMedic ma podobny):

36-Inch-6x39-Watt-T5-Aqua-Medic-Ocean-Light-Fixture-99.jpg

linkim.jpg

ten podłużny cicik po prawej to taki bloczek. Poziomo przechodzi przez niego linka przymocowana do lampy i tworzy odwrócone V - dzięki temu można regulować nachylenie lampy lub ją wypoziomować. Jak już wypoziomujemy, przykręcamy ampulem i trzyma. Natomiast pionowo przechodzi linka z sufitu, której wąs wystaje z boku bloczku. W środku cicika-bloczku jest sprężynka i odwrócony lejek, a w lejku trzy małe kuleczki ;) Pomiędzy kuleczkami przechodzi linka. Za sprawą grawitacji i z pomocą sprężynki kuleczki zaciskaną się na lince w najwęższym miejscu lejka, więc lampa nie spada. Natomiast jeśli chcemy ją podnieść - po prostu łapiemy za cicik i podnosimy - kuleczki wtedy opadają i puszczają linkę. Żeby opuścić, musimy nacisnąć sprężynkę i wtedy też kuleczki puszczają linkę :) Jest to dużo bardziej estetyczne i praktyczne rozwiązanie niż np to:

oceanlightt512747349671.jpg

bo tutaj nie da się regulowac wysokości, chyba, że stosując jakiś patent już na samej lince, a to wyglądałoby brzydko.

Edytowane przez brytfanna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

".... ten podłużny cicik po prawej to taki bloczek. ..."

Nooo to mnie zaskoczyłaś, :thumbsup:

takiego określenia dla Uniwersalnej linki stalowej do zwieszania opraw oświetleniowych jeszcze nie słyszałem :welcome:

07870.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo to mnie zaskoczyłaś, :thumbsup:

takiego określenia dla Uniwersalnej linki stalowej do zwieszania opraw oświetleniowych jeszcze nie słyszałem :welcome:

O to to to ;))))

:DDD "bloczek" bo blokuje linkę oczywiście :rofl: Poza tym musisz przyznać, że moje określenie, choć nietrafione, jest dużo bardziej zwięzłe :DDD

Żeby nie offtopować - poajwił się głos, ze skała jest źle ułożona, radzilibyście coś poprzestawiać? Można na tym etapie jeszcze grzebać, czy już lepiej nie ruszać?

Edytowane przez brytfanna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Żeby nie offtopować - poajwiła się głos, ze skała jest źle ułożona, radzilibyście coś poprzestawiać? Można na tym etapie jeszcze grzebać, czy już lepiej nie ruszać?

Nie podejmę się krytyki ustawienia skały, dla mnie kawałki w takim kształcie to za duże wyzwanie :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooooo wypraszam sobie, nie uzylem sformulowania, ze skala jest zle ulozona! Tylko, ze rzucaja sie w oczy 3 wystajace 'wieze' To duza roznica! :harhar:

Jezeli Tobie - Wam sie tak podoba, to bym nic nie ruszal.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooooo wypraszam sobie, nie uzylem sformulowania, ze skala jest zle ulozona! Tylko, ze rzucaja sie w oczy 3 wystajace 'wieze' To duza roznica! :harhar:

Jezeli Tobie - Wam sie tak podoba, to bym nic nie ruszal.

Pozdrawiam

Hehe :) Nie no, tylko zaczęłam się obawiać, że faktycznie może przełożyliśmy nawyki ze słodkiego, czyli że ma być przestrzennie i ciekawie - a wiadmo, że słone to inna bajka i skała ma być tylko podstawą, bo cała kompozycja powstanie dopiero na niej. I te patyki pewnie mogą to utrudniać i będziemy pluć sobie potem w brodę. A z drugiej strony - ta skała jest tak pokićkana, że strach ruszać i kombinować, bo być może nie wymyśli się nic lepszego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam wątpliwości w sprawie automatycznych dolewek. Zastosuję dolewkę z elektrozaworem, a czujniki w komorze pompy. Wiadomo, że pierwsze pół litra z RO-DI nigdy nie jest 000. Jak to będzie wygladało w praktyce? Nie szkodzi, że doleje trochę kiepskiej wody i trochę 000?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli filtr jest włączany przez dolewkę kilka razy dziennie to woda jest ok.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli filtr jest włączany przez dolewkę kilka razy dziennie to woda jest ok.

A jak sprawują się elektrozawory? Bywa, że puszczają? Jakie drugie ewentualne zabezpieczenie trzeba zastosować?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.