Skocz do zawartości
ejerzyk

Porównanie lamp LED i HQI

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawi mnie pomiar na tym 120 W chińczyku ponieważ producent porównywał ją do 250 W HQI :coffee:

U mnie modyfikacja spowodowała naruszenie proporcji w stosunku niebieskich do białych w poszczególnych kawałkach.

Edytowane przez BAU (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie było takiej możliwości, tylko 10 cm od lampy tuż nad powierzchnią wody. Dalej, nie obraź się, ale nie zrozumiałeś tego co napisałem... HQI Darka, nawet na samym środku żarnika, w jednym punkcie ma mniejszą moc promieniowania niż moje LEDy. Dodatkowo LEDy dają światło o wyższym natężeniu na większym obszarze, więc to co napisałeś <<LEDy będą miały strumień rozłożony bardziej równomiernie ale nie o takiej punktowej mocy.>> to bzdura - mamy dowód w postaci wyników pomiarów, a nie teorię wyssaną z palca...

Ani myślę się obrażać. Po prostu ciekawi mnie jak to jest gdy ~1cm. łuku wytwarza strumień porównywalny z, powiedzmy, 40 LEDami. Nawet jeśli będzie on 2 razy mniejszy to z HQI to nadal punktowo powinien mieć większą wartość pod lampą jak rozłożone przestrzennie na zdecydowanie większej powierzchni LEDy. A nie mam zwyczaju organoleptycznie porównywać promienników patrząc bezpośrednio na 100W HQI lub LED. Dla mnie efekt jest tym co widzę przez boczną szybę akwarium.

Nie bardzo rozumiem metodę pomiaru a konkretniej sposób umiejscowienia miernika. Jeśli się mylę to mnie popraw ale jak rozumiem mierzyliście światło odbite, w dużej mierze, od tafli wody czyli strumień promieniowany bocznie od lampy? Jeśli tak to rozważamy jak mocno "latarka" świeci w bok a nie w osi strumienia świetlnego czyli tam gdzie nią świecimy.

Edytowane przez Ritter (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy pomiar nie powinien byc wykonany z odległości powiedzmy 1m?


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ani myślę się obrażać. Po prostu ciekawi mnie jak to jest gdy ~1cm. łuku wytwarza strumień porównywalny z, powiedzmy, 40 LEDami. Nawet jeśli będzie on 2 razy mniejszy to z HQI to nadal punktowo powinien mieć większą wartość pod lampą jak rozłożone przestrzennie na zdecydowanie większej powierzchni LEDy. A nie mam zwyczaju organoleptycznie porównywać promienników patrząc bezpośrednio na 100W HQI lub LED. Dla mnie efekt jest tym co widzę przez boczną szybę akwarium.

Nie bardzo rozumiem metodę pomiaru a konkretniej sposób umiejscowienia miernika. Jeśli się mylę to mnie popraw ale jak rozumiem mierzyliście światło odbite, w dużej mierze, od tafli wody czyli strumień promieniowany bocznie od lampy? Jeśli tak to rozważamy jak mocno "latarka" świeci w bok a nie w osi strumienia świetlnego czyli tam gdzie nią świecimy.

Źle zrozumiałeś. Mierzyliśmy pod lampą tuż nad powierzchnią wody. Czujnik był skierowany zawsze pionowo do góry (w stronę źródła światła) i mierzyliśmy w samym środku lampy - czyli dokładnie w osi lampy i w pewnej odległości od niej, żeby zobaczyć, ile tam jeszcze tego światła dochodzi. Zawsze pomiar był wykonywany bezpośrednio - bez odbić, przejść, rozproszeń. Czyli rozważamy, <<jak mocno "latarka" świeci>> <<w osi strumienia świetlnego>> i w pewnej odległości od osi.

A czy pomiar nie powinien byc wykonany z odległości powiedzmy 1m?

Nie wiem dlaczego akurat w odległości 1 m? Moim zdaniem nie, jeżeli już to w odległości lampa-woda, bo później światło się załamuje i rozkład natężenia jest inny niż w powietrzu, ale żeby nie moczyć czujnika od luksomierza za 2 tysie, to robiliśmy pomiar w odległości 10 cm od każdej lampy i uważam, że również jest miarodajny. Nie chodziło nam o jakieś dokładne, bezwzględne wartości natężenia światła na dnie zbiornika, czy inne wydumane sytuacje, tylko o porównanie tych dwóch lamp. Bez znaczenia, czy pomiar był wykonany w odległości 10 cm, czy w odległości 72 cm, byle oba pomiary były wykonane w takich samych warunkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jurek.

Mojej nie można porównywać bo jest pocięta i kawałki świecą na długości 1.2 m.

Jak wróci Piostu to zmierzymy na 120 W chińczyku zbudowanym z 1 W ledów który świeci ponad 3 lata.

Melduję się już z powrotem w domu, więc zapraszam na pomiary :)

Sam jestem strasznie ciekaw jak wypadnie ta lampka ...


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Nie wiem dlaczego akurat w odległości 1 m? Moim zdaniem nie, jeżeli już to w odległości lampa-woda, bo później światło się załamuje i rozkład natężenia jest inny niż w powietrzu, ale żeby nie moczyć czujnika od luksomierza za 2 tysie, to robiliśmy pomiar w odległości 10 cm od każdej lampy i uważam, że również jest miarodajny. Nie chodziło nam o jakieś dokładne, bezwzględne wartości natężenia światła na dnie zbiornika, czy inne wydumane sytuacje, tylko o porównanie tych dwóch lamp. Bez znaczenia, czy pomiar był wykonany w odległości 10 cm, czy w odległości 72 cm, byle oba pomiary były wykonane w takich samych warunkach.

Osobiscie uważam że aby uniknąć wpływu zwierciadła, punktowosci HQI oraz tego ze lampa led ma właśnie dużą powierzchnię płytki z ledami należy mierzyć natężenie z większej odległości niż 10cm.

10 cm od lampy led mierzymy światło pochodzące od 4 diod? może 9?

za to pod HQI mierzymy to co bezpośrednio płynie od łuku plazmy w żarniku. a tam mamy zwierciadło które powoduje ze strumień światła leci przez cała szybę osłaniającą żarnik i zwierciadło.

Pomiar z 10 cm wg mnie o niczym nie świadczy przy tak różnych w budowie źródłach światła.

Już bardziej by mnie przekonał pomiar aparatem fotograficznym białego kawałka plastiku zanurzonego pod wodą powiedzmy 20cm od powierzchni wody pod lampami obydwu typów.

Edytowane przez jacek_1970 (wyświetl historię edycji)

 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołożyć diody uv. Tylko jesteś pewny że potrzeba?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie uważam że aby uniknąć wpływu zwierciadła, punktowosci HQI oraz tego ze lampa led ma właśnie dużą powierzchnię płytki z ledami należy mierzyć natężenie z większej odległości niż 10cm.

10 cm od lampy led mierzymy światło pochodzące od 4 diod? może 9?

za to pod HQI mierzymy to co bezpośrednio płynie od łuku plazmy w żarniku. a tam mamy zwierciadło które powoduje ze strumień światła leci przez cała szybę osłaniającą żarnik i zwierciadło.

Okej, to jak wytłumaczysz, że w odległości 10 cm od lampy pod diodami jest więcej światła niż pod żarnikiem HQI 150W? Myślisz, że od 4? może 9? diód będzie więcej światła niż od łuku plazmy?

Pomiar z 10 cm wg mnie o niczym nie świadczy przy tak różnych w budowie źródłach światła.

Już bardziej by mnie przekonał pomiar aparatem fotograficznym białego kawałka plastiku zanurzonego pod wodą powiedzmy 20cm od powierzchni wody pod lampami obydwu typów.

Bardzo się mylisz... pomiar z 10 cm mówi dokładnie tyle, że w odległości 10 cm od lampy jest więcej światła pod LEDami niż pod HQI. Może Ci się to nie podobać, ale niestety tak jest. Możesz nie brać tego pod uwagą, ale tak jest.

A tak w ogóle to rozmyślam ostatnio nad lampą 250W HQI zamiast tych moich LEDów... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzliśmy zarnik 16000k dla tej temp barwowj czułosc aparatury była znacznie mniejszacz niz dladla np 10000k to moze miec ogromne znaczenie


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako, że porównanie LED'ów z żarnikami zbiegło się w czasie z moim porównaniem LED'ów z T5 to pozwolę sobie dorzucić do tego wątku jeszcze T5,

wprawdzie nie miałem porządnego sprzętu do analizy natężenia światła, więc w moim przypadku musiał wystarczyć aparat (zdjęcia robione były na identycznych ustawieniach, w tym balans bieli ustawiony na 10000K)

w ręce wpadła mi lampa made by gienek na LED'ach CREE o mocy 80W, natomiast w zbiorniku mam 180W w T5

thumb_LED_VS_T5___forum1.jpg

dla matrycy w aparacie 80W LED'ów dawało więcej światła niż 180W w T5 (większy obszar prześwietlonego piasku)

thumb_LED_VS_T5___forum2.jpg

jedna rzecz mnie nurtuje od samego początku, na którą mam nadzieję znajdę tu odpowiedź,

jakiś czas temu, kiedy LED'y wchodziły do zbiorników, (podczas zachwalania ich "lepszości" nad innymi źródłami śwaitła) przedstawiana była ich oszczędność w stosunku do np. T5, (0,5W/l miało wystarczyć do oświetlenia SPS'ów), na dzień dzisiejszy większość pakuje do zbiorników z SPS'ami 1W/l.

To jak to wreszcie jest?

Mają większą sprawność świetlną dla naszego oka, a dla korali już nie? czy może 1W w T5 to za mało dla SPS'ów?

Edytowane przez Artur___ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcja 0,5 W/l wciąż jest aktualna, jednak dla wybrednego oka jeśli chcemy uzyskać satysfakcjonującą barwę musimy czasami sporo skręcić białe w stosunku do niebieskiego, szczególnie w lampach gdzie stosunek diód jest 1:1 dlatego warto mieć zapas mocy w postaci 1W/l. Pisał już o tym Tomasz w innym wątku.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie lepiej byłoby sklecić lampę samemu i dać taki stosunek diód aby nam mniej więcej odpowiadał, przynajmniej możliwości lamy byłby wykorzystane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przypomnę tylko to było już napisane kilka razy na forum. Nie można stosować tylko przelicznika W/l . Spójrzmy na wydajność ile z W mamy luxow :) . Ta wartość przy ledach jest bardzo korzystna

Wysyłane z mojego GT-I9000 za pomocą Tapatalk 2


Akwa 140x70x60 OW, SUMP 100x50x40 LR 60kg, obieg NewJet 4500, 2xTunze 6105+2x6095,odpieniacz DIY alaBK200 z Tunze 9420.040, 10x54W w T5, Profilux II, pompy dozujące GHL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołoże się do wątku, nie byłem świadomy tego, że Darek z Jurkiem te badania opisują na forum. Odkopałem wątek, bo przymierzam się do LED'ów.

Moje żarniki opisane wyżej to 16000K Aquamedica.

Pomiar był robiony luksomierzem Sonopan L-100 polskiej produkcji, posiada aktualną legalizację pomiaru wydaną przez okręgowy urząd miar w Łodzi. Podaję link do strony producenta, gdzie jest umieszczony wykres rejesreowanego widma do głowicy miernika. Pomoże to tym co mają bardziej naukowe zacięcie merytorycznie dyskutować o wyższości świąt bożego narodzenia, nad świętami wielkiej nocy.

opis głowicy

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.