Skocz do zawartości
zyyys

Escenius stigmatura

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od kilku dni pływa u mnie w baniaku ww. ślizg.

Jakie macie doświadczenia z tą rybą?

Czy on cały czas siedzi w skale i wyłazi tylko na jedzenie? czy to kwestia aklimatyzacji do nowego miejsca i z czasem odważniej pływa po zbiorniku?

Ja wiem że ślizgi to nie ryby pływające w toni ale mój tylko łeb wystawia ze skały, a wypływa dosłownie na sekundy.

No i hmm - nie zauważyłem żeby próbował skubać glony.


90x60x40

6681_6830.png"]6681_6830.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejdzie mu. To normalne. Z tym że jeśli myślisz że kupiłeś glonojada to się mylisz. Owszem skubnie coś na skale i pocałuje szybe ale to wszystko. A Ty zdaje się liczysz na coś więcej...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no - nie oczekuję, że za mnie szyby wyczyści ;) ale chciałem mieć tak mniej więcej dobrane zwierzaki żeby każdy miał jakieś przydzielone zadanie ;)

Pierwotnie miał być Salarias ale raz, że go nie było w sklepie, a dwa, że odradzano mi tłumacząc, że jak wyje glony to będzie głodował, a escenius je również mrożonki no i jest przepiękny :)


90x60x40

6681_6830.png"]6681_6830.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salarias też jest przepiękny...tylko inaczej.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie też się podoba ta jago piękne brzydactwo ;)

moje akwarium to 90x60x40 wiec nie wiem czy dwa slizgi to nie było by za ciasno. Userzy opisywali różne przypadki, wojenne też.


90x60x40

6681_6830.png"]6681_6830.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij. Zatłuką się.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tym bardziej, że Salarias dość sporych rozmiarów jest.

Obsadę rybną finalnie chcę dość nieliczną, a stigmatura na razie bardzo mi się podoba więc zostanie :)


90x60x40

6681_6830.png"]6681_6830.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jeżeli planujesz jakieś SPSki Monti-podobne, to Escenius może je skubać. Ja miałem kiedyś bicolora, zaczął skubanie od zielonej monti, bo chyba pomyliła mu się z glonami - to nie są takie inteligentne ryby, jak salarias. Później już skubał wszystkie i musiał odejść, ale ładny był. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stigmatury są grzeczniejsze w kwestii podgryzania, a przynajmniej mój piękniś nic nie próbuje kombinować. Oswajał się dosyć długo jak na ślizga, coś koło tygodnia, ale charakter ma typowy dla tej rodziny - to on jest widzem, nie domownicy, no i leci do ludzi jak pies. Pocieszny rybol :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam obecnie drugiego i to mega wdzięczne rybki.

Fakt, że chwilę im zajmuje zapoznanie się z otoczeniem ale potem starają się jak gwiazdy pop zawsze być w obiektywie ;]

Nigdy nie spotkałem się z tym aby skubały sps jak pisze Ejerzyk ale Salariasem też nie jest i faktycznie glonów nie wytrzebi(aczkolwiek skubie...jak zresztą wszystko co mu się pod paszczę nawinie)

Ryba rzekłbym bardzo towarzyska - u mnie pierwszy starał się być częścią mini ławicy Apogonów Parvulus a kolejny robi dokładnie to samo w grupie Chromisów Retrofasciata :p

Należy uważać z nimi tylko na jedno - z racji małych gabarytów zdarza im się wskoczyć do otworów w skale, które zamieszkują wieloszczety. Kończy się to dla nich mniej więcej jak dla bulteriera spotkanie z jeżozwierzem.

Ślizgi ogólnie rządzą - ryby z charakterem ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki, mieliście rację - Escenius zaczyna sobie poczynać coraz śmielej, zwiedził już trochę nawet drugą większą wyspę no i zaczął skubać. Widziałem jak skubał muszlę kraba pustelnika :)

Co do podgryzania sps-ow, zobaczymy na razie ich jeszcze nie mam :)


90x60x40

6681_6830.png"]6681_6830.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.