Skocz do zawartości
Miklas

300l kostka - kilka konkretnych pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Kapuhy bardzo dobrze Ci jeszcze podpowiedział to, czego ja nie zauważyłem.

Tak tak, dobrze interpretujesz. Dzięki za info. Rozumiem, że te śrubunki w zaworach można w razie potrzeby odkręcić i zawór będzie trzymał ?

Wysyłane z mojego A10-MID za pomocą Tapatalk 2

To nie ma znaczenia czy będzie trzymał, czy nie, bo jak wyłączysz pompę obiegową, to po 10 sekundach nic w rurach nie będzie. ALE tak, jak odkręcisz śrubunek poniżej zaworu, to będzie trzymał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Panowie, przeprojektowałem wszystko wg Waszych trafnych wskazówek. Rzeczywiście nie miałbym jak wyciągać odpieniacza bez rozkręcania wszystkiego. Rzeczywiście obsługa sumpa byłaby ekstremalnie utrudniona.

Pozbycie się jednej komory i jak się okazuje niższy odpieniacz niż założyłem (okazuje się po pomiarach jakie zrobiłem po odebraniu zakupu, że był chyba skrócony o 45mm), przestawienie sumpa na drugą stronę szafki, porozkładanie bardziej ergonomicznie hydrauliki zaowocowało duuuużo lepszym dostępem do sumpa i możliwością wyciągnięcia odpieniacza (przynajmniej na rysunku ;). Uwzględniłem również wszystkie sugestie związane z samą hydrauliką.

Mam gorącą prośbę, żebyście jeszcze raz rzucili okiem na rysunki może coś jeszcze się Wam rzuci w oczy do zmiany.

Akwarium1.jpgAkwarium0.jpgAkwarium05.jpgAkwarium04.jpgAkwarium03.jpgAkwarium01.jpgAkwarium02.jpg

Link do albumu z dużymi obrazkami

Pozdrawiam

Miklas

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź też pod uwagę, już na tym etapie, wygłuszenie szafki. Ja właśnie z tym walczę. O ile kubełki w słodkim pracują beszelestnie, o tyle budżetowe pompy (new jet i podobne), trochę hałasują. Ja zamówiłem gąbkę falistą 3 cm - zobaczymy czy pomoże.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale, a nie myślałeś o matach bitumicznych samoprzylepnych, takich jak stosuje się do wygłuszania car audio? Maty są cienkie i nie chłoną wody.

Wysyłane z mojego HTC Vision za pomocą Tapatalk 2


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wygląda całkiem nieźle, ale nie rozumiem dlaczego na powrocie jest jedno kolanko zwykłe, a drugie łuk. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na wydajności pompy, to daj dwa łuki albo daj połączenie elastyczne (wężem) od pompy do przelotu w kominie.

Poza tym przydałby się jakiś łącznik ze śrubunkiem na rewizji na poziomym odcinku rury, bo jak kiedyś zaistnieje potrzeba wystawienia sumpa, to będziesz z piłą w szafce machał, a nawet tak skleić w jednym kawałku jest niewygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, przemyśl problem klejenia (montażu) i późniejszej konserwacji - teraz łatwiej zmienić :) Sam, ze skromnego doświadczenia mogę powiedzieć, że już teraz wiem czemu firmy zakładające akwaria tak się cenią :) (też dojdziesz do takich wniosków, po kilku godzinach dłubania w szafce, w pozycji, o jakiej nawet najlepsi jogini nie myślą:) ).

Węże silikonowe (np. z erybki) mają jeszcze tą zaletę, że nie przeniosą wszelkich rezonansów - co też wpłynie na wyciszenie.

@Miklas - myślałem, ale maty, raczej obniżą częstotliwość dźwięku, tłumiąc częściowo, a gąbka o strukturze 3D, ten dźwięk powinna rozproszyć - przynajmniej tak piszą doświadczeni ludzie (miedzy innymi zajmujący się budową kolumn).

Zobaczymy jak wyjdzie w praniu.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ejerzyk, chciałem dać dwa kolanka te łagodniejsze, ale nie bardzo się mieszczą.Może rzeczywiście dam elastyczny wąż. W rewizji dopóki był zawór, było ok, a jak go zdjąłem to zapomniałem dać złączki. Dzięki za uwagi.

Wysyłane z mojego A10-MID za pomocą Tapatalk 2


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym osobiście rewizję podciągnął aż do odpieniacza żeby woda miał dłuższą drogę do przebycia(może jakieś filtry będziesz montował). Jeśli bedziesz miał problem z wyregulowaniem poziomu wody w kominie delikatny nadmiar możesz puścić przez rewizję i sprawa załatwiona.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzeniu, nie za bardzo zrozumiałem o co Ci chodzi... Filtry na rewizji? Chyba nie o to Ci chodziło... Rewizja idzie do komory odpieńka, więc delikatny nadmiar można nią puścić. Dzięki takiemu ustawieniu miejsca też jest sporo, nawet na jakiś filterek i łatwo można odpieniek do czyszczenia wyciągnąć. Moim zdaniem jest okej.

Edytowane przez ejerzyk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie filtry na rewizji, tylko w komorze odpieniacza, chodzi mi tylko żeby spływ rewizji nie bym bezpośredno przed komorą pompy powrotu. Choć to szczegół i tak jak piszesz delikatny nadmiar niewiele zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze ejerzyk, tak ustawiłem rewizję, żeby niepotrzebnie nie zagracać komory odpieniacza z myślą o miejscu na filtry i wyciąganiu odpieniacza.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.