Skocz do zawartości
tomasz

STEROWNIK POMP TUNZE - parainstrukcja budowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jako że ceny produktów "firmowych" nie tylko w ledach są z księżyca wzięte tym razem wziąłem na warsztat sterownik do pomp. Zaznaczam że w ten sposób sterujemy tylko pompy oznaczone jako sterowalne - te co mają dodatkowe "pudełeczko". W necie krąży kilka schematów i postanowiłem je sprawdzić.

Oto jeden z nich:

Zbudowałem, sprawdziłem i ..... nie działa.

post-6697-0-20812700-1346182705_thumb.gif

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszę w drugim poscie dla podniesienia dramaturgii.

Zacząłem sprawdzać, przeliczać i ...... są błędy. Wydaje mi się że nawet celowe.Ale do rzeczy:

Wystarczy:

1. zamienić kondensator c1 na 10uF

2. potencjometr R2 wymieniamy na rezystor 20k

3. w szereg z rezystorem R1 wstawiamy potencjometr 500k - da nam to kontrolę nad długością przerwy

I gotowe. działa.Jutro jak znajdę trochę czasu poprawię schemat, chyba że ktoś mie wyręczy...;%29.gif

Montaż możemy zrobić na "pająka", z wykorzystaniem płytki uniwersalnej, lub zrobić/zlecić wykonanie płytki. Układ jest śmiesznie prosty i każdy sobie powinien poradzić. Poniżej załączam foto mojego prototypu - pająka - on też świetnie działa, potem rozbudowany gotowy sterownik oraz film co to potrafi.

Nadmienie że sterownik steruje dwoma pompami w trybie wave box czyli 0-100% oraz dwoma pompami których moc możemy regulować w zakresie 30-100%. Regulujemy także czas pracy i przerwy pomp.

post-6697-0-38480300-1346183490_thumb.jpg

post-6697-0-21425000-1346183499_thumb.jpg

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda, a już miałem lutownicę wyciągać :smiling:


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jednak ciśnienie podniosłem....Czytaj dalej.

Tutaj macie rozrysowane styki we wtyczce tunze. To zwykły pięciopinowy wtyk jaki kiedyś był używany w magnetofonach do nagrywania.

post-6697-0-27979400-1346183926_thumb.jpg

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noo fajna sprawa, tylko dla laików nie do ogarnięcia

może w wolnej chwili zrobisz kilka szt. na sprzedaż :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eeee, trochę wiary w siebie. Ale dla tych co nie wierzą pewnie zrobię...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

food timer by się przydał - sprawdza się :)

projekcik fajny będę obserwował rozwój

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się zrobi. Trzeba tylko mieć czas.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj jeszcze, twoj opis dotyczy starych pomp.

Nowe serii 6055/6095 sterujemy nie tylko napieciem ale i PWM.

Sa w necie diagramy z oscyloskopu przebiegu podawanego na pompy z np. tunze 7096

Inaczej opciazasz je za mocno pradowo a co za tym idzie skrocisz ich zywotnosc.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Tomku moje gratulacjie fajne cacko nam tu spłodziłeś :baby: , jak zwykle ładnie, estetycznie i funkcjonalnie. Pełna profeska. A tak przy okazji czy takie cacko własnie dostane z sterowaniem dwóch pomp

:animier:

Pozdrawiam maro76


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ladnie ladnie,

swoja droga to mialem nadzieje ze na filmiku odsloni sie tatuaz na rece :harhar:


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Śledzik

Singlekontroler i wavekontroler zbudowane są w ten sposób i na tym układzie zresztą i w nowych pompach nie ma zastrzeżenia aby ich nie sterować. Poza tym nic nie obciążasz gdyż nie podajesz napięcia zasilania tylko napięcie sterujące 1-8v jak z profiluxa.

nowe natomiast sterujemy 1-8v lub pwm. Są uniwersalniejsze. Bujam teraz 6095.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj jeszcze, twoj opis dotyczy starych pomp.

Nowe serii 6055/6095 sterujemy nie tylko napieciem ale i PWM.

Sa w necie diagramy z oscyloskopu przebiegu podawanego na pompy z np. tunze 7096

Inaczej opciazasz je za mocno pradowo a co za tym idzie skrocisz ich zywotnosc.

Mógłbyś dać linka albo słowa kluczowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, dzięki za wiadro wody (telefonicznie :) ) - projekt fajny - jutro robię czyszczenie regału, celem zebrania funduszy na pompę :) A potem będę molestował o sterownik. No chyba że mój uciągnie to :)

Ale zawiodłeś mojego Synka :( Liczył że woda się wychlapie... :))) Obiecałem zrobić takie testy u nas :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no faktycznie, a koszt wykonania - 5zł ? szook :)

tylko pytanie - bo z tego co wiem to Tunze sterowalne są generalnie zasilane napięciem max 24V,

czyli co - temu kontrolerowi trzeba zapewnić osobne zasilanie 8V, czy wystarczy podpiąć poprawnie do tej kostki która jest np. w Tunze 6055 i tam już jest te 8V ?

do tej kostki dochodzi też zasilanie 24V z zasilacza...


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podpinamy żadnego dodatkowego zasilania. sterownik tunze jest zasilany napięciem 8v i tyle bierze sobie z tego nasz układ. Nie mylcie zasilania drivera tunze z zasilaniem samej pompy, pomimo iż to ten sam przewód. Koszt całości z obudową, przewodami, gałkami to ok 60 zł.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku super robota i od razu pyatanie

A czy da sie ustawic symulacje przyplwow i odplywow bo zaden sterownik tunze tego nie ma. Czyli

Pompa 1 z lewej strony

Start przypuscmy o 8 rano powolne przyspieszanie zwiekszanei mocy od 20% do 100% przez 2,5 godzinach. Powolne zwalnie przez kolejne 2,5 godziny ze 100% mocy do 20% po czym calkowite zatrzymanie na godzine i dokladnie taki sam cykl dla pompy numer 2 z prawej strony.

Bardzo chcialbym miec taka cyrkulacje laminarna dla NP a dla fanow sps mozna by do takiego powolnego przyspieszania dolaczyc nagly impuls symulujacy uderzenie fali.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu, to prosty układ sterowany potencjometrami-raczej ustawiany. To o czym piszesz da się bez trudu osiągnąć np stosując sterownik do ledów mmorświna czy lubusika. programujesz czas startu i jak długo ma trwać taki start dla każdego kanału pwm. Potem sygnał zmieniamy na 1-8v i po sprawie. W sumie banalne i nie trzeba robić żadnych nowych układów bo one są już dostępne.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiś panel dotykowy można wkomponować w to urządzenie i sterować przez niego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu, to prosty układ sterowany potencjometrami-raczej ustawiany. To o czym piszesz da się bez trudu osiągnąć np stosując sterownik do ledów mmorświna czy lubusika. programujesz czas startu i jak długo ma trwać taki start dla każdego kanału pwm. Potem sygnał zmieniamy na 1-8v i po sprawie. W sumie banalne i nie trzeba robić żadnych nowych układów bo one są już dostępne.

Dobrze wiedziec ze jest taka mozliwosc. Ale np bedac cukiernikiem mozna robic swiete torty czy serniki, znac zrodla gdzie kupowac najlepsze skladniki. Ja jak mam cos sklecic z elektroniki to ogarnia mnie poczucie jakbym wlasnie dostal zlecienie na wykoniae wazika ktory ma leciec na Marsa. Wiem gdzie + i - w baterii,ale to chyba nie wystarczy :baby:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie jak znajdę trochę czasu to może skleje taki układ. Chociaż mnie on specjalnie potrzebny nie jest bo i bez niego lps zaraz mi wyjdą ze zbiornika :thumbup: .

Ale jakbyś znalazł jakiś fajny przepis na szarlotkę , to może wczeiej znalazłbym trochę czasu...

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.