Skocz do zawartości
SkoczekPL

Elektrozawór pada ?

Rekomendowane odpowiedzi

Jesteś bardzo dowcipny, ale odpowiedz mi jak to możliwe, że zwarcie pompy cyrkulacyjnej otwiera i blokuje dwa elektrozawory bo może to być cenną wskazówką dla mnie i dla innych.

Niestety nie do mnie te pytania, nie jestem elektrykiem, można domniemywać że to jednak nie przypadek.

Edytowane przez kmirko (wyświetl historię edycji)

*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cenną wskazówką jest to że to możliwe. U mnie także się zaciął, bez zwarcia, teraz u Skoczka. Czyli zdaża się częściej niż możnaby przypuszczać.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, jeżeli przed elektrozaworami nie dasz żadnego filtra to byle jaki syf z wody potrafi zablokować elektrozawór. Pytanie jaki związek miało zwarcie pompy na podanie napięcia na oba elektrozawory?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof, a gdzie ja napisałem że się wymądrzasz? A jak to się stało? Skąd mam wiedzieć? Nie jestem elektrykiem. Fakt że trzy lata pracy poszło w pi*du! Chodi, moje też trzy lata działały. Mirek, podwójny od Skiby.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś się już z tym spotkał ?

Problem nie dotyczy bezpośrednio mnie no ale występuje :)

Układ systemu jest prosty.

Jest sobie koło sumpa elektrozawór, steruje nim "Aquamedic-owski" Aquaniveau na dwa czujniki. I wyobraźcie sobie że od jakiegoś czasu - nie systematycznie, ale system przelewa wodę.

Normlanie jest tak, że jeżeli poziom wody na którymś pływaku się zmienia to zapala się lampka kontrolna na Aquaniveau z numerem pływaka + lampka output czyli że elektrozawór dostał sygnał do otwarcia.....

.....ale jak już napisałem wyżej, od jakiegoś czasu są takie jaja że po dolaniu wody, lampki gasnął i ta czujnika i ta output a woda dalej się leje.

Jak myślicie, zacina się elektrozawór ?

PS: Pozdrawiam z krainy żabojadów ;)

Skoczek jeśli mówisz o tym http://www.sklep.aquamedic.pl/aquaniveau.html

To miałem to samo, lapka output była zgaszona a napięcie było cały czas na wyjściu.

Uszkodzenie elektroniki -> szukaj smithpl lub sledzik-wawa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

250_41476963650114a334d3fe.jpg

Ja od 2 lat użytkuję podobny elektrozawór, koszt 19,90zł i działa. Zawór wykonany z "plastiku" i prawdopodobnie kamień się nie odkłada tak jak w klasycznych, bardzo drogich zaworach. Myślę, że to właśnie kamień osadzający się w zaworze powoduje, że zawór puszcza mimo, iż jest zamknięty.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamietam w opisie baniaka u kolegi inmar to szafka pod baniakiem ma zejscie do rury sciekowej. Nie prosciej byloby napelniac rodi najpierw do mini zbiorniczka do dolewki z wyprowadzeniem do scieku nadmiaru wody? Taki drugi elektrozawor wcale nie bylby potrzebny, no przynajmniej jak seb pisal, 3 lata nie poszly by w pi.....u.

Pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przed elektrozaworem zawsze daje filtr kopułowy z perlonem taki od RO. Eliminuje dużą część syfu, który może zblokować zawór.

Zbiornik na ro zawsze robię z rewizją, jak co to w kanał. Dolewka ze zbiornika ro do sumpa wirnikowa pompa małej wydajności sterowana pływakiem i wszystko wpięte w czasówkę 15 min co 3h ( w zależności od min potrzeb). Generalnie lepiej jak nie doleje i zjara się pompa obiegowa niż miało by przelać i wtedy wiadomo co, śmierdzi i źle wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektrozawór może się zawiesić jak przed nim nie ma sitka, w sieci jest wiele syfu który idzie rurami do naszych domów, głównym problemem może być np piach.

Najlepiej odkręcić zawór i sprawdzić go, czy ma całe sitko i czy ma całą sprężynę w środku.

Ja sobie sam zrobiłem automatyczną dolewkę na 2 pływakach, elektrozawór wykorzystałem z pralki automatycznej i działa bez problemów.

Edytowane przez PawelL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamietam w opisie baniaka u kolegi inmar to szafka pod baniakiem ma zejscie do rury sciekowej. Nie prosciej byloby napelniac rodi najpierw do mini zbiorniczka do dolewki z wyprowadzeniem do scieku nadmiaru wody? Taki drugi elektrozawor wcale nie bylby potrzebny, no przynajmniej jak seb pisal, 3 lata nie poszly by w pi.....u.

Pozdrawiam

jak dobrze rozumie podpiąć sump-a do ścieku, jak się przepełni to nadmiar spłynie w kanalizacji :)

jak się w miarę szybko nie kapniesz, to przerobisz swoją rafę i zwierzęta na słodkowodne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

250_41476963650114a334d3fe.jpg

Ja od 2 lat użytkuję podobny elektrozawór, koszt 19,90zł i działa. Zawór wykonany z "plastiku" i prawdopodobnie kamień się nie odkłada tak jak w klasycznych, bardzo drogich zaworach. Myślę, że to właśnie kamień osadzający się w zaworze powoduje, że zawór puszcza mimo, iż jest zamknięty.

ten system jest sprawdzony przez wielu ludzi, prawie każdy dziś w domu ma pralkę automatyczną która jest podpięta do sieci wodociągowej, zresztą zmywarki używają takich samych rozwiązań

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej dać elektrozawór na wylocie z osmozy ? Oraz zawór czterodrożny, żeby odcinał dopływ, kiedy osmoza nie pracuje ?

Ale i tak, uważam że najbezpieczniej "z baniaka" dolewać :).

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł, źle rozumiesz, woda z RO najpierw do zbiornika do dolewki, w tym zbiorniku rewizja do ścieku, a dopiero z niego dolewka do sumpa.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł, źle rozumiesz, woda z RO najpierw do zbiornika do dolewki, w tym zbiorniku rewizja do ścieku, a dopiero z niego dolewka do sumpa.

w tych zaworach są sprężyny które mogą być wykonane z nieodpowiedniego materiału i rdzewieją, to może powodować że czasami zawór ma problem z zamknięciem się

ale jak to jest zawór ze zbiornika to znaczy że to jest grawitacja, więc po co tu elektronikę stosować jak można zawór mechaniczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dobrze rozumie podpiąć sump-a do ścieku, jak się przepełni to nadmiar spłynie w kanalizacji :)

jak się w miarę szybko nie kapniesz, to przerobisz swoją rafę i zwierzęta na słodkowodne

Nieprawda. Elektrozawor napelnia na biezaco zbiornik do dolewki obok sumpa a ze zbiornika dolewka uzupelnia wode do sumpa. Wlasnie ten zbiornik stoi obok sumpa, jak ma rafa splynac do scieku? Nie umiem sobie tego wyobrazic.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też dwa razy zaciął się elektrozawór w pozycji "Otwarty" Po dokładnym sprawdzeniu okazało się , że syf z rur dostał się pod grzybek elektrozaworu. Pomogło zabudowanie przed nim filtra 5 mikronów i.... drugiego elektrozaworu w szereg , dla pewności:)


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

w tych zaworach są sprężyny które mogą być wykonane z nieodpowiedniego materiału i rdzewieją, to może powodować że czasami zawór ma problem z zamknięciem się

ale jak to jest zawór ze zbiornika to znaczy że to jest grawitacja, więc po co tu elektronikę stosować jak można zawór mechaniczny

Nawet najlepszy materiał [w przypadku sprężyny] ulega zmęczeniu i po pewnym czasie trzeba go wymienić. Oczywiscie korozja może mieć znaczenie ale jeżeli jest to zawór do wody RO to raczej nie będzie większych problemów z korozją - chyba że ktoś kto go projektował był na tyle głupi że zastosował "zwykłą stal sprężynową" [ żelazo + węgiel + krzem] i w dodatku sprężyna miała kontakt z wodą.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam elektrozawór od prali automatycznej. RO-DI z zaworu płynie do zbiornika 1,5L. W górnej części tego zbiornika jest przelew do komory podmiany, a z niej przelew do kanalizacji. Nawet jak zatnie się zawór to cała nadwyżka spłynie do kanalizacji i po problemie. Dodatkowa zaleta to rzadkie załączanie się elektrozaworu przez co zwiększa się jego trwałość.

post-10464-0-36480900-1346936547_thumb.jpg



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym bardziej obstawial czujniki plywakowe lubia padac,u siebie tez niedawno mialem problem z przelewaniem i mimo ze plywak poszedl do gory to dolewka dzialala jak poruszalem plywakiem na sucho to dzialal idealnie w wodzie robil nawet tez zwarcie na silniku od dolewki

po wymianie na inny dziala idealnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam elektrozawór od prali automatycznej. RO-DI z zaworu płynie do zbiornika 1,5L. W górnej części tego zbiornika jest przelew do komory podmiany, a z niej przelew do kanalizacji. Nawet jak zatnie się zawór to cała nadwyżka spłynie do kanalizacji i po problemie. Dodatkowa zaleta to rzadkie załączanie się elektrozaworu przez co zwiększa się jego trwałość.

post-10464-0-36480900-1346936547_thumb.jpg

Dokladnie o takie rozwiazanie mi chodzilo. Nawet w razie awarii zaworu lub czujnika, nic sie nie rozleje ani slodki zbiornik sie nie zrobi. Jak cos jest nie tak to na spokojnie mozna sobie dlubac bez urazu dla zbiornika.

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektrozawory medica są bardzo prosto zbudowane bez napięcia ma być zamknięty po podaniu napięcia sie otwiera i puszcza wodę ,jego częstą wadą jest delikatne zgniecenie sprężyny tłoka i nie dociskanie go do gniazda ,wystarczy go rozebrać delikatnie rozciągnąć spżynkę i po sprawie dodatkowo można na końcu tłoczka jest gumka delikatnie wyciągnąć i obrócić.działa jak nowy tak się dzieje po 4-5 latach


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb, bo popelniles podstawowy blad przy takich rozwiazaniach.

Daje sie 2 elektrozawory w szeregu i problem zawieszania znika... ale kto oszczedza... :-)

Ja od 2 lat mam tylko taka dolewke i jest to najwygodniejsza czesc akwarystyki morskiej ( no bo reszta to juz tyrka jak w ... )

AMowe elektrozawory to jakis syf grzejacy sie i wieszajacy jak aquaniuevematy ktore chodza w 2 strony i bez zwloki :_)

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.