Skocz do zawartości
schriss

Martwe ryby w akwa (w wyniku awarii) czy to stres dla żywych?

Rekomendowane odpowiedzi

Jedna żywa i 3 martwe przebywajace w baniaku przez jeden pelny dzień. Czy to duży stres dla jedynej, ktora przezyla?

EDIT: Chodzi o nagla awarie sprzetu podczas mojej nieobecnosci przez pelny 1 dzien, kiedy odpieniacz jest uszkodzony i w tym samym czasie jedna ryba zostaje zraniona i umiera, a nastepnie padaja dwie kolejne. Pozostala jedna przy zyciu.

EDIT2: Odpieniacz naprawiony, martwe rybki usuniete, dodatkowy bag wegla wlozony.

Edytowane przez schriss (wyświetl historię edycji)

65L Tank + Deltec MCE600 + Eheim Pro 3e 2078 Canister (only live rock) + custom made Bio-Pellets reactor. 2xVortech MP10W. Pacific Sun "Black Python" 160W Cree LED. No socks. No sump. No water changes.

Feeding daily: Live Reef Flourish, Oyster Relish, Rotivits - enriched rotifers

Galeria

2207_2219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może najpierw sprawdź parametry??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schriss, w dziale dla poczatkujacych jest "metryczka" . Wklej ja tutaj i odpowiedz na pytania. To nam ulatwi znalezienie problemu

Wysyane z mojego GT-I9300 za pomoc Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może więcej informacji co do litrażu akwarium i gatunków ryb które padły a które przeżyły.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie w galeri kolegi (w stopce) zdjęcie tego hepatusa w 65L i sprawa jasna.

http://nano-reef.pl/gallery/image/39177-dsc0551/

I to: no sump, no water chenges..

Edytowane przez grzegorz.k (wyświetl historię edycji)

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i Grzegorz pięknie odpowiedział na to pytanie. Ja mam 130l wody w obiegu z sumpem a nie mam żadnej ryby.Kolega 65l i cztery w tym hepatusa o zgrozo. :rtfm: Czytaj czytaj i jeszcze raz czytaj możne ta porażka czegoś Cie nauczy.


https://www.facebook...reaLordhowensis

Kupię szczepki Acanthastrea Lordhorwensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O zgrozo....trzymanie tak dużych ryb w takim litrażu powinno być karane :police::wallbash::popo:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzę sobie na 54l z neonami simulans i krewetkami, które stoi u mnie w biurze i zastanawiam się jak można do niewiele większego akwarium wpuścić rybę dorastającą do 20cm :wallbash:


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale temat trafiony. Zaginely mi wlasnie dwie rybki. W sumie trzy ale wargatka syn odnalazl w sumpie. Zaginela niewielka babka i spory forcipiger. Nie wyskoczyly. Na bank im sie zdechlo :/ przyczyny znam wiec sledztwo potrzebne nie jest. Zwlok nie udalo mi sie odnalezc niestety i martwie sie troche o parametry. Narazie jest ok (drugi tydzien). Orientuje sie ktos po jakim czasie mozma spodziewac sie jakiegos poteznego wahniecia? Czy juz jest po i obeszlo sie bez placzu?

Pozdrawiam

Nie-poczatkujacy wiec bez formularza :D


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak trwoga to do Boga.

Schriss oczekujesz pomocy nie wysilajac sie wogole. Szkoda ryb, z takim podejsciem lepiej by było zmienic zachcianke

bo patrząc na to jak prowadzisz akwarium ciężko to nazwać hobby.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodi, nie powinno być żadnego wahnięcia. Martwa ryba to po prostu żarcie, krewetki, kraby, wężowidła itp. szybko radzą sobie z padliną. W dojrzałym zbiorniku nie powinno być problemu, chyba że padł np. 20-cm sohal ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie padl foecipiger wielkosci otwartej dloni wiec kawal bydlecia.... choc cienki byl z profilu :) jedna z fajniejszych rybek jakie mialem i zdecydowany ulubieniec domownikow, ale coz. Nabawil sie "kontuzji twarzy" i nie wrozylem mu dlugiej przyszlosci :/


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza nagonką to jak to jest czy pozostawione "zwłoki" negatywnie wpływają na żywych lokatorów?

zależy...

jeżeli ją to zwłoki czegoś dużego dla danego zbiornika to wg mnie poza zmianą parametrów nastąpi też i stres u żywych osobników. Jeżeli w 1000 litrów padnie gobiodon okinawe to sądzę, że nikt oprócz padlinożerców się o tym nie dowie ;)... akwarysta dowie się o fakcie zgonu pewnie najpóźniej ;)

zostawcie te nagonki na hapatusy ;) fajne ryby :smile_clown:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie padl foecipiger wielkosci otwartej dloni wiec kawal bydlecia.... choc cienki byl z profilu :) jedna z fajniejszych rybek jakie mialem i zdecydowany ulubieniec domownikow, ale coz. Nabawil sie "kontuzji twarzy" i nie wrozylem mu dlugiej przyszlosci :/

W RMie z różnych przyczyn padło mi kilka ryb, największa była chyba babka kopiąca i mimo, hmmm, przeciętnego odpieńka w baniaku śladu nie było po zgonie. W 400l z dobrym odpieniaczem też bym się nie zamartwiał, zwłaszcza po tak długim czasie.

A wracając do tematu - nie słyszałem, żeby samo śnięcie ryby wywołało reakcję łańcuchową, więc nie tutaj trzeba szukać źródła problemu. Hepatusa w tym litrażu litościwie przemilczę...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ... w tej galerii to może on fotoszopowo doklejony żeby ino wrażenie estetyczne poprawić ;)

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli w maciupkim zbiorniku pada duża ryba to moze wystapic podtrucie amoniakiem. Jakas ekipa owszem zajmie sie denatem, ale nie rozejdzie sie to po kosciac jak w przypadku dużego zbiornika

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu a co powiesz na to co napisałem? Wszyscy piją do parametrów, które wiadomo, że w małym litrażu mogą nawet dramatycznie się zmienić. Mi jednak wydaje się, że takie walające się trupki same z siebie będą wprowadzały stres i mam na myśli nie tylko ryby a wszystkich mieszkańców.

Łatwo wyobrazić sobie przewalającego się padłego pokolca po koralowcach...

Edytowane przez kubek_77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mammy tu aż trzy problemy. Wpływ na parametry chemiczne akwa-czyli amoniak azotany fosforany, wpływ na psychikę , oraz zagrożenie epidemiologiczne.

Jeśli zbiornik jest w miarę stabilny a padniete zwierzę nie przekracza 3-4 krotności dawki dziennego karmienia, to śladu nie będzie.

Podobnie inne zwierzeta nie odczuja tego jako traumy psychologicznej, ewentualnie partner/ka jesli była to parka.

Inna sprawa, że niektóre drobnoustroje czy pasozyty maja tendencje do szybkiego opuszcznia padłej ryby by zaatakować inne. Nie pamietam konkretnych chorób, ale czas wynosił coś ok pół godziny.

PS.Przewalający się trupek hepatusa, jest duzym stresem dla akwarysty i moze on w stresie zrobic cos głupiego. Dal mieszkańców baniaka jest to miła nadprogramowa dawka jedzenia :)

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że duża ryba potrafi zachwiać baniakiem. Toksyny przede wszystkim amoniak.

Chyba że akwarium ma 1tyś litrów albo i więcej i mase padlinożerców.

U mnie po zgonie strigosusa bez ekipy czyszczącej odbiło się to najprawdopodobniej na kilku szczepkach akropor, które były u mnie już ponad kilka miesięcy.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie że zdechła ryba jest idealnym inkubatorem dla wszelkiej maści saprotrofów jelitowych - krótko ujmując 'bombą' biologiczną - w stabilnym zbiorniku z porządną obsadą czyszczącą prawdopodobnie zostanie zeżarta zanim zacznie 'siać' drobnoustrojami po reszcie obsady ale np w gesto obsadzonych zbiornikach higienicznych truchło może w szybkim czasie doprowadzić do zgonów ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie oczekuje pomocy :-) Ryby zdechly bo była awaria. Pytam bo się martwię o te jedną która przeżyła. Przecież tylko o stres jedynej rybki pytam, parametry mam ok, korale happy jakby się nic nie stało.


65L Tank + Deltec MCE600 + Eheim Pro 3e 2078 Canister (only live rock) + custom made Bio-Pellets reactor. 2xVortech MP10W. Pacific Sun "Black Python" 160W Cree LED. No socks. No sump. No water changes.

Feeding daily: Live Reef Flourish, Oyster Relish, Rotivits - enriched rotifers

Galeria

2207_2219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie oczekuje pomocy :-) Ryby zdechly bo była awaria. Pytam bo się martwię o te jedną która przeżyła. Przecież tylko o stres jedynej rybki pytam, parametry mam ok, korale happy jakby się nic nie stało.

niby nic, ale przy takiej praktyce na tym forum nie bedziesz powazany.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pamiętajcie że zdechła ryba jest idealnym inkubatorem dla wszelkiej maści saprotrofów jelitowych - krótko ujmując 'bombą' biologiczną - w stabilnym zbiorniku z porządną obsadą czyszczącą prawdopodobnie zostanie zeżarta zanim zacznie 'siać' drobnoustrojami po reszcie obsady ale np w gesto obsadzonych zbiornikach higienicznych truchło może w szybkim czasie doprowadzić do zgonów ....

No a mnie między innymi odpieniacz wysiadł na cały dzień. I w tym samym dniu ryba się nadziała na debilne rurówki. Zepsuła się i jakiś czas potem 2 inne padły. Jak wróciłem do domu sprzęt naprawiłem, 3 trupki i jedna przestraszona. Horror.

Edytowane przez schriss (wyświetl historię edycji)

65L Tank + Deltec MCE600 + Eheim Pro 3e 2078 Canister (only live rock) + custom made Bio-Pellets reactor. 2xVortech MP10W. Pacific Sun "Black Python" 160W Cree LED. No socks. No sump. No water changes.

Feeding daily: Live Reef Flourish, Oyster Relish, Rotivits - enriched rotifers

Galeria

2207_2219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy ze ryba sie "nadziala na debilne rurowki" ? Trzy razy czytalem ale kumam. Rozumime ze nadziala sie jak szaszlyk i ja tak dlugo trzymales ze sie zaczala psuc.

Normalnie myslalem ze mnie juz nic nie zaskoczy

Wysyane z mojego GT-I9300 za pomoc Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.