Skocz do zawartości
darecky3

jakie najlepsze parametry dla spsów?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do praktykow i ekspertow ...

Chodzi mi o wybarwianie tkanki polipow i szkieletu. Czy sa jakies roznice w wybarwianiu i od czego to zalezy? Czy jest jakies rozgraniczenie w suplementacji dla polipow i tkanki pokrywajacej szkielet? Czy wybarwienie obu tkanek jest rownoczesne i niezalezne? Czy tez moze inne czynniki wplywaja na ich kolory

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem K+ A-, Grotecha ABC, suplementy KZ, wiele różnych.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem K+ A-, Grotecha ABC, suplementy KZ, wiele różnych.

I ? jakieś wnioski?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak wszyscy zadają pytania to ja też .

1. Czy dla wszystkich sps odpowiadają takie same parametry. ?

2. Tak naprawdę to czego my chcemy ? do czego dążymy ?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z potasem? Czy jak go nie mierzymy to warto kusic sie o jego dozowanie?


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z potasem? Czy jak go nie mierzymy to warto kusic sie o jego dozowanie?

To jest bardzo ważny związek, trzeba się zorientować czy sól która używasz ma potas (nie wszystkie mają) jeżeli nie ma to na pewno trzeba dozować.

Generalnie jeżeli chodzi o uzupełnianie chemii wody to są dwie drogi albo pełny oryginalny tradycyjny balling albo reaktor + suple Typu Grotech lub TM (do tego trzeba mieć wyczucie) . Natury nie da się poprawić. Do tego trzeba zrobić wszystko aby parametry były stabilne i korekty jeżeli są konieczne były wprowadzane powoli. W oceanach jaka by woda nie była zmienia się powoli i zwierzaki żyjące na rafach są przygotowane na powolne zmiany. Wszystkie inne ballingi light, seblingi i inne lemingi są tylko poprawianiem natury, która już przez miliony lat wypracowała swoja metodę.

To jest moja osobista opinia. Każdy ma prawo się z nią nie zgodzić.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja własnie reaktora nie chce.

Jade na light ballingu a tak naprawde roztworach nasyconych NaHCO3 i 8 krotne stezenie Cacl2+2H2o razem z Mgcl2+6h2o

WYgodne to i z 3 miechy nie zagladam do plynow.

Oczywiscie pare preparatów KZ

Zstanawiam sie tylko jeszcze czy nie mieszac NaHCO3 pol na pol z NaCO3 aby podbic troche Ph ktore mi chyba leci przez ballinga i kulki.

No jeszcze byla by opcja kalkwasser'a do podbicia pH ale nie jestem jeszcze przekonany do tej metody :-)

No i pozostaja kwestie suplementow, jod wchodzi , pare aminokwasow dla korali ale zostal... potas :-)

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja własnie reaktora nie chce.

Jade na light ballingu a tak naprawde roztworach nasyconych NaHCO3 i 8 krotne stezenie Cacl2+2H2o razem z Mgcl2+6h2o

WYgodne to i z 3 miechy nie zagladam do plynow.

Oczywiscie pare preparatów KZ

Zstanawiam sie tylko jeszcze czy nie mieszac NaHCO3 pol na pol z NaCO3 aby podbic troche Ph ktore mi chyba leci przez ballinga i kulki.

No jeszcze byla by opcja kalkwasser'a do podbicia pH ale nie jestem jeszcze przekonany do tej metody :-)

No i pozostaja kwestie suplementow, jod wchodzi , pare aminokwasow dla korali ale zostal... potas :-)

A proporcje? Jak ustalasz proporcje i wg jakiego klucza?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jade na roztworach nasyconych tak jak napisalem

dozuje 2 roztwory. Jeden na Kh i drugi na Ca i Mg wedle potrzeb aby utrzymywac stale wartosci

Jako ze nie ma rownowagi jonowej to robie podmiany co tydzien 10%


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jade na roztworach nasyconych tak jak napisalem

dozuje 2 roztwory. Jeden na Kh i drugi na Ca i Mg wedle potrzeb aby utrzymywac stale wartosci

Jako ze nie ma rownowagi jonowej to robie podmiany co tydzien 10%

Ale Ca i kH to tylko cześć tego co trzeba uzupełnic, jak ustalasz proporcje reszty składników/ Stront/Metale Ciezekie/Żelazo/ Jod itd.... ? Jak to uzupełniasz?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z KZowych preparatów jedynie i soli

z KZ dozuje teraz tylko jod, vitalizer, amino acid

ale moze pomyslem bylo by tropic marin i jego A- i K+ ?

Grotecha ABCM nie chce bo mam zle doswiadczenia z ciemnieniem korali...

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat, podepnę się z tym co u mnie działa najlepiej i jakie są moje spostrzeżenia.

- podstawa to światło

- brak światła = brak kolorów, słaby wzrost

- karmić SPS`y można, ale nie trzeba jeżeli w akwarium jest mało korali i są jakieś ryby, które regularnie karmimy.

Przy dawkach ballinga 100-180ml/dzień/400L nie karmiłem korali i było OK.

- karmić trzeba jeżeli w akwarium jest bardzo dużo korali

Przy aktualnym stanie zbiornika, po około tygodniowej przerwie w karmieniu , najwrażliwsze odmiany akropor w moim zbiorniku zaczynają mieć kłopoty z tkanką - zaczyna tracic kolor, przestają też polipować.

Utrzymanie tego stanu z całą pewnością spowoduje zgon najbardziej wrażliwych odmian. Inne SPS`y reagują wręcz przeciwnie, nadal polipują a kolory robią się jeszcze bardziej intensywne.

Lanie wszelkich dodatków musi być ustalane indywidualnie. KH utrzymuje w okolicach 7.0, ca - 420, MG - 1300.

Leję ballinga równo po 450ml/400L, robię regularne podmiany i nigdy nic mi się nie rozjechało. Raz na 2-4 miesiące wyrównuje magnez. Mikro A+,K- maksymalna dawka. Mam CV,AAHC,ZF,XTRA ale używam ich bardzo sporadycznie i nie ma to nic wspólnego z regularnością.

Edytowane przez MarcosB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to jutro ogarne to A+ k- :-)

I podoba mi sie twoja forma karmienia korali - to tez moje 2 ulubione specyfiki :-)

ja trzymam kH 7.7-8.0 ale opuszcze troche do 7,0-7,4 to powinno ph podskoczyc.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja trzymam kH 7.7-8.0 ale opuszcze troche do 7,0-7,4 to powinno ph podskoczyc.

KH zasadniczo jest wprost proporcjonalne do pH


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zauwazylem ze jak mialem zkichane parametry to wszystkie akry byly ciemne a niektore nawet brazowe no i brak przyrostow. Poprawilem parametry do no3 0.2 salifert i po4 niewykrywalne na malej hance nawet po 1,5 miesiaca nic sie nie zmienilo az do podania polowy dawki zeospur2 . Korale pojasnialy i zaczely rosnac.

Moze czasem trzeba te nasze korale kopnac zeby wystartowaly. Zobaczymy co bedzie za kolejne 2 tygodnie.

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie są najlepsze, ale doświadczyłem tego, że powinny być stabilne. Koryguje dozowanie co tydzień, po wykonaniu pomiarów i tak: KH - 7,5 do 8,0; Mg - 1410 do 1450; Ca - 420 do 440. Dozuję:

- Co dziennie: węglan sodu, żelazo, stront i witaminy z weglowodanami.

- Co drugi dzień: Ca, Mg, esencjal elements, płyn Lugola, witamina C.

- Karmię ryby DIY, ReefPearls, IT.

- Nie robię podmian, ale przy żółknięciu wody i gdy podejrzewam, że do wody przedostały się toksyny (np pielenie ukwiałków) wkładam węgiel na miesiąc.

Od pierwszego sierpnia przeszedłem z VitAmino na sok z Aloesu i jestem zaskoczony jego działaniem. Najbardziej zauważalne zmiany zaszły na SPS (seriatopory, montipory, pavona) - przyrosty i wybarwienie.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Nie robię podmian, ale przy żółknięciu wody i gdy podejrzewam, że do wody przedostały się toksyny (np pielenie ukwiałków) wkładam węgiel na miesiąc..

W ogóle nie robisz podmian?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remel - Wedlug zeovit.com - polowa dawki ZS2 nie zadziala. Kiedy ja dales?

Z drugiej strony to moze wlasnie problemem sa mikroelementy a w zasadzie ich brak. I dlatego korale nie rosna


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panthe, Grotech ABCM nie jest zły, tylko trzeba bardzo precyzyjnie dobrać dawkę, przy minimalnym przekroczeniu korale ciemnieją, przy TM ten problem nie występuje, bo nawet przy sporym przedawkowaniu korale zielenieją a nie ciemnieją. Jeśli chodzi o "dopalacze" KZ to moim zdaniem są to tylko dopalacze i jako takich należy ich używać, jeśli w akwarium występują niedobory mikro, to korale nie będą rosły, ani cieszyły kolorami, natomiast jeśli przedawkujemy to korale ściemnieją. Światło to osobny temat, bo zakładając że światła jest wystarczająca ilość i wszystkie inne "składowe" dla dobrych warunków sps-owych są spełnione, to w zależności od jego źródła (t5, led, hqi), efekty w postaci kolorów i pokroju korali będą rożne. Mnie osobiście najbardziej odpowiadają kolory po t5, poza tym ilość światła "na oko" najbardziej mi pasuje, ale to rzecz gustu. Jeśli chodzi o karmienie to uważam że należy, bez dwóch zdań, trzeba pamiętac że to zwierzęta a nie rośliny i muszą jeść. Nie należy uzależniać częstotliwości karmienia od wydajności filtracji czyli poziomów NO3 i PO4, tylko dostosować filtrację tak, żeby "wyrobiła" przy karmieniu takim, jakiego potrzebują nasze korale.

Natomiast nie zauważyłem wpływu Kh (w rozsądnych granicach) na kolory, wzrost natomiast był dużo lepszy przy Ca niższym niż wyższym, czyli <400 niż >400, Mg zawsze trzymałem około 1300, i jakoś nie wgłębiałem się czy ma on wpływ na kolory czy nie.

Pozdrawiam

seb

ps. przepraszam Was, ale muszę to napisać, proszę osoby "zainteresowane", to jakich produktów używam i pisze o tym, nie ma żadnego związku z tym co jak to mówicie "zalega na półkach" w RS, niefajnie tak komuś d*pę obrabiać a w twarz się uśmiechać... Zauważcie że w tematach Ledów PS nie udzielam się NIGDY, właśnie dlatego żeby nie zostac posądzonym o kryptoreklamę, ale jak sie wczoraj dowiedziałem że niektórzy moje pisanie o tym jakich aktualnie dodatków używam postrzegają jako marketing i chęć wypchnięcia z półek tego co zalega w RS to mnie pusty śmiech ogarnął, możecie mi uwierzyć że w ŻADNYM sklepie anie ABCM, ani K+A-, a ni preparatów KZ nie trzeba na siłę wpychać klientowi :). Nie wiem teraz czy mam w ogóle na takie tematy pisać, czy nie podawać nazw preparatów czy jak?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaczal, pavona to lps.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 24 godzinach pojasnialy i jasnialy jescze przez pare dni. Jak czytalem w zeo to zalecaja na poczatek 0,5 dawki.

Co do kopniaka to cos w tym musi byc bo w firmie jak wpadl mi karmik do wody i lezal tam przez weekend to najpierw korale poiasnialy potem zbrazowialy a teraz rosna jak wsciekle i maja tajne kolorki pomimo no3 5 po4 nie mierzylem.

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z potasem? Czy jak go nie mierzymy to warto kusic sie o jego dozowanie?

Poradnik do metody Zeovit okreśła rolę jaka wynikłą z badań nad funkcją potasu w procesach życiowych u koralowców:

"Potas jest jednym z głównych związków występującym w wodzie morskiej o stęŜeniu zbliŜonym do wapnia, na

poziomie 380 – 410 mg/litr. K-balance zawiera sole potasu oraz jony potasu w bardzo skoncentrowanej formie. Nasze

testy w akwariach z niedoborem potasu w wodzie wykazały wzrost wybarwienia i przyrostów juŜ po kilku dniach

dodawania. K-Balance dostarcza związków które są usuwane przez odpieniacze, zwłaszcza odpieniacze z wirnikiem

igiełkowym.

Niedobór potasu moŜna określić patrząc na korale:

Montipory zwłaszcza talerzowe mają małe przyrosty oraz ich kolory są rozmyte i szare. Niedobór potasu moŜe prowadzić do

utraty tkanki przez koralowce rozszerzającej się w wielu punktach. Stylopory i pocilopory wyglądają jak by były wystawione

na działanie powietrza przez długi czas. Polipy są całkowicie schowane a kolory wyglądają blado i bez wyrazu. Seriatopory

mogą kompletnie stracić całą tkanke zaczynając od podstawy w przeciągu tylko kilku dni. RóŜowy kolor moŜe zmienić się w

jasno brązowy. Acropory mogą stracić swoje kolory i stać się jasne i blade. Przyrosty ustają kompletnie. Jeśli niedobór potasu

utrzyma się korale zaczynają obumierać zwykle począwszy od podstawy. Tubinaria Reniformis przestaje rosnąć i usycha."

Cytat z : http://www.korallen-...idepolnisch.pdf

Pisownia orginalna.


130x80x60, Phobos 400 W, "Franek", 2x 6105, Zeovit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb - Nie upieram się, ale w zależności od źródła to SPS lub LPS.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.