Skocz do zawartości
darecky3

jakie najlepsze parametry dla spsów?

Rekomendowane odpowiedzi

Jasne, tylko ten poradnik został napisany dla ich metody, w której potas jest wyciągany przez kamyki, w tradycyjnie prowadzonym baniaku przy regularnych podmianach na dobrej soli wydaje mi się że zjawisko niedoboru potasu może występować jedynie w odosobnionych rzadkich przypadkach, ale moge sie mylić.

Jaczal, według których źródeł to sps? Serio pytam, bo się nie natknąłem.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maxch ... hmmmm jak to przeczytalem to juz chyba wiem co bylo pogromem moich UZYCH montipor, w ciagu kilku dni przestaly istniec a acry zbladly , To bylo pare tygodni temu :-( Kurcze...

Nie znalazlem wtedy przyczyny takiego stanu bo zadne parametry sie nie zmienily oprocz.... nie dozowania potasu a stosowalem sol dosc "surowa" jaka jest IO


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale też wyraźnie piszą o odpieniaczach z wirnikiem igiełkowym. Mieszanka zeolitu również ma swoją rolę. A przy bardziej ubogich solach i dodawaniu wyłącznie Ca, Mg i kH, możliwe jest doprowadzenie do tego stanu. Nic tylko zrobić test i okaże się czy to ten czynnik czy istota problemu może się znajdować w innym miejscu.


130x80x60, Phobos 400 W, "Franek", 2x 6105, Zeovit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb - Chociażby tu http://www.aquariumdomain.com/viewCoralSpecies.php?coral_id=36. Wiem, że mogła nastąpić zmiana kwalifikacji, niemniej źródło tak podaje. Ale mniejsza z tym, fakt że po Aloevera wyraźnie mi ruszyła. Jeszcze nie wiem jakie będą skutki długoterminowe, więc bacznie obserwuje całe życie.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sledzik, no chyba jednak nie, Liveaquaria to sklep, a sklep to moim zdaniem nie wyrocznia w tego typu dylematach, ale jak mówię, systematyka koralowców cały czas się zmiania, niemniej dla mnie reeflex jest jakimś wyznacznikiem:

http://pl.reeflex.ne.../94.html#Pavona

Jaczal, tak jak mówimy, systematyka cały czas się zmienia, ale mi utknęło że to jednak lps, poza tym, nie spotkałem się z sps-em który potrafi wypuszczać 10 centymetrowe bojowe polipy.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pavona jak i hydnopora często są mylnie zaliczane do sps-ów. To jednak koralowce lps.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś musi być na rzeczy z niskimi wartościami KH, Mg i Ca. W sklepach się widuje bajeczne cukierkowe kolorki, a tu proszę jaka woda:

- sklep pierwszy luty 2012 KH5,4; Mg1050; Ca370,

- sklep drugi wrzesień 2012 KH6,6; Mg1230; Ca360.

Pomiary Salifert.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Spróbuj zejść z Mg do 1000 to zobaczysz co będzie zsps i algami wapiennymi.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o "dopalacze" KZ to moim zdaniem są to tylko dopalacze i jako takich należy ich używać, jeśli w akwarium występują niedobory mikro, to korale nie będą rosły, ani cieszyły kolorami, natomiast jeśli przedawkujemy to korale ściemnieją.

a mi się wydaje, że niekoniecznie to "tylko dopalacze" Seb na jakiej podstawie tak wnioskujesz?

W wielu z tych preparatów znajduje się azot, węgiel co jest raczej elementem budulcowym a nie dopalającym. Sponge Power to taki najlepszy tego przykład. Można go śmiało i za przyzwoleniem expertów przedawkowywać i jak się okazuje to z raczej pozytywnym skutkiem dla systemu. Ja go lałem dużo i nigdy nie zauważyłem złych objawów.

Jeśli chodzi o karmienie to uważam że należy, bez dwóch zdań, trzeba pamiętac że to zwierzęta a nie rośliny i muszą jeść. Nie należy uzależniać częstotliwości karmienia od wydajności filtracji czyli poziomów NO3 i PO4, tylko dostosować filtrację tak, żeby "wyrobiła" przy karmieniu takim, jakiego potrzebują nasze korale.

Trzeba uwzględnić cykl życiowy, oraz potrzeby najprościej pisząc. Filtracja ma tu drugorzędną rolę. Powinna redukować nasze ewentualne błędy, czyli wywalać nadmiar, oczyszczać wodę by nie stanowiła zupy odpadków.

Natomiast nie zauważyłem wpływu Kh (w rozsądnych granicach) na kolory, wzrost natomiast był dużo lepszy przy Ca niższym niż wyższym, czyli <400 niż >400, Mg zawsze trzymałem około 1300, i jakoś nie wgłębiałem się czy ma on wpływ na kolory czy nie.

Pozdrawiam

seb

a ja zauważyłem jak pozostawisz KH i będziesz koksował Ca i Mg to np grzybki, zoa, proto wyparuje... ściemnieje, zmaleje zniknie. Nie jest to proces równy zgniciu i zdychaniu lub rozpuszczaniu się szybkim. Po prostu jakby je pomniejszał cudowną maszyną, z rhodactisów wielkości kilku cm pozostają liliputki 2-3 mm ;(

ps. przepraszam Was, ale muszę to napisać, proszę osoby "zainteresowane", to jakich produktów używam i pisze o tym, nie ma żadnego związku z tym co jak to mówicie "zalega na półkach" w RS, niefajnie tak komuś d*pę obrabiać a w twarz się uśmiechać... Zauważcie że w tematach Ledów PS nie udzielam się NIGDY, właśnie dlatego żeby nie zostac posądzonym o kryptoreklamę, ale jak sie wczoraj dowiedziałem że niektórzy moje pisanie o tym jakich aktualnie dodatków używam postrzegają jako marketing i chęć wypchnięcia z półek tego co zalega w RS to mnie pusty śmiech ogarnął, możecie mi uwierzyć że w ŻADNYM sklepie anie ABCM, ani K+A-, a ni preparatów KZ nie trzeba na siłę wpychać klientowi :). Nie wiem teraz czy mam w ogóle na takie tematy pisać, czy nie podawać nazw preparatów czy jak?

Jakby wszyscy pisali otwarcie i w prosty sposób o karmieniu, stosowanych dodatkach to każdy by to normalnie odbierał. Nie dochodziło by do zbiorowych histerii i wykupywania towaru "polecanego". Wszystkie towary byłyby "polecane" bo zapewne ilu akwarystów tyle sposobów. Robienie z tego tematu TABU tylko szkodzi! Przy otwartym pisaniu każdy by miał pogląd i "prawo" wyboru najlepszego schematu. Oczywiście mielibyśmy bazę wiedzy dla porównań. Temat taki jak ten nie ograniczyłby się do "wciskania kitu", że dany specyfik jest ok, nie było by też podstaw do takich "teorii spisku" jaką Sebastianie przedstawiłeś. Sami sobie gola strzelili ci co traktują to jako TABU i mają chore ambicje, muszą karmić swoje EGO. Strzelili po dwa kroć bo też nie mają możliwości rozwoju jaki daje swobodna wymiana doświadczeń, utknęli na pewnym etapie i... już..

Pozdrawiam, Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a mi się wydaje, że niekoniecznie to "tylko dopalacze" Seb na jakiej podstawie tak wnioskujesz?

W wielu z tych preparatów znajduje się azot, węgiel co jest raczej elementem budulcowym a nie dopalającym. Sponge Power to taki najlepszy tego przykład. Można go śmiało i za przyzwoleniem expertów przedawkowywać i jak się okazuje to z raczej pozytywnym skutkiem dla systemu. Ja go lałem dużo i nigdy nie zauważyłem złych objawów.

Napisałem wyraźnie - "moim zdaniem", bo takie efekty zauważyłem u siebie, nie porównuj do tego pełnego Zeo jakiego używasz, ja prowadziłem zbiornik bez Zeo więc nie miałem takich niedoborów i konieczności ich uzupelniania jak Ty czy inni prowadzący na pełnym Zeo.
Trzeba uwzględnić cykl życiowy, oraz potrzeby najprościej pisząc. Filtracja ma tu drugorzędną rolę. Powinna redukować nasze ewentualne błędy, czyli wywalać nadmiar, oczyszczać wodę by nie stanowiła zupy odpadków.
Jak to drugorzędną rolę? Sam sobie zaprzeczasz? Ma drugorzędną rolę, ale powinna redukowac nasze błędy, usuwac nadmiary i oczyszczać wodę by nie stanowiła zupy odpadków? Moim zdaniem to rola pierwszorzędna.
a ja zauważyłem jak pozostawisz KH i będziesz koksował Ca i Mg to np grzybki, zoa, proto wyparuje... ściemnieje, zmaleje zniknie. Nie jest to proces równy zgniciu i zdychaniu lub rozpuszczaniu się szybkim. Po prostu jakby je pomniejszał cudowną maszyną, z rhodactisów wielkości kilku cm pozostają liliputki 2-3 mm ;(
piszemy o dwóch różnych sytuacjach, po co podnosić Ca i Mg "zostawiając" Kh?

Ja piszę o tym że czy miałem Kh 6 czy 9 to kolory miałem takie same.

Jakby wszyscy pisali otwarcie i w prosty sposób o karmieniu, stosowanych dodatkach to każdy by to normalnie odbierał. Nie dochodziło by do zbiorowych histerii i wykupywania towaru "polecanego". Wszystkie towary byłyby "polecane" bo zapewne ilu akwarystów tyle sposobów. Robienie z tego tematu TABU tylko szkodzi! Przy otwartym pisaniu każdy by miał pogląd i "prawo" wyboru najlepszego schematu. Oczywiście mielibyśmy bazę wiedzy dla porównań. Temat taki jak ten nie ograniczyłby się do "wciskania kitu", że dany specyfik jest ok, nie było by też podstaw do takich "teorii spisku" jaką Sebastianie przedstawiłeś. Sami sobie gola strzelili ci co traktują to jako TABU i mają chore ambicje, muszą karmić swoje EGO. Strzelili po dwa kroć bo też nie mają możliwości rozwoju jaki daje swobodna wymiana doświadczeń, utknęli na pewnym etapie i... już..
chyba o mnie tutaj nie piszesz co? Nie zdarzyło mi się "zatajać" jakichś ściśle tajnych informacji dostępnych wyłącznie garstce wybrańców? Ludzie którzy kiedykolwiek mnie o pomoc czy radę poprosili mogą o tym zaświadczyć, dlaczego miałbym to robić? Czy podanie kropka w kropkę mojego dawkowania zapewni drugiemu identyczne efekty - nigdy w życiu, a jeśli tak, to tylko się cieszyć :) nie mam kompleksów i nie musze podnosić sobie EGO takimi zabiegami.

Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb,

Jasne, że ostatni akapit nie dotyczy Ciebie!

Dotyczy innych "magików" czarujących z g... motyle ;) przy pomocy tylko i najwyłączniej woli umysłu.

Co do tego odpieniacza zamotałem, chodziło mi o to by nie wrzucać do baniaka tak dużo żarcia ile zdoła wychlapać system odpieniania, filtracji. Teraz jaśniej? By karmić z umiarem tyle ile starczy by zwierzaki były najedzone... by był zapas na pomyłkę.

a i jeszcze jedno każdą metodę karmienia należy wprowadzać stopniowo. Nie odstawiać takich manewrów:

- wsypie dwie łopaty żarcia, jutro powinno dostać takich kolorów, że....

- wsypywać małe dawki i nie zmieniać tego przez dłuższy czas. A nie, nie działa po 2 dniach, po 3... to pierdut... czasami zadziała po dłuższej chwili tak jak byśmy chcieli.

- takie bawienie się dozowaniem to skoki i spadki danych elementów, może tu pies pogrzebany, że akwa mają swoje lepsze lub gorsze dni.

Podałem z KZ taki dziwny preparat mało kto go kojarzy z tym co on przenosi.

Trywialnym przykładem takiego niosącego nie "koks/dopalacz" a żarcie jest przecież Zeostart lub Zeofood ;) pożywka dla bakterii ale również i korali. Przykład ten można na niefirmowe zamienić i napisać o VSV w tym miejscu

Dobra bo schodzimy na KZ... a po co...

a co do jeszcze jednej kwestii podawanie konkretnych dawek jakie stosujemy nie ma większego sensu. Myślę tu bardziej o porównanie działania/wpływu danego specyfiku na np wzrost ubarwienie danego gatunku korala. Np wypisuje - mam KZ i do d*py kolor hystrixa... jest bury jasny itd. Inna osoba pisze, że ma ABC i np acropora żółta jest fioletowa itd.. (przykłady z czapy)

Edytowane przez kubek_77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

że tak się podłączę....

jak dla mnie Sebastian jako jeden z niewielu opisałeś co i jak stosujesz...i jest ok...

to kazdego sprawa...jeśli ktos sie nie chwali bo to wiedza tajemna to jego sprawa....

jest jeszcze jeden kłopot...

mam nadzieje że nie podpadne moderatorom a szczególnie jednemu....

jak dla mnie ograniczanie dyskusji w zakresie zakazu opisu poszczególnych produktów co do których ktoś ma pełne przekonanie i je stosuje...to chwyt mocno nie forumowy...

rozumiem kwestie kryptoreklamy...w stylu stosujcie moje preparaty bo sa super...ale jeśli ktoś rzeczowo pisze dlaczego to dlaczego forumowicze nie moga dalej przeczytać o szczegółach...bo nie i moderator wyrzuca wg niego szkodliwe posty....a inni sie dziwią gdzie się one podziały...

rozumiem moderowanie które ma na celu ochronę forum przed jakimis chamskimi zagrywkami, kłótniami, niecenzuralnymi słowami...

ale jakbyśmy rozmawiali o samochodach i zaczęlibysmy wymieniac ich nazwy to tez byłaby kryptoreklama niemile widziana na forum????

chyba nie ....strasznie lubię to forum, moderatorów też tych których poznałem...reszte mam nadzieje poznam niebawem...ale dajcie forum płynąc a nie dopuszczajcie tylko tego co wg Was jest słuszne...bo jak dla mnie to szkodzi forum....co mam napisac że stosuję bakterie probiotyczne...takie fajne jedzenie dla koralowców? czy lepiej jakbym podał producenta a nawet podyskutowałbym z nim na forum o moich watpliwosciach bo moze wielu innych by skorzystało?

i nie mam nic wspólnego z żadna firmą, nie mam sklepu i nie mam zamiaru...mam akwarium i szukam własciwej drogi...normalne że tym samym szukam sprawdzonych wzorców....

mamy takie swoje weterynaryjne forum ...kiedys było super...każdy pisał co chciał, pytał o wszystko...potem pojawiło sie grono równiejszych i rozpoczęła się propagacja tego co wg nich słuszne....wtedy zaczęli powoli odchodzic ludzie którzy mieli najwięcej do powiedzenia a nie było to zgodne z "myśla przewodnią" jakość forum ucierpiała...zaczynam zauważac podobieństwa....

mam nadzieje ze nikogo nie uraziłem, nie miałem takiego zamiaru...

pisze to z czystej sympatii...w końcu tez jestem uczestnikiem forum...to moge napisac co myślę...

mam nadzieje ze to nie za duży offtop ale jednak związany z tym tematem i bezpośrednio z niego wynika.

pozdrawiam wszystkich


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dajmy juz spokoj, bo znow watek schodzi na manowce.

Zeby bylo jasne - Aquaforest sam poprosil mnie o usuniecie postow zawierajacych hymny pochwalne jego produktow.

Co innego napisac: "daje tyle kropel tego i tego" a co innego w kazdym poscie je gloryfikowac.

Koniec tematu.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek nie, nie i jeszcze raz nie :) absolutnie, moim zdaniem jak najbardziej należy pisać co, jak, jaka firma, jaki preparat, jakie dawki, posty ktore wyleciały, wyleciały wyłącznie ze względu na jakies personalne wycieczki, niepotrzebne jazdy i takie tam, absolutnie nie ze względu na to że ktoś coś napisał o jakimś preparacie :) mam identyczne zdanie co do moderacji jak Ty, absolunie nie wolno przeszkadzać ludziom się wykrzyczeć czasem, trochę zejść z tematu bo akurat przykład tego wymaga, ale nie wolno jechać sobie jak burym sukom, bo to nie prowadzi do niczego i kończy się zawsze kwasem, takie zachowania będą siepane i koniec.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieję że mnie dobrze zrozumieliście

zgadzam się z tym co piszecie...po prostu czasami mam wrażenie ze moderacja sięga za daleko...

chamstwo trzeba niszczyć. to "inna inszość".

pozdrawiam i czytam dalej....może za jakiś czas i ja coś mądrego napiszę... :blushing:


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie piszesz to nie napiszesz :)

Edit. Chłopy, zastanawiacie się co lać, jak karmić, jak świecić żeby mieć las krzeczorów, tutaj prosty przykład:

http://nano-reef.pl/topic/48524-moja-rafa/

Spokój, konsekwencja, czas i podmiany...


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytał ktoś tą wzmiankę z linka który podesłałem dot. gąbek? Co ciekawe to w systemach ULNS gąbki nie chcą rosnąc, czyli kolejny dowód na prawidłowość tych badań i tej teorii.

Sorry co do AF... ale nigdy mi nie pasował taki sposób rozmowy i taki sposób promocji. Wszyscy jesteśmy trochę "zadufani w sobie" ale sa jakieś granice w jakich należy to na zewnątrz eksponować ;)

Seb wracając do KH, Mg i Ca... to zauważyłeś coś co też chciałem napisać. Jaki ma sens podbijanie jakichkolwiek parametrów. Specjalnie podałem taki a nie inny przykład dysproporcji. Czasami takie podbijanie nie wynika z woli lub niewiedzy.

Wracając do np moich problemów z akwa to... wynikały między innymi z tego, że sól Kent jaką stosowałem (o moja naiwność niedoświadczonego morszczaka) miała Kh na poziomie 8 z kawałkiem ale MG na poziomie 1700 i Ca na poziomie 650 nie wiem czy dobrze pamiętam... ale jakieś mocno nie teges były te parametry. KH pomimo wysokiego bo około 8 w zbiorniku było jeszcze na poziomie do zaakceptowania ale poziom Ca... okazał się gwoździem do trumny systemu ULNS...

Edytowane przez kubek_77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie piszesz to nie napiszesz :)

Edit. Chłopy, zastanawiacie się co lać, jak karmić, jak świecić żeby mieć las krzeczorów, tutaj prosty przykład:

http://nano-reef.pl/...8524-moja-rafa/

Spokój, konsekwencja, czas i podmiany...

...i jakies tam karmienie....


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To poruszyliśmy juz większośc opcji oprócz.... 2 jak dla mnie :-)

1. Cyrkulacja - teraz opieram ja na obiegu 4tys/h, 2x Tunze 6055 i 1x Tunze 6045

I teraz pytanie, używam 6055 w trybie pulse co pozwala mi imitowac wavebox'a ale wtedy jak wiadomo cyrkulacja jest mniejsza

bo pompy chodza naprzemian.

Pytanie czy dla SPS lepiej jest tak czy moze ustawic pompy naprzemiennie 30-100 i 100-30

2. Reaktor czy Balling.... jakie sa wasze opinie ( najchetniej tych ktorzy uzywali obu opcji... )

zapraszam do dyskusji :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat sie urwal a przyznam szczerze ze duzo wnosil. Czy juz wszystko zostalo powiedziane, czy moze osiagnelismy poziom tabu? :rtfm:

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, jest troche doswiadczen, ktore mozna wykorzystac.

Temat troche zszedl na dozowanie "dopalaczy", choc ladne kolory mozna osiagnac dlugotrwalym dobrym oswietleniem i czysta woda. Tez juz troche sie gubie :secret:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no coz niedlugo wystartuje z pierwszymi szczepkami. Mam nadzieje ze ich nie zmarnuje a z tematu troche jestem dumny bo odgrzebalo sie troche infosu ze starej kopalni. Dla mnie to jak encyklopedia. Hehe tylko nie pytajcie o fotki czy mi rosna te spsy :wallbash:

Marny akwarysta to i akwa....ten tego

Edytowane przez darecky3 (wyświetl historię edycji)

122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no coz niedlugo wystartuje z pierwszymi szczepkami. Mam nadzieje ze ich nie zmarnuje a z tematu troche jestem dumny bo odgrzebalo sie troche infosu ze starej kopalni. Dla mnie to jak encyklopedia. Hehe tylko nie pytajcie o fotki czy mi rosna te spsy :wallbash:

Marny akwarysta to i akwa....ten tego

Będa Ci rosły pod warunkiem, ze nie pójdziesz na skróty.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będa Ci rosły pod warunkiem, ze nie pójdziesz na skróty.

a jaka jest ta prawidłowa droga?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.