Skocz do zawartości
MiQ

[1070L] moje nowe docelowe akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

kilka fotek które udało się cyknąć

IMG 0398

IMG_0399.JPG

IMG 0397

IMG 0396

IMG 0394

IMG 0393

IMG 0392

IMG 0389

IMG 0388

IMG 0387

IMG 0386

IMG 0385

IMG 0384

IMG 0383

IMG 0382

IMG 0379

IMG 0378

IMG 0377

IMG 0375

IMG 0372

IMG 0371

niestety na wieczną rafę odszedł helmon i Serranocirrhitus latus no i dwa małe błazenki czarno-białe :( błazenki i latus na 100% jeszcze trafią do zbiornika, co do helmona to się zastanawiam - to już drugi padł (jeden w 400L marginalis i teraz ten, trzeciego z e-rybki nie liczę bo padł po 3-4 dniach, nie jadł od początku itd.)

na tą chwilę białobrody ma mega kropki, ale na szczęście je, pływa, nie daje sobie w kaszę dmuchać - zobaczymy co z tego wyniknie, zastanawiam się czy można mu jakoś pomóc lub zwiększyć jego szanse na przeżycie (mam nadzieję, że nie rozpatruje się to w tych kategoriach, ale nie wiadomo :( )

problemem cały czas jest trochę mętna (nieprzejrzysta) woda - na tą chwilę nic z tym nie robię, ale zaczynam myśleć nad ozonem do odpieniacza (choć to już ostateczność i raczej jak "mgła" nie zejdzie jeszcze z miesiąc

na korale czekam bo glony wapienne nie ruszyły z kopyta, no i muszę wreszcie dojechać do Jacka po Hankę na PO4, żeby znać ten parametr (reszta parametrów OK, NO3 wykrywalne - w zasadzie właśnie to mnie martwi bo jak NO3 nie ma to i nie ma jak PO4 zchodzić w dół :/)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę sporo komentarzy się posypało choćby na temat samych kropek u białobrodego ...

niestety wczoraj wykropkował się Scopas i Heniochus diphreutes :/ kilka kropek ma xanthurum. Jutro (bo dziś raczej się nie uda kupić) postaram się kupić Stop Parasites Salifert i zaaplikować wedle instrukcji - w akwarium są jeszcze oprócz ryb krewetki, wężowidła i ślimaki, ale czytałem na forum, że ten środek w miarę bezpieczny. Na szczęście nie ma jeszcze korali. Ryby wszystkie jedzą, ale kropki im nie schodzą - szamią algi z czosnkiem dzień w dzień po całym płacie z dużej paczki + jakieś 2-3-4 kostki mrożonek

jeszcze w kwestii odpieniacza: produkuje taką pianę, że aż podnosi przykrywkę od kubka, dziurkami wychodzi piana - co jak wnioskuje świadczy, że odpieniacz nie wydala w moim systemie i potrzebny jest mocniejszy (czyli powrót do propozycji Łukasza i Buble King 250 albo może 300). Syf ma kolor brązowo-zielony - być może ma to związek z dużą ilością glonów jakimi karmię pokolce (dostają prawie jeden duży płat alg nori z czosnkiem). Zmiana odpieniacza na pewno nie zaszkodzi a w akwarium jest około 35 ryb a będzie więcej (z czego 10 ryb to raczej spore osobniki)

Myślę, że w weekend trafi do akwa węgiel i coś na PO4 - pytanie czy można umieścić całość wymieszaną w jednym filtrze (na razie mam tylko jeden filtr - no i muszę jakoś jak by co dwa zmieścić do sumpa, który podobno jest duży, a już widzę, że jak bym chciał wsadzić tam BK300 to może być problem :/) ?

testy na NO3 pokazują 0, więc niby nie jest źle, ale ... na szybach po bokach pojawił się zielony nalot - to druga przesłanka, że jednak zmiana odpieniacza się przyda

po południu dołożę kilka zdjęć - moja córka robiła i wyszły nawet nawet

dobra galeria fotek córki:

i 3 wyróżnienia:

i pytanie: czy to jest ospa - da radę poznać po fotach (ogólnie bardo dobrych - szczególnie ta błazenka)? Oczywiście chodzi o kropki na rybie a nie na szybie ...

IMG 0451   ospa

IMG 0435   ospa

i dwie rozgwiazdy piaskowe a rożne kolory - też fajne ...

IMG 0460

a i jeszcze jedno - jak wypłaszcza szyba fotkę

IMG 0424

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne akwarium, zwłaszcza to stado anthiasów - gratsy.

Co do choroby - wydaje mi się, że to nie ospa. Czy ryby ocierają się o przedmioty, i jak z oddychaniem - normalnie, czy szybko?

U siebie miałem niedawno tez coś niefajnego, a wizualnie błazenki wyglądały podobnie - chodzi mi o ten śluzoglut na ciele, tyle, że dodatkowo doszło szybkie oddychanie i takie telepiące się ruchy, po kilku dniach zaczęły jeszcze strzępić się im płetwy. Doktorek coś tam niby je skubał, ale niezbyt chętnie. Jeden z trójki błaznów padł, pozostałą parkę wyłowiłem, do akwarium o obniżonym zasoleniu (1.010), skóra się wyczyściła, ale oddychanie i postrzępione płetwy pozostały, więc podałem antybiotyk - tetracyklinę. Po chyba trzech dniach im przeszło, żyją do teraz.

W tym samym czasie mój chetonik zaczął wyglądać dokładnie tak samo, jak twój motylek - dodatkowo ciągle się ocierał i skałę, i wręcz maniakalnie domagał się czyszczenia od krewetek i doktorka; nie wyglądało mi to na ospę, raczej na jakieś pasożyty. Oddychał normalnie i żarł jak dziki, ale odłowiłem go, bo podobnie zaczął zachowywać się bicolor; poszedł na taką samą kurację, jak błazny, ale niestety padł. Bicolorowi przeszło samo. Nie wiem, co to było.

Pisałem, że to chyba nie ospa dlatego, że też widziałem typową ospę u kumpla na Naso - te kropy wyglądały inaczej, dodatkowo u niego doktorek nie odstępował od naso i czyścił go ciągle, u mnie to chetonik zamęczał doktorka o czyszczenie, a ten był niezbyt zainteresowany.

Edytowane przez ZenonPL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o diphreutes i scopasa to się nie ocierają o skały, diphreutes, który kropki ma dłużej teraz dopomina się czyszczenia od krewetek, ale te jakoś słabo się wywiązują z tego, doktorek nie odpuszcza białobrodego, którego od 2 dni czyści co chwila. Ryby oddychają raczej normlanie, jedzą całkowicie normalnie (diphreutes nawet je glony co mnie trochę zdziwiło)

ogólnie diphreutes jakby blaknie, kropki ma bardziej na płetwach i faktycznie wygląda inaczej niż białobrody.

pytanie co robić - odławiania wolę uniknąć bo na złapanie scopasa nie ma szansy, błazenka byłoby prościej, diphreutes może dałby się złapać ... kupować ten Stop Parasites Salifert czy może lepiej coś innego ? a może zostawić tak jak jest tylko boję się, że samo nie zejdzie a przenosi się na inne ryby (scopas jeszcze 2 dni temu był czysty). Niby Stop Parasites Salifert zwalcza też inne pasożyty więc może pomoże ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam nie wiem. Osobiście bym kupił, no bo co możesz zrobić..... może się jeszcze ktoś wypowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może FMC Zooleka? Nie masz korali w zbiorniku to nie ryzykujesz, że Ci zejdą.

http://www.zoolek.pl/pdfs/fmc_100ml_pl.pdf

Są na forum wątki Tomasza na temat leczenia tym preparatem.

http://nano-reef.pl/topic/34549-nawrot-ospy/#entry324370


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli zostaje albo Stop Parasites Salifert albo FMC Zoolek - jutro postaram się jedno lub drugie kupić

to jeszcze pytania z innej beczki:

- jak widzicie moje rozważania co do odpieniacza ? czy to możliwe, że jest za mały skoro piana podnosi dekiel od kubka ? chciałbym zachować ilość karmienia pokolcy głównie glonami ... czy skoro odpieniacz tak pieni a NO3 jest 0 to jest wszystko OK ?

- i czy do jednego filtra można wsadzić węgiel i coś na PO4 - pewnie ROWA ? czy raczej nie ma to sensu ?

ogólnie w związku z dużą ilością "pyłu" w wodzie myślę o kupnie ozonatora - w zasadzie myślę o mniejszym modelu do akwarii do 500l bo nie mam pomiaru Redox - na bakterie też byłby dobry, tylko z kolei boję się wybicia pożytecznych bakterii i skoku NO3 i PO4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wspólnego filterka to kilka dni temu był podobny temat i wnioski końcowe były takie, że to nie najlepszy pomysł ponieważ złoża mogą wyczerpywać się w różnym czasie i będzie problem z wymianą jednego z nich.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak dla podbicia tematu ;) może ktoś jeszcze pozna co to za choroba i poleci jakieś lekarstwo ?

filtry będą osobne, faktycznie lepiej mieć kontrolę nad wymianą złóż

jeszcze pytanie z innej beczki: czy w tym litrażu i przy powierzchni dnia 211x81cm można by trzymać 2 parki babek ? te co mam robią niezłą robotę, ale są dość małe i przydałaby się im pomoc bo nie wszędzie dotarły. I jakie babeczki polecacie oprócz Valenciana puellaris - najlepiej żeby były podobne zachowaniem a inne wyglądem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli piana podnosi pokrywkę w kubku odpieniacza to może ustaw go na trochę bardziej mokro odrobinę zmniejszając pobór powietrza.

Piękny zbiorniczek :smoke:

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie to Ichthyophthirius multifiliis(kulorzęsek).

Jeśli nie możesz odłowić ryb do oddzielnego akwarium - pozostają preparaty oparte na związkach(w zasadzie substancjach) bezpiecznych dla bezkręgowców, ale niestety mniej skutecznych, jak Salifert Stop Parastises czy Neosal Flussing(chyba nazwa tego ostatniego uległa zmianie).

Ogólnie na pewno szybko się sprawa nie rozwiąże i musisz wykazać się cierpliwością. Mozesz profilaktycznie do pokarmu dla ryb(płatkowanego) dodawać witaminy - np. Sera Fishtamin(na spodeczek trochę wody, kilka kropli widamin i wsypać pokarm do namoczenia).Nie podawaj witamin do wody bo odpieniacz zwariuje..


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak podasz FMC zooleka do akwa to masz po bezkręgowcach (rozgwiazdach, krewetkach, ślimakach etc...). Włącz lampę UV lub ozon i czekaj. Nie podmieniaj czasem wody!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup /pożycz silną lampę UV.....jak najszybciej.....


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardziej skłaniam się w stronę ozonu - przy okazji liczę, że wykrystalizuje mi wodę ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajefajnie. Niestety najpierw musiałbym sprzedac mieszkanie i kupic jeszcze większe.

Żonka by mnie zaczęła leczyc w psyhiatryku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super ;)


Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne akwarium :) ma wszystko co lubię - ładnie ustawione skały, fajne ryby w tym stado anthiasów no i przezierńość... Kolejny raz sie utwierdzam że to wiele pomaga :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakaś aktualizacja...Wrzuć parę fotek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy akwa jeszcze istnieje ? :) ????


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem, czy tam juz stoi normalny BK 300 i jak sie maja krewetki ? :chris:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a skąd wiesz że akurat BK 300 ?? BK 300 nie stoi tylko pieni jak szalony :D

a i krewetki jakoś sobie radzą

akwarium istnieje i ma się coraz lepiej, po zmianie osoby prowadzącej zbiornik (aktualnie akwarium prowadzi Dominik pewnie znany co najmniej kilku osobom z tego co widzę) wychodzimy na prostą - myślę, że jeszcze z tydzień i będzie można wrzucać jakieś fotki

powoli przybywa rybek i korali, choć planowana na przyszły tydzień jest spora dostawa życia, a mam nadzieję że jeszcze trochę i będę mógł wyzbierać wszystkie szczepki z forum

postaram się w przyszły weekend porobić fotki (i może je wrzucić na forum) i opisać losy akwarium przez ostatnie o kurcze dwa lata ... ogólnie nie było łatwo i tak jak jakoś udawało się z akwariami mniejszymi i mniej zaawansowanymi to tutaj była klapa za klapą, ale o tym w przyszłym tygodniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba zapodaj proszę aktualizacyjne fotki baniaka


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrzuciłem kilka fotek z telefonu, do zdjęć z aparatu zgasło częściowo światło

akwarium ma się dużo lepiej odkąd zajął się nim Dominik z iReef - nie obyło się bez problemów, ale (odpukać) idzie wszystko w dobrym kierunku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.