Skocz do zawartości
Raf

Laser

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem z rozrastajaca sie clavularia także zastanawiam sie nad zakupem lasera aby sterować jej rozrostem . Pytanie czy ktoś korzysta z lasera w podobnych sprawach ja ? Jakieś doświadczenia ?


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz "naświetlić" temat bardziej ? Albo jakąś linkę choć ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja smazylem zoa ale to raczej bardO krotkotrwaly efekt. To samo z reszttla czyczy sie apitasi. Zasdniczo tylko regularne nekani laserem niechcianego zwierza namowi go do przenosin lub wykonczy... ogolnie to taka zabawa jak kopanie pradem :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak usuwać lub ograniczać bardzo drobne korale które rozrastaja sie jak dywan ale połączone są ze sobą jedynie małymi niteczkami? Tylko skrobanie? Skubanie pojedynczo?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodi jakim laserem je smarzyles? Kurcze właśnie mało dostępu jest na skrobanie i trzeba do wody ręce pchac.A tak to z poza akwarium wypalac wygodniej z sofy


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze myślałem kiedyś o podobnym rozwiązaniu, ale szybko doszedłem do wniosku ze oglądałem za dużo StarTreka. Miałem kiedyś laser który był w stanie przepalic czarna kartkę papieru i zostawiać ślad na ciemnych przedmiotach ale myślę że na aiptasie był za słaby. Myślę że woda by zbyt szybko odbierają ciepło żeby przypalic aiptasie

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda nie odbierze zbyt szybko ciepła :) Ona po prostu rozproszy wiązkę :) Do tego celu trzeba by wysokoenergetyczny laser :)

Ale wiązka "pseudolaserka", stosowana często, może z uwagi na długość światła i relatywnie dużą energię dokuczać koralom na tyle szkodliwie że mogą marnieć.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był już chyba podobny temat. Ale... Wskaźniki laserowe mają poniżej 5mW czyli niczego nie uczynią po za oślepieniem

użytkownika. Laser z nagrywarki DVD to już lepsza sprawa ma ~0.5W. Umieszczony na końcu drążka i przykładany do miejsca przypiekanego. Eliminujemy w ten sposób zarówno podgrzewanie wody jak i refleksy. Uprzedzając pytanie o laser z nagrywarki CD napiszę, że się nie nadaje. To laser emitujący podczerwień. A w myśl zasady jak nie wiesz do kogo strzelasz, nie wyłączając siebie, nie strzelaj! Użycie go jest ryzykowne. Ogólnie przychylam się do opinii, że użycie lasera jest takie bardzo StarTreckowe i niepraktyczne. Nie lepiej zastosować brutalną siłe wymuszając pokorę skrobaczką i wodorotlenkiem wapnia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe co na to szyba akwarium jesli bedzie troche ogloniona...


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie 2w by było spoko ale taki 1,2 pewnie tez by dał radę.


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprowadzilem sobie ze stanow niebieski laser 1800 mW. Silna wiązka jest wystarczajaca do kontroli wszelkich niepozadanych rozrostow z wyjatkiem xenii. Temat jest szeroki zwlaszcza ze wzgledu na wymogi bezpieczenstwa i nie jest to sprzet do polecenia kazdemu. Nieodwracalne uszkodzenie ( wypalenie) siatkowki oka nastepuje natychmiast gdy nawet odbity od szyby promien wpadnie do niezabezpieczonego oka. Jezeli ktos w zapale niszczenia grzybkow, glonow, clavularii, aptasii moze zapomniec o nalozeniu okularow lub ma bachorki, psa, wspolmalzonka ktore moga niespodziewanie wtargnac do pokoju to niech sobie laser odpusci. Jezeli natomiast ktos ma wystarczajaca samokontrole, to szczerze Wam mowie jest TO ODLOTOWA SPRAWA. Koagulacja tkanek np zarastajacych SPSy grzybkow przebiega u mnie ze slyszalnymi trzaskami ( chyba powstajacych baniek pary) mimo szyby 19 mm. Od czasu gdy nie musze wkladac lap do mojego zbyt wysokiego baniaka, gdy cos na cos znowu narasta odczuwam ulge i wyjatkowy komfort obslugi.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj linka czym wypalasz? Kurcze No trochę mnie wystarszyłeś tymi wiązkami wsumie to niebezpieczna robota.


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podaję linka do sprzętu, który kupiłem:

http://www.survivallaser.com/Survival_Laser_II_445nm_Parts_Bundle_wAccessories___Rechargeable_Batteries/p556088_4052498.aspx

Wypalać trzeba przez szybę, pod kątem- nie na wprost aby odbity promień nie trafiał w ciebie. A i tak jak ktoś jest wrażliwy to musi zakładać rękawiczki, bo bliki od szyby kłują w palce, uczucie podobne do tego, gdy jak za dzieciaka trzymało się w ręce zimne ognie. Przez lustro wody myślę, że nie da rady- nie widzi się ostro, więc o precyzyjnym celowaniu nie ma mowy, ponadto pewnie odbicia i refleksy byłyby wściekłe. Przed zakupem obczytałem wszystkie dostępne wątki na forach amerykańskich i jest to na 100% sprawdzone, że szyba w czasie świecenia się nie grzeje i nie pęka.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli myślisz o zakupie lasera to do celów akwarystycznych musi on mieć pierścień ogniskujący ( focusing ring), tak by wiązkę skupiać do malutkiej plamki na obiekcie wypalanym. Laser z równoległą, ale szeroką na kilka mm wiązką, bez możliwości skupienia jest efektowny wizualnie, ale mimo dużej mocy niczego pod wodą nie wypali. Warto, aby pierścień skupiający był długi ( extended focusing ring), bo przy obracaniu krótkim, jak ma wiele tanich laserów wiązka parzy palce. Ponadto warto zamówić specjalne soczewki -G-1 lens, są one legendą wśród laseromaniaków, są bardzo drogie, ale naprawdę zwiększją moc lasera o min 30% ( lub ścislej nie obcinają jej o taki procent w odróżnieniu od tanich soczewek za kilka USD).


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podaję linka do sprzętu, który kupiłem:

http://www.survivall...88_4052498.aspx

Wypalać trzeba przez szybę, pod kątem- nie na wprost aby odbity promień nie trafiał w ciebie. A i tak jak ktoś jest wrażliwy to musi zakładać rękawiczki, bo bliki od szyby kłują w palce, uczucie podobne do tego, gdy jak za dzieciaka trzymało się w ręce zimne ognie. Przez lustro wody myślę, że nie da rady- nie widzi się ostro, więc o precyzyjnym celowaniu nie ma mowy, ponadto pewnie odbicia i refleksy byłyby wściekłe. Przed zakupem obczytałem wszystkie dostępne wątki na forach amerykańskich i jest to na 100% sprawdzone, że szyba w czasie świecenia się nie grzeje i nie pęka.

Wrzuć jakiś filmik z zagłady


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z filmikiem problem, już próbowalem i słabo wychodzi. Ten piękny film zammieszczony w tym wątku jest z lasera o stosunkowo małej mocy, co widać po słabym kurczeniu się aiptasii. U mnie wypalnie na filmie ,, oślepia" matrycę kamery, jakbym próbował spawarkę w akcji filmować. Może też to wina słabego sprzętu, ale nowej kamery full HD boję się użyć aby nie powypalać martwych pixeli na matrycy. Spróbuję coś nakręcić i wrzucić, może w weekend.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To daj nagrywanie przez jakaś ciemna płytkę lub szybke.

Sent from my iPhone using Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.