Skocz do zawartości
Roman.P

Akwarium morskie - dyskusja

Rekomendowane odpowiedzi

Forum zacząłem czytać od połowy 2010 roku, zarejestrowałem się w listopadzie 2010, zbiornik zalałem w lutym 2011.

Cały ten czas i tak do dnia dzisiejszego staram się uczyć i rozumieć.

Celem wywołania tej dyskusji była chęć sprowokowania u niektórych a szczególnie doświadczonych forumowiczów do prostoty w wypowiedziach bez ubierania ich w naukowy bełkot.

Zrozumiałe jest że prowadzenie czy założenie akwarium morskiego wiąże się z pewną wiedzą i ciągłym jej pogłębianiem.

Prostota i zrozumiałość przekazywanych informacji jest wręcz niezbędna w związku z (jak sami piszecie) olbrzymimi rozpiętościami zarówno wiekowymi jak i wykształcenia.

Wiem że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Zdobyta wiedza podnosi dla naszych zbiorników poprzeczkę i jednocześnie daje większe szanse naszym ulubieńcom na przeżycie i rozwój.

Dzielcie się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi w sposób jak najbardziej przystępny.

Dyskusje prowadźcie w sposób merytoryczny argumentując swoją tezę bez niepotrzebnych pyskówek i wypowiedzi, które czytającemu zamiast wiedzy zrobi wodę z mózgu.

I to na tyle. :rtfm:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie np. zamiast napisać "odpieniacz", trzeba wkleić: "Filtr usuwający z wody słonej zanieczyszczenia. Wprowadzana do urządzenia woda jest spieniana przez drobne pęcherzyki powietrza. Następnie piana unosząca się na powierzchni wody przelewa się do oddzielnej komory, w której zbierają się skondensowane zanieczyszczenia w postaci ciemnego płynu. Oczyszczona woda natomiast wraca do zbiornika.", żeby każdy zrozumiał?

no niestety, ale nie da się za każdym razem, każdemu tłumaczyć, co to jest np. cykl azotowy... jak nie wie, to musi sobie doczytać, bo w przeciwnym razie za bardzo odchodzi się od tematu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie np. zamiast napisać "odpieniacz", trzeba wkleić: "Filtr usuwający z wody słonej zanieczyszczenia. Wprowadzana do urządzenia woda jest spieniana przez drobne pęcherzyki powietrza. Następnie piana unosząca się na powierzchni wody przelewa się do oddzielnej komory, w której zbierają się skondensowane zanieczyszczenia w postaci ciemnego płynu. Oczyszczona woda natomiast wraca do zbiornika.", żeby każdy zrozumiał?

no niestety, ale nie da się za każdym razem, każdemu tłumaczyć, co to jest np. cykl azotowy... jak nie wie, to musi sobie doczytać, bo w przeciwnym razie za bardzo odchodzi się od tematu...

Totalna skrajność ,nie róbmy też z ludzi .............


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jurek.

Nareszcie dowiedziałem się co to jest za ustrojstwo w sumpie co robi bąbelki.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Romek, a ja sie osmiele nie zgodzic z Twoja prosba:-) a to dlatego ze zbytnie uproszczenie i splaszczenie niektorych zagadnien prowadzi do zaniku pedu do zglebiania wiedzy to raz, a dwa to niektorych zjawisk, urzadzen czy procesow nie da sie po prostu nazwac"prosto", trzeba je nazywac PRAWIDLOWO. Nie wiem o jaki konkretnie naukowy belkot Ci chodzi, ale ja dzieki czytaniu takiego belkotu niejednokrotnie czegos sie nauczylem, bo musialem gdzies kopac, sprawdzac, zeby sie dowiedziec co poeta mial na mysli:-)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jurek.

Nareszcie dowiedziałem się co to jest za ustrojstwo w sumpie co robi bąbelki.

a no widzisz... :)

taki głupi przykład dałem, ale chodzi mi właśnie o to, co napisał seb. Teraz patrzysz już przez pryzmat swojej wiedzy i doświadczenia. Znasz temat, słownictwo, nazwy... Sądzę, że nie chciałbyś, żeby każdy temat sprowadzał się do tłumaczenia co to jest dodawanie, jak chcemy porozmawiać o mnożeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Oj tak!zgadzam sie! Ja jestem za PRAWIDŁOWYMI a nie PROSTYMI...poczytam,poczytam i okazuje sie ze rozumiem to co jest PRAWIDLOWE i staje sie to PROSTE:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Romek, a ja sie osmiele nie zgodzic z Twoja prosba:-) a to dlatego ze zbytnie uproszczenie i splaszczenie niektorych zagadnien prowadzi do zaniku pedu do zglebiania wiedzy to raz, a dwa to niektorych zjawisk, urzadzen czy procesow nie da sie po prostu nazwac"prosto", trzeba je nazywac PRAWIDLOWO. Nie wiem o jaki konkretnie naukowy belkot Ci chodzi, ale ja dzieki czytaniu takiego belkotu niejednokrotnie czegos sie nauczylem, bo musialem gdzies kopac, sprawdzac, zeby sie dowiedziec co poeta mial na mysli:-)

Seb.

Nie chodzi mi o spłaszczenie, tylko o to właśnie o kopanie żeby dowiedzieć się co poeta miał na myśli.

Po co pisać (oczywiście przejaskrawiam) nadtlenek metyloetyloketonu , roztwór we wtalanie dwubutylu zamiast inicjator polimelyzacji.

Po co algescruber i wtedy :nuke: zamiast filtr glonowy i wtedy :question: albo jakiś dziwny skrót :wallbash:

Czyli o prostotę języka a nie uproszczenia i spłaszczenia. :welcome:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zwolennikiem teorii. Pokaż mi swój baniak a powiem Ci jaką masz wiedzę .

Sam jestem praktykiem i czasami jadę na czuja. Niedługo aquascapingiem zajmą się architekci woda biolodzy a hydraulika fizycy. A gdzie tu przyjemności z hobby ?

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bau, jak dla mnie algaescruber jest jasny, jak ktos to napisze to wiem o jakiego rodzaju filtr glonowy chodzi, a jak ktos napisze ze ma filt glonowy, to nie wiem o jaki chodzi bo jest ich wiele:-)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjemność z hobby?

Zyski sa proste-zaczynasz znać się na wszyskim.

kilka drobiazgów - rodzaje stropów i ich wytrzymałość, naprężenia i wytrzymałość szkła-konstrukcja akwarium obliczanie wytrzymałosci stelaża, Specjalistyczne kleje odróznych cersitów, gipsów przez silikony kleje dwuskładnikowe do kropelki.

Elektryka i elektronika od zrobienia oprawki do świetlówki poprzez oświetlenie LEDowe do programowalnych mierników i komputerków

Naprawa i przeróbki pomp,konstrukcje odpieniaczy tu chyba wszelkie działy fizyki. Optyka i kolory

Chemia roztwory, bufory, reakcje strąceniowe pH

Biologia to tylko dodatek

A wszystko to MY czyli forum NR


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Sebastian. Najbardziej cieszy mnie że ta dyskusja na ten temat przebiegła w miłej rzeczowej atmosferze.

W zasadzie wypowiedzieli się ludzie którzy mieli coś do powiedzenia.

Dzięki :yes

A będzie co ma być. :)


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman muszę ci przyznać, rację wiele osób unika pisania nowych postów na forum lub w ogóle się nie rejestrują, bo po co skoro i tak ci stali bywalcy napiszą że te pytania były już poruszane wielokrotnie, już któryś raz z Kolei naprowadzam Zgierzaków przez GG do tego tematu co mają kupić, jak to zmontować a takim doświadczonym wilkiem Morskim jeszcze przecież nie jestem, ale cieszy Fakt że w takiej Małej mieścinie jaką jest Zgierz w porównaniu do Łodzi zainteresowanie tym tematem wzrasta ale Sklepy w Zgierzu jeszcze tego nie zauważają :)

Edytowane przez michalzgierz1989 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.