Skocz do zawartości
camell76

Wódka powoduje wzrost glonów nitkowatych?

Rekomendowane odpowiedzi

Drugi raz zaczynam podawać wódkę w celu zbicia NO3 i drugi raz po pierwszych dawkach obserwuję wyraźnie szybszy przyrost glonów nitkowatych. Czy to normalne?

Poprzednim razem po dwóch dniach przerwałem - może to był błąd?

Akwarium ~100L (ReefMax)

dawka początkowa 0,1ml/dzień wódki 40%

NO3 wg saliferta między 25-50

PO4 - gdzieś na początku skali wg Seachem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, bo podajesz tej wódki bardzo mało. IMO to przypadek.

Podajesz wódkę mnożą się bakterie i razem z tym co wbudowały w siebie są usuwane przez odpieniacz. Gdybyś podawał więcej i nie odpieniał to pewnie rózne azotany itp są bardziej przystępne dla glonów gdy pochodzą z rozłozonych martwych bakterii, niż bezpośrednio jako nierozłożone odchody czy resztki pokarmowe.

W sumie prawidłowo zaczynasz od najmniejszej dawki, ale zanim to zacznie działać to trzeba czekać i mierzyć


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwszej próbie stwierdziłem właśnie że to może przypadek. Zaczynam po raz drugi i znów podobne objawy... Jeżeli tym razem to również przypadek, to idę wysłać totka :thumbup:

No nic, dziś jestem już na dawce 0,2ml/100l. Leję spokojnie i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem masakryczna plage glonow na wodce i czytajac forum wiem ze to nieodosobniony przypadek. Sprung i Delbeck dziesiec lat temu wspomniejli o tym juz w swojej ksiazce jednak mechniazm do tej pory nie zostal wyjasniony. Cos napewno jest na rzeczy.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mówięże glony po wódce nie rosną.od czasu jak stosuję wódkę szybę muszę 2 razy dziennie czyścić. Ale zauważyć wzrosy glonów nitkowatych po dwóch dawkach wódki? to ile musiały by urosnąć? 4-5 mm na dobę?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nawet może ciut więcej niż 5mm. Generalnie mam problem z tymi glonami. Jest ich dość sporo i co jakiś czas muszę je ręcznie skubać. Dlatego chcę zbić trochę azotany:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz NO3 i PO4 i poczytaj o tej metodzie, ktorej w zasadzie jeszcze nie zaczales. Po zbiciu NO3 i PO4 glony nie beda mialy pokarmu.

Trudno przejsc mi spokojnie obok wypowiedzi, ze po wodce wyrosna glony. Przyczyny sa inne, inaczej musialbym od lat miec dlugie glony :baby:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz odpieniacz ? przy tej metodzie powinien być" odpowiedni '"jak przy każdej priobiotykowej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem problem z briopsis , podniosłem magnez do 2300 ale briopsis nadal rosło, przestałem lać wódkę i wszystko się uspokoiło, teraz boję się zaczynać od nowa lanie wódki przynajmniej do akwarium


350 l + sump 140l, LED DIY 240w+ 2x39w actinic T5, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, 2x Tunze 9045, LR 35 kg ,LS 18 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję wódkę już jakiś czas i nie zaobserwowałam aby w wyniku jej podawania pojawiały się jakiekolwiek glony :/


5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No3 dosc wysokie - jak w pierwszym poscie. Nie twierdze ze po wodce wyrosna glony, tylko ze mam ich dosc duzo i po raz drugi rozpoczecie podawania wodki przyspieszylo ich rozwoj. Dzisiaj 6ty dzien lania, dawka 0,2ml/100l. Wydaje mi sie ze wzrost glonow spowolnil. Odpieniacz moze nie jakis super wypasiony, ale wywala troche piany i zielono-zoltej cieczy.

Edytowane przez camell76 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witajcie,

dzisiaj pojawiło się coś przypominające długie włosy, ale rozpada się przy dotknięciu.

myślicie, że za dużo vsv i przez to pojawiły się takie włosy?

zdjcie13j.jpg

Edytowane przez ikris (wyświetl historię edycji)

opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne w akwarium i też nie wiem co to może być...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za duzo i robia sie gluty.


450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.