Skocz do zawartości
remel

Gdy prąd płynie przez wodę - Co się dzieje?

Rekomendowane odpowiedzi

Piotr7 wczesniej juz pisalem ze lampa i pompy wymienione na nowe i juz nie ma napiecia miedzy koncowkami voltomierza.

prosze cie czytaj. Tematow o kopiacych akwariumach jest pelno a ja pytam co sie dzieje z woda jak prad przez nia plynie.

Ostatnio cztalem jak tester i inni pisali o rownowadze jonowej i jej rozjechaniu dlatego pytam, czy prad moze ja rozkalibrowac i w jakim kierunku.

Jacek 1970 Wszystko dzialalo ale pompa miala wzloty i upadki pod wzgledem wydajnosci. Miedz powinna rozjasnic korale a tego nie bylo

pozdrawiam

Remek

Edytowane przez remel (wyświetl historię edycji)

960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy lejesz Ballinga bez soli bez NaCl też niby mozna rozjechać równowagę jonową, a jakoś nic nie zdycha. Ciekawe czy istnieje coś takiego i czy jest akwarium w której ona jest skoro niektóre sole są łopatami na oko mieszane. Ale do tematu. To że woltomierz pokazuje napięcie między wodą, stelażem czy innymi metalowymi przedmiotami to normalne. Nie oznacza to że płynie prąd tylko występuje zwykła różnica potencjałów.

Mierzyłeś napięcie między dwoma różnymi punktami w wodzie? Na jakie napiecie miałeś nastawiony miernik? Stałe czy zmienne?

Prąd moze płynąć w wodzie tylko i wyłącznie gdy któreś z urządzeń/przewodów które mają z wodą styczność ma przebicie. W jaki sposób lampa mogła Ci siać skoro nic z niej nie miało styczności z wodą? Chyba że była zanurzona...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiecie bylo zmienne. Lampa nie byla zanurxona ale przeciez w akwa morskim mamy wszechobecna sol ktora osadza sie bardziej lub mniej ale zawsze przewodzi prad wiec to tak jakby wsztstko bylo polaczone kablami:lol:

pozdrawiam

Remek


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skonczyl mi sie i mam nowy wiec raczej jest ok

pozdrawiam

Remek


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo ktos ci cos dosypuje po cichaczu.


450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zona raczej nie bo sama kupila mi hyperiona:wub:

Dzieci mam male wiec tez odpada a pies? Moze czuje konkurencje :lol:

pozdrawiam

Remek


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na teściową. A tak powaznie to chyba czeka cię kolejny restart. masowego zgonu ryb mimo wszytko nie łączyłbym z elektrolizą to wbrew pozorą nie takie proste przy jedunie "przebijającej" lampie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedna rzecz - wsadzając dwie końcówki UM do wody w tym samym zbiorniku co chciałeś zmierzyć? Poza tym nie rozumiem co to znaczy że napięcie było rzędu 12-40V. Albo 12 albo 40 jeżeli miernik "pływa" świadczy to o tym że pomiar jest nieprawidłowy lub zakłócany np. przez uszkodzony zasilacz impulsowy podłączony do sieci w pobliżu miejsca pomiaru i wtedy żadna z tych wartości nie jest prawidłowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po długotrwałych elektrolizach solanki zawsze utworzą się jony chlorowodorowe oraz i tu zaskoczę, nawet i delikatny kwas solny.

Niestety dla ryb będzie to zawsze trujące, dla człowieka chlor też bywa trujący lecz w wyższej dawce...Ale my wodę kranową przecież gotujemy ;)

Woda w 100% do wymiany. Sprawdź urządzenia elektryczne na przebicia, zastosuj może lepsze uziemienie (bo gniazdka i przedłużacze muszą mieć uziemione bolce )


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i najlepiej zalozyc uziemienie np. vortexa :-) bezpiecznie dla zycia i zwierzakow

Zastanawiałem się kiedyś nad kupnem tego,warto,ma to ktoś czy kolejny bajer ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, czy masz w domu zabezpieczenia różnicowo prądowe. Wiele sprzętów jest w II klasie ochronności. I tam przewodu ochronnego PE (popubarnie mówiąc bolec) nie ma (płaska wtyczka). Jenak uszkodzenie izolacji przewodu w takim sprzęcie może prowadzić do porażenia, zaś w akwarium do elektrolizy. O ile w wodzie zostanie zamknięty obwód na przykład poprzez włożenie ręki lub inny również uszkodzony sprzęt eletryczny zanurzony w wodzie. Uziemienie stelaża gdzieś szeroko polecane bez sprawnej sieci elektrycznej w układzie TN-S a więc trójprzewodowej, lecz bez zabezpieczeń różnicowo prądowych jest błędem. Minimale upływ pradu nie spowoduje zadziałania bezpieczników, ale już wywoła szkody.

Sonda Vortx'a bez właściwie zbudowanej sieci elektrycznej zadziała jak uziemiony stelaż. Przy niewielkim przebiciu zamknie obwód i spowoduje problemy.

Sona ta super działa gdy mamy zabezpieczenia różnico-prądowe i to już w obwodzie zasilania akwarium, lub całego mieszkania.

Edytowane przez mariusz_s (wyświetl historię edycji)

Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzales czy masz zerowanie w kontakcie z ktorego idzie prad na wszystko ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super a ma sprzęt by to sprawdzić. Nie każdy ma miernik skuteczności zerowania. A to że do gniazdka dochodzą 3 przewody jeszcze nic nie znaczy.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super a ma sprzęt by to sprawdzić. Nie każdy ma miernik skuteczności zerowania. A to że do gniazdka dochodzą 3 przewody jeszcze nic nie znaczy.

mysle ze skoro walczy z tym tyle czasu to moze poprosic elektryka zeby to sprawdzil

lub najpierw sprawdzic samemu czy wogole te przewody i czy sa podlaczone ,,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie okazalo sie po wizycie elektryka ze nie ma zerowania

musialem kupic nowe gniazdo i zmostkowac jedna zyle co dalo zerowanie na calosc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miernika dwie koncowki w wodzie ludzie pleas

Przed uzyciem miernika przeczytac instrukcje

Koniecznie !!!

taki wynik jest bzdurny

W wodzie przedewszystkim mamy pole elektryczne

Wytwarzane przez pompy nic nieznaczace

Jesli kolega testy wody robi podobnie jak miernikiem to niestety moze byc zaklamanie

Ktore okaze sie smiercionosne dla zycia


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerowanie uziemianie ma sens jesli pompy maja trzy zyly

jesli tylko dwie faza i zero

to nic nie pomoze

W wiekszos pompki male maja dwie zyly

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Miernika dwie koncowki w wodzie ludzie pleas

Przed uzyciem miernika przeczytac instrukcje

Koniecznie !!!

taki wynik jest bzdurny

W wodzie przedewszystkim mamy pole elektryczne

Wytwarzane przez pompy nic nieznaczace

Jesli kolega testy wody robi podobnie jak miernikiem to niestety moze byc zaklamanie

Ktore okaze sie smiercionosne dla zycia

Dokładnie do tego zamierzałem zadając swoje pytanie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pompa ma 3 zyly lampa ati tez

I normalnoe po obidowie mozna bylo wyczuc prad pod palcami jakby drzalo a jak zlaplem cos.co uziemnialo to zaraz.spokoj takze latal prad po tym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie pompa ma 3 zyly lampa ati tez

I normalnoe po obidowie mozna bylo wyczuc prad pod palcami jakby drzalo a jak zlaplem cos.co uziemnialo to zaraz.spokoj takze latal prad po tym

Najwyraźniej instalacja w twoim domu jest dwuzylowa lub też (co bardziej prawdopodobne) masz 3 były ale bez skutecznego uziemienia albo (wersja najgorsza) masz jakiś mostek lub mostki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz masz racje caly problem to zolty kabelek jesli jest w gniezdku i w urzadzeniu sprawa jest jasna ochrona dziala

Ale w polsce czesto instalacje nie zachowywaly norm ogolnie przyjetych

Nie ujmujac naszym fachowca stare instalacje byly w przerazajacym stanie

Roznicowka jest dosc nowym pojeciem ,ktora z pewnoscia warto uzywac

ale nie jako zabezpieczenie calej listwy ,calej banki

Tylko pjedynczych urzadzen jesli wyrzuci cala listwa na 10 h podczas naszej nieobecnosci moze byc tragedia

Kazda pompa powinna miec swoje zabezpieczenie W przypadku zwarcia wywali nam jedna pompe reszta pracuje normalnie

Link z rcd

http://www.elektrotip.pl/tracon-wegry-roznicowki/701-roznicowka-do-gniazdka-16a30ma6kaip40bolec.html


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytasz "

Gdy prąd płynie przez wodę - Co się dzieje?"

odpowiedz jest prosta ,zachodzi zjawisko elektrolizy.najlepiej nie robić pomiarów,jak nie kopie to ok.

Edytowane przez robi (wyświetl historię edycji)

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.