Skocz do zawartości
Mystik

[240l] - Mordor by Mystik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

No i stało się. Powolutku uruchamiam swoje nowe (czyt.większe :D ) szkło z morszczyzną o wymiarach 100x50x50.

Do tej pory, w ramach zapoznawania się z tematem, bawiłem się szkiełkiem 96l z panelem. Dzięki temu zapoznałem się ze wszystkimi możliwymi plagami i pomału nabieram doświadczenia w prowadzeniu zbiornika morskiego.

Ale jak to zwykle bywa, szkło zawsze jest za małe, a człowiek chce większe, większe....

No i po kilku miesiącach zbierania i kombinowania wreszcie stanęło cudeńko.

Jako stelaż musiał posłużyć istniejąca komoda. Ponieważ komoda była robiona specjalnie pod akwarium (odpowiednio wzmocniona) i wcześniej stało na niej już 240l (malawi), to wiedziałem, że nie będzie problemu ze stabilnością.

Ze względu na fakt, że ciężko byłoby przewalczyć wiercenie w blacie mebli, to zdecydowałem się na komin zewnętrzny z 3 otworami i do tego dwie komory na wave-maker.

Z podobnych powodów sump nie mógł być pod akwarium. Umieściłem go w szafce w pomieszczeniu za ścianą. Po ciężkich bojach z żelbetonem w ścianach udało mi się zrobić 3 otwory i przeprowadzić węże. Niestety szafka na sumpa jest tak mała, że "instalacja: z rurek z filmu Testosteron, to przy tym co mam w szafce jest jak rurociąg przyjaźni :D

Akwarium zrobione jest ze szkła 10mm (opti) ze wzmocnieniami wzdłużnymi. Szyba tylna malowana profesjonalnie na czarno wyszła super (float). Komin zewnętrzny został oklejony czarną matową folię.

01caepodswietlone.jpg

03klejenie.jpg

Komin zewnętrzny:

04kominzewn.jpg

Wave-maker jeszcze bez wylotu i rewizji:

03wavemakerpodswietlony.jpg

Sump 62l:

05sump.jpg

Zbiorniczek na RO - raptem 5l.:

06dolewkaro.jpg

Osprzęt:

Całość oświetla "czarna" lampa LED Metis CRP 2x100W.

Obieg: Tunze 173.040 silent (może kiedyś będzie silent, na razie to raczej traktor)

Odpieniacz: Shuran 120 z pompą AB 2000/1 - cichutka dla odmiany

Cyrkulator Tunze 6095

Dwa cyrkulatory do wave-makera Tunze 6055 (zwracam uwagę, że zamocowane w dedykowanych przelotach buczą niestety - z czasem troszkę mniej) montowane na magnesach od spodu i leciutko wsunięte w przeloty

Grzałka Aquael 100W+50W

Kilka czujników poziomu wody

Całością steruje pozostałość po Malawi: siemens s7-200

automatyka:

07automatyka.jpg

Po ustawieniu wszystkiego, zalaniu itd. Okazało się, że ze względu na fale, ilość wody w kominie zmienia się dość istotnie. Po zastosowaniu patentu z dodatkową rurką i pływakiem dało się całość ustabilizować.

Tak to działa:

Zaplanowałem start całkowicie na suchej skale.

Skała przyszła rewelacyjna (uwaga kryptoreklama - dzięki Seb).

A walka to była straszna :)

warsztat pracy :)

08montaskay.jpg

Skałę kleiłem CX-5. Ma dwie wady. Jak ktoś nie ma wprawy, to okazuje się, że CX-5 bardzo szybko wiąże. Z czasem daje się radę, ale początki są mało ciekawe. I po drugie. On pozostaje szary. Co niestety nie jest fajne. Gdzieś widziałem białe placki i podobno też zrobione CX-5 więc nawet się nie zastanawiałem nad jego szarym kolorem w pudełku. Może są dwa rodzaje albo ludzie dosypują np. gipsu szpachlowego.

Z Jurque ułożyliśmy, a raczej posklejaliśmy z niej taki oto Mordor :D Dodam, że skały weszło około 10kg. Na pytanie czy nie za mało, odpowiem: tak chciałem :) A dwa, jest to skała sucha, czyli lżejsza od żywej. Swoją drogą ciekawe jaki powinien być przelicznik dla suchej skały.

No i tak to wyszło:

09uoenieskay.jpg

10uoenieskay.jpg

Pewnie jeszcze małe zmiany będą. Może gdzie nie gdzie coś delikatnie dokleję.

Teraz tylko nalać RO, zasypać solą (na początek stoi wiadro IO, potem Aquaforest), piasek ("żywy"), skała do baniaka i bakterie. I do przodu z tym koksem :)

Edytowane przez Mystik (wyświetl historię edycji)

pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Super ulozenie skaly !

Az zal wsadzic koraliki. Cos jak aqua-scaping.

Zapowiada sie cukierek.

Klasa!

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się ciekawie:) Będę Ci kibicował, tym bardziej że też jestem w trakcie przeprowadzki z 96 na 240L :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BOMBA :w00t::respect::clap:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bajer, ale nie wkurza cię cykanie przekaźnika ?? powiem szczerze że ja bym nie ujechał z tym


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za miłe słowa.

jerzyk: cyrkulatory fal są sterowane wyjściami analogowymi 0-10V. Tunze ma tę zaletę, że w prosty sposób można sterować pompami. Przekaźniki są załączone jest na stałe. Tak samo jest z cyrkulatorem głównym (też sterowanym 0-10V).

Przez to łatwo mogę zmieniać cyrkulację i w ciągu dnia i np. na noc. Możliwości s w zasadzie nieograniczone.

Jedyny przekaźnik, który będzie "cykał" to: grzałka, dolewka i elektrozawór przed filtrem. Ale to w sumie rzadko.

Dla potomnych dopisze jeszcze, że zauważyłem, że większy wpływ na "moc" fal ma częstotliwość pracy i czas przerwy cyklu niż sama moc "dmuchania". Jak się odpowiednio dobierze, to nawet przy pracy na 25% można ładnie rozhuśtać wodę. Zobaczymy jeszcze jak będzie ze skałą.


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi że na filmiku słychać cykanie z częstotliwością około 1s, chyba że to jakiś zegar albo coś


120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ułożenie skały fajne, ale spróbuj ułożyć asymetrycznie, teraz wygląda trochę sztucznie- poza tym bomba :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS: Co to za mata pod skałą?

A to taka normalna mata jaką się daje pod akwarium. Szczerze mówiąc to nie chciałem jej po prostu układać bezpośrednio na szkle. Sam się zastanawiać czy dać styropian czy nie? A może tę matę zostawić? Nie wiem jeszcze.

Chodziło mi że na filmiku słychać cykanie z częstotliwością około 1s, chyba że to jakiś zegar albo coś

A to zegarek :) Ale ja go już nie słyszę. Cyrkulatory chodzą w cyklu: 800ms praca/400ms przerwa.


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ułożenie skały fajne, ale spróbuj ułożyć asymetrycznie, teraz wygląda trochę sztucznie- poza tym bomba :)

Dzięki. Zdjęcia nie zawsze odzwierciedlają całość perspektywy i głębi. Całość się spłaszcza. Dużo też się zmieni optycznie jak przyjdzie podłoże. Wtedy ostatecznie zadecyduję.

pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się może ale czy ta mata to dobry pomysł? W poźniejszym czasie może tam się kisić syfik i azotany mogą pójsc UP, Zeby nie było bomby. :ninja:

Znajomy położył kratkę pod skałę a po 7 miesiącach azotany były poza skalą, pomogła tylko zmiana akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Lepszym rozwiązaniem byłby kawałek spienionego pcv lub plexi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie rację. Ja się absolutnie nie upieram przy macie. Prawdopodobnie w ogóle niczego nie włożę pod skałę.

Wszystko co włożę musiałoby być szczelnie wklejone, żeby nic się pod spodem nie lęgło.


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały UP.

Matę wywaliłem oczywiście. Skałę postawiłem na malutkiej warstwie piasku. Potem ją obsypałem.

Piasek Natures Ocean. Myślałem, że on jest o średniej gradacji. A jak go wrzuciłem, to zrobiła się mgła tysiąclecia. Filtrowało się przez watę jakieś 30 godzin. Ale jest.

dsc6965g.jpg

Walczę jeszcze z hałasem wody w kominie. I nie chodzi mi o wodę, która spływa do sumpa, a o tę, która przelewa się przez grzebień. Jak zrobię fale, to i fala jest na grzebieniu. Wtedy duża część wody chce się przelać i robi hałas. Na razie wstawiłem kawałek waty, która łagodzi cały ten bajzel. Ale myślę o czymś docelowym. Może jakaś półka z PCV? Po której woda będzie spływać.

Edytowane przez Mystik (wyświetl historię edycji)

pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mały UP.

Matę wywaliłem oczywiście. Skałę postawiłem na malutkiej warstwie piasku. Potem ją obsypałem.

I tu był Twój błąd. Po pierwsze jak jakaś ryba podkopie z jednej strony to moze cos polecieć, nie wiesz z jakich zakamarków ryby lub krewetki potrafią piasek wykopać. Po drugie mniejszy nacisk na szybę miała by juz sama skala niż skala przez piasek, jesli skala stanie na jednym ziarenku piasku co moze mieć miejsce to masz nacisk całej konstrukcji na jeden punkt szyby, czym to grozi chyba nie muszę pisac.

Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CNCRob dobrze pisze, może odrobinę przesadnie z tym jednym ziarenkiem ;), ale rzeczywiście lepiej skałę bezpośrednio na szybie postawić. Jeżeli planujesz babkę kopiącą, a przy takiej ilości plaży raczej nie masz wyjścia, to zdecydowanie lepiej, jak jeszcze trochę zreorganizujesz akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak tą watę wstawiłeś,

ale by nie zapchała się syfkiem, i by woda Ci nie zaczęła się przelewać nad grzebieniem (co nie będzie chyba problemem), lub co gorsza - gdy podniesie się poziom wody i dojdzie wavemaker - nad akwa - na podłogę ...

projekt mi się b.podoba, fajnie zaplanowana elektryka :)

zbiornik na RO chyba troszkę malutki ;)


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee tam chlopy przesadzacie, zadnej maty czy steropanu sie nie daje, przeciez wczesniej czy pozniej to wciagnie, zaraguje z woda i dopiero bedzie skis. Czasmi ludzie ddaja kratke i potem sie z tym mozola. A jak piach wejdzie pod kratke to nie ma nacisku na szybe?

Sypie sie piach na to kladzie sie skale. Patrze na te baniaki wywalone skala az po dach i jakos przy zakladaniu nie widze zadych zdziwian.

No a babka wiadomo kopie wiec albo jej sie nie daje albo tak robi konstrukcje zeby sie nie zawalilo.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak robi konstrukcje zeby sie nie zawalilo.

i o to nam chodziło Grzegorzu - najlepiej ustawić bezpośrednio na szybie - tak jak napisałeś: bez żadnych mat, plex, czy kratek rastrowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu był Twój błąd.

Normalnie poczułem się jakbym zabił ostatnią samicę na bezludnej wyspie :)

Po pierwsze jak jakaś ryba podkopie z jednej strony to moze cos polecieć, nie wiesz z jakich zakamarków ryby lub krewetki potrafią piasek wykopać. Po drugie mniejszy nacisk na szybę miała by juz sama skala niż skala przez piasek, jesli skala stanie na jednym ziarenku piasku co moze mieć miejsce to masz nacisk całej konstrukcji na jeden punkt szyby, czym to grozi chyba nie muszę pisac.

Wszystkie skały są ze sobą spojone na stałe. Podkopywania się nie boję, bo nie ma co się przewrócić.

CNCRob dobrze pisze, może odrobinę przesadnie z tym jednym ziarenkiem ;), ale rzeczywiście lepiej skałę bezpośrednio na szybie postawić. Jeżeli planujesz babkę kopiącą, a przy takiej ilości plaży raczej nie masz wyjścia, to zdecydowanie lepiej, jak jeszcze trochę zreorganizujesz akwarium.

Aż mi żal coś ściska, bo woda właśnie się wyklarowała.

A poważnie, to jakoś w to ziarenko nie wierzę.

Gdyby odwrócić sytuację i wsadzić jedno ziarenko pod akwarium, to rozumiem. Stojące na czymś twardy, opiera się na nim całe szkło to OK.

Ale jeżeli pod jednym z wielu styków skała-szkło, skały, która zanurzona w wodzie traci tyle na ...., znajdzie się jedno ziarenko, to jakoś nie uważam, żeby miało to doprowadzić do katastrofy wodno-budowlanej.

Ale jeżeli doprowadzi, to sam pierwszy uderzę się w piersi i przyznam rację.

nie wiem jak tą watę wstawiłeś,

ale by nie zapchała się syfkiem, i by woda Ci nie zaczęła się przelewać nad grzebieniem (co nie będzie chyba problemem), lub co gorsza - gdy podniesie się poziom wody i dojdzie wavemaker - nad akwa - na podłogę ...

Watę wsadziłem tak, że w sumie to jest praktycznie pod grzebieniem.

dsc6975h.jpg

dsc6974bz.jpg

Wata jest tylko czasowo, chociaż w sumie mogłaby od razu filtrować. Tylko jej zmiana, pewnie raz na kilka dni, jest bardzo uciążliwa, bo muszę ją wciskać do grzebienia. Generalnie kiepsko.

Dlatego właśnie myślę o konstrukcji z plexi, która mi zapewni delikatny i cichy spływ wody do komina.

projekt mi się b.podoba, fajnie zaplanowana elektryka :)

zbiornik na RO chyba troszkę malutki ;)

Dzięki.

No tylko taki mógł mi wejść. 4l. No cóż. Będzie częściej chodził elektrozawór na kranovicie :D


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sypie sie piach na to kladzie sie skale. Patrze na te baniaki wywalone skala az po dach i jakos przy zakladaniu nie widze zadych zdziwian.

No a babka wiadomo kopie wiec albo jej sie nie daje albo tak robi konstrukcje zeby sie nie zawalilo.

HOWGH!

A babka będzie :)


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę powiedzieć że jestem pod wrażeniem projektu szkiełka - fajnie to sobie wymyśliłeś.

Jedynie co mi się w nim nie podoba to powrót, jak zabraknie prądu to woda w baniaka głównego zejdzie ci aż pod sam powrót, a biorąc pod uwagę twój mały sump to na bank wyląduje na podłodze :( Zastanów sie jeszcze czy go nie przeciągnąć nad grzebień i zrobić w nim zapowietrzacz.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.