Skocz do zawartości
maniek888

Czy budżet 750zl starczy na ładną kostke 30 l?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zacząłem liczyć koszta i trochę się uzbierało. Ale nie wiem czy wszystkie rzeczy ktore ja liczylem sa naprawde potrzebne. Akwarium morskie marzy mi się od dzieciaka, problem byl zawsze z kasa. Wiem ze najlepiej bylo by miec 1500zl :) ale Panowie i Panie, jest szansa za 750zl mieć ładną rafe? Poniżej wklejam moj kosztorys. Może da sie go zmiejszyć jakoś? Tansze sklepy? Pomijam fakt ze tutaj nie ma jeszcze życia. Jeden koral w sklepie zoologicznym u mnie w szczecinie kosztuje 180zl. Mam nadzieje ze znajde jakieś szczepki zeby od kogos odkupić, ale musze miec pewnosc co do kosztow calkowitych przed zaczeciem zabawy. Jeśłi to zamalo zostaje przy mojej kostce 30l slodkowodnej..

akwarium nano reef 30l 275 salimetr 22 purigen 100ml 55 phosguard 100ml 37 bakterie nite out II 118ml 33 akterie special blend 118 ml 33 sól na 120 litrów 57 skała 3kg 75 chemi pure 142g 40 grzałka termostat 25W 36 termometr 16 test zoolek NO2 23 test zoolek NO3 23 matrix carbon 100ml 31 włóknina filtracyjna 5

razem 761zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkup z forum od kogoś taki zbiorniczek.. widziałem komplety za 450zł

Co do kosztorysu, ja zrezygnował bym z tych testów... zoolek

testy sobie daruj na początek, potem musisz i tak mieć komplet..

nie doliczyłeś piasku, RO?? cyrkulacja??

1000zł to taki wydatek optymalny, przy tej kwocie w sumie wszystko będziesz miał do tej kosteczki... ja polecam obserwować targowisko.

EDIT

1 przykład

2 przykład

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Purigeny, phospaty, chemipure, węgiel 2 rodzaje bakterii zupełnie nie potrzebne. Lepiej zainwestować w jakiś mały odpieniacz. Za 750 postawisz ok, lecz za rok ta kwota będzie kręcić się koło 2000. Tu skrobak, czyścik, test, jedzenie, szczepka i siano ubywa. Zresztą sam zobaczysz :)


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najkrócej mówić nie starczy.

Szczerze to z akwarium jest jak z domem "studnia bez dna" nie ma sensu zakładania sobie limitów że założę zbiornik za 750zł bo co to znaczy? Że masz 750 złotych i na tym koniec? A co z utrzymaniem zbiornika? Testy które podałeś niestety są do niczego a skała za 25zł/kg nie nie jest chyba najlepszej jakości biorąc pod uwagę że nawet "sucha"jest od niej droższa.

Najlepiej zrób tak - załóż sobie że w styczniu wydasz te 750zł a potem co miesiąc staraj się wydać coraz mniej i tyle:)

I może wystartuj z jakimś większym zbiornikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda, człowiek nie zdaje sobie na początku sprawy jak szybko idą dodatkowe koszty do tego co wyliczył ;) należałoby policzyć cały kosztorys i przemnożyć przez 2,5 i to daje mniej więcej całkowity koszt. Ja odkupiłem gotowy zestaw od kogoś, ale z perspektywy czasu cześć rzeczy na pewno bym zrobił inaczej i kupił inne rzeczy. Ja bym zrezygnował z 30l, praktycznie tą samą cenę odpalisz większa kostkę 40x40x40- 64l daje już większe możliwości a kosztowo wyjdzie podobnie, więc obserwuj targowisko. Z osobistych obserwacji dodam jeszcze że warto aby akwarium miało te 60cm i wtedy świetlówki t5, PC nie oddają niestety tak kolorów jak t5. Kolory koralowców są naprawdę dużo ładniejsze.

Edytowane przez lostdhar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne. Jezeli masz tylko 750 do wydania, to ustal, ze przeznaczasz 400, bo reszta i tak sie rozplynie.

Jezeli masz 1500, to na baniak wydaj 1000, bo reszta przyda sie nieoczekiwanie.

Jak sie wypluczesz ze wszystkiego na sam start, to za miesiac zrezygnujesz z akwa z braku funduszy.

Przeznacz te swoje 750, ale zanim cos zrobisz, to odkladaj ile sie da, zeby miec zaplecze.

Najgorsze jest chyba zamknac interes z braku funduszy, wiec lepiej poczekac i jeszcze cos dokulac. Takie "na wszelki wypadek"- ktore w przypadku morskiego jest zawsze...

Nie pisze po to, by zniechecic, tylko zeby oszczedzic nerwow i smutku...

tapatalk


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampy nie ująłeś w kosztorysie.


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że 750 zł na start spokojnie wystarczy. Bakterie kup ampułke za 6 złoty i skałe 3 kg po 50 za kg. Purigen, chemi i węgiel bym olał. I tak przez miesiąc życia nie wsadzisz wiec będziesz miał czas na dokupienie sobie brakujących rzeczy typu piasek, koralie, i chyba warto w ro zainwestować bo co tydzień podmiana wody będzie. No i jak koledzy pisali : każde akwarium czy to słodkie czy słone to studnia bez dna (jak samochód czy kobieta :) ). Ja postawiłem kostkę 35x35x35 i powiem Wam, że w porównaniu do słodkiego to jest bajka. Jak się odkocham w swoich słodkich roślinkach to będzie większa solniczka. W życiu tyle na necie nigdy nie napisałem. Wesołych Świąt i więcej optymizmu wszystkim życzę.

Edytowane przez tomaszpro (wyświetl historię edycji)

7764_7979.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym postawi kostke 40l z panelem i do tego odpieniacz kostkowy . Ale do tego trzeba dolorzyc te 300-400zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm 750 zł, wiem,że może nie ucieszy cię ta wiadomość, aczkolwiek... Musiał byś mocno sie wysilić by za taka kasę założyć piko rafkę, sam mam 30l i na dzień dzisiejszy wydałem 1200 zł a to dopiero 3 tydzień leci od daty założenia... A jest narazie ... Pusto. Prucz tego co yło na skale czyli 3 szczepki zoa, takie malutkie, brerum też mała połać... I aptisia to nic ciekawego by nie było, dwa dni temu zakupiłem 2 slimaki, kraba pustelnika i rozgwiazde piaskową dołączyła również mała szczepka różowego zoa... To wszystko i 1200 zł jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium 60x30x30 kupisz już za 40zł do tego jakaś duża kaskada za ok. 50zł i odpieniacz diy + lampa np. hagen glo 2x24W i masz już zestaw na start. za ok. 350zł. Z czasem kaskadę możesz wymienić na reefpack'a 200.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up ja przez rok czasu właśnie w taki litraż władowałem ponad 3000zł i nie mam wodotrysków typu LED czy dozowniki. Połowa to cena życia. Sama lampa Hagen Glo kosztuje w granicy 200zł + świetlówki 2x50 zł daje 300. Akwarium 50zł i pusto w środku bez cyrkulacji. Nie da się tanio, ja już jechałem po kosztach nie kupując cudownych adsorbentów i cudownej chemii.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Jak będziesz dobrze obserwował targowisko i poznasz " kolegów " z swojego miasta którzy mają już akwa to będzie ok.Na początek trochę wody z podmian i z RO od "kolegów" nie potrzeba żadnej chemii i może ktoś będzie miał trochę " zbędnej " skały i piasku .Kaskada ,lampa dual itd targowisko lub nowe. Z czasem dokupisz resztę a akwo będzie "dojrzewało".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek starczy a możei jeszcze troche zostanie ale pod warunkiem, że nie będziesz się śpieszył.

Cierpliwie przeglądaj Allegro i dział Sprzedam na nano-reef (sprzęt) a potem dział oddam. No i akwaryści z Twoich okolic.

Za naprawdę niewielkie pieniądze możesz kupić zestaw małych szczepek prostych korali.

A czy można założyć akwa 30L za 3000PLN, pewnie że tak, można i za 10000 tylko po co?

Oceń również ile jesteś w stanie wydawać miesięcznie na nowe hobby.

No i jeszcze wilekość, jak nie chcesz iść w hektolitry to chociaz 60x30x35, będzie niewiele drożej a nie zmarnujesz kasy na mniejsze, żeby za rok powiększać (tak jak ja).

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na post Warszawiaka, po ile chodza działające zestawy.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na alledrogo taki zestawik http://allegro.pl/aq...2900671969.html

A czy to aby nie akwa naszej Natalii? :)

Nie jednak chyba nie, ale dałabym sobie głową uciąć że widziałem ten zbiornik na forum u jakiejś kobiety :)

Edytowane przez wa1ker (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda że mieszkasz tak daleko, bo mam na zbyciu 30stkę - kompletną. Oddałbym za grosze.

Niedawnoprzeszedłem na ciut większe :)

Tak jak poprzednicy uważam, że lepiej ciut więcej dołożyć i kupić większe - będzie napewno większy efekt wizualny.

Czy będzie tanio? Nie wiem... wszystko zależy od tego co będziesz chciał włożyć.

Generalnie po przeliczeniu - gotowego zestawu nie opłaca się kupić powyżej 40l. Wychodzi zbyt drogo patrząc na ceny poszczególnych elementów. Jesteś w stanie spokojnie zaoszczędzić około 30%, które możesz przeznaczyć np na skałę.

dobrym rozwiązaniem jest śledzenie forum (sprzedam zestaw) - czasem trafiają się naprawdę fajne okazje.

Ja przy podmianie wody w swojej 30stce - wpadłem na szaleńczy pomysł i pojechałem do zoologicznego i kupiłem większe akwarium...

przez miesiąc zostawiłem je na tych samych elementach co miałem w 30stce (kaskada, cyrkulacja 900, oświetlenie)

Skałę przełożyłem - efekt wizualny był dla mnie "oszałamiający" jak z kostki, gdzie ledwie się wszystko mieściło i nie mogłem włożyć ręki w niektóre kąty - nareszcie wszystko było widać i wszystko zaczęło "oddychać" :)

jednak bardzo szybko okazało się, że muszę dokupić lampę - bo ta na 30 jest za słaba - bo jest na 30stkę :)

lampa u Trzmiela na allegro 330 razem z przesyłką. Lampę niestety trzeba od razu przerobić - bo ma tylko jeden kabel, a dwa pstryczki.

więc, żeby świecić na 2 zegarach potrzeba dwóch kabli :)

pojechałem potem po większy odpieniacz... dokupiłem skały...

nawet nie chcę liczyć ile kasy w to włożyłem...

prawda jest taka, że im większe akwarium tym droższe - ale z drugiej wcale to nie jest jednoznaczne z tym, ze im mniejsze tym tańsze :D

nie wiele mniej wydasz na mniejsze.

przy samym zakupie zestawu - wydasz od razu na strzał 600 zł - zostanie Ci 150 na piwo, albo dobrą flaszkę...

ja pamiętam - pojechałem do erybki z 300 zł w kieszeni... bo zestaw kosztował 275 zł - szybko się okazało że niestety muszę zapłacić kartą - bo wyszło więcej :D

reasumujac: kostka jest naprawdę fajna! ale trzeba przy niej na okrągło być i mierzyć, kombinować - bo system jest malutki i mało stabilny.

Napewno przyniesie kupę radości, ale... zastanów się, czy nie wstrzymać się kilka miesięcy i po prostu kupować co miesiąc coś...

Pozdrawiam

Darek


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spiesz się zanadto ,tyle używek opti jest często wystawiane na allegro ,bądź tu na forum niewiele trzeba dołożyć aby zrobić rozruch...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jak coś mam zestawik NR 30l, tylko lampkę musisz dokupić :)


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.