Skocz do zawartości
Tester

Martwe placki na SPSach i brak polipowania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kolejny problem...

Od dwoch tygodni widze ze czesc SPSow ma problemy z polipowaniem. Polipy maja wciagniete tak, ze sa widoczne dziurki. Pare dni temu zobaczylem biale placki na tkance. Mam podejrzenia, ze jest to jakos powiazane z Brown Jelly, ktore zaatakowalo moja Caulastree wczesniej (opisalem probelm w tym watku)

Ogolnie przyrosty wszystkich korali sie zatrzymaly. LPSy ogolnie w dobrej kondycji, ale chyba bywalo lepiej

Jesli chodzi o parametry to:

NO3 i PO4 nieoznaczalne

KH=7 ale podciagam do 9

Ca=400

Mg=1350

K=400

pH = 7,6-7,8 - spadlo w ciagu ostatnich 2 tygodni z 7,8-8,2

Zmiany z ostatniego miesiaca:

generalnie jade na soli IO ale dostalem od Grzegorza troche soli RedSea CP na 3 podmiany i poczatek grudnia lecialem na RSCP

Jakies 3-4 tygodnie temu odstawilem calkowicie wodke.

Suplementy:

codziennie 1ml ZS3 + 5ml BBalance

ca 2-3 dni kilka kropel aminokwasow od FM

co tydzien 3-4 krople jodu

Korale karmie co drugi dzien pokarmami dedykowanymi dla SPS. Od dwoch tygodni stosuje pokarm dla SPSow od Delteca

Oto pare fotek z obecnej sytuacji. Niebieska akropora jeszcze niedawno polipowala tak ze nie widzialem szkieletu bo polipy wystawaly na 5mm

Jako ze kuracja antybiotykowa wyleczyla Caulastree zastosowalem podobna kapiel dla seriatopory i acropory. Stan niebieskiej chyba sie nie pogarsza choc nadal brak polipowania. Seriatopora jakby ciut gorzej.

Macie jakies sugestie?

post-10763-0-15990700-1356609388_thumb.jpg

post-10763-0-16863700-1356609389_thumb.jpg

post-10763-0-43018900-1356609390_thumb.jpg

post-10763-0-71652000-1356609391_thumb.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie znaleźć dokładną przyczynę... jak często i jakie duże robiłeś ostatnio podmianki?

Ostatnio (tzn. właściwie już ponad miesiąc temu) zaobserwowałem u koralików spowolnienie wzrostu - tzn. np. tipy montipor obrosły polipkami, Stylophora przestała mieć białe czapeczki na tipach i czerwona monti talerzyk trochę wyblakła. Skojarzyłem to ze zubożeniem wody w mikro, bo trochę odpuściłem z pewnych przyczyn podmianki - czy słusznie, to nie wiem, ale zrobiłem kilka większych podmianek i pomogło. Może w Twoim przypadku warto byłoby przesiąść się na jakąś bogatszą sól (IO sobie odpuścić) i zrobić kilka razy 20% podmianki co tydzień?

Ah i może warto by było podbić jednak Ca do 450, a przynajmniej 430?

Edytowane przez ejerzyk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie wiążesz tego z zerowymi NO3 i PO4?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlodziu, NO3 mam ledwo rozowe i nie lapie sie na zaden kolor. PO4 na 3 pomiary mam dwa zerowe a jeden 0.01 - w zasadzie zawsze w granicach bledu pomiaru.

Jurek, podmiany to dwa wiadra czyli jakies 36L co tydzien.

Zapomnialem jeszcze dodac ze codziennie dodaje po dwa "strzyki" K+ elements i A- elements


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pozostaję przy:

Ciężko będzie znaleźć dokładną przyczynę...

ale dobra podmianka nie jest zła. ;) Ja robiłem podmianki po 40 litrów na moje ~200 litrów i podbiłem Ca do ~470, bo mam wrażenie, że mój test zawyża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy podnosisz kH? I w zasadzie po co Ci wyższe niż 7?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UP- Tak jak pisałem w poprzednim twoim wątku, miałem tak samo :wallbash: .

Zmień sól no ale,,,,,Życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podnosze od tygodnia bo mam niskawe pH. Nie wiem czym to jest spowodowane. Od czasu gdy wode zaczal mielic BK200 pH ladnie podeszlo w okolice 8.0, ale ostatnio zaczelo spadac. To samo redox. Spadl ostatnio z 350 na 250. Tez bez konkretnej przyczyny


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak tego nie zrozumie do póki nie zobaczę :-)

Po jakiego chcecie mieć te zerowe no3 i po4 ?

Czy to jest jakiś problem ja no3 jest w granicach 5-10 i po4 około 0,05

Aż tak strasznie wtedy wyglądają te korale ?

A i sól koniecznie zmień.

Wystartowałem na IO i wiem że do akr kompletnie sie nie nadaję.

Jest strasznie bidna.

Edytowane przez Snakecharner (wyświetl historię edycji)

430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek to moze cos tu w powietrzu wisi bo mi od dwóch tygodni padły trzy SPSy. Wieczorem było wszystko ok a rano zupełnie białe. Nie mogę znaleźć tez żadnej przyczyny. Zganiam wszystko na poparzenie światłem bo wszystkie rosły blisko a jak zmieniłem lampe dwa miesiące temu to za mocno świeciła na początku.

Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro przyjezdza mi 25kg RSCP i zbieram wode na wieksza podmianke. Nie mniej jednak od czerwca jade na IO i korale buzowaly jak na koksie.

Aaa i jeszcze jedna sprawa. Na ostatnim zlocie Wyspiarzy dostalem do CNCRob szczepke zielonej monti. Dwa tygodnie temu zbielala w jeden dzien.

Kondziu, slowo daje ze nie robie nic specjalnego zeby miec takie wyniki. Nawet zaprzestalem lania wodki..


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester mam podobne objawy, po twoim poście coraz bardziej obstawiam że to wina soli! Używam RSCP i AF, obie mają probiotyki... Nie wiem o co chodzi ale jak ograniczyłem podmiany to problem jakby ustał. Teraz znowu jadę tygodniowe podmiany i problem powrócił, objawy podobne do tego co piszesz. Może za dużo bakterii i wyjałowiła sól wodę, mam też zera.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze to w takim razie ma cos wspolnego z tym ze przestalem lac wodke i od 6 tygodni leje ZS3?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do soli to fajnie, ze jest wybor i ze mozna juz na poziomie soli cos pokombinowac dobrac np na wspomnianej AF FSRS spokojnie walić do baniaka wiecej jedzenia, a nie szczypac się czy dac kostkę czy dwie. Ważne, że jest szeroki wybór nie tylko soli, ale i chemii. Do tego troche logicznego myslenia (każda zmiana wymaga jakiejs korekty w dotychczasowej praktyce). Pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek, na priv już Ci napisałem co podejrzewam, teraz jak wstawiłeś zdjęcia to tylko potwierdzę, zdjęcie trzecie na przykład to moim zdaniem na milion procent pasożyty, na bank. I to nie musi być tak że wcześniej ich nie miałeś, w zasadzie jest tak że one zawsze się przywleką z koralami z importu, tylko że, do takiego stadium jak u Ciebie dochodzi tylko wtedy kiedy koral jest z jakiegoś powodu osłabiony, u Ciebie to może być mało mikroelementów, "strzał" mikro w takich momentach na prawdę potrafi czynić cuda, K+A- jest bardzo dobrym preparatem, ale stosunkowo słabym, jeśli w akwarium jest sporo spsów i do tego jedziesz na IO, to dawka może być spokojnie 1 "strzyk" na 100l dziennie, a w takim przypadku jaki występuje u Ciebie dałbym przez trzy dni dawkę podwójną, szyby się zazielenią, ale korale powinieneś uratować. Walkę z pasożytami zostaw na później, jak wzmocnisz korale, bo teraz taka walka mogłaby je zabić. Tyle mojego zdania.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze to w takim razie ma cos wspolnego z tym ze przestalem lac wodke i od 6 tygodni leje ZS3?

Też, w soli są bakterie, dozowanie wódki czy zs3 jeszcze pogarsza sytuacje przy tej soli.

Sorry Seb ale miałem takiemsame objawy, ustąpiły jak ograniczyłem podmianymraz na miesiąc i teraz znowu się pojawiły, coś chyba jest na rzeczy z tymi solami..

Przejdę z powrotem ma ReefCrystal to się wypowiem na 100% ;)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert, nie sadze ze to sprawa zawartosci bakterii probiotycznych. Tysiace osob uzywa RSCP a setki AF, wiec nasza dwojka jest tzw bledem nieistotnym


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grześ, jedno nie wyklucza drugiego, tak jak napisałem, do takiej formy inwazja rozwija się tylko w przypadku jakiegoś osłabienia samych koralowców, jak im niczego nie brakuje a warunki są optymalne to pasożyty krzywdy im nie zrobią. Zauważ że w naturze 100% korali jest zainfekowanych, a jednak nie padają tylko rosną i żyją. Analogicznie można się odnieść do pcheł i psa, pchły potrafią zagryźć psa na śmierć, ale tylko wtedy kiedy jest osłabiony/niedożywiony, zdrowego odkarmionego nie są w stanie położyć...


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra analogia...

tyle ze ja trzy podmiany w grudniu robilem na RSCP..

Dodam jeszcze ze na tej akrze czesto przesiaduje gobiodonek


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tego wcześniej nie napisałeś .

U kolegi załatwił 3 małe acry , przetarł tkankę .

Przyjrzyj się mu dokładnie.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie napisalem bo mi wylecialo z glowy. Jednak to nie tlumaczy bielenia sariatopory i braku polipowania u innych spsow.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie cierpie gobisiów okinawae. Jej dupokręctwo w spsach doprowadza mnie do szału, nie mowiac juz o dziubaniu geba w polipach. bylem dziwnie szczesliwy ze zajechał go pseudochromis na 2 strzały :chris:


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.