Skocz do zawartości
mani80

Pojawilo sie Bryopsis - jak z tym walczyc? +Ankieta

Walka z bryopsis  

55 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Moja walka z bryopsis zako?czy?a si?:

    • Moj? wygran?
    • Wygran? bryopsisu
    • inne/nie mialem bryopsis
    • Obecnie walcz?
  2. 2. Jak uda?o Ci si? pokona? bryopsis?

    • Natur? (ryby, ?limaki, je?owce...)
    • Chemi? (podniesienie Mg i Kh)
    • Chemi? i natur?
    • Wpierw chemi?, pó?niej natur? i to pomog?o dopiero
    • Wpierw natur?, pó?niej chemi? i to pomog?o dopiero
    • Nic nie robi?em
    • Wstrzyma?em podmiany wody
    • Reset systemu (nowa ska?a/u?miercenie ska?y)
    • inne
  3. 3. Czy uwa?asz, ?e bryopsis to najci??sza plaga w morszczy?nie?

    • Zdecydowanie tak
    • Najci??sza z jak? mia?em do czynienia
    • S? trudniejsze do pokonania "plagi"
    • Bryopsis - ?aden problem w pokonaniu
    • inne
    • Nie wiem/nie mam zdania


Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy,jakie efekty po kuracji magnezowej??


Zbiornik Zlikwidowany:((Ale jeszcze tu wrócę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w temacie. Po kilku miesiącach z małej podstawki wyłonił sie potwór ktory szybko atakuje skałę. Brzydki glonbryopsis.

Jak zwalczyć to dziadostwo? Jaką polecacie chemię i jakie są jej skutki uboczne dla korali? Jak rozumiem o moich makroglonach ozdobnych przy kuracji mogę zapomnieć prawda?

p.s.

Jakie sa Wasze doswiadczenia z Fauna Marin - Ultra AlgeaX ?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jakos wlasnie mija rocznica walki :D powodzenia zycze szczerze :D


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam za mały litraż na pokolca :(


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podbij Mg powyżej 1500 i będzie ok


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaciemnieni i chemiclean pomogły w moim przypadku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglądało tak jak Bryopsis, który jest glonem, chemiclean oczyszcza wode wiec zabiera glonom papu wiec i Bryopsis. Napisałe tylko co mi pomogło na to dziadostwo i kilka innych typow glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przygotuj jakiś pojemnik na skałe zalej wodą z akwa tylko tyle żeby się cała zanurzyła.Wymieszaj kalkwasser z wodą RO do gęstości kleju i zalej miejsce gdzie rośnie Bryopsis i zostaw na godzinę(zalewanie pod wodą) wypali dziadostwo w pindu,pózniej tylko szczoteczka i wyczyścić dane miejsce

Jeżeli na skałce nie ma korali możesz zrobić to bez wody


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luft współczuje :( Walczę z tym glonem od ponad pół roku .... totalna porażka :wallbash:

Fauna Marin - Ultra AlgeaX- nie pomogło nawet podwójne dawki dały tyle że akry zaczęły lecieć a, glon miał to głęboko w d... nie polecam tego preparatu.

PO4 mam nie wykrywalne testami saliferta , NO3-2 mg/l.

Rwanie tylko pogarsza sprawę, każdy kawałeczek, którego nie wyłapiesz przyrośnie do skały i nowa kolonia gotowa.

Na dzień dzisiejszy skałę mam w drugim baniaku bez światła,wyczyściłem ją dokładnie z glonów i niech tam sobie leży, jadę za tydzień na wczasy jak wrócę to się nią zajmę.

Wypróbowałem wiele sposobów na te glony i żaden nie działa, pokolce też tego nie skubią, ślimaki omijają szerokim łukiem , a kraby wolą świeżutki meszek jaki wyrósł dwa dni wcześniej.

Wysoki magnez też nie pomaga.

Jak masz dużo cierpliwości i siły to miłej zabawy życzę z tym paskustwem :question:


Tylko 300 litrów:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie pozostaje okaleczenie skały :/


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Bryopsis wbrew temu co piszą jest łatwym do zwalczenia glonem. Należy podnieść magnez do 1800-2000. Niżej to można sobie podnosić... ale co innego. Działa TYLKO gdy podnosimy mieszanką chlorku i siarczanu magnezu. Sam chlorek nie działa. Szybsze wyniki daje Magnez Kenta, dlatego ja po podniesieniu do 17000-18000 dalej leje Kenta. W zasadzie nie trzeba mierzyć. W pewnym momencie glony zaczynają bieleć. Od tego momentu dozujesz jeszcze 2-3 dni. Wstajesz rano i jest ...czysto. Po rozpuszczeniu glonów nigdy nie podniósł się poziom PO4.

Wbrew temu co piszą, na tak wysoki poziom magnezu nie reagują zwierzęta. Po prostu akwa kwitnie jakby sie nic nie zmieniało. Ja podnosiłem czasem i 40-50 dziennie, niedawno u kolegi 60-70 dziennie. Ale czytałem gdzieś że grubo przekraczają 100 i zbiornik nie reaguje wogóle. Po kuracji magnez b. wolno spada - podmiany na ubogiej soli. Gdy spadnie do 1500 acry ruszają tak że niektóre rosną...w oczach.

PS. I znowu sie powtórze - jak ktoś poleca ChemiClean na bryopsis to mi się wydaje że sobie jaja robi.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za dobrą radę! mam wysokie Mg powyżej 1500. Dzis zabiorę sie do dzieła by podwyzszyc jego wartosc wg Twoich zaleceń.

Dzieki


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1500 to prawie norma w M. Czerwonym. :harhar: , takze do wysokiego jeszcze Ci trochę brakuje

Siarczek z chlorkiem rozrabiaj tak jak do Ballinga, stosunek 1:8


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom magnezu utrzymywalem przez 5 miesiecy na poziomie 1950-2150. Pokolce, slimaki.... widac trfil mi sie jakis szczep extreme :D


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadzałem tą kurację kilkakrotnie. Po przekroczeniu pewnego poziomu magnezu glony zaczynają bieleć. Od tej pory trwa to 3 dni. Sądzę że test zaniżał. Ja po prostu przestałem w pewnym momencie mierzyć i czekałem na bielenie. W obsadzi ? zero reakcji. Przyznaję że nie wiem co padnie po pół roku takiego poziomu.

Poczytaj zresztą na zachodnich forach.

PS. czym podnosiłeś Mg?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lufcik - przebolej ten kawalek skaly i zastosuj kąpiel we wrzatku. Wiem wiem, zaraz znajda sie tacy ktorzy powiedza ze mozna latwiej, prosciej i bez nerwow. Podobno mozna, ale moja metoda jest 100% skutecza. Jak masz latwy dostep to mozesz polac gotowana RO z czajnika. Potem skala na kilka tygodni do sumpa i bedzie jak ta lala


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie doczytałem - Tester ma rację. Jeśli to jedna skała to ją do ... zamrażalnika. Po wrzątku i RO możesz mieć nawrót. Nie wierz jeśli nie chcesz, ale najpierw poczytaj.

Jeśli jednak jest na kilku skałach to sposób jest tylko 1....


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu też walczyłem z tym dziadostwem, pomogło podniesienie kH.


Narodziny 29.05.2011 -- restart 20.08.2013:

akwarium - 100x65x53 sump - 80x40x40

odpieniacz - Deltec APF 600

oświetlenie - Maxspect Razor 160W

obieg - Tuzne Silence 1073.040

cyrkulacja: Tunze 6055, 6045, NanoWavebox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że podobno kh 14-15 przez dłuższy czas też skutkuje. Ale to spacer po cienkiej linie...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja 2 tydnie temu zaobserwowalem nawrot bryopsis po ponad 1,5 ROKU ! wlasnie zabieram sie do zalepiania klejem KZ speedglue, bo mala wysepka rosnie. aha, i parametry mam po4=0.00 i no3=0.00?.

w dostepnych miejscach ten glon do golej skaly zjada slimak dolabella auricularia (u mnie sie sprawdzil)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult, bryopsis rośnie niezależnie od poziomu PO4 i NO3. Po prostu potrzebne sa zarodki w skale, które nie wiedzieć dlaczego potrafią po jakimś czasie wyjść. A dolabella owszem, co piąta gustuje tylko trzeba akurat na nią trafić. Ty miałeś szczęście.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.