Skocz do zawartości
mani80

Pojawilo sie Bryopsis - jak z tym walczyc? +Ankieta

Walka z bryopsis  

55 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Moja walka z bryopsis zako?czy?a si?:

    • Moj? wygran?
    • Wygran? bryopsisu
    • inne/nie mialem bryopsis
    • Obecnie walcz?
  2. 2. Jak uda?o Ci si? pokona? bryopsis?

    • Natur? (ryby, ?limaki, je?owce...)
    • Chemi? (podniesienie Mg i Kh)
    • Chemi? i natur?
    • Wpierw chemi?, pó?niej natur? i to pomog?o dopiero
    • Wpierw natur?, pó?niej chemi? i to pomog?o dopiero
    • Nic nie robi?em
    • Wstrzyma?em podmiany wody
    • Reset systemu (nowa ska?a/u?miercenie ska?y)
    • inne
  3. 3. Czy uwa?asz, ?e bryopsis to najci??sza plaga w morszczy?nie?

    • Zdecydowanie tak
    • Najci??sza z jak? mia?em do czynienia
    • S? trudniejsze do pokonania "plagi"
    • Bryopsis - ?aden problem w pokonaniu
    • inne
    • Nie wiem/nie mam zdania


Rekomendowane odpowiedzi

W innym Twoim temacie dostałeś odpowiedź.

https://pl.reeflex.net/?show=was_ist&ID=5987cdbb6d380


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Równo tydzień trwała kuracja Fluconazole Polfarmex 200 mg - dziś po Bryopsis nie ma już śladu :)

Korale w żaden negatywny sposób nie zareagowały - cały czas napompowane.

Bezkręgowce też przeżyły.

Daliśmy 1 tab (200 mg)  na 38L wody w obiegu. (kubek odpieniacza zdjęty / UV wyłączone / węgiel wyjęty)

Przed podaniem leku, dokonaliśmy podmiany 10% wody x2 w odstępie 2 dni.

Potwierdzamy metodę jako skuteczną w walce z tym glonem.

Edytowane przez Reefshop Gdynia (wyświetl historię edycji)

pozdrawiamy

reefshopstopka.gif

Zapraszamy również na nasz profil na Facebooku:

https://www.facebook...warystykamorska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Reefshop Gdynia napisał:

Równo tydzień trwała kuracja Fluconazole Polfarmex 200 mg - dziś po Bryopsis nie ma już śladu :)

Daliśmy 1 tab (200 mg)  na 38L wody w obiegu.

jednorazowo ? czy codziennie 1 tab.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@silvia Dawkę podaje się jednorazowo.

@Reefshop Gdynia Fluconazole jest chyba łatwiej dostępne po 100mg w tabletkach (28 szt.) - całość 45 zł. Używaliście leku na receptę czy jakiegoś środka?

Edytowane przez Thiper (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, silvia napisał:

jednorazowo ? czy codziennie 1 tab.

jednorazowo , dodatkowo te tabletki występują w rożnych pojemnościach - my braliśmy 200mg bo najkorzystniej cenowo.

http://www.medonet.pl/leki-od-a-do-z/zakazenia,fluconazole-polfarmex-50--100--150-mg--ulotka----dawkowanie,artykul,1691836.html

Biorąc tabletki 50mg - wystarczy przeliczyć i dać 1 tab ( 50mg) na 9,5L wody.

 


pozdrawiamy

reefshopstopka.gif

Zapraszamy również na nasz profil na Facebooku:

https://www.facebook...warystykamorska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Thiper napisał:

@silvia Dawkę podaje się jednorazowo.

@Reefshop Gdynia Fluconazole jest chyba łatwiej dostępne po 100mg w tabletkach (28 szt.) - całość 45 zł. Używaliście leku na receptę czy jakiegoś środka?

na receptę - przy braku refundacji nie ma problemu u rodzinnego (tylko wtedy cena 100% czyli x2).

Edytowane przez Reefshop Gdynia (wyświetl historię edycji)

pozdrawiamy

reefshopstopka.gif

Zapraszamy również na nasz profil na Facebooku:

https://www.facebook...warystykamorska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Reefshop Gdynia Ja jutro zaczynam "kurację". Zbiornik świeży, glonów dużo - czy znacznie skacze poziom PO4? Mam 500ml PhosGuarda wrzucone do sumpa (w skarpecie) - warto postarać się o dodatkowe PO4x4 i filtr fluidyzacyjny czy po prostu nie przejmować się? UV off - czyli światło przez cały czas kuracji wyłączone? O kubku odpieniacza wiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Thiper napisał:

@Reefshop Gdynia Ja jutro zaczynam "kurację". Zbiornik świeży, glonów dużo - czy znacznie skacze poziom PO4? Mam 500ml PhosGuarda wrzucone do sumpa (w skarpecie) - warto postarać się o dodatkowe PO4x4 i filtr fluidyzacyjny czy po prostu nie przejmować się? UV off - czyli światło przez cały czas kuracji wyłączone? O kubku odpieniacza wiem :)

wszystkie absorbery wyjęliśmy  przed kuracją - lampa świeciła normalnie.


pozdrawiamy

reefshopstopka.gif

Zapraszamy również na nasz profil na Facebooku:

https://www.facebook...warystykamorska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Reefshop Gdynia napisał:

jednorazowo , dodatkowo te tabletki występują w rożnych pojemnościach - my braliśmy 200mg bo najkorzystniej cenowo.

http://www.medonet.pl/leki-od-a-do-z/zakazenia,fluconazole-polfarmex-50--100--150-mg--ulotka----dawkowanie,artykul,1691836.html

Biorąc tabletki 50mg - wystarczy przeliczyć i dać 1 tab ( 50mg) na 9,5L wody.

 

Jak nie pasuje gramatura tabletek do litrażu, to może być trochę mniej lub więcej? Czy przecinać tabletki na mniejsze kawałki, tak żeby dopasować do litrażu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, maciej01 napisał:

Jak nie pasuje gramatura tabletek do litrażu, to może być trochę mniej lub więcej? Czy przecinać tabletki na mniejsze kawałki, tak żeby dopasować do litrażu?

Dawkę wyliczyliśmy na podstawie zagranicznego forum  - nie znamy skutków innych dawek.

My tez przepołowiliśmy tabletkę aby litraż się zgadzał :)


pozdrawiamy

reefshopstopka.gif

Zapraszamy również na nasz profil na Facebooku:

https://www.facebook...warystykamorska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@maciej01 @Reefshop Gdynia

Cytuj

There were two different dosages that were being used. One was 9mg/L and the other was 150mg/30L which is 5mg/L. I have 200 gallons of total water volume in this system which is 757L. So 757L x 9mg/L would be a dose of 6813mg. 757L x 5mg/L would be a dose of 3785mg.
I went with 4000mg so it was 20mg per gallon.
Everyone was seeing their results when using the lower dose so I went with the lower dose.

Z oryginalnego tematu. Czyli dawka 5mg/l powinna już skutkować, ale dokładnym przeliczaniem co do mg nie ma co się przejmować. Ja osobiście zamiast 22 tabletek dam 24 (przelicznik 20mg/gal, a nie 5mg/l) - zobaczymy :)

Czas kuracji od 7-21 dni w zależności od ilości Bryopsisu i tego czy nie ma tam innych cięższych do "wybicia" glonów (np. Derbesi).

Dzisiaj podmieniam wodę i leeeeecimy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Potwierdzam walkę z tym glonem metodą Flukonazole. Wszystko żyje.

Metoda zaczerpnięta z amerykańskiego forum. Jeden kolega też już działał tą metodą i wszystko Ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak znoszą taką kurację makroglony z Refugium? czy kuracja Fluconazolem zabije je też? Mam u siebie w zbiorniku 2500 litrów w obiegu bryopsis i chciałbym się pozbyć tego dziadostwa ale boję się o makroglony z refugium.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic im się nie dzieje.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczepię się do tematu żeby nie zaczynać nowego.

Świeży zbiornik na żywej skale, sporo różnych makro glonów w tym coś takiego jak ta palemka po prawej stronach na kilku skałkach:

23795728_1636783553044353_2717218841807337221_n.thumb.jpg.41ffb29a3196fa28966d752fada4e1d9.jpg

Do tego od 2-3 dni mega ofensywa czegoś takiego na szybach:

23844406_1636755169713858_1139725947690392106_n.thumb.jpg.d21c3671d143bcefbe03a0fee815de5f.jpg

Sporo też innych glonów zielonych, ale ich się akurat spodziewałem. Dzisiaj wpisałem z ciekawości w google hasło Bryopsis i trochę podniosło mi się ciśnienie jak zauważyłem podobne palemki :) .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.