Skocz do zawartości
Kris_77

Kris - plany nowego akwarium :)

Rekomendowane odpowiedzi

hej

do realizacji pewnie zejdzie - ale co tam, w wolnych chwilach zacznę opisywać co mi chodzi po głowie :)

pozdrawiam i witam po długiej przerwie :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plany dużego, salonowego akwarium z dużymi rybami niestey przezłożyłem na kiedy indziej :) Budowa szybko je zweryfikowała - ale pojawił się pomysł na mniejsze akwarium - umieszczone na poddaszu na antresoli - gdzie bedzie stał tylko wygodny fotel :) takie miejsce do relaksu

Żeby sprostać zadaniu (finansom) stawiam na akwarium w przedziale 250-300 litrów - od jakiegoś czasu poszukuje złotego środka między proporcjami wymiarów - akwarium będzie stało dość dziwnie - nawet nie będę teraz starał się wytłumaczyć :) mam nadzieję, że jak sprecyzuje wymagania to architektka wizualizacjami potwierdzi słuszność wyboru :)

Akwarium ma być widoczne z trzech stron - czwarta (krótsza) z kominem zewnętrznym z czarną szybą będzie przy skosie pod dachem... tak, że z pozycji fotela będę głownie oglądał ten dłuższy bok i tak jak sobie już kiedyś założyłem akwarium będzie z tej perspektywy przezierne...(za nim 6 metrów do ściany :)) bo widok czarnej czy niebieskiej szyby przestał mi się mocno podobać :) strasznie skraca się perspektywa...

Lampa ma być na 24W T5-tki a więc około 60 cm - ustawiona do prawej - tak aby boczna, czarna szyba kominowa była nieco zacieniona :) Dlatego do takich wymiarów lampy i tych wytycznych podstawa wychodzi mi jakieś 90 x 70 cm. Problemem jest wysokość - nie chce wysokiego akwarium, nie chce typowych kostek - bardzo podobają mi się niskie zbiorniki tworzące mega glebie nawet w małych akwariach, ale takie mocno ograniczają ustawienie skały i czasami przypominają szczepkarium a nie zbiornik główny :) Do tej podstawy jak na razie najlepiej mi pasuje coś z przedziału 40-45cm (max)

Co do sprzętu to stawiam na sprawdzony, dobry sprzęt - nie lubię fuszerki albo jak kto woli wolę mieć pewność, że w przypadku jakiegoś niepowodzenia ja coś zawaliłem a nie sprzęt. Z braku funduszy będę szukał wiele rzeczy używanych.

Odpianiacz to zapewne BK mini - miałem model mini 180 i był rewelacyjny - nie bardzo widzę na rynku jakiś inny - który byłby stabilny i miał mało "watów".

Oświetlenie tak jak wspomniałem 8 x 24W T5 - ze stosunku jakości do ceny wychodzi mi, że będzie to Ati Sunpower. Bardzo kuszą mnie ledy ze względu na design lamp - zabawę kolorami itp... ale wciąż akwaria na ledach mnie nie przekonują a nie chciałbym eksperymentować.

Największe zmiany będą w cyrkulacji - zamiast waveboxa mam plan wstawić vortecha - pewnie tego mp40w + do tego jakiś Tunziak - obie pompki na czarnej szybie kominowej

Obsada to w większości sps - ale znając życie lpsy też tam się pojawią :) Z ryb jak to u mnie na bank sporo ale drobnych - nie planowałem pokolców - ale wiem, że jakiś mały Strigosusik dobrze dbał by o kondycję skał :) Chce żeby to miało proporcje - jakby 1000-2000 litrowe akwarium zminimalizować kilkukrotnie ... więc to będzie głównym kryterium doboru obsady i ustawienia skał

Tyle na początek - jak macie jakieś fajne sugestie czy cokolwiek piszcie śmiało :)

Aha - dodam, ze 2 lata bez akwarium były całkiem miłe - w sumie budowa domu, drugie dziecko, przeprowadzki... nie było czasu pomyśleć.... jeszcze długa droga przede mną ale coś mi zaczyna brakować tego codziennego dłubania przy akwarium :)

Edytowane przez Kris_77 (wyświetl historię edycji)

TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzmi super, na takim sprzęcie nie może się nie udać, osobiscie zastanowiłbym się tylko nad lampą, sunpower to idealny wybór tylko 8x24W może być troche mało jak dla SPS dla 250-300L, no i lampa 39W była by zapewne bardziej ekonomiczna.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jak zawsze dopracowane i przemyślane.

Tylko znając Ciebie to z rybami będziesz miał problem bo lubisz ryby widoczne a te najciekawsze co będą w odpowiedniej skali do twoich założeń "zbiornika jak 1000-2000" są strasznie skryte.

Sam mam 300 litrów z rybkami po 2-3 cm i jest bajecznie tyle że widać na raz z 20% obsady

Też wolałbym lampę na 39W bo to więcej światła z 1 Wata ale rozumiem pomysł zwiększenia głębi.


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do lampy - chodzi oto żeby dopasować akwarium do takiej lampy - skala i korale bedą tylko w części mocno doswietlonej - przelicznik wątków na litr jest złudny - na tak niskie akwarium będzie idealnie :)

Łukasz - tu Cię zdziwie i mam nadzieje miło zaskocze - zmuszony jestem przejść na Twoja stronę i juz w głowie mam dla Ciebie zamówienie :))) ryby tylko małe - tak jak pisałem nie chce dużych - moze właśnie z wyjątkiem jednego najmniejszego glonozercy :) opiszę kiedyś planowaną obsadę

A wszystkim początkującym - polecam zakup ryb - tylko ze sprawdzonych miejsc - miałem wiele przygód , padło mi mnóstwo ryb - teraz będę kupował tylko w jednym sklepie

Edytowane przez Kris_77 (wyświetl historię edycji)

TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem do działu - dla nowicjuszy :D

Tester - trochę ciągnie - ale juz inaczej na to patrzę ... Kiedyś wydawało sie kasę jak głupi teraz chce zrobić coś równie ładnego ale taniej :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem do działu - dla nowicjuszy :D

Tester - trochę ciągnie - ale juz inaczej na to patrzę ... Kiedyś wydawało sie kasę jak głupi teraz chce zrobić coś równie ładnego ale taniej :)

Kris na BK i votrechach napewno będzie taniej ;)?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem do działu - dla nowicjuszy :D

:)

...oj tam oj tam, czasem i zwycięzcę TOTM mozna zdegradować ;) a co... nie trzeba było akwarium likwidować ;) 2 lata bez baniaka i zobacz jak w rankingach spadłeś ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz - BKmusi być uzywka - z vortechem liczę ze zastąpi waveboxa więc będzie podobnie cenowo :)

Ale nie ukrywajmy - jakaś kasa musi być - nie da sie inaczej :) przynajmniej ja tak uważam

Pojęcie piękna sprawa indywidualna ale ja nie widziałem akwarium na poziomie na nie markowych sprzetach

Można oszczędzić sporo na kupowaniu używek - nie wystawiania kontrolera gdzie sie da - nie przekombinowac czegokolwiek - korale tylko szczepki - wybór tańszej lampy itp

Nie chce bić rekordu w Low budżet akwa - bo ważniejszy jest efekt

Również jakby nie patrzeć małe akwarium to tania wersja dużego - w tym sensie mam spore oszczędności .. Na wszystkim :)

Edytowane przez Kris_77 (wyświetl historię edycji)

TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro Łukasz wywołał temat ryb – znaczne od tego :)

Jestem zwolennikiem myśli, że akwarium bez anthiasów to nie akwarium – pokolce to standard – najlepiej w dużej ilości – no i oczywiście para rogatnic czy centropygi powinny zagościć :) Ale nie tym razem.

Zycie zweryfikowało litraż – więc i ja musiałem zweryfikować upodobania co do obsady.

Tym razem postawię jak pisałem na drobnicę. Nie mam doświadczenia z tego typu rybami i pewnie do czasu kupna nieco zweryfikuje zamiary ale poniżej wkleję za czym będę się rozglądał:

Akwarium będzie niskie – przestrzenne – kila niskich wysepek lub jedna laguna – wokół których/której ma pływać stado drobnych babeczek :)

Trimma rubromaculatus

p-80357-red-spot-goby.jpg

Trimma cana

p-89414-Red-Striped-Goby.jpg

Trimmas Benjamini

goby03.JPG

Coryphopterus personatus

p-80587-masked-goby.jpg

Elacatinus randalli

Gobiosoma-randalli_max.jpg

Elacatinus multifasciatum

p-90041-Greenbanded-Goby.jpg

Amblygobius hectori

p-71237-hectors.jpg

Nie wiem jak w tym towarzystwie odnajdzie się parka mandarynów – to piękne ryby i jeśli tylko będzie taka możliwość to się pojawią

p-39624-red-mandarin.jpg

Podobnie coś z rodzaju magnifica/decora… ale te niestety to raczej wyskoczą zbyt szybko J a akwarium będzie zdecydowanie otwarte

p-71146-purple-firefish.jpg

Na bank trafi do akwarium minimum parka znaku rozpoznawczego akwarium morskie czyli błazeneków – jakich jeszcze nie wiem J

0117131-193p.jpg

No i największym dylematem będzie pojawienie się lub nie pokolca – jeśli już to jakiś najmniejszy osobnik z najmniej rosnących – tylko w celu zapewnienia „odkurzania” skał – wolałbym uniknąć dysproporcji w akwarium i zbyt mocnego obciążenia systemu ale nie wiem czy bez pokolca dam rade zapanować nad glonami…. Po cichu myślałem o malutkim Strigosusie

p-74643-kole-tang.jpg

Jeśli ktoś ma doświadczenia w tym temacie (Łukasz – czuj się wywołany do tablicy) napiszcie coś – planowałem niektóre maleństwa w stadach, niektóre w parach – i parę pojedynczych sztuk. To tylko proponowane gatunki - pewnie życie zweryfikuje jak z ich dostepnością czy ceną.... jest mnóstwo babek i myślę, że coś się fajnego dobierze...

Edytowane przez Kris_77 (wyświetl historię edycji)

TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaram się odpowiedzieć coś więcej wieczorem jak będę już w domu.

Na szybko, niestety nic z tego co wymieniłeś nie może udawać antiasów, wszystkie drobne babeczki skaczą po skałach i są mniej lub jeszcze mniej widoczne i to ich cały urok.

W swoim 240l 90x60x45 mam następujące drobiazgi:

Elacatinus multifasciatum x5 raz widziałem na raz wszystkie 5 sztuk normalnie widać 2 max 3.

Lythrypnus dalli został mi z pary tylko samczyk, jedna z najpiękniejszych babek ale temp sugerowana to 22-24 stopnie Celsjusza.

Synchiropus splendidus parka z hodowli francuskiej.

Paragobius lacunicolus 2 sztuki widziałem je tylko 2 razy.

Callogobius hasselti widuję raz na miesiąc.

Enneanectes altivelis wpuściłem 2 tygodnie temu jeszcze nie widziałem od tego czasu.

Ecsenius pictus 3 miesiące siedział w kominie zanim wrócił.

Anampses melagrides główna ryba w akwarium.

Chelmon rostratus -m był wielkości 5cm będzie się przeprowadzał do moich 700l bo przerósł to akwarium

Pterapogon kauderni para polska hodowla też już porosły więc idą do 700l.

Jak musisz mieć pokolca to C. strigosus będzie najładniejszy z mniejszych lub C. tominensis

Jeżeli chodzi o Nemateleotris decora to najwyżej para a N.magnifica 1 sztuka ale przy otwartym akwarium to słaby pomysł.

Amblygobius hectori super ryba tylko ciężko znaleźć dobrze jedzącą i nie chudnącą.

Elacatinus randalli super ryba 3-4 sztuki to maks.

Z drobnych babek najładniejsza jest też najbardziej popularna Eviota pellicuda, przy okazji też najbardziej aktywna i można je trzymać w dużych grupach myślę że i z 10 osobników to mógłby być jakiś zamiennik antiasów. .


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Łukaszu za info - nie wiem czy dasz się namówić - ale wstaw proszę tu zdjęcie tego akwarium :) jak nie to na priv proszę :) widzę, że to właśnie podobne wymiary do mojego planowanego

co do rybek - mam pytanie o te z gatunku Trimma? słabo z dostępnością? cena za wysoka? słaba przeżywalność? nie podobają Ci się? :)

stado tych Eviota brzmi fajnie :) pozostałe Twoje ryby to też bardzo fajne osobniki - anampsesa miałem takiego - z tego co kojarzę do dziś pływa u Rafała - cudo :)

a tak podsumowując to właśnie nie chce zastąpić antiasów - bo tego się nie da :D chcę stworzyć lagune na której między spsami przemykają babeczki - zobaczymy jak to wyjdzie...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stado tych Eviota brzmi fajnie :) pozostałe Twoje ryby to też bardzo fajne osobniki - anampsesa miałem takiego - z tego co kojarzę do dziś pływa u Rafała - cudo :)

niestety ale anampses wyskoczył z akwarium i to przez 15cm koronę, pewnego dnia coś odwaliło dla hexataenii i go zaganiała, tak samo zresztą skończył chrysus, - kolejny który został zaganiany przez hexę i wyskoczył. Natomiast cirrihilabrus rubriventralis został przez nią zabity... wredna sztuka mi się trafiła. Na jej konto można dopisać jeszcze parkę mandarynów

Aktualnie z wargaczy pływa tylko ów hexataenia i labroides dimidiatus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie by nie wyskoczył ale P. hexataenia to prawdziwy agresor dla wargaczy i ryb które jedzą podobny pokarm. Jak miałbyś jeszcze wyższą koronę to by je zabił co by na jedno wyszło.

Trimma czy Eviota w akwarium zachowują się bardzo podobnie z dostępnością podobnie, są tylko klienci ich nie chcą, bo małe i nie widać.


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

projekt ciekawy i w twoim wykonaniu napewno dobrze bedzie wygladal. O sps- sie nie martwie bo masz do nich reke. Ale co do obsady to moze mogl bym cos zaproponowac. Te babeczki ktore cie zainteresowaly sa bardzo fajne ale naprawde to nie sa ryby ktore plywaja w toni. Bedziesz mial akwa z blazenkami tylko bo babki stoja na piasku lub na skalach miedzy koralami. W 300 litrach nie bedzie ich widac. (no napewno nie z oddalonego fotela).

Sam mam nieduze akwa i czesto zastanawialem sie nad obsada. Na razie fundusze nie pozwalaja na zrealizowanie koncepcji i moja obsada jest dosc przypadkowa.... Natomiast jesli moglbym zaproponowac to:

- jesli anthiasy to moze zaryzykowac ktores z malodostepnych glebinowych i niewielkich rozmiarem odmian (oczywiscie tez bardzo drogich i strasznie trudnych w utrzymaniu) 8-)))) np. Pseudanthias ventralis (Łukasz napewno dalby rade je sprowadzic 8-)

Jesli jednak bez antiasow to moze zamiast nich male stadko Assesor flavissimus. Nie bedzie tanio, ale za to rybka jest przepiekna. Kanarkowo zolty lub cimno granatowy (w przypadku assesora macneili), albo tez obydwie odmiany w malych haremach. Mam takiego assesora zoltego (niestety tylko jednego) juz od czterech lat. Ryba nie do zdarcia. Bardzo wdzieczna ale tez dosc spokojna i wymaga spokojnego towarzystwa. Inaczej bedzie sie chowac w skalach i jej tez nie zobaczysz....

Zamiast antiasow tez mozna by sie pokusic o dwie trzy pary ryb z rodzaju Paracheilinus. Nie wiem dlaczego u nas w zbiornikach tak ciezko je zobaczyc. Przeciez to sa bardzo kolorowe ryby i prawie jak antiasy..... Lub tez maly smaczek z rodzaju Cirhilabrus... np. parka C. jordani jesli masz spory budzet 8-)

Dalej.... zaproponowalbym ci Wetmorella tanakai lub ew. W. albofasciata. Do tego cos z rodziny Liopropoma ... Swalezi lub rubre to tansza opcja lub tez mega fajne i drogie rozwiazanie L. mowbrai lub carmabi. Ta ostatnia to cukieras ale trzeba by na jedna tylko rybke pewnie ze 2 K wylozyc.....

Z podobnych ksztaltem ryb jeszcze zaproponowalbym ze trzy cztery Serranus tortugarum. Mozna by dorzucic Gramma melacara ale nie wiem jak by sie w stosunku do Assesora zachowywala.....

Z babek przydennych to zamiast tych malutkich dalbym parke Stonogobiobs nematodes lub dracula (lub w wersji drozszej Yasha i jako ciekawostke Lotilia graciliosa) i parke Amblyeleotris randalli. Mandaryny tu chyba nie przeszkadzalyby i soko dalyby rade sie dogadac. Choc ja osobiscie wole te picturatusy.... Z malych mozna by dac gobiosoma oceanops choc nie mialaby tu pewnie kogo czyscic. Chyba zebys jednak zdecydowal sie na tego pokolca 8-)

Mysle jednak ze czyszczenia skaly to on ci nie zabezpieczy. Mam swojego Ctenochaetusa tominensis juz cztery lata z okladem (zreszta od Łukasza wlasnie....) i powiem ci ze on skaly raczej nie skubie.... On nie zjada glonow takich co na skale rosna. Raczej czysci szyby i osady bakteryjne z piasku, z pomp cyrkulacyjnych itp. Jak chcesz cos co skaly skubie to moze jakas mniejsza Centropyge czy dwie. Ale tu juz musisz miec przynkniete oko na skubanie korali..... 8-) Co do czyszczenia skal z glonow to troszke pomoze ryba z rodzaju Escenius.... stigmatura np. przesliczna.... mam taką 8-)

To tyle. Wypisalem tu ryby z mojej obsady marzen ktorej na razie nie moge zrealizowac.... Sa to wlasnie ryby mniejszych rozmiarow. Gdybym mial wieksze akwa to do tego calego asortymentu dodalbym jeszcze kilka ustnikow i motyli....ale napewno nie pokolcow 8-)

Ale to takie moje preferencje. Moze cos sobie z tego dobierzesz. Mysle ze warto. Bo ryby te sa sliczne a u nas w akwariach malo popularne.... Wszedzie tylko zoltek i hepatus........nuda.

pzdr

Zbyszek


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za nowe porady - na pewno je przemyślę.... choć założenie jest takie żeby nie wwalać kasy w te akwarium więcej niż trzeba....

cukierki, unikaty są fajne ale nie dla mnie....


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zanim całość trafi do architekta czas na pierwsze przymiarki i pomiary :)

a przy okazji polecam każdemu google skechup - ściągnąłem i po godzinie mamy już jakąś wizję :)

an.jpg


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, jaka ładna antresolka profesorka Nerwosolka. Tylko żeby latem za gorąco nie było.

Hectori to spore wyzwanie, próbowałem 2 czy 3 razy, dałem sobie spokój. Lubią zielone glony niższe, najlepiej takie po kilka centymetrów.

Elacatinusy bywają czasami agresywne wewnątrzgatunkowo,szczególnie E. randalli. Trimma czasami też, szczególnie T. cana.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze podobny problem do mojego. Szafke przedluzylbym az do samej sciany. Kazda powierzchnia wewnatrz bedzie z pewnoscia wykorzystana (dolewka, kanistry Ballinga, szczepkarium, prochy itd).

Pod caloscia mam jedna plyte, ktora troche rozklada nacisk na wieksza powierzchnie podlogi poddasza.

lG1TVJL.jpg

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - zakładałem w pierwotnej wersji takie rozwiązanie szafki - ale ja patrząc na Twoje zdjęcie z tyłu mam szklaną barierkę i boje się, że z dołu będzie to komicznie wyglądało :) nie potrzebna barierka (która słono kosztuje) a za nią i tak zastawione szafką :)

AquaManiac - z tym grzaniem to fakt... to południowa strona :) muszę przemyśleć odprowadzenie ciepła z chłodziarki...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no z tą stroną południową. Pewnie będziesz miał domek wykonany w dobrych standardach... ciekawe co jednak lato na to i czy nie będzie jak w piekle na tej antresoli. Obsada arcy ciekawa, choc wisienka na torcie w postaci rozwojowego Strigosusa do mnie nie przemawia :) Bez wisienki smaczniej. Bede sledzic jak przekujesz koncepcje obsady w zycie. Pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

muszę mocno przekonać się co do tej "dziwnej" obsady :) byłem ostatnio w Acroporze i nie ukrywajmy są piękniejsze ryby :) a stado anthiasów u Rafała które wpuścił....miód

ciężka decyzja - na bank nie może to być duże akwarium (do max 300 litrów) - a i lubię, żeby to jakoś proporcjonalnie wyglądało ...

czekam, żeby obejrzeć jeden zbiornik na żywo z tą drobnicą - wtedy wiele się wyjaśni :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kris,

A moze by tak skleić akwarium które miałoby jedna szybę dopasowaną do spadu? "Wcinało" by się w ścianę - może ciekawie by to wyglądało? ;-)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.