Skocz do zawartości
luft

Powracająca moda na miękkie korale

Rekomendowane odpowiedzi

Zasiejmy trochę intrygi ciekawym tematem :) No bo jak to w końcu Waszym zdaniem jest - oczywistym krokiem w postępie każdego morszczaka jest przejscie drogi od korali miękkich do SPS, sps 100%. A w drugą stronę? Czy wśród Was z ciut większym stażem w morszczyźnie jest zmiana tendencji? Czy odkrywacie na nowo świat koralowców miękkich, jeśli tak to jakich? Temat należy do Was (oczywiście proszę bez obraźliwych wygłupów). Pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi od dłuższego czasu chodzi po głowie przerobienie akwarium roślinnego 200L na miękka rafę, z pulsującą xenia, kolorowymi grzybkami, sinularią, ukwiałem itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, sam rozważam czy nowego zbiornika nie zrobić glównie na miękko, wystarczy spojrzeć na zbiornik Piotrka RA żeby się przekonać że takiezbiorniki też potrafią być piękne ikolorowe.


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie uznaje się, że miękasy są głównie w kolorach cielistych, mało intensywnych itp. Oczywiście jakiś tam odsetek jest taki cielisty, ale jest dużo kolorowych "dodatków' jak grzybowieńce, zoanthusy, korkowce....i wg mnie zbiornik z koralami może być podobnie kolorowy jak SPSowy, ale musi mieć spory litraż :) Z SPSów jednak łatwiej uzyskać barwny pejzaż i chyba głównie o kolory chodzi.

Ja osobiście na razie nie widzę powrotu do miękasów. Ale nie widzę też możliwości posiadania zbiornika z samymi SPSami, bez LPSów czy paru skałek z zoanthusami czy grzybowieńcami :)


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zmienilem obsade z sps na miekkie,mialem dość wysokich kosztow i dużo zachodu z utrzymaniem sps'ów.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, sam rozważam czy nowego zbiornika nie zrobić glównie na miękko, takie zbiorniki też potrafią być piękne i kolorowe.

tia.... jak rano przed odpaleniem sie oswietlenia spojrzę na akwarium to widzę w nim tylko jedną szaro-brązową kupę , poza kilkoma fluo offcors . dopiero po południu jak się wszystko porozwija od swiatła zaczyna być w miarę kolorowo i wszystko faluje i tak co dziennie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas lecę na miękkich. Nie chce mi się mierzyć parametrów, czy bawić w dozowanie jakichś tajemniczych substancji. Hobby to przyjemność, a nie upierdliwość :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy obsadzie sps jest "trochę" zachodu - więcej światła, mocniejszy sprzęt, więcej lania do baniaka, pilnowanie parametrów itd. Tak sobie od jakiegoś czasu planuję swoje pierwsze morskie, i raczej stawiam na grzybki, miękkie i lps, może kiedyś jakieś sps wrzucę - tak na próbę. Akwarium ma być dla mnie przyjemnością (dla oczu) a nie źródłem frustracji i ciągłego szukania sposobu na idealne parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zawsze fascynowały miękasy, LPS-y i NPS. Do twardych nigdy nie miałem ręki, z resztą miękkie widać że żyją. To falowanie i spokojne bujanie się jest dla mnie hipnotyczne. Niestety ciężko u nas dostać coś ciekawego zwłaszcza jeśli chodzi o kolorystykę miękkich, bo na upartego to z samych różnych odmian sinularii można zrobić ciekawą rafę.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twarde? A po co :D Grzybki są ładne, kolorowe, dużo wybaczają ale i czasem trzeba poświęcić więcej uwagi.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy to nie jest jak z kobietami.....? Blondynki brunetki, wyższe niższe, jedne wybaczją mniej inne więcej... :) według mnie to kwestia gustu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Cały czas lecę na miękkich. Nie chce mi się mierzyć parametrów, czy bawić w dozowanie jakichś tajemniczych substancji. Hobby to przyjemność, a nie upierdliwość :)

:thumbup:

LUBIE TO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twarde są może i fajne, ale potrzebują dużo więcej uwagi i pieniędzy, same dodatki typu ABC itd. już kosztują a w miękkich za tą cenę można kupić sól i jechać na samych podmianach i mieć bajecznie kolorowy miękki zbiorniczek :smiling:


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi także bardzo podobają się miękkie. W prawdzie wsadziłem już do zbiornika kilka szczepek sps ale kto wie czy ich nie wydam i kupię coś miękkiego bądź lpsowego :D

Może by iść tak o krok dalej i pokazać swoje piękne miękkie zbiorniki, może ktoś zna ciekawe, kolorowe gatunki, może posiada :) Zawsze już jakiś całokształt będzie widoczny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... wszystko zależy od trendu jaki obecnie panuje był boom na NP wszyscy zakładali NP, jest boom na SPS ... może pora na miękkie ?? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od podejścia człowieka, jeden chce się cieszyć zbiornikiem a nie się zamartwiać, główkować i kombinować, a drugi woli wyzwania stawiać sobie próbując utrzymać trudne zwierzaki. To nie oznacza że nie ma z tego radości :) Dla mnie osobiście wyzwania nie koniecznie muszą być związane z utrzymaniem zwierzaka przy życiu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał mieć tylko miękkie to bym sobie z powrotem malawii założył - jeszcze taniej i bezobsługowe.

Hobby jest drogie - bo to hobby jest.

Każde hobby dla pewnych osób jest drogie.

Takie np. modelarstwo samochodowe RC ( którym też się bawię )

Niby tanie - niby kupisz zestaw RTR za 500-1200 ale to ... przedszkole umiejętności.

Modele specjalizowane, sportowe, zawodnicze - to jest fun, szybkość, unikalność i ... drogie części :-) - Jak w morskim. Sam silnik zawodniczy z regiem pod 2k podchodzi.

Hobby - hodowla psów. Jak masz jednego pieska w domu i to twoje hobby to tanio jest.

Co innego jak zabierasz sie za to poważnie, zakładasz hodowle czy kreujesz rasę...

Podsumowując... nie ma drogo - jest po prostu tyle ile chcesz przeznaczyć.

Co do zaangażowania, tak SPS wymagają więcej uwagi, więcej nakładów i więcej systematyki.

Z drugiej strony ukazują nasz kunszt, zaangażowanie, oddanie hobby i ... cierpliwość.

Główkowanie, zastanawianie się itp jednak nas rozwija, pozwala poznawać, odkrywać dla nas nieznane.

Jak tutaj zostało nadmienione "miekkie nie wymagają dużo uwagi i pieniędzy".

Moim zdaniem wtedy hobby zamienia się w posiadanie mebla "akwarium morskie" a nie jest hobby.

W takiej odsłonie to zbędny mebel generujący jednak koszty.

PS. Aby było jasne - nigdy nie podobały mi się grzybki, zonathusy, Xenie... To już wole Malawi.

PS2. I wydaje mi się że to nie moda powraca tylko najpierw wszyscy się napinają na .... morskie, SPS itp... potem mija czas, następuje analiza kosztów, rozgoryczenie niepowodzeniami.... i przechodzimy na miekkie... I to nie dywagacje - to można zaobserwować na forum obserwując zbiorniki. Oczywiście oficjalnie zawsze są inne przyczyny....

Nie znam osób które osiągnęły sukces w SPSach i raptem przerzuciły się na miekkasy.

Jak już zmiana taka następuje ( choć z reguły obserwuję jednak rezygnacje a nie zmianę ) to jest to wynik kondycji finansowej, ilości pracy itp.... ale nie dlatego że raptem ktoś pokochał bardziej grzybki czy sarco :-)

PS3. Oczywiście każdy ma co chce mieć - jedni miekkie drudzy twarde a trzeci NP.

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śledzik-Wawa - no ale nie można powiedzieć, że baniak z miekkimi koralami jest kategorii B. Przynajmniej nie w moim słowniku pojęciowym.

Co do pojęcia czym jest hobby to trochę też kwestia indywidualna. Jeden kupi psa i będzie się realizować na wystawach. Inny przygarnie przyjaciela ze schroniska. Tak to widzę. Pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft, nie wiem czy nie można powiedzieć.

To jak z tymi przykładami. Jeden piesek w domu to nie hodowla. Kupienie gotowego modelu to nie modelarstwo itp.

Tak jak powiedziałeś. Jeżeli zaczynam interesować się daną zajawką/hobby to wchodzę w to na całego - zgłębiam tajniki, uczę się, poświęcam czas itp.

No i tak jakoś jest w morszczyźnie - ewolucja wymaga nauki i doświadczenia. Zdecydowano że zaczynamy od miękkich, potem NP lub SPS. Zwiększasz wiedze - więcej umiesz.

Nie mówię tutaj o tak subiektywnej kwestii jak to "co ładniejsze", bo to jest indywidualna sprawa - Mówię o morskim jako hobby...

Pozostaje jeszcze możliwość że ktoś świadomie zostaje przy miekkich lub hoduje same glony. Bada kwestie ich rozwoju, utrzymania, korelacji gatunków - to jest rozwój dla osoby prowadzącej takie hobby.

Ale wybór miekkich bo tańsze lub nic nie trzeba robić i mierzyć.... to do mnie nie przemawia.

Wtedy akwarium jest juz tylko meblem a nie hobby.

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft - pięknie jest wejść na górkę za blokiem - jeszcze fajniej na Giewont - ale pełen sukces to Mont Everest!

jasne, że można poprzestać na górce - i też super - ale wielu ciągnie właśnie do trudniejszego, wg nich piękniejszego...

czy miękkie to kategoria B? pewnie taka sama jak Białystok to Polska B :) mi tu dobrze :)

ja rozumiem śledzika :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I żeby nie było. Miałem kiedyś akwa, które ładnie wyglądało. Nawet chyba się podobało - były SPSy, ładnie to rosło itp.

Krach z prądem położył baniak i staram się go wyprowadzić. Też nie mam często cierpliwości, popełniam błędy ale staram się zrozumieć i osiągnąć Mount Everest ( jak to powiedział Kris :-) ) - taki cel.

Zdaje sobie sprawę ze swoich braków w wiedzy lub po prostu pecha.

Jednak jasno określiłem sobie cel - jeżeli w założonym czasie go nie osiągnę to kończę z akwarystyką morską. Zdejmę czapkę i powiem sobie... nie potrafię tego robić.

Ja nie lubię połowicznych rozwiązań.

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak osiągniesz wszystko w SPSach to możesz się później zmierzyć z jeszcze trudniejszym przeciwnikiem jak choćby te miekkie, które wymienił Mrówka w poście na górze :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W necie kiedyś widziałem zdjęcie zbiornika z łanami kolorowych główek zoasów i nie podejrzewam właściciela tego zbiornika o brak zaangażowania w jego hobby. Zbiornik wyglądał rewelacyjnie - kolorowe zoaski i kolorowe rybki - zoasy porastające wejścia do grot i zakamarków. Wg mnie rewelka.

Przychodzą do mnie inni i czasami pytają kiedy będziesz mieć tu las SPS'ów? Odpowiedz moja - a muszę? Tera mi tak ładnie powiewa w baniaku.

PS. Widział ktoś szczęśliwego błazenka w acroporze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft myślę że te miekkie ( których nie miałem raczej ) ustępują upierdliwością NP które to miałem i karmiłem/hodowałem :-)

Myślę że jak osiągnę cel to zrobie krok taki jak Kris :-)

Wbrew pozorom Ja to taki nie do końca typowy SPSowiec jestem, więcej mnie nie ma niż jestem przy zbiorniku :-)

Moje główne hobby jest niestety związane z wodą a co za tym z wyjazdami więc często dbam o zbiornik zdalnie :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adam_s - czekaj aż zaczniesz z spsami - mnie też kiedyś cieszyła xenia - póki nie poszła tam gdzie nie trzeba :)

tak jak śledzik napisał - jak ktoś się zarazi sps - to ciężko wrócić do miekkich - tylko mega wtopa lub kasa mogą do tego doprowadzić

ale falowanie to masz racje - ma swój urok :) dlatego myślę, że mając las sps zawsze można znaleźć miejsce na fajne falujące lpsy czy pojedyncze sztuki gorgonii czy np zielonej sinularii :)

Edytowane przez Kris_77 (wyświetl historię edycji)

TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.