Skocz do zawartości
J@cekWro

Oświetlenie LED parametry soli IO a problemy z brązem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Walczę z brązem SPS'ów, wiem że na wybarwienie ma wpływ wiele czynników ale jednym z nich jest światło więc chciałbym tak ustawić moje oświetlenie żeby mieć choć cień nadziei że jest dobre.

Nad zbiornikiem 150x60x60 mam dwie lampy Led PS PB 110 W + 2 x 54W T5, powiedzmy że na 450 litrów wody. Czy wystarczająco światła biorąc pod uwagę Ledy ?

Kolejne pytanie jak ustawić moc białych i niebieskich - wedle uznania i lubianego efektu wizualnego czy jednak ma znaczenie ile którego ?

Jacek

Edytowane przez J@cekWro (wyświetl historię edycji)

900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

białe 50 /100 jak o wybarwienie chodzi


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kwestia jak cokolwiek ustawić jeśli (nie licząc pasków moonlight) master ma 16 niebieskich 32 białe ... slave natomiast 24 niebieskie 24 białe :baby:


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ustawiasz tak żeby była niebieska dominanta i żeby się Tobie podobało.. Nie można powiedzieć w ciemno jaki stosunek jednych do drugich jeśli nie znamy typów diód, ilości oraz prądów.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem nieco temat ... i zmieniam wątek problemu.

Generalnie od jakiegoś czasu mam problem z brązem u SPS'ów ... pierwsze co zacząłem się zastanawiać to czy aby moje oświetlenie jest dobre ... choć był moment że przy LED'ach jakie mam było wszystko OK.

Z powodów awaryjnych wymieniłem jedną z lamp ... jak się okazało zamiast 110W dostałem "promocyjnie" 160W ... światła więcej więc i kH mogło się wahnąć ...i tak też było.

Po ustabilizowaniu, przy karmieniu, odpienianiu i dbaniu o parametry SPS'y nadal idą w brąz ... co przyszło do głowy to coś szkodliwego w wodzie ... więc wniosek oczywisty również wynikający z konsultacji to większa podmiana wody.

Standardowo jak zawsze rozrobiłem solankę ... mieszałem i podgrzewałem przez 3 dni po czym zrobiłem podmianę nie jak co tydzień 5 % tylko 20% ... a docelowo miało być 40 %.

Objaw kolejnego dnia po podmianie to znaczna utrata tkanki u dwóch acropor ... poprostu białe plamy i widoczne ubytki od dołu i od góry.

Zrobiłem więc pomiary solanki do podmian ...

przy zasoleniu 1,025

kH - 219 = 12,264

Ca - 420

Mg - 1500

Po podmianie kH z 8 skoczyło do około 10.2 ... z magnezem miałem już wcześniej problem (długo był około 1500) więc przestałem lać bo podmiany podnosiły ciągle do tych 1500.

Sól IO kupiona tak gdzie zwykle we wiadrze 25kg ....

Teraz pytanie czy z tą solą jest aby wszystko OK ?

Edytowane przez J@cekWro (wyświetl historię edycji)

900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IO to uboga sól. tu masz parę wskazówek http://nano-reef.pl/...rak +fluo +fluo

poza tym jeśli chodzi o acropory, to one nie lubią dużych, szybkich zmian w wodzie. no i kwestia mieszania-wystarczą 24 h, czasem nawet mniej-przy dłuższym czasie mogą ulatniać się potrzebne twoim koralom związki np. jodu.

Edytowane przez Myrcin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem przy poprzednich BP. Dodałem do nich świetlówki T5 i było już lepiej.

Po przejściu na tritona gdzie barw jest więcej tego problemu nie mam i co ważniejsze nie stosuję dodatkowo świetlówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek,

jakie masz parametry i od jak dawna. Akroporki nie lubia skokow, rowniez na "lepsze".

Co do oswietlenia, mysle ze jest ok. Czy dolewasz jakies extra preparaty ? Nadmiar powoduje brazowienie korali.

Masz dosyc dobre wyniki solanki do podmiany, jak na sol IO. Moze cos z testami nie gra? Nie uzywam tej soli, ale moze ktos tu ja testowal i poda swoje wyniki ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu nie leje nic prócz bakterii, Ca i kH (prochy od Seba).... Mg załatwiały podmiany.

Próbowałem lać ABC ale nie widziałem żadnych skutków więc przestałem ... tym bardziej że wspomniane acropory śluzowały od dołu ... teraz mocno poleciały też z góry.

Parametry sprawdzane raz na tydzień od dłuższego czasu (około 3 miesięcy) utrzymywały się na poziomach :

PO4 (Hanka) 0.02 - 0,04

NO3 ~0

Mg 1380 -1410

Ca 380 - 400

KH (Hanka) 8,2 - 8,5

Podmiana zmieniła Mg do 1500 i kH na nieszczęsne 10,2.

Nie wiem, fakt z 50l poszło odrazu do sumpa a pozostałe 50l kapało ze 3 godziny ale może rzeczywiście podmiana za szybko.

Jak na mój gust coś ta sól ma za wysoki poziom kH i Mg ... a najlepsze kolory SPS'ów miałem za czasów kiedy wogóle nie robiłem podmian choć nie doszukuje się związku z lepszymi kolorami.

Edytowane przez J@cekWro (wyświetl historię edycji)

900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek,

j

Masz dosyc dobre wyniki solanki do podmiany, jak na sol IO. Moze cos z testami nie gra? Nie uzywam tej soli, ale moze ktos tu ja testowal i poda swoje wyniki ?

Trochę dziwne wyniki.

Stosuję sól IO i nigdy czegoś takiego nie miałem.

Po rozpuszczeniu soli wychodzi mi Mg 1100-1150 ca 400 przy zasoleniu 1,024-1,025

W akwarium też takie parametry się utrzymują.

Edytowane przez waldek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Waldek, wlasnie o to mi chodzi. Moze testy sa cos nie tak i w akwarium tez panuja zupelnie inne parametry...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie wiem testy Ca Mg nowe Salifert ... kH mierzone Hanką .. .dwa razy sprawdzałem nie chce być inaczej.

kH - 12.26, Ca - 420, Mg - 1500

Szczerze powiem woda po zasypaniu solanką śmierdzi, aż żona się dziwiła co ja tam wsypałem (sama sol jak sól, do wody też nie ma się co przyczepić ... dla pewności dopiero co wymieniłem cały komplet RO + nowa żywica, fakt nie mierzyłem TDS'em ale przy nowym komplecie RO nie powinno być źle)

Zostało mi pół wiadra ale kupie nową sól i tyle ... nie mam innego pomysłu.

Edytowane przez J@cekWro (wyświetl historię edycji)

900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze trafilo Ci sie wiadro z poniedzialkowej produkcji ? Przeciez IO nie ma tak wysokich parametrow.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie nie wiadomo, czy każda partia soli jest identyczna-producent miesza ją łopatami na tony, może w twojej paczce poza zwykłym NaCl jest więcej innych związków chemicznych... ale to tylko gdybanie. jaki konkretnie ma zapach osolona woda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli policzysz ledy jako 2 x HQI czy T5 to masz 440 + 200 W świetlówek, nie wiem czy te ledy BP mozna tak liczyc ?

Powinno być OK. PO4 - 0.02 - 0.04 - pytanie kiedy mierzysz ? Po karmieniu ? Długo po karmieniu ? Rano przed karmieniem ?

Ile karmisz i ile masz ryb ?

Co do soli , Panowie nie oszukujmy się jaka by sól nie była zawsze przy nowym wiadrze trzeba robic testy, a jak sól

odbiega od normy to wy***przyć! Albo oddać do sklepu! Jak nie chca przyjąc to wierzcie mi ...na chodnik!

Miałem taką historię z Preisem iż teoretycznie Preis przy wsypaniu około 2kg do 50 L zawsze miał u mnie KH max 8.0

Ca około 420, MG około 1450, nie pamiętam ale było OK, dla mnie perfekcyjna sól bo mam KH 7.0 i nie powodowało

to żadnych stresów u korali...nigdy!

Kiedyś dostałem pudło(20KG)z solą której po wsypaniu 2.5 KG do 50 L KH wynosiło 4.0!!!! Ca 550, Mg 1600...

Wychodziło na to iż żeby uzyskać KH 8.0 musiałbym chyba wsypać 3.5 KG..

Po telefonie do sklepu usłyszałem, że tak sie zdarza...i tyle.

Zachowałem się jak frajerzyna i nie wiem co ja sobie wtedy myślałem ale dzisiaj bym tam pojechał i tą sól oddał!

Drugi raz tego błędu nie popełnię.

Tak się złożyło ze mialem akurat inne wiadro TMBA i robiłem na nim podmiany, ten trefny Preis leżał sobie w pudle...

Potem TMBA się skończył i postanowiłem znowu zrobic na tym trefnym Preisie, bo nie było czasu na zamawianie, podmiankę trzeba bylo zrobić, nieważne...

Za każdym razem jak próbowałem robic podmianke na na tym syfie...działy się cuda!

Więc darujcie sobie używanie "trefnych" partii soli... oddać!

PS. Znowu używam Preis`a...i jakie są parametry ? Książeczka! Ca 420, KH około 8 i MG około 1500...

Edytowane przez MarcosB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli to, o czym mówiłem-zależy od konkretnej partii soli. ja się trochę na Kencie ostatnio przejechałem.

jednak wracając do tematu, czyli brąz u twoich korali-pomogło coś? znalazłeś rozwiązanie?

Edytowane przez Myrcin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pytasz mnie ? Nie miałem problemów z brązem przez sól. Ogólnie przy mocnym świetle trzeba naprawdę postarać się o brązy.

Moim zdaniem to nie wina soli tylko PO4. Z drugiej strony czytam stopkę i widzę iż Jacek używa potężnego RedSkim`a oraz bio pelletek.

To dodam kolejne pytanie

- ile kubków/ procent pojemności kubka wywalasz co tydzień ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik ma już prawie 2 lata i przechodził różne problemy które powodowały różny stan korali.

Brąz pojawił się kiedy używałem ZS po jego przedawkowaniu, część korali zeszła, część z problemami ale wyszła cało a część poszła w brąz .. po tej historii wróciłem do pelletek ale i niestety z SPS do tej pory z brązu nie chcą wyjść.

Pomiar PO4 zazwyczaj wykonuję rano lub wieczorem, generalnie w takim momencie żeby nie było po karmieniu zazwyczaj jest 0.0 - max do 0.04 z reguły trzyma się w tym poziomie ...kiedy jest wyższe wystarczy dodać dodatkową porcję bakterii (standardowo podaje 2 krople 2 x w tygodniu ZeoBac).

Ale ok ... powalczę z PO4 żeby jednak było częściej bliżej zera.

Co do obsady coś ponad roku 5 pokolców i 14 szt. drobnicy ... może to i dużo ale był czas że przy tej obsadzie kolory były i nie było problemów. Karmienie 2 x dziennie po 3 kostki mrożonek + raz na tydzień karmienie korali (mix mrożonek vpower, reefbooster, plankton)

Ile wywala odpieniacz ciężko określić bo staram się często wylewać i raz w tygodniu czyścić kubek ... orientacyjnie średnio pół kubka na 2 tygodnie.

Co do wspomnianych acropor które straciły tkankę ... miały ubytki od dołu i fakt w tych miejscach przy cotygodniowej podmianie śluzowały ... ale ta większa podmiana je dobiła i poleciały też w innych miejscach od góry - być może zbyt duży skok kH przez trefną sól .. o ile mniejsze 5% podmiany tylko drażniły bo był śluz to teraz jest dużo gorzej.

Dlatego zwątpiłem w to czy mam dobrą sól.

Edytowane przez J@cekWro (wyświetl historię edycji)

900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lejesz zeostart przy piopelletkach ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie leję ... kiedyś lałem ale jak przedawkowałem wróciłem do pelletek ... fakt nie napisałem tego więc poprawiam sie


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania ja wylewam kubek na tydzień. 2 pokolce i z 10 sztuk drobnicy. 2 kostki dziennie, czasami 4. Masz porównanie.

Gdzieś to Po4 ląduje, więc jednak albo skręciłbym odpieniacz i obserwował korale albo mniej karmił. Skręć go tak aby odpieniał coś co nie jest całkowicie czarną masą tylko ciemną herbatą.

Oczywiście kubek kubkowi nierówny, myślę że masz dużo większy ale w takim razie zwróciłbym uwagę na konsystencję.

Powiem tak, ile bym nie robił testów na Po4 to zawsze balansuje na granicy 0.00 - 0.01 a kolory od ciemniejszych do pasteli. Tak naprawdę te testy są o dupe rozbic w moim przypadku. Przez dwa lata wiem tyle, że mam zawsze zero a kolory czasami ostre czasami gorzej. Dopóki nie wymyślą naprawdę dokładnego testu na PO4 to jest loteria. Możę powinienem sobie kupić dużą hankę...

Kiedy miałeś tą akcję z przedawkowaniem ZS ? Korale po zmianie warunków powinny się rozjaśnić/"wrócić" w około miesiąc.

Oczywiście...można szybciej ale lepiej robić to na "miękko".

Mój plan dla Ciebie :

- odpieniacz na mokro

- troche zmniejszyć karmienie ryb (nie korali!)

- nie podmieniać już na tej soli

- kupić dobrą sól, sprawdzić i podmieniać tak aby KH podmianki było identyczne lub zbliżone +-1.0 do KH w zbiorniku.

- zrobić 3 podmianki po 10% np co 3-4 dni

czekać :) i potem podmieniać normalnie 10% co tydzień.

Teoretycznie po tych trzech podmiankach powinieneś coś widzieć...jeżeli masz sporo tej trefnej soli w akwa...to podmieniłbym

do 50% wody w odstępach 3-4 dni po 10%. Pamiętać tylko o stabilnym KH. Korale powinny oszaleć ze szczęścia.

Zbiornik ma 2 lata więc porządna podmiana wody to dobry pomysł.

Na samym końcu czepiałbym się lamp bo w końcu wcześniej było OK.

Edytowane przez MarcosB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robię zamieszanie co do soli .... a właśnie wyczytałem że ta sól ma kh w okolicy 12, jedyne czego można się czepić co do mojego wiadra to Mg na poziomie 1500 ... czyli nauka dla mnie na przyszłość żeby sprawdzać sól albo poczytać co się kupuje.

Tak czy inaczej skok kH spowodowany dużą podmianą na tej soli wywołał utratę tkanki u słabszych acropory ale cała reszta widzę że ma się lepiej niż przed podmianą.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moze trafilo Ci sie wiadro z poniedzialkowej produkcji ? Przeciez IO nie ma tak wysokich parametrow.

Oj, coś chyba z solą IO jest nie halo, bo ja przy zasoleniu 1026(sg) dostałem 10kh i 450 Ca.

Wysłane z Tapatalk'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarcosB...

czy uzywasz ktorys z tych ostatnich trzech ? Jesli nie, to przy malych stezeniach te inne sa raczej strata pieniedzy...

Producent, pierwsze stezenie 0,10 2 stezenie 0,05 PO4 (laboratoryjnie)

Salifert 0,1 0,1

Tropic Marin 0,05 - 0,08 0,01

Red Sea 0,1 0,1

JBL 0,1 0,1

Tetra 0,0 0,0

Sera 0,1 0,1

Aqua Light 0,05 0,05

Macherey Nagel 0,09-0,15 0,03-0,06

Rowa 0,092 0,046

Merck 0,092 0,046

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.