Skocz do zawartości
Gość

Co wkładamy do akwarium najpierw? Korale czy ryby?

Rekomendowane odpowiedzi

Z moim doświadczeniem to chyba rzuciłbym monetą.

Stawiam na korale i to jest prawidłowa odpowiedź !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Korale chyba małe szczepki tańsze niż rybki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W słodkim najpierw sadzimy rosliny a potem wpuszczamy ryby to w solniczce też raczej ta kolejność,z tym że zamiast roslin -korale.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co szkodzi dac naraz 1 korala i 1 rybe ???


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za tym żeby poczekać z koralami przemawia wiele rzeczy.

Pierwsza to czystość skały na której będziemy osadzać nasze korale. Skała z importu czy nawet sucha napewno przy starcie porośnie glonami, wyjdą z niej rożne plagi np. apitasia, majano czy valonia. Dlatego dobrze jakby dobrać obsadę ryb takich które zajmą się oczyszczaniem naszego zbiornika.

Druga sprawa to czas. Dojrzewanie i stabilizacja parametrów. Niech zakończy się cykl azotowy, spadnie po4 i no3, znikną glony, ryby wyskubią to co trzeba a tm samym dzięki swojej obecności (odchody etc.) pomogą w biologicznym starcie.

Trzecia rzecz to znowu stabilne parametry ale tym razem w kontekście ph, kh, ca i mg. Większość korali sps i lps potrzebuje przecież stabilnych parametrów i zasobności wody w mikro i makroelementy ale też odpowiedniej flory baktryjnej co pozwala "trzymać wodę w ryzach" i rosnąć koralom.

Tak więc osobiście jestem za wpuszczeniem najpierw ryb do zbiornika.

Kiedy będę startował nowy zbiornik to z koralami poczekam conajmniej 3 miesiące :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, he, zeby nie bylo pomylki: napisalem ze najpierw korale ale to nie znaczy ze zbiornik nie ma 3 miesiecy...

To wlasnie dzieki brakowi ryb, moglem do 4-ro miesiecznego zbiornika, jako pierwsze, wlozyc z 30 szczepek akropor.

Na samym poczatku, przez 3 tygodnie ustawialem sobie wszystkie parametry (lacznie z NO3 i PO4). Mozna sobie Ballinga sypac lyzkami, adsorbery wiadrami, zaciemniac i zadna ryba mi w tym nie przeszkadzala.

Potem przez 2 miesiace "trzymalem" dobre parametry i glonow prawie nie bylo. Gdyby tam byly ryby to i pol roku czekania byloby malo. Troche tez zalezy o jakich koralach mowimy i czy startowalismy na zywej czy suchej skale.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO nie ważne co pierwsze, ważne, żeby po trochu ;)

A jak już trzeba z jakichś przyczyn w większej partii, to bezpieczniej ryby - zanim się system ustabilizuje, to skok amoniaku nie zabije ich tak szybko jak korali.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby to się wpuszcza po 1szt. na miesiąc,a korali można nawkładać ile wlezie,są to zwierzęta fotosyntezujące wiec tez przyczyniają się do oczyszczania wody,takze z rybami naprawde trzeba powoli bo mocno obciążają system.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swiezy, kilku(nasto)tygodniowy zbiornik, mimo dobrych parametrow jest caly czas mocno niestabilny i wprowadzenie na raz kilku ryb moze spowodowac ponowne dojrzewanie. Korale wsadzamy pierwsze miedzy innymi po to zeby zabic nude i zniecierpliwienie akwarysty a jednoczesnie dac kolejne pare tygodni na stabilizacje.

Istnieja jednak sytuacje, kiedy mamy "sterylny" zbiornik bo wystartiwany na nowej wodzie i suchej skale. Wtedy jedna rybka przyspiesza cykl azotowy


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zywej skale wpuscił bym co najwyzej brzydala,co by z Aiptazja zrobił porządek.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby to się wpuszcza po 1szt. na miesiąc,a korali można nawkładać ile wlezie,są to zwierzęta fotosyntezujące wiec tez przyczyniają się do oczyszczania wody,takze z rybami naprawde trzeba powoli bo mocno obciążają system.

Jakoś sobie nie wyobrażam wpuszczania po 1 szt. Anthiasów, Chromisów czy jakiś stadnych garbików.

Pokolce też lepiej od razu docelowa obsada to jest większa szansa na uniknięcie wojen.

No i co ma fotosynteza zooksanteli do oczyszczania wody?


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się nie spotkałem z wpuszczeniem antiasów do nowego, niestabilnego akwarium. Chodzi o ryby, które mogą być wpuszczone wcześniej, pojedynczo.

Myślę, że zwykły rozsądek i odrobina obserwacji akwarium podpowie właściwe kolejne kroki. Powoli, z umiarem i zastanowieniem i tyle. Chyba nie ma sensu wymyślać ekstremalnych sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swiezy, kilku(nasto)tygodniowy zbiornik, mimo dobrych parametrow jest caly czas mocno niestabilny i wprowadzenie na raz kilku ryb moze spowodowac ponowne dojrzewanie. Korale wsadzamy pierwsze miedzy innymi po to zeby zabic nude i zniecierpliwienie akwarysty a jednoczesnie dac kolejne pare tygodni na stabilizacje.

Istnieja jednak sytuacje, kiedy mamy "sterylny" zbiornik bo wystartiwany na nowej wodzie i suchej skale. Wtedy jedna rybka przyspiesza cykl azotowy

Tester ale chociażby dlatego co powiedziałeś, że wprowadzenie ryb może spowodować kolejne dojrzewanie dobrze od nich zacząć.

Korale są przecież dużo bardziej wymagające co do stabilnych parametrów, oczywiście mowa tutaj o spsach i lpsach.

I nie mówimy o pełnej obsadzie tylko o stopniowym wprowadzaniu.

Najpierw pojedyńczo jakiegoś pokolca co by skubał glony, jeśli jest potrzeba to jakiegoś apitasiożerce, jakąś babeczkę do kopania piasku itp. Póżniej pomału szczepki mniej wymagających korali (aby sprawdzić jak się zachowają) i stopniowe zwiększanie obsady (już bez różnicy co i w jakiej kolejności).

Edytowane przez grzegorz.k (wyświetl historię edycji)

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do kazdego akwarium mozemy wpuscic pokolce ktore jedza nam glony. Ja pokolce bym wpuscil na koncu.Bo najbardziej agresywne. Taki zoltek jak sie zadomowi to nie popusci zadnej rybie.

Czesto na starcie duzo wkladamy rece do zbiornika. A bo to skaka, nowe szczepki no i stres. A jak sters to od razu ospa. Wkladajac korale najpierw po przez ich karmienie przyczyniamy sie do pozytywnej inwazji robactwa. Kielze, isopody,spaghetti worms. Jest tez czas dla gabek i glonow. Po pewnym okresie cierpliwosci o wiele latwiej wprowadzasie z takie rybmai jak Chelmon, Mandaryn, Bialobrody i centropygi

Malo ludzi wpuszcza ryby z glowa. Na glony przy dojrzewaniu i po daje sie Dolabelle, na Aiptasie Brzydala. Ich odchody sa wytarczajace by ustabilzowac populacje bakterii odpowidajacych za filtracje.

Ryby wpuszca sie od najmniejszych czy najbardziej plochliwych, delikatnych do najbardziej wojowniczych i terytorialnych.

Tak mowi Dyzma i takma byc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyście nie oglądali Tanked: wlewamy wodę, chlup setkę ryb i odbieramy gratulacje :D


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

I widzicie jaka ciekawa dyskusja się wywiązała!

W domu mam to samo:)

Ja mówię korale, mąż chce pierwsze ryby:)

no, jedną rybkę na początek.

Ale bardziej skłaniam się ku pierwszym koralom.

Oczywiście nie wciskając wszystkiego co mam na raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I widzicie jaka ciekawa dyskusja się wywiązała!

W domu mam to samo:)

Ja mówię korale, mąż chce pierwsze ryby:)

no, jedną rybkę na początek.

Ale bardziej skłaniam się ku pierwszym koralom.

Oczywiście nie wciskając wszystkiego co mam na raz.

Ale to tak dopiero za pół roku ... ;)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem najpierw miękasy z małego akwa, a teraz powoli kupuje ryby.. oczywiście na razie drobnica.. jakiś pokolec dopiero za jakiś czas:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na fotkach z ostatniego złoty widać, ze największe wygi postawiły gotowy baniak w jeden weekend :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W słodkim najpierw sadzimy rosliny a potem wpuszczamy ryby to w solniczce też raczej ta kolejność,z tym że zamiast roslin -korale.

Ja bym zrobił tak jak kolega pisze w roślinnym właśnie się najpierw sadzi roślinki potem rybki i tak powinno się robić w Morskim akwarium. Ale jak przeczytałem to całe co ludzie piszą żeby najpierw ryby potem korale i zdania są podzielone. I tutaj bym się ciężko zastanowił czy ryby czy korale ale jak pisałem ja bym najpierw dał korale po sprawdzeniu parametrów wody w akwarium dał bym ryby.


http://nano-reef.pl/...-30l-solniczka/

Zamiast uczyć się na własnych błędach , warto spytać o radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił tak jak kolega pisze w roślinnym właśnie się najpierw sadzi roślinki potem rybki i tak powinno się robić w Morskim akwarium.

Konkretnie o jakich roślinkach mówimy? Jakoś nie rozumiem zależności

Ale jak przeczytałem to całe co ludzie piszą żeby najpierw ryby potem korale i zdania są podzielone. I tutaj bym się ciężko zastanowił czy ryby czy korale ale jak pisałem ja bym najpierw dał korale po sprawdzeniu parametrów wody w akwarium dał bym ryby.

A możesz rozwinąć temat - dlaczego najpierw korale? a ryby dopiero po sprawdzeniu parametrów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Ja bym zrobił tak jak kolega pisze w roślinnym właśnie się najpierw sadzi roślinki potem rybki i tak powinno się robić w Morskim akwarium. Ale jak przeczytałem to całe co ludzie piszą żeby najpierw ryby potem korale i zdania są podzielone. I tutaj bym się ciężko zastanowił czy ryby czy korale ale jak pisałem ja bym najpierw dał korale po sprawdzeniu parametrów wody w akwarium dał bym ryby.

Uwaga na złudne analogie ze słodkim akwarium. W akwarium morskim rośliny to naprawdę nieliczne gatunki. Roślinami na pewno są glony i te mikro i te makro może też trochę innych. Jednak nie każdy je ma. Koralowce, które wielu może z roślinami ze względu na podobny wygląd i brak mobilności mylić, nie są roślinami tylko prymitywnymi ale jednak zwierzętami. Nawet te fotosyntezujące nie są "samożywne" .tylko foto syntezują dzięki symbiozie z Zooksantellami czyli samożywnymi glonami. Jednak ta symbioza nie jest niezbędna do życia dla żadnej ze stron i oba gatunki mogą się w pewnych okolicznościach wziąć rozwód i żyć niezależnie.

Stąd zapewne zdziwienie kolegi Walkera ;-)

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony to nie rośliny tylko glony :baby: . O ile wiem to jedyne rośliny morskie to tzw. trawa morska którą żywią się m.innymi żółwie i krowy(morskie oczywiście) inaczej diugonie. Offtopując w akwarium słodkowodnym nie ma znaczenia co najpierw, ryby czy rośliny, to zależy od biotopu (holender vs malawi). W morskim podtrzymuję stanowisko najpierw ryba-y potem korale i więcej ryb, oczywiście rozłożone w czasie .


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Glony to nie rośliny tylko glony :baby: . O ile wiem to jedyne rośliny morskie to tzw. trawa morska którą żywią się m.innymi żółwie i krowy(morskie oczywiście) inaczej diugonie. Offtopując w akwarium słodkowodnym nie ma znaczenia co najpierw, ryby czy rośliny, to zależy od biotopu (holender vs malawi). W morskim podtrzymuję stanowisko najpierw ryba-y potem korale i więcej ryb, oczywiście rozłożone w czasie .

http://pl.wikipedia.org/wiki/Glony

Niektóre włącza się do roślin. Systematyka to nauka płynna. W każdym razie wiele spełnia założenia przyjęte dla roślin czyli autotrofizm i to ze są pierwszym producentem materii organicznej ze skalników nieorganicznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://pl.wikipedia.org/wiki/Glony

Niektóre włącza się do roślin. Systematyka to nauka płynna. W każdym razie wiele spełnia założenia przyjęte dla roślin czyli autotrofizm i to ze są pierwszym producentem materii organicznej ze skalników nieorganicznych.

Cytat z podanej przez Ciebie strony Wikipedii:

35px-Ambox_important.svg.png

Niektóre informacje tego artykułu wymagają weryfikacji.

Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się w dyskusji tego artykułu.

Po wyeliminowaniu niedoskonałości prosimy usunąć szablon {{Dopracować}} z kodu tego artykułu.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.